Ütü Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

Son güncelleme: 19.10.2022 22:28
 • ütü nasıl yapılır - ütü yapmanın püf noktaları - ütünün tasarruflu kullanılmasıEv işleri içerisinde en sevilmeyenlerin başında kuşkusuz ütü gelir. Özellikle gömlek ve pantolonlardaki ütü çizgilerinin korunması özel bir dikkat ister. Ayrıca ütüden yayılan ısı enerjisi bu zahmetli işi daha da zor hale getirir. Tüm bu zorlukların yanında ütüler ciddi derecede elektrik tüketimi yapan elektrikli araçlardır. Bu araçlarda ısı enerjisi bir rezistans yardımıyla doğrudan elektrikten elde edildiği için bu durum elektrik tüketiminin fazla olmasına sebep olmaktadır. Ütü yaparken tasarruf yapmak içinse bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.


  Ütünün tasarruflu kullanılmasının ilk adımı kaliteli bir ütüye sahip olmaktır. Bunun için öncelikle tabanı çizilmeyen, termostatlı ve program seçeneği fazla olan ütüler tercih edilmelidir.

  Tabanı çizilmeyen ütülerde sürtünme kuvveti uzun süre düşük seviyede olacağından ütü çamaşırlar üzerinde çok daha rahat kayar ve bu da ütünün daha kısa sürede bitmesini sağlar.

  Günümüzde neredeyse tüm ütüler termostatlıdır. Bu özellik ise ütü belli bir sıcaklığa geldiğinde elektriğin kesilmesine ve elektrik akımının ütü ancak bir miktar soğuduktan sonra tekrar devreye girmesini sağlayarak tasarruf sağlar.

  Ütüdeki program çeşitliliği de çamaşır cinsine göre sıcaklık ayarı yapılmasını sağlayarak ütünün gereksiz yere yüksek sıcaklıklarda çalışmasını engellemiş olur.

  Ütülenecek olan çamaşırların ütüden önce asılarak bekletilmesi daha az kırışmalarına sebep olacağından, bu çamaşırların ütülenmesi için de daha az enerji harcanmış olur.

  Ütüden önce çamaşırların hafif nemlendirilmesi de tasarruf sağlar. Bunun için ütülenecek kumaş üzerine nemli bir tülbent de serilebilir.

  Ütüye başlanmadan önce çamaşırlar ütüleme sıcaklıklarına göre sınıflandırılmalıdırlar. Ütü çalıştırıldıktan sonra öncelikle düşük ısı gerektiren parçalar ütülenmeli, daha sonra kademeli olarak daha yüksek sıcaklıkta ütülenmesi gereken parçalar ütülenmelidir.

  Ütü işleminin bitmesinden bir süre önce ütünün fişi prizden çekilmelidir. Bu şekilde ütünün sahip olduğu ısı enerjisi ile son birkaç parça enerji harcanmadan ütülenebilir.

  Ütü yapılan zeminin ısıyı yansıtma özelliğinde olması da ütüde tasarruf sağlar. Bunun için ısıyı yansıtan ütü masası örtüleri tercih edilmeli ya da ütü masasının hemen altına alüminyum folyo serilmelidir.


  alıntı
#28.07.2015 23:01 1 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler
#19.10.2022 22:28 0 0 0