Metabolizma Hızını Arttıran Etkenler

Son güncelleme: 05.08.2013 00:56
  • metabolizma hızını nasıl arttırabilirim - metabolizma hızını yükseltmek - metabolizma hızını arttıran etkenler neler
    Metabolizma hızı, büyüme dönemlerinde büyüme hormonunun etkisiyle veya günlük yaşam içinde dokuların onarımı için hızlanabilmektedir. Yanı sıra tiroit hormonunun fazla salınımında ve stres anında hızlanabilir. Spor yaparken, spor fizyolojisi için gerekli olan hormonların salınımında da metabolik hız değişim gösterebilmektedir. Metabolik hızın artmasından en fazla bireyin sağlıklı kilosu etkilenir.

    Beslenme programı sırasında kişinin besinleri tüketemediği durumlarda bile, harcanacak enerjiyi vücut kendi dokularından kullanmaya başlar. Bunun beraberinde zayıflama, zayıflıkla birlikte kansızlık, halsizlik ve çarpıntı gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca konsantrasyon bozukluğuyla birlikte dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve uyku düzensizliği gibi sorunlar meydana gelebir.

    Bu nedenle, metabolik hızın artması kişinin sağlık durumunu tehdit ediyorsa ve bu hızı arttıran kaynak tespit edilmişse, mutlaka endokrin ya da dâhiliye bölümüne başvurularak bu durumun tedavisi yapılmalıdır.    alıntı
#05.08.2013 00:56 0 0 0