Yağlı Balıklar

Son güncelleme: 28.05.2021 18:32
 • Hangi Ayda Hangi Balığı Tüketmeliyim?

  OCAK AYI

  Ocak ayında en yağlı formunu alan balıkların başında Lüfer, İstavrit, Palamut,Torik ve Uskumru gelmektedir. Ocak ayında Hamsi ve Kefal de tam yağlı hallerine ulaşırlar ve oldukça lezzetlidirler. Tekir, Kırlangıç, Çinekop ve Kofana,Barbun ise bu ayda en bol sezonundadırlar.

  ŞUBAT AYI

  Şubat ayında reyonlarda bolca göreceğiniz ve gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz balıklar; Hamsi, Gümüş, İzmarit, Mezgit, Kalkan, Mersin, Torik, Kefal, Kaya balığı, Levrek ve Çipura şeklindedir. Bu ayda en bol dönemini Tekir yaşamaktadır. Kalkan sezonu ise başlamıştır ve Mayıs ayı itibariyle son bulmaktadır.

  Yağlı Balıklar

  MART AYI

  Mart ayında lezzetine doyamayacağınız ve zengin besin değerine sahip balıklar; Gümüş, İzmarit,Mersin,Kalkan,Kaya Balığı,Levrek,Çipura,Mezgit, Kefal,Yayın Balığı ve Kalkan şeklinde olmaktadır. Mart ayının en gözde üçlüsü ise Levrek,Kefal ve Kalkan’dır. Bu ayda Uskumru ve Çiroz reyonlarda yerlerini almaya başlamaktadır.

  NİSAN AYI

  Nisan ayında en çok tercih edilmesi gereken balıklar arasında Mersin, Morina,İzmarit,Kaya Balığı,Gümüş,Levrek,Çipura,Kefal ve Kaya Balığı yer almaktadır. Nisan ayının en lezzetli balığı Kalkan’dır.

  MAYIS AYI

  Mayıs ayı bolluk ayı olarak da ifade edilebilmektedir. Su ürünlerinin en çok çeşitlilik gösterdiği bu ayın en lezzetli balıkları; Gümüş,Mersin,Mercan,Mezgit,İzmarit,Levrek,Kaya Balığı ve Kefal şeklindedir. Bu ayda pekçok su ürünlerini dilediğinizce tüketebilirsiniz. Bu ayda tüketebileceğiniz başlıca su ürünleri arasında; Istakoz,Barbun,Tekir,Dil Balığı,Yengeç (Pavurya),Kılıç,Kırlangıç,Karides,İskorpit,Levrek,Çipura yerini almaktadır. Bu ayda Gelincik balığı da raflarda yerini almaya başlamaktadır.

  HAZİRAN AYI

  Haziran ayı balık çeşitliliği açısından zayıf bir aydır. Bu ayda tercih edilebilecek balıkların başında; Mercan, Akya,Kaya Balığı,Mersin,Sarıağız,Orkinos,Orfoz, Sardalya, Çipura ve Levrek gelmektedir. Bu dönemde özellikle alternatif besin kaynağı olarak çiftlik balıklarını önerebiliriz. Çiftlik balıkları olarak; Norveç Somon,Karadeniz Somonu,Levrek,Çipura ve Alabalık tercih edilmektedir.

  TEMMUZ AYI

  Temmuz ayı sardalya mevsimidir. En yağlı ve lezzetli döneminde olan Sardalya’nın dışında ise; İstavrit,Sarıkanat,Sarıağız,Akya,Orkinos,Kaya Balığı,Trança,Sinarit tüketilmelidir. Bu ayın gözde ikilisi Sardalya ve İstavrit’tir. Ayrıca Temmuz ayında Yengeç (Pavurya),Böcek,Istakoz en bol dönemindedir.

  AĞUSTOS AYI

  Ağustos ayının favori balığı İstavrit’tir. Tercih edebileceğiniz diğer alternatiflerin başında ise; Çinekop,Orkinos,Kaya Balığı,Sinarit,Sarıağız,Sarıkanat ve Palamut gelmektedir.

  EYLÜL AYI

  Eylül ayında burunlara Palamut kokusu gelmeye başlamaktadır. En lezzetli dönemine girmiş olan Palamut balığı dışında tüketilebilecek diğer balıklar ise; İzmarit,Kolyoz,Lüfer,Çinekop,Çipura,Levrek,Kılıç,Barbun ve Kırlangıç Balığı’dır.

  EKİM AYI

  Balık sezonu en canlı dönemini Ekim ayında görmektedir. Ekim ayının bir numaralı kahramanları ise; Pisi Balığı,Barbun,Kılıç,Tekir,Lüfer,Sardalya,Palamut,Orfoz,Trança,Levrek ve Çipura’dır.

  KASIM AYI

  ‘‘Kasım’da Lüfer başkadır.’’ Lüfer’in tam olgunlaştığı dönem olan Kasım ayında özellikle; Palamut,Orfoz,Sarıağız,Torik,Tekir,Kefal,Uskumru,Sazan ve Yayın balıkları da oldukça lezzetli olmaktadır.

  ARALIK AYI

  Aralık ayında Hamsi şöleni zamanı gelmiştir. Tekir ve Hamsi’nin en bol ve en lezzetli olduğu ay Aralık ayıdır. Bu ayda Lüfer,Palamut ve Torik balıkları da çok lezzetli olmaktadır.
#28.05.2021 18:31 7 0 0