Kadınca > Emzirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Anne ve bebeğin birbirine alışabilmesi için belli bir zaman gerekir. Bu birkaç gün olabilir. Sonrasında birbirine alışan anne ve bebek için emzirme işlemi son derece keyifli bir hal alır. Buradaki en önemli nokta; anneye doğru emzirme tekniğinin öğretilmesi ve annenin de doğru teknikle bebeği emzirebilmesidir. Ayrıca doğru teknikle sık emzirme yapılması ve annenin özgüveninin yerinde olması da çok önemlidir.

  Öncelikle annenin bebeği doğru emzirebilmesi için rahat ve konforlu bir pozisyonda olması gerekir. Eğer anne ilk dönemde oturamıyorsa; yan yatar ya da oturur pozisyonda, oturmaya başladıktan sonra da oturur pozisyonda bebeği kucağında tutarak emzirebilir. Burada önemli olan bebeğin dik olarak tutulmasıdır. Bebek, anne kucağında mümkün olduğunca dik bir pozisyonda tutulmalıdır. Emzirme döneminde yapılan hatalardan biri de annenin yatakta uyuyarak bebeği emzirmesidir. Yatarak beslenen bebeklerde orta kulak iltihabının görülmesi ve boğulma olasılığı fazladır. Doğru bir emzirme için;


  •Bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda ve düz bir hatta olmalıdır.
  •Bebeğin yüzü memeye dönük ve burnu meme başı hizasında olmalıdır.
  •Başparmak memenin üstünde, diğer dört parmak ise memenin altında ve işaret parmağı da alttan memeyi desteklemelidir.
  •Bebeğin ağzı veya başı memeyi tutması için zorlanmamalıdır.
  •Bu tip hareketler bebeğin kızmasına ve huzursuz olmasına neden olur.
  •Bebek memeye yaklaştırıldıktan sonra meme ucu bebeğin dudağına değdirilir. Bebek ağzını açtığında memenin areola denilen kahverengi kısmı mümkün olduğunca bebeğin ağzına sokulur. Bebek sadece meme başını değil areolayı da kavramalıdır. Bebeğin alt dudağı dışa kıvrık olmalı ve çenesi memeye dayanmalıdır.

  Emzirme Sırasında Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılır?

  Emzirme döneminde yaşanan en önemli sorunlardan biri ağrılı meme başıdır. Ağrılı meme başının daha ileri şekli de meme başı çatlağıdır. Meme başı çatlakları emziren annelerin çoğunun yaşadığı ağrılı bir durumdur. Emzirmenin başlangıcında ya da doğumdan sonraki 2- 3 gün içinde ortaya çıkar. Meme başında çatlak oluşmasının nedenleri bebeğin hatalı pozisyonda tutulması ve bebeğin memeyi hatalı olarak emmesidir. Bu tür yorgunlukların yaşanmaması için emzirme sırasında meme ucunun mümkün olduğunca bebeğin ağzına alınması sağlanmalıdır. Bebeğin yanlış pozisyonda emmesi önce ağrılı meme başı dediğimiz durumun ortaya çıkmasına, devamında da meme başı çatlaklarının görülmesine neden olur. Meme başı çatlaklarını önlemenin en can alıcı noktası doğru emzirme tekniği ile bebeğin emzirilmesidir. Meme başı çatlaklarında yapılması gerekenler;

  •Bebek kısa süreli ve sık emzirilmelidir.
  •Emzirmeye daha az ağrılı memeden başlanmalıdır.
  •Bebeğin çok acıkmasına fırsat verilmeden emzirilmelidir.
  •Emzirme işlemi bittikten sonra, bebek memeden yavaş hareketle ayrılmalıdır ki bu ayırma işlemi parmağın yavaşça bebeğin ağzı ile memenin arasına sokularak yapılabilir.
  •Eğer meme çok gergin ve ağrılı ise emzirme öncesi memenin bir pompa yardımı ile boşaltılması sağlanır. Bu emzirme saatlerinin daha az ağrılı geçmesine yardımcı olur.
  •Emzirmeden sonra, meme başı anne sütü ile ıslatılmalı ve kendi kendine kuruduktan sonra pamuklu kumaştan, sıkmayan bir sütyen takılmalıdır.
  •Plastik tabanlı pedlerin kullanılması uygun değildir.
  •Meme başının alkol, sabun ya da başka bir madde ile temizlenmesi memede tahrişe ve yaraya neden olur.
  •Meme başının sadece su ile temizlenmesi ve çatlakların bakımı için de lanolin ya da bitkisel yağ içeren kremlerin kullanılması uygundur.
  •Bebeğe emzik ve biberon verilmesi meme başında çatlakların oluşmasına neden olabileceği için sakıncalıdır.

  Bazen tüm önlemlere ya da uygun yaklaşımlara rağmen, meme başında çatlak oluşumu uzun sürebilir. Uzun süren meme başı çatlaklarının en önemli nedeni mantar enfeksiyonu, bebeğin ağzında ortaya çıkan pamukçuk veya bebek bezi pişiği ile bağlantılıdır. Meme başı çatlaklarının tedavi edilmesi hem emzirme sırasında annenin çektiği ıstıraba hem de bu çatlaklardan memeye mikropların girip iltihap gelişmesine mani olur.

  Emziren kadında tedavi edilmemiş süt kanalı tıkanıklığı veya memelerde süt birikmesi sonucu meme iltihabı (mastit) ortaya çıkar. Meme iltihabı olan annelerin memeleri şiş, kızarık ve ağrılıdır. Annede ateş, üşüme, titreme ve halsizlik olabilir. Böyle bir durumda annenin mutlaka göğüslerini boşaltması gerekir. Memelerin boşaltılması memede apse gelişmesini önler. Mastit olan anne bebeğini emzirebilir.

  Emzirme Süresi ve Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

  Emzirme süresi ve sıklığı bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır. Yani burada patron bebek demektir. Bebek emdikçe süt oranı da artacağından bebek sık sık emzirilmelidir. En az 2-3 saatte bir bebek isterse daha da sık emzirilebilir.