Spor > Olimpiyat da simdiye kadar rekorlar

    Atletizm / Erkekler
    Branş İsim Ülke Derece Tarih
    100 m Tim Montgomery ABD 9.78 2002
    200 m Mchael Johnson ABD 19.32 1996
    400 m Michael Johnson ABD 43.18 1999
    800 m Wilson Kipketer Danimarka 1:41.11 1997
    1500 m Hicham El Guerrouj Fas 3:26.00 1998
    5000 m Kenenisa Bekele Etiyopya 12:37.35 2004
    10000 m Haile Gebrselassie Etiyopya 26:22.75 1998
    Maraton Paul Tergat Kenya 2:04 :55 2003
    110 m Engelli Colin Jackson İngiltere 12.91 1993
    400 m Engelli Kevin Young ABD 46.78 1992
    3000 m Engelli Brahim Boulami Fas 7:55.28 2001
    4x100 m Bayrak Yarışı - ABD 37.40 1992
    4X400 m Bayrak Yarışı - ABD 2:54.20 1998
    20 km Yürüyüş Jefferson Perez Ekvador 1: 17:21 2003
    50 km Yürüyüş Robert Korzeniowski Polonya 303 2003
    Yüksek Atlama Javier Sotomayor Küba 2.45 1993
    Uzun Atlama Mike Powel ABD 8.95 1991
    Sırıkla Atlama Sergey Bubka Ukrayna 6.14 1994
    Üç Adım Atlama Jonathan Edwards İngiltere 18.29 1995
    Gülle Atma Randy Barnes ABD 23.12 1990
    Disk Atma Jürgen Schult Doğu Almanya 74.08 1986
    Çekiç Atma Yuriy Sedykh Sovyetler Birli¤i 86.74 1986
    Cirit Atma Jan Zelezny Çek Cumhuriyeti 98.48 1996
    Dekatlon Roman Sebrle Çek Cumhuriyeti 9026 2001
    Atletizm / Bayanlar
    Branş İsim Ülke Derece Tarih
    100 m Florance Griffith Joyner ABD 10.49 1988
    200 m Florance Griffith Joyner ABD 21.34 1988
    400 m Marita Koch Doğu Almanya 47.60 1985
    800 m Jarmila Kratochvilova Çekoslovakya 1:53.28 1983
    1500 m Yunxia Qu Çin 3:50.46 1993
    5000 m Elvan Abeylegesse Türkiye 14:24.68 2004
    10000 m Junxia Wang Çin 29:31.78 1993
    Maraton Paula Radcliffe İngiltere 2:15 :25 2003
    100 m Engelli Yordanka Donkova Bulgaristan 12.21 1988
    400 m Engelli Yulia Pechonkina Rusya 52.34 2003
    4x100 m Bayrak Yarışı - Doğu Almanya 41.37 1985
    4x400 m Bayrak Yarışı - Sovyetler Birliği 3:15.17 1988
    20 km Yürüyü Yan Wang Çin 1:26.22 2001
    Yüksek Atlama Stefka Kostadinova Bulgaristan 2.09 1987
    Uzun Atlama Galina Chistyakova Sovyetler Birliği 7.52 1988
    Sırıkla Atlama Svetlana Feofanova Rusya 4.88 2004
    Üç Adım Atlama Inessa Kravets Ukrayna 15.50 1995
    Gülle Atma Natalya Lisovskaya Sovyetler Birliği 22.63 1987
    Disk Atma Gabriele Reinsch Doğu Almanya 76.80 1988
    Çekiç Atma Mihaela Melinte Romanya 76.07 1999
    Cirit Atma Osleidys Menendez Küba 71.57 2001
    Heptatlon Jackie Joyner-Kersee ABD 7291 1988
    Yüzme / Erkekler
    Branş İsim Ülke Derece Tarih
    50 m Serbest Alexander Popov Rusya 21.64 2000
    100 m Serbest Peter Van Den Hoogenband Hollanda 47.84 2000
    200 m Serbest Ian Thorpe Avustralya 1:44.06 2001
    400 m Serbest Ian Thorpe Avustralya 3:40.08 2002
    1500 m Serbest Grant Hackett Avustralya 14:34.56 2001
    100 m Sırtüstü Lenny Krayzelburg ABD 53.60 1999
    200 m Sırtüstü Aaron Peirsol ABD 1:54.74 2004
    100 m Kurbağalama Brendan Hansen ABD 59.30 2004
    200 m Kurbağalama Brendan Hansen ABD 2:09.04 2004
    100 m Kelebek Ian Crocer ABD 50.76 2004
    200 m Kelebek Michael Phelps ABD 1:53.93 2003
    200 m Ferdi Karışık Michael Phelps ABD 194 2003
    400 m Ferdi Karışık Michael Phelps ABD 4:08.41 2004
    4x100 m Serbest Bayrak Y. - Avustralya 3:13.67 2000
    4x200 m Serbest Bayrak Y. - Avustralya 7:04.66 2001
    4x100 m Karışık Bayrak Y. - ABD 3:31.54 2003
    Yüzme / Bayanlar
    Branş İsim Ülke Derece Tarih
    50 m Serbest Inge De Bruijn Hollanda 24.13 2000
    100 m Serbest Lisbeth Lenton Avustralya 53.66 2004
    200 m Serbest Franziska Von Almsick Almanya 1:56.64 2002
    400 m Serbest Janet Evans ABD 4:03.85 1988
    800 m Serbest Janet Evans ABD 8:16.22 1989
    1500 m Serbest Janet Evans ABD 15:52.10 1988
    100 m Sırtüstü Natalie Coughlin ABD 59.58 2002
    200 m Sırtüstü Krisztina Egerszegi Macaristan 2:06.62 1991
    100 m Kurbağalama Leisel Jones Avustralya 1:06.37 2003
    200 m Kurbağalama Amanda Beard ABD 2:22.44 2004
    100 m Kelebek Inge De Bruijn Hollanda 56.61 2000
    200 m Kelebek Otylia Jedrzejczak Polonya 2:05.78 2002
    200 m Ferdi Karışık Yanyan Wu Çin 2:09.72 1997
    400 m Ferdi Karışık Yana Klochkova Ukrayna 4:33.59 2000
    4x100 m Serbest Bayrak Y. - Almanya 3:36.00 2002
    4x200 m Serbest Bayrak Y. - Doğu Almanya 7:55.47 1987
    4x100 m Karışık Bayrak Y. - ABD 3:58.30 2000
    Halter / Erkekler
    Branş İsim Ülke Derece Tarih
    56 kg Halil Mutlu Türkiye 305.0 2000
    69 kg Galabin Boevski Bulgaristan 357.5 1999
    77 kg Plamen Jeliazkov Bulgaristan 377.5 2002
    105+ kg Hossein Rezazadeh İran 472.5 2000
    56 kg Koparma Halil Mutlu Türkiye 138.5 2001
    62 kg Koparma Zhiyong Shi Çin 153.0 2002
    69 kg Koparma Georgi Markov Bulgaristan 165.0 2000
    77 kg Koparma Serguei Filimonov Kazakistan 173.0 2002
    85 kg Koparma Andrei Ribakov Bulgaristan 182.5 2002
    94 kg Koparma Alakios Tathiashvili Yunanistan 188.0 1999
    105 kg Koparma Marcin Dolega Polonya 198.5 2002
    105+ kg Koparma Hossein Rezazadeh İran 212.5 2000
    56 kg Silkme Halil Mutlu Türkiye 168.0 2001
    62 kg Silkme Maosheng Le Çin 182.5 2002
    69 kg Silkme Galabin Boevski Bulgaristan 196.5 2000
    77 kg Silkme Oleg Perepetchonov Rusya 210.0 2001
    85 kg Silkme Yong Zhang Çin 218.0 1998
    94 kg Silkme SzimonKolecki Polonya 232.5 2000
    105+ kg Silkme Hossein Rezazadeh İran 263.0 2002
    Halter / Bayanlar
    Branş İsim Ülke Derece Tarih
    48 kg Mingjuan Wang Çin 207.5 2002
    53 kg Xia Yang Çin 225.0 2000
    58 kg Li Wang Çin 240.0 2003
    63 kg Xia Liu Çin 247.5 2003
    69 kg Chunhong Liu Çin 270.0 2003
    75 kg Ruiping Sun Çin 270.0 2002
    75+ kg Meiyuan Ding Çin 300.0 2000
    48 kg Koparma Zhuo Li Çin 93.5 2003
    53 kg Koparma Song-Hui Ri Kuzey Kore 102.5 2002
    58 kg Koparma Li Wang Çin 110.0 2003
    63 kg Koparma Anna Batyushko Beyaz Rusya 113.5 2003
    69 kg Koparma Chunhong Liu Çin 120.0 2003
    75 kg Koparma Ruiping Sun Çin 118.5 2002
    75+ kg Koparma Meiyuan Ding Çin 137.5 2003
    48 kg Silkme Zhuo Li Çin 116.5 2003
    53 kg Silkme Xuejiu Li Çin 127.5 2002
    58 kg Silkme Caiyan Sun Çin 133.0 2002
    63 kg Silkme Natalia Skakun Ukrayna 138.0 2003
    69 kg Silkme Chunhong Li Çin 150.0 2003
    75 kg Silkme Ruiping Sun Çin 152.5 2002
    75+ kg Silkme Dan Sun Çin 168.5 2003
    Türkler masallah simdiye kadar bence iyi gidiyorlar!Devamin gelmesi dilegiyle!



    arkadasim bilgin icin tesekkür ederim