Ramazan Ayı Tefekkür Ayı

Son güncelleme: 31.07.2011 13:29
 • noimage

  RAMAZAN AYI TEFEKKÜR AYI

  Ramazan esasında tefekkür ayıdır. Gelin bu ayın hatrına bir tefekkür fırtınası estirelim. Dünya ve ahiret kurtuluşumuz adına binlerce soruyu zihnimizde yoğuralım ve cevap arayalım. Bu soruların cevabı ve dünyada uymamız gereken kurallar manzumesi kurtuluşumuz olacaktır. Eğer riayet edersek.

  Ben şu soruları sizlere tevcih ediyorum. Bu sorularla birlikte aklımıza, gönlümüze doğan düşünceleri de dikkatlerinize sunuyorum. Hepsiyle birlikte bir düşünce fırtınası içerisinde sizleri tefekküre çağırıyorum.

  Ramazan dediğimizde ne aklımıza geliyor? Ya da Ramazan esasta nedir? Ramazan'da günahlardan nasıl arınılır? Ramazan bir fırsat, yılda bir defa gelen bir fırsattır. Bu fırsatın kadrini nasıl bileceğiz? Sahur nedir? Hikmeti nedir? Oruç geçmiş ümmetlerde de vardı. Sahur yalnızca Müslüman'a özgüdür. Ya teravih. Teravih yalnızca camilerde mi kılınmalıdır?

  Ramazan'la ilgili tefekkür fırtınasında en büyük yer Kur'an'a aittir. Ramazan esasında Kur'an ayıdır. Kur'an ayında Kur'anı elden düşürmemeli ve cüz cüz okumalıyız. Yalnızca okumak mı? Manasını da etraflıca düşünmemiz gerekmiyor mu?

  Ramazan aç kalma ayı mıdır? Yoksa açların düşünüldüğü ve onlar için empati yapıldığı bir ay mıdır? Her ikisi de mi doğrudur? Yoksa nefsin terbiyesi için açlık yolu mu seçilmiştir. Nefis için en büyük terbiye metodu yemek-içmekten uzaklaşmaktır. Bunun için aç kalmak ve irademizi kullanma noktasında mesafe katetmek gerekmektedir.

  Ramazan fakirlerin, garip-gurebanın en fazla gözetildiği aydır. Ramazan'da yardımlaşmayı artırıyor muyuz? Ramazan ayında nefis terbiyesinde nasıl zirvelere doğru yolculuk yapıyorsak, cömertliğimiz de zirve yapmalıdır. Ramazan bu yönüyle bir denge ayıdır. Bir tarafta kendimize ait yeme-içmeyi en aza indirirken, diğer taraftan konu-komşu ve garip-gurebanın yeme içmesi için cömertliğimiz en zirveye çıkartıyoruz. İşte en büyük manevi denge budur. Bu dengeyi başka bir ayda bulmak mümkün müdür?

  Ramazan ayında kişi kendi nefsini adeta unutmalıdır. Başka nefisleri ise gözetmeli ve empati yapmalıdır. Ramazan empati ayı değil midir?

  Ramazan ayı mü'minin neşe ve feyzinin doruklarda olduğu bir aydır. Bu neşe ve feyiz Kadir Gecesi'nde en yüksek zirveye çıkar. Kadir Gecesi'sinde mü'min eğer bu geceyi tam manasıyla idrak ederse, "Himalaya'ların en zirvesindeki dağcı gibidir. Hedefe varmıştır." Başka bir teşbihte bulunacaksak, "hedefini on ikiden vurmuş okçu gibidir." Zirvelere tırmanmaya ne dersiniz? Hedefi on ikiden vurmaya ne dersiniz? Haydi Ramazan'ın birinci gününden itibaren antremana öyleyse.

  Ramazan ayında Rabbimiz (cc), tabir caizse bizlere "bir de büyük torpil geçmiştir". Şeytanların en azgınları Ramazan ayında zincire bağlanır. İşte buna ait Hadis-i Şerif: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) "Ramazan ayı girince Cennet kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapanır ve merede-i şeyâtîn (şeytanların azgınları) zincire vurulur." buyurmuştur. Bu da mü'min için en büyük bir fırsat değil midir?

  Ramazan manevi kâr ve kazanç ayıdır. Zaten bu ay içerisinde Kadir Gecesi mevcuttur ki, bin aydan daha hayırlıdır. Kadir Suresinin 3. ayetinde "Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır" buyrulmaktadır. Bu ayda ibadet eden bir kişi, seksen yıllık sevabı bir gecede almış olmaktadır. Bundan daha kârlı ne olabilir?

  Evet, Ramazan Düşünceleri ve Tefekkür Fırtınası bitmek bilmez. Fakat yazı hacmimiz hepsini yazmaya müsait değildir.

  Bu hususta sözün özü olarak; "Ramazan tefekkür ayıdır, bol bol tefekkür edelim ve her anını değerlendirelim. Bu minvalde, aşağıdaki şiire kulak verelim, vesselam.

  RAMAZAN DİLEKLERİ

  Ramazan arınmadır günahtan,
  Kadrini bilip, geçirmeyelim boşa.
  Başlayalım sahur ve sabahtan,
  Akşam gidelim teravihe koşa koşa.

  Elimizden düşürmeyelim Kur'anı,
  Okuyup da coşalım cüz cüz.
  Sakın boş geçirmeyelim bir anı,
  İbadet edelim gece-gündüz.

  Açların doyurulduğu aydır oruç,
  Yardım elini uzatalım herkese.
  Günahlara karşı edelim huruç,
  Yalnız kulak verelim Hak Sese.

  Ya Rab, Ramazanın hürmetine,
  Kimse kalmasın açıkta ve aç.
  Ey Mü'min bunu sağlamak üzere,
  Herkese yardım kollarını aç.

  Sokak başlarını baştan başa tut,
  Kanadı kırıklara, güçsüzlere ol ilaç.
  Hep etrafını dinle ve nefsini unut,
  İnşaallah Cennette takarsın taç.

  Ramazan neşesi hep sürsün,
  Onbir ayda da feyizlenelim hep.
  Şeytan zincirlenip de sürülsün,
  Kötülüğe kalmasın hiçbir sebep.

  Ahmet SANDAL

  Not: Yukarıdaki bu dileklerimle birlikte Ümmet-i Muhammed'in Ramazan Ayı'nı tebrik eylerim. Allah (cc) Kadrini bilenlerden eylesin. Amin

#31.07.2011 10:55 0 0 0
 • teşekkürlerr...
  sonunda qeldi Ramazan..:)
#31.07.2011 11:04 0 0 0
 • Saol merve (:
#31.07.2011 13:29 0 0 0