Terlemek Daha Çabuk Serinletiyor

Son güncelleme: 30.06.2016 20:52
 • Terleme, vücudun sıcakla baş etmesini sağladığı için, bu sonuç, kadınların sıcak iklimlerde daha büyük sorunlar yaşadığını gösteriyor.

  Experimental Physiology dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, fiziksel egzersize alışkın olmayan kadınlar terleme konusunda zorluklar yaşıyor.

  Bir İngiliz uzman, kadınların vücudunda daha az sıvı bulunduğunu, dolayısıyla erkekler kadar yüksek miktarda sıvı kaybı yaşayamadıklarını belirtti.

  Osaka Uluslararası Üniversitesi İnsan Performansı Araştırma Laboratuarı'ndan Yoshimitsu Inoue'nın öncülük ettiği araştırma kapsamında, 37 kişinin, kontrol altındaki ısı altında bisiklet üzerinde bir saat sürekli pedal çevirmelerini istedi.

  Egzersize katılanlar dört gruba ayrıldı: Egzersize alışkın olan ve olmayan kadınlarla, egzersize alışkın olan ve olmayan erkekler.

  Sonuçta, egzersiz yoğunlaştıkça, erkeklerin daha çok ve hızlı terlediği gözlendi.

  Kadınlarsa, ancak daha ileri düzeyde egzersiz yaptıklarında kendilerini sıcak hissedip terlemeye başlıyorlar.

  Bu özellikle egzersize alışkın olmayan kadınlarda gözlendi.

  Daha önceki çalışmalarda erkeklerin kadınlara göre daha çok ter ürettikleri, bunun da, testosteronun terleme sürecini teşvik etmesinden kaynaklandığı belirtilmişti.

  Araştırmayı yürüten Yoshimitsu Inoue, "Kadınların daha az terlemesi, sıcak ortamlarda yaşayabilmeleri için gelişmiş bir uyum stratejisi olabilir.

  Erkeklerin daha çok terleyebilmesiyse, daha yoğun fiziksel faaliyetleri gerçekleştirebilmelerini sağlama stratejisi olabilir." dedi.

  Araştırmanın sonuçlarının, kadın ve erkeklerin sıcak dalgaları karşısında daha farklı tepkiler göstermelerine ışık tutabileceği düşünülüyor.

  Araştırmacılar, kadın ve erkeklerin düzenli egzersiz yaparak sıcak dalgalarıyla daha iyi baş edecek duruma gelebileceklerini söylüyor.

  Liverpool'daki John Moores Üniversitesinden Spor ve Egzersiz Okulu Müdürü Profesör Tim Cable da, terlemenin kötü değil, iyi bir şey olduğuna işaret ederek, "Terlediğimizde vücut daha hızla serinliyor." diyor.

  alıntı
#30.06.2016 20:52 0 0 0