Genel > Başbakanlık Bursu Başvurusu Ne Zaman 2012 - 2013

  Başbakanlık Bursu Alma Şartları - Başbakanlık Bursu Başvuru Belgeleri - Başbakanlık Bursu Başvuru Formu - Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihi - 2012-2013 başbakanlık bursu başvurusu hakkında - başbakanlık bursu başvurusu 2012 - 2012 - 2013 Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak, - 2012 2013 KYK Öğrenim ve Burs Sonuçları Açıklanma Tarihi - 2012 2013 Üniversite Kredi ve Bursluluk Sonuçları


  Üniversite öğrencisi olmak isteyen arkadaşlarımızın En çok merak ettiği konuların başında Burs gelmektedir. Burs Denilincede benim aklamı ilk gelen Başbakanlık bursu olmaktadır. Peki Başbakanlık bursu Nedir ve nasıl alınır merak ediyormusunuz. Eğer cevabınız evet ise sizlere bugün kısaca başbakanlık bursu hakkında bilgiler vermek istiyoruz.
  Üniversiteye devam edebilmek için bursa ihtiyacınız varsa işte size bir burs fırsatı; Başbakanlık bursu…

  Sınavı kazandınız, istediğiniz üniversiteye de yerleşirseniz değmeyin keyfinize! Peki ya sonrası? Öğrencilikte en çok ihtiyacınız olan şeye, yani bir bursa için başvuruda bulundunuz mu? Ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

  Üniversiteye yerleştiniz, bir baktınız kendinizi birden bire bir yurtta ya da bir kaç arkadaşınızla birlikte bir evde yaşarken buldunuz. Bu ne demek? Öğrencilik hayatı sizin için başladı, demek! Nelere ihtiyacınız olmayacak ki? Tabi bunları karşılamak için ailenizden gelen para çoğu zaman yetmeyecek. Ev kirası, yurt parası, yemek, içmek, kitap, kalem, fotokopiler, sinema, tiyatro… derken bir bakmışsınız elinizdeki para eriyip gitmiş. Bir destek lazım tabi. İşte bu en zor zamanda öğrencilerin yardımına kavuşan süperman burslar oluyor.

  Peki ya aldığınız bir burs var mı? Eğer yoksa Allah kolaylık versin! İşte bu son duruma düşmek istemiyorsanız, henüz o duruma sıra gelmeden bütün burslar hakkında bilgi alıp başvurularınıza başlamalısınız. Biz de sizlerin bu zor durumda kalmaması için elimizden geleni yapıyor, burslar hakkında sizleri bilgilendiriyoruz. Öncelikle“başbakanlık bursu” hakkında herşeyi öğrenmelisiniz. İşte başbakanlık bursu hakkında bilmeniz gereken her şey…


  Kimler başbakanlık bursu alabilir?

  Üniversiteye yeni gidecek bir adaysanız, öncelikle ÖSS tercih formunuzda bulunan burs, ya da kredi istiyor musunuz? bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir. Bu kutuyu işaretlediyseniz, başbakanlık ya da öğrenim kredisinden biri çıkacak demektir. Sonuçlar ise okul açıldıktan sonra öğrenci işleri bürolarına asılır.

  Bunun yanı sıra;

  1-Ön lisans öğrencileri

  2-Lisans öğrencileri

  3-Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)

  4-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)

  5-Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)

  6-Vakıf Üniversitesi öğrencileri

  7-ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler

  8-Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,

  9-İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

  Burstan yararlanabilir.


  Bursunuz hangi durumlarda kesilir?

  Başbakanlık bursu her ayın 7′ sinde hesaplara yatar. Bursu almaya hak kazandığınızda alttan 3′ten fazla dersiniz olmadığı sürece bursunuz eğitim süreniz boyunca yatar.

  İstenilen Belgeler

  Burs müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. İstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve kurumun www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

  Öncelik Belgeleri

  - Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,

  - Şehit veya gazi çocuğu belgesi

  (Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),

  - Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,

  - Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,

  - Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),

  - 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

  Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.


  Küçük bir hatırlatma!

  Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

  Kimler başbakanlık bursu alamaz?

  Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan ögrenciler, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
  •Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
  •Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
  •Yabancı uyruklu öğrenciler,
  •Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
  •Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
  •Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
  •Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
  •Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
  •Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burs alamaz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Binlerce üniversite öğrencisinin merakla beklediği ( KYK ) Kredi Yurtlar Kurumu Başbakanlık Bursluluk Sonuçlarının ne zaman sonuçlanacağı resmi olarak açıklandı !!!

  Burs,öğrenim ve katkı kredisi sonuçları Aralık 2012 tarihinde açıklanacaktır-

  Başvuru formunda “Burs istiyorum.” seçeneğini işaretleyen öğrencilerin en az %80′lik bir dilimine başbakanlık bursu(karşılıksız) çıkacak. Burs alacak öğrencilerin belirlenmesinde, “okuyan kardeş sayısı”,”gelir durumu”,”mal-mülk miktarı” gibi unsurlar etkili rol oynayacak.
  2012 KYK Burs Katkı ve Öğrenim Kredisi Sonuçları İçin Buraya Tıklayın

  Başbakanlık Bursu neden kesilir?


  Burs alan öğrencilerin;


  Başarısız olması
  Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
  Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma
  Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi
  Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda 1 yıl başarısız olması ya da öğretimine 1 yıl ara vermesi
  Öğretim kurumunun kapatılması
  Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması
  Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması
  Kesin hükümle mahkum olması


  hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.


  Başarısız olan veya burstan vazgeçen öğrenciler Öğrenim Kredisi alabilir mi?
  (Burs krediye dönebilir mi?)

  Kayıtlı bulundukları öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez. Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

  Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.


  Başbakanlık Bursu’nda geri ödeme koşulu var mı?

  Başbakanlık Bursu, karşılıksızdır. Ancak çok özel olmakla birlikte birkaç istisnai durum mevcut olup şu şekilde açıklanmıştır:

  Kurum gerekli gördüğü takdirde burs alan öğrencilerin belge veya durumlarını araştırabilir. Araştırma sonucunda öğrencinin belgelerinde veya durumunda gerçeğe aykırı bir hususun tespit edilmesi halinde bursu kesilir. Ödenen bursların tamamı öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, 18/01/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenen esaslara göre tahsil edilir.

  Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumundan en az 1 yarıyıl uzaklaştırma cezası alanların bursları, ceza aldığı tarih itibariyle kesilir. Verilen disiplin cezasının öğretim kurumunca geç bildirilmesi halinde ise cezanın verildiği tarihten sonra yapılan ödemeler, Burs, Kredi Yönetmeliği’nin 31. maddesi hükmüne göre tahsil edilir.

  Öğrenciye burs verilmekte iken, bursun kesilmesini gerektirecek bir durum ortaya çıktığında, bursun kesilmesini gerektiren durumun gerçekleştiği tarih itibariyle bursu kesilir. Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.
  merhabalar. burada küçük bi hatırlatma yapmışsınız burs alan öğrenciler öğrenim kredisi alamaz. öğrenim kredisi alan öğrenciler burs alamaz diye. bu burs başbakanlık bursu mu yoksa normal burs alan öğrenci kredi alamaz mı? çünkü ben hem katkı kredisi hem burs hem de öğrenim kredisine başvurdum. öğrenim kredisi alırsam burs çıkmayabilir mi diyorsunuz? beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  sanırım ikisinede başvurmuşsunuz ama sadece birisini alabilirsiniz
  eğer öğrenim kredisi çıktıysa burs alamazsınız burs çıkarsa da öğrenim kredisi alamazsınız
  başbakanlık bursu başvuruları nezaman başlıyor

  nerelerden karşılıksız burs alabilirim