Windows Vista ReadyBoost

Son güncelleme: 29.05.2007 02:58
 • ReadyBoost tüm Windows Vista versiyonlarında bulunan sistem performansını gözle görülür düzeyde arttıran bir özellik. Windows Vista, ReadyBoost özelliğini destekleyen bir flash belleği sanal bellek olarak kullanarak(page file cache' ini tutuyor) sistem performansını arttırıyor.

  ReadyBoost özelliğini kullanabilmek için USB diskinizin özelliklerinden "ReadyBoost" bölümüne gelip "Use this device" seçeneğini seçmeniz yeterli. Google' daki şu video' da Vista RTM kurulu 1 GB RAM' li Dell Inspiron 6400 Laptop' ta sistemin normal açılışı 43 saniye sürerken 470 MB' ı ReadyBoost için ayrılmış SanDisk SD Card ile açılış 14 saniyeye düşüyor.

  ReadyBoost için flash belleklerde şu özelliklerin olması gerekiyor:

  - En az 240(256) MB olmalı ve USB 2.0 desteklemeli.
  - USB Disk' te en az 64 MB boş alan olmalı.
  - Diskin tamamında, rastgele 4kB için 2.5MB/s okuma hızı, rastgele 512 kB için 2.5MB/s yazma hızı olmalı. Bu testi Sisoft Sandra gibi benchmark programlarıyla yapabilirsiniz.

  ReadyBoost uyumlu belleklerin listesine buradan bakabilirsiniz, gördüğüm en kapsamlı liste. Artık bazı üreticiler USB Belleklerin üzerine ReadyBoost desteklediklerini de yazıyorlar.

  ReadyBoost için sadece 1 bellek kullanılabiliyor ve USB Hard-Disk(hızdan dolayı), harici kart okuyucu, MP3 Player gibi cihazlar kullanılamıyor. Bazı dahili SD ve CF(compact flash) kart okuyucular destekleniyor, ileride belki ReadyBoost destekleyen harici kart okuyucular da çıkar. Bunların dışında belleğe yazılan veriler 128-Bit AES ile şifreleniyor.
#29.05.2007 02:58 0 0 0