Mert Diner Resim Sergisi

Son güncelleme: 22.02.2010 12:04
 • Resim Sergisi
  noimage

  Tarih: 01.02.2010
  28.02.2010 tarihleri arasında sergilenmektedir.
  Mekan: Lucca
  Adres: Cevdetpaşa Caddesi No: 51/B
  İl/ilçe: İstanbul / Bebek
  Telefon: 0 212 257 12 55
  Fiyat: ...


  1976 yilinda Iskenderun`da dogan Mert Diner, Irfan Onurmen ile uc yillik calismanin ardindan New York`ta New York Studio School drawing painting and sculptre`da burslu olarak Bill Jensen ve Graham Nickson atolyelerinde egitimin ardindan Turkiye`ye donen sanatci calismalarini Istanbul`da surdumektedir. Yagli boya tablolardan olusan "Uzak" sergisi 1 - 28 Subat tarihleri arasinda Lucca`da gorulebilir.

  "Mert'in son yaptığı işlere baktığımızda resimleri değişen ve direnen doğanın romantik direnişi gibidir. Baktığımız yer romantik bir doğa görüntüsüdür ama gelecek ile ilgili kaygıları duyumsamadan edemeyiz. Bu şiirsel atmosfer karşısında huzurlu bir rahatlama beklentisi içindeyken içimizi adlandıramadığımız bir huzursuzluk kaplar. Bozulan ve bilmediğimiz doğanın habercisi peyzajlardır bunlar. Evet, doğayı değiştirdik ve tasarlanan yeni doğadan da çok emin değildir sanatçı. Atmosfer sürekli değişir. Kendi içsel huzurunu arar gibidir biryandan da. Kentler vardır. Ama bu kentler çok uzakta olmalarına karşılık doğaya karşı işlenen suçun birer simgesi gibi dururlar.

  Hüsran ve suçluluk resimlerin atmosferinde, bulutların sürekli değişen formları arasında dolaşır. Ve ışık, resminin en temel elemanlarından biridir. Yer ve göğün yaratıldığı zamandan sonraki sessizliğe eşlik eden an ile gelecekteki ne olduğunu bilemediğimiz bir sonun atmosferinin ışığıni arar gibidir. Mert'i geleneksel peyzaj sanatına vereceği cevapları bu ipuçlarında görebiliriz. Sonuçta plastik etkisi güçlü, yalınlaştırılmış biçimlerle çözümlemeye gittiği yeryer lirik paletin hakim olduğu romantik peyzajlarla karşı karşıyayızdır. Özellikle, Peyzaj sanatı geleneğinden çok uzaklaşmaz ve girdiği yolun ne denli çetrefilli olduğunu da bilir. Resim tarihi içinde peyzaj geleneğinin yetkin örneklerini de düşündüğümüzde genç bir ressamın daha yolun başında rehavete düşmediğini, resmini sorguladığını rahatlıkla söyleyebiliriz
#22.02.2010 12:04 0 0 0