Muhabbet Kuşlarının Evde Bakımı

Son güncelleme: 16.02.2014 17:50
 • evde muhabbet kuşu bakımı - muhabbet kuşu nasıl bakılır - muhabbet kuşlarının yaşama ortamlarıEvlerde beslenen muhabbet kuşlarının, bilinçli ve devamlı bir bakım ve ilgiye ihtiyaçları vardır.
  Muhabbet kuşları kafeslerde yalnız veya çift olarak yada grup halinde beslenebilirler. Yalnız tutulan kuşlar, bakıcılarına çok bağlanırlar ve dolayısı ile devamlı ilgi isterler. Böyle bir ilginin mümkün olmadığı hallerde kuş, kafeste tek başına tutulmamalıdır. Yavru alabilmek için kuşların kafeste çift olarak bulundurulmaları ve kafesin içinde bir yuva olması gerekir. Yavru istenmemesi halinde ise iki erkek kuş alınmalıdır.
  Muhabbet Kuşlarının yavruları, yuvadan uçtuktan iki hafta sonra yem yemeye başlar ve bağımsız duruma gelirler.
  Bu kuşların yanında ve bulundukları odada kesinlikle sigara içilmemelidir. Çünkü sigara dumanı kuşların ölümüne neden olabilir.

  Kafesleri: Muhabbet kuşlarının kafesleri, aydınlık ve hava cereyanı olmayan bir yere konulmalı, seçilecek kafes tipinin muhabbet kuşunuza uygun olması gereklidir. Kafesin içine aksesuarlar, ayna vb. şeyler konmalıdır. Ses çıkaran oyuncaklar isterler. Kafesi güneş alan yere konmamalıdır.
  Kafesler kuşun devamlı olarak kafeste tutulacağı veya evde arada serbest olarak uçacağı göz önünde bulundurularak küçük veya büyük seçilmelidir. Muhabbet kuşlarının kafes telleri, kolayca tırmanabilmeleri için yatay olmalıdır. Kafeslerin alt bölümünde dışarı çekip çıkartılabilen bir küvet bulunmalı ve küvetin içine kum veya gazete kağıdı serilmelidir. Ayrıca kafes içinde tüneme ağaçları yerleştirilmelidir. Muhabbet kuşlarının tünemeleri için 12-18 mm çapında ağaç kullanılmalıdır. Tünekler ve kumlu kağıtlar ayakta mantar oluşumunu engeller. Bunlara ilaveten kafes içinde yem, su ve banyo kapları bulunmalıdır.

  Muhabbet Kuşlarının Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Şunlardır:

  Her Gün taze su ve banyo suyu verilmelidir. Yem ve su kaplarının çok temiz olmasına her gün dikkat edilmelidir.
  Her Hafta yuvalar ve, tüneme ağaçları, yem ve su kapları iyice temizlenmelidir.
  Her Ay kafesler ve bütün teçhizat temizlenmeli, tüneme ağaçları değiştirilmeli, gerekiyorsa kuşların tırnakları kesilmelidir.
  Her 3 Ayda biryuvalar ve kafesler dezenfekte edilmeli ve kafes telleri kontrolden geçmelidir.
  Her 6 Ayda bir günlük, haftalık, aylık , ve 3 aylık olan işlemlerin tümü birlikte ve bir kerede yapılmalıdır.

  Kuş Bakımındaki en önemli diğer bir konuda; gaga taşı kullanımıdır. Gaga taşı bir kuş için hayati önem taşır. Gaga taşını kullanmadığı zaman gagası uzar ve bu durumda onun yemek yemesine engel olur ve kuş günden güne güçten düşer ve hayatını kaybedebilir. Gaga taşı masrafı, gagası uzayan bir kuşa yapılacak müdahaleye oranla kat kat daha ucuz bir harcamadır. Gagasının uzadığı görülen kuşların mutlaka profesyonel bir veteriner hekim tarafından özel ve steril bir makasla kesilmesi uygundur. Çünkü kuşların gagalarından çok kolay mikrop kapabilirler.

  alıntı
#22.11.2013 18:21 0 0 0
 • Güzel anlatım fakat eksikler var.

  Tek yaşayan bir kuş için ayna ; Hem ölümcül sebepler oluşturabilir , hemde beklediğiniz ilgiyi göremezsiniz.

  Ayna kullandığınızda karşısındaki yansımaya bir süre sonra eşiymiş gibi davranmaya başlar. Onu beslemek için kursağından yem kusar. Bu kusma esnasında en zayıf olduğu anlardan birtanesidir. En küçük bir bakteri hayvanınızın ölümüyle sonuçlanabilir. Dünya genelinde hayvanseverler tarafından şiddetle karşı olunan bir durumdur bu.

  Bir ikincisi kanatlı hayvanlarda taşlık vardır. Karbonhidratlı kumlar mevcuttur Pet Shop'ta muhakkak kullanmak gereklidir.

  -Eş olarak aldığınız Muhabbet kuşlarının kafesinde ıvır zıvır hiç bir şey kullanmayın. Yuva 2 ve ya 3 dal yeterlidir. Daha kısa zamanda yakınlaşırlar.
#16.02.2014 17:50 0 0 0