Sağlık > Egzama için Ne Yapılmalı

  egzama nedir - egzama sebepleri - egzama ve kaşıntı - egzama bulaşırmıEgzama ciltte çok kuru, kaşıntılı, kızarık pullanmalara yol açan, alerjik ve kronik bir cilt hastalığıdır. Genellikle kalıtsal olduğu düşünülür. Stres en büyük tetikleyicileri arasındadır.

  Egzama sorununuz varsa ilk yapmanız gereken bir cilt uzmanına başvurmaktır. Pek çok kişi doktora gitmesine rağmen egzamadan bir türlü kurtulamadığından yakınır ama buradaki asıl sorun, hastaların egzamanın hemen ve tamamen iyileşmesini beklemeleridir.

  Oysa günümüzde egzamayı bir daha tekrar etmeyecek şekilde iyileştirmenin bir yolu yoktur. Yalnızca bebek ve çocuklarda görülen egzamanın ergenlik çağına dek zamanla kaybolduğuna sık rastlanır. Bazı çocuklarda ise egzama yetişkinliğe de taşınır. Çaresi yok desek de, neyse ki günümüzde egzamayı kontrol altına almayı sağlayan pek çok tedavi şekli vardır.

  Cilt doktoru egzamanın türünü belirleyecek, kaynağını tespit etmeye çalışacak, belki alerji testi isteyecek ve çeşitli ilaç tedavileri önerecektir. Ancak bu süre zarfında sabırlı olmak ve ilaçları düzenli ve tavsiye edildiği şekilde kullanmak önemlidir. Uygulanan tedavi olumlu sonuç vermezse yeni bir tedavi planı yapılması gerekir.

  Eğer egzamayı tetikleyen faktörler bilinirse, bu tetikleyicilerden uzak durarak egzamanın alevlenmesinin önüne geçilebilir. Örneğin ev tozu akarı ya da güneş ışınları egzamayı tetikliyorsa bunlardan korunarak önlem alınabilir. Bu tip bir alerjiniz olup olmadığını alerji testi ile öğrenebilirsiniz.

  Egzama Bulaşıcı Mı?

  Egzama kesinlikle bulaşıcı değildir. Bulaşıcı ve kalıtsal terimleri karıştırılmamalıdır. Araştırmacılar egzamada genetik bir bağlantının söz konusu olduğuna ve egzaması olan kişinin genellikle bunu anne veya babanın genlerinden aldığına inanırlar.

  alıntı

  https://www.main-board.com/hastaliklar/783902-egzama-nasil-gecer.html#post5164055