Birinci Söz

Son güncelleme: 02.07.2023 20:40
 • noimage

  Yazarı : Senai DEMİRCİ

  "Risaleleri okumaya yeni başladığını söyleyen veya yeni başlayacak olan dostlarına bu kitapla şunu hissettirmeye çalışıyorum: 'Hep Risale okuyan' biri olarak ben de sizin kadar acemi ve şaşkın kalmak istiyorum. Ben de Risale'yi bilen biri değil yeni/den okuyan biri olmak istiyorum. Bu yüzden ilk okuduğum Söz'ü, Birinci Söz'ü, yaklaşık çeyrek asır sonra, bir inci tazeliği ile gönlümüze sunmaya çalışıyorum. Aczimi ve fakrımı yeniden idrak ederek, Kadir-i Rahim7in eşiğine yürüyorum."

  Besmele bahsi, bir esmâ bahsidir. Çünkü Allah'ın adıyla başlamak, her işte, her şeyde Allah'ın ismini okumayı gerektirir. Risale-i Nur'un kronolojik olarak değilse de, metodolojik olarak başı olan Birinci Söz, her şeyin başı olan Besmele'ye başlar.

  "Biz dahi başta ona başlarız" derken, bu derse sadece başlanacağını ama hiç bitirilemeyeceğini ima eder. Ömrümüz, esmâ-i hüsnânın talimine harcansa da talimimiz bitmese, boş bir ömür geçirmiş olmaz aksine sadece ölümümüzü değil, yaşayışımızı da Rabbimize şehit, yani tanık olarak geçirmiş oluruz.

  Besmele'nin 'be'si, tıpkı iki dudağımızı birbirine bitiştirdiği gibi, bizi hayrı ve vücudu elinde tutan Saniimize nisbet eder. O'nun için şerleri hayra kalbetmenin, yokluğu vücuda çevirmenin ne kadar kolay olduğunu hissettirir. Yani Besmele ve onun başındaki 'be' bizim kendimizi Rahman ve Rahîm olan Allah'a bağlamamıza, O'na dayanmamıza denk gelir. 'Be' bizim kendi niyetimizle, kendi tercihimizle, kendimizi o gerçeğin gölgesi altına dahil ettiğimizin işaretidir.

  Risale-i Nur'da esmâ-i hüsnâ didaktik bir üslupla anlatılmaz. Esmâ-i hüsnâ hayatın ana dokusu içinde, tefekkürün doğal akışı içinde, yeri geldikçe, ihtiyaç duyuldukça zikredilir. Hangi bahis olursa olsun, ilgili bahsin gerektirdiği ve b/aktığı esmâlarla Rabbe muhatap olunur; bir bakıma, kendi fıtratımızdan ve yaşayışımızdan ipler örülerek, esmâ-i hüsnânın miracına erişilir. Bu açıdan bakınca, Risale sanki esmâyı zikretmek için yazılmış gibidir. Yani aslolan esmâdır, diğerleri esmâya bahanedir.

  "birincisöz", besmele ve esmâ ile irtibatımızın daima diri kalmasına vesile olmak düşüncesinden doğdu. Senai Demirci, "birincisöz" ile okurları "Birinci Söz"ün, Besmele'nin sırrını yeniden düşünmeye ve hakikatle yeniden tanışmaya davet etmek istedi. Okumalarıyla bizlere yeni kapılar açan yazar, "zaten biliyoruz" doygunluğunun okuma iştahımızı kesmesinin önüne geçecek yorumlar taşıdı kitaba.

  "birincisöz", Risale'yle zaten irtibatlı olanları ilk defa okuyormuşçasına coşkulu bir okuma serüvenine çağırırken, okumaya yeni başlayanlara ise yeni tanışmış olmanın heyecanına layık bir bakış sunuyor.

  Yayınevi : Timaş Yayınevi
  Dizisi : Yarım Elma Kitaplar
  Fiyatı : 6.00. YTL
  Kapak / Resimleyen : Ravza KIZILTUĞ
  Basım Yeri / Tarihi : İstanbul / 2006 - Eylül
#23.09.2006 18:24 2 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Sağlık
#31.10.2022 20:02 1 0 0
 • Paylaşmak Güzel Yüreğine Saglık Teşekkürler
#02.07.2023 20:40 0 0 0