Troia'daki "Tahta at" onarılacak

Son güncelleme: 22.11.2022 15:35
 • noimage

  Çanakkale'nin Tevfikiye köyü sınırları içinde yer alan Troia Antik Kenti'nin simgesi haline gelen ''Tahta At'' onarılacak.

  Her sezon binlerce turistin ziyaret ettiği ve Çanakkale'nin simgesi haline gelen ''Tahta At''ın onarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne aktarılan 106 bin YTL'lik ödeneğin ardından, geçen hafta yapılan ihale sonuçlandı.

  Yer tesliminin ardından gelecek günlerde, 1974 yılında tamamlanan ''Tahta At''ın eskiyen ve yıpranan tahtalarının onarılacağı, atın bulunduğu bölgenin de ziyaretçilerin daha rahat bir ortamda gezebilmesi için çevre düzenlemesi yapılacağı bildirildi.

  Yetkililer, yılda yaklaşık 700 bin kişinin içini gezdiği, tüm dünyanın yakından tanıdığı ve filmlere konu olan ''Tahta At''ın bu sezon içinde yeni görüntüsüyle ziyaretçilerin karşısına çıkacağını kaydettiler.

  ATIN HİKAYESİ
  Homeros'un İlyada destanındaki anlatıma göre, Paris adındaki Troialı prens, Sparta Kralı Menelaos'un karısı ''Güzel Helen''i Troia'ya kaçırdı. Bunun üzerine Menelaos, karısını geri almak için Troia'ya savaş açtı. Bütün Yunan krallarına da haberciler göndererek Helen'in kurtarılması için onlardan yardım istedi.

  Akhalılar, Troialılarla 10 yıl boyunca savaştı. Savaşlarda bir sonuç elde edilemeyince, Troia'yı ancak bir savaş hilesiyle alabileceklerini düşünüp, savaşı bırakıp, evlerine dönecekleri izlenimini yarattı. Bunun üzerine Akhalılar, büyük bir ''Tahta At'' yaparak Troialılara hediye olarak sundu. Zafer sarhoşu Troialılar hediyeyi kabul ederek kutlamalara başladı. Gece herkes uyuduğunda, ''Tahta At''a gizlenen Akhalı askerler dışarı çıkıp şehrin kapılarını açarak, Akhalıların şehri ele geçirmesini sağladı.
#20.08.2006 11:57 1 0 0
 • aslında o at o çağda o sekilde olması imkazsız çanakkle kordonda olan at daha gerçekçi öyle birsey yapılması daha mantıklı ama işte ...
#22.08.2006 02:06 0 0 0
 • geç bile kalındı...elin adamı taa nerelerden bunun flimmini yapıyo...biz neeeeeeeeee
#24.08.2006 11:28 0 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Emeğine Sağlık
#22.11.2022 15:35 0 0 0