Çiçeklerin Anlamı

Son güncelleme: 30.05.2021 16:16
 • Çiçek Anlamları

  İnsanlar gibi çiçeklerin de kendine özgü bir karakteri ve dili vardır. Çiçeklerin anlamı ve verdiği mesajlar da genelde türlerine göre farklılık gösterir. Bazı çiçeklerin anlamları ve hikayeleri efsaneler ile ilişkilendirilirken bazı çiçek isimleri ve anlamları halk arasından anonim özdeyişlerle günümüze kadar gelmiş ve öyle kabul edilmiştir. Kendi tarihimizden örnek verecek olursak Osmanlı'da çiçeklerin anlamı üzerine yazılı kayıtların olduğu ve bunların bir kısmının günümüze kadar ulaştığı bilinmektedir.

  Resmi olarak çiçeklerin dili ilk kez 1600'lü yıllarda İstanbul'da oluşturulmaya başlanmıştır. 1716 yılında eşiyle birlikte İstanbul'da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından bir araya getirilen bu çiçeklerin anlamları İngiltere'ye götürülmüştür.

  Montagu, 1716 yılında Türkiye'de yaşadığı sırada yazdığı bir mektupta;

  Parmaklarınızı oynatmadan, çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz.

  demiştir. Çiçeklerin taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa'ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmıştır.
  İşte bazı çiçeklerin anlamları :

  1. Beyaz Gül - Masumiyet

  Beyaz gül masumiyeti, saflığı ve temizliği ifade etmektedir. Genellikle evlilik teklifi edecek erkekler beyaz gülleri seçmektedir. Beyaz gülü alan erkek evlilik teklifine doğru yol almaktadır fakat günümüzde kızlar evlilik teklifi için bir beyaz güle ''kanmıyor'' artık.

  2. Kırmızı Gül - Aşk

  Kırmızı gül aşkı ifade etmektedir. Aşk ifade eden evrensel bir sembol haline gelmiştir. Aşkını itiraf etmeye çalışan erkekler genellikle ilk olarak kırmızı gülden faydalanırlar. Aynı zamanda 14 Şubat sevgililer gününde neredeyse ''gül katliamı'' yapılır. Kırmızı gül alanı olmayan kadınlar kırmızı gülden nefret ederler. Tüm erkekler aşık oldukları kadınlara kırmızı gül hediye ederler.

  3. Pembe Gül - Gönlüm Senindir

  ''Pembe gönlüm sende'' diye kızların gönlünü fethetmeye çalışan erkeklerin yardımına koşan güldür. Zarifliği ve güzelliği ile kıyamayabilir, dalında kalmasını düşünebilirsiniz.

  4. Sarı Gül - Sıcak, Sevgi

  Sarı güllerden 18. yüzyıla kadar Avrupa'nın haberi olmamış fakat Türkiye' de ''parti simgesi'' bile olmuştur. Sıcaklık ve sevgiyi temsil etmektedir.

  5. Mavi Gül - Gizem

  Gizemi ve esrarengizliği temsil etmektedir. İmkansız olanı ve elde edilemeyeni ifade etmektedir. Sanırım gizemli bir şekilde imkansız olan aşkınıza göndermeniz bu gülün durumunu anlatabilir ve ''boşa yaşamamasını'' sağlayabilirsiniz.

  6. Beyaz Karanfil - Temizlik, Saflık

  Saflığı ve temizliği ifade etmektedir.

  7. Kırmızı Karanfil - Sevgi

  Sevgiyi temsil eden kırmızı karanfil, genellikle seçim zamanı siyasi partilerin herkesin eline zorla tutuşturdukları ve hatta insanların üzerine attıkları çiçeklerdir. Bu siyasi partilerin ''halkı çok sevdiğini'' gösteriyor sanırım.

  8. Pembe Karanfil - İçtenlik

  Pembe karanfil içtenliği ifade etmektedir. Pembe çiçekler her zaman zarif ve sevimlidir.

  9. Sarı Karanfil - Hüzün

  Sarı karanfil hüznü ifade etmektedir.

  10. Beyaz Lale -Saflık Temizlik

  Beyaz renk her zaman saflık ve temizliği temsil eder. Bu sebeple beyaz çicekler saflığın ve temizliğin sembolüdür.

  11. Kırmızı Lale -Seni Seviyorum

  Kırmızı aşkın rengidir. Kırmızı renkte bulunan çiçekler ise aşkı ifade etmektedir. Bu aşk illa sevgiliye duyulan aşk değildir. Anne, baba ve çocuğunuza duyduğunuz aşk olabilir. Bu yüzden seni seviyorum demek istediğiniz kişilere kırmızı lale alabilirsiniz.

  12. Pembe Lale -Anlayış

  Anlayışı ifade eden bir çiçeğin olması hoş bir durum. Temennimiz herkes birbirine anlayışlı olsun ve bu çiçek insanlara örnek olsun.

  13. Sarı Lale -Gerginlik

  Bir çiçeğin gerginliği ifade etmesi ne kadar ilginç değil mi?

  14. Beyaz Orkide - Masumiyet, Zarafet

  Beyaz orkide şık çiçekler arasındadır. Masumiyeti ve zarafeti temsil etmektedir. Son yıllarda ülkemizde ''kız isteme çiçeği'' durumuna gelmiş diyebiliriz. Artık tüm kızlar orkide hayranı olmuş durumda.

  15. Pembe Orkide - Sevimlilik

  Orkide zarifliğini her rengide korumaktadır. Pembe orkide sevimliliği ifade etmektedir. Zarif olan bu çiçek bir de pembe rengi alınca gerçekten sevimliliği temsil eder oluyor.

  16. Mor Orkide - Asalet

  Mor orkide asaleti temsil etmektedir. Son yıllarda ise gelinlerin ellerinde görülen bir çiçek oluyor. Asil bir gelin olmak istiyorsanız mor orkide kullanmalısınız. Sezonun yeni modası mor orkide ''gelin çiçekleri''...

  17. Mavi Orkide - Aşkların en büyüğü

  Mavi orkide aşkların en büyüğünü ifade etmektedir. Büyüleyici bir güzelliği olan bu çiçeği siz de en büyük aşkınıza armağan edebilirsiniz.

  18. Papatya - Temiz kalp

  Papatya baharı getiren bir çiçektir. Kırların sevilen çiçeği olan papatya temiz kalbi ifade etmektedir. Görüntüsü ile etkileyici sevimli ve şirin bir çiçekler arasındadır. Kırlarda piknik yaparken kız çocuklarının saçlarına taç olan bu çiçek, kızların kendini prenses gibi hissetmesini sağlar.

  19. Kaktüs - İçtenlik

  Kaktüs, eğer sevdiğiniz bir kişiye yollanacaksa aşkımız için bütün zorluklara katlanmalıyız anlamına gelmektedir. Kadınların çok fazla beğenmediği bir çiçek olsa da anlamı büyük bir çiçektir.

  20. Melekotu - İlham Kaynağımsın

  Sevdiğinize melekotu göndermek, görünüş ve koku olarak kötü olsa da ilham, umut ve neşe manasına gelir. Eğer sevdiğiniz kişi melekotu çiçeğinin anlamını biliyorsa oldukça etkilenecektir. Ufak bir notla çiçeğin anlamını yazabilirsiniz.
#30.05.2021 16:16 6 0 0