Covid 23

Son güncelleme: 28.07.2022 12:42
 • Covid 19, Covid 20, Covid 21, Covid 22 Covid-23 bu rakamlar virusun çıkış yılları ile ilişkilendiriliyor. Görünen o ki 2022 yılında da Kovid 22 yani Kovid 19'un mutasyona uğramış yeni versiyonları ile birlikte Covid mikrobu diğer adıyla Koronavirus yani uluslararası adı ile coronavirus hayatımızda yer etmeye devam ederken daha şimdiden insanlarda Covid23 virisü de yani 2023 yılında da Koronavirus hayatımızda olacak mı diye aklımızı kurcalayan sorular bitmek tükenmek bilmiyor.


  Covid 23

  İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs varyantlarıyla gündemdeki yerini koruyor. Son olarak İmmünolog Profesör Doktor Sai Reddy, 'Kovid-22' olarak adlandırdığı yeni bir varyantın dünyaya hakim olan Delta'dan daha ölümcül olabileceği konusunda uyardı. Peki, Covid- 22 nedir?

  İngiliz Prof. Dr. Sai Reddy, 'COVID-22' olarak adlandırdığı yeni bir varyantın dünyaya hakim olan Delta'dan daha ölümcül olabileceği konusunda uyardı.

  Reddy,'Covid-22' adını verdiği varyantla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Böyle bir varyant ortaya çıkarsa, bunu mümkün olduğunca erken tespit etmeli ve aşı üreticilerinin aşıyı hızla yeni varyantı kapsayacak şekilde uyarlamasını sağlamalıyız."

  İngiltere'de hükümete danışmanlık yapan bilim insanları geçtiğimiz haftalarda şu an dolaşımda olan Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir 'süper varyant'ın ortaya çıkabileceği konusunda uyarı yapmıştı.

  Kâbusun yeni adını İngiliz profesör duyurdu: Covid 22 geliyor
  Yaklaşık 1.5 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili korkutan bir açıklama daha geldi. İngiliz Prof. Dr. Sai Reddy, 'COVID-22' olarak adlandırdığı yeni bir varyantın dünyaya hakim olan Delta'dan daha ölümcül olabileceği konusunda uyardı.

  Uzmanlar uyarmıştı

  İngiltere'de hükümete danışmanlık yapan bilim insanları geçtiğimiz haftalarda şu an dolaşımda olan Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın ortaya çıkabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. İngiltere'de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yayınlanan raporda; yeni bir koronavirüs (Kovid-19) varyantının yüzde 35'lik ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceği bilgisi yer almıştı.

  Covid 23

  Get ready for Covid-23: making a pandemic thriller in a frightening near future

  Initially conceived as a creature-feature, coronavirus gave Songbird, the first film shot in LA since March, a terrifyingly real monster. Its British director explains how he wrangled Michael Bay, Demi Moore – and vacuum-packed props
  Nicholas Barber
  Thu 10 Dec 2020 15.00 GMT

  Last modified on Thu 10 Dec 2020 19.20 GMT

  What did you do over lockdown? Learn the oboe? Tick off the complete works of Proust? Bake your own weight in banana bread? British director Adam Mason made a big, starry, topical thriller; the first film to be shot in Los Angeles since the pandemic took hold.

  Action supremo Michael Bay was a co-producer; the cast includes Demi Moore, Bradley Whitford and Craig Robinson. “I just thought I’d get a group of friends together, and write something for them to shoot on their iPhones,” says Mason. Instead he wrote Songbird, a sci-fi action movie which will be in every history book that covers the film business in its rockiest year to date.

  Koronavirus 23 coronavirus 23
  Kovid 23 Covid 23
  Koronavirus-23 coronavirus-23
  Kovid-23 Covid-23


  COVID-19 Nedir ?

  sss.pngYeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

  Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

  Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

  Belirtileri Nelerdir?
  Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

  Nasıl Bulaşır?
  Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

  Kimler Daha Fazla Risk Altında?
  COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir.
  - Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
  - Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
  - Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

  Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
  - 60 yaş üstü olanlar
  - Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
  - Kalp hastalığı
  - Hipertansiyon
  - Diyabet
  - Kronik Solunum yolu hastalığı
  - Kanser gibi
  - Sağlık Çalışanları

  Çocuklar Risk Altında Mı?
  Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir.
  Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.

  Hamileler Risk Altında Mı?
  COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır.
  Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir.
  Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

  Tanı Nasıl Konur?
  Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

  Korunma Yolları Nelerdir?
  Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

  Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

  -El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  - Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  - Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  - Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
  - Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  - Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
  - Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  - Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
  - Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

  https://covid19.saglik.gov.tr/
#16.12.2021 15:52 11 0 0
 • COVID-19 DAN NEFRET EDIYORUM
#28.07.2022 12:42 1 0 0