El Ayak Ağız Hastalığı

Son güncelleme: 19.12.2021 22:49
 • El Ayak Ağız Hastalığı Genel Tanıtım, El Ayak Ağız Hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemi
  El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

  Uzmanlar uyarıyor; Çocuklarda el, ayak, ağız hastalığına dikkat

  Hava değişimiyle birlikte, çocuklarda çok sık görülen ve bulaşıcı bir hastalık olan el ayak ağız hastalığı hakkında bilgilendirmede bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır, bu hastalıktan korunmada en etkili yöntemin hijyen kurallarına dikkat edilmesi olduğunu vurguladı.

  El Ayak Ağız Hastalığı

  El-ayak ağız hastalığı büyüklere bulaşır mı
  El ayak hastalığı bitkisel tedavi
  El ayak ağız hastalığı belirtileri
  el ayak ağız hastalığı ve 6. hastalık aynı mı
  el ayak hastalığı 6. hastalık
  El ayak ağız hastalığı tedavisi
  El ayak ağız hastalığı yasayanlar
  El ayak ağız hastalığı bulaşma süresi
  El ayak ağız hastalığının, ateşle beraber; el ve ayak içlerinde, ayak tabanında, gövdede ayrıca ağız içinde ortaya çıkan ağrılı ve kaşıntılı olabilen içi sıvı dolu kırmızı döküntülerle görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Gözde Kır, “El ayak ağız hastalığı; enterovirüs denilen bir grup virüsün yaptığı, 1 ile 10 yaş arasında çocuklarda görülen, özellikle; yoğun olarak ellerde ayak tabanlarında, kalçada, ağız çevresi ve içinde sulu döküntüler çıkması ile seyreden bir hastalıktır. El ayak ağız hastalığı, ortalama bir hafta ateş ve nezle sonrasında ortalama bir hafta süren döküntüler görülür ve daha sonra kendiliğinden iyileşir. Yaz mevsiminde aralıklı salgınlar görülebilmekle beraber, sonbahar aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Bu hastalık, oldukça bulaşıcıdır ve aynı hastalığı taşıyan çocuklara temasla bulaşır ve yine havuz sularının yutulması ile de bulaşma çok sık görülmektedir. Özel bir tedavisi olmayan el ayak ağız hastalığı için kaşıntı giderici ilaçlar verilebilir. Hastalığı geçiren ve önleyen bir aşı yoktur. Hastalığın bulaşmaması için; hijyen kurallarına uyulması ve düzenli el yıkamak çok önemlidir” dedi.

  El -Ayak -Ağız hastalığı nedir?

  El, ayak, ağız hastalığı 10 yaş altı çocuklarda sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü şeklinde kendini belli eder.

  El, ayak, ağız hastalığı ülkemizde yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor. Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor.

  El, ayak ve ağız hastalığına enterovirus cinsi virüsler neden olur.

  El, ayak ve ağız hastalığına enterovirus cinsi virüsler neden olur. Bu virüs grubu poliovirüsler, koksaki virüsleri, ekovirüsler ve enterovirüsleri içerir. En çok sebep olan virüs Coxsackie virus A16'dır.

  El Ayak Ağız Hastalığı

  EL AYAK AĞIZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Ateş (38-39 derece)

  • İştahsızlık, halsizlik

  • Boğaz ağrısı

  • Karın ağrısı

  • Vücutta döküntü

  • Ağız içinde yaralar Her ne kadar adı el-ayak-ağız hastalığı da olsa her zaman tüm bu alanlarda döküntü görülmeyebilir. Sadece ağız yaraları veya sadece deride döküntüler şeklinde gelişebilir. Çocuğunuzda bu belirtiler varsa hemen çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir.

  EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

  Kuluçka süresi ortalama 3-6 gündür. Coxsackie virus enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Salgınlar sırasında, virüs çocuktan çocuğa ve anneden fetusa yatay iletim yoluyla bulaşır. El, ayak ve ağız hastalığına neden olan virüsler enfekte kişinin burun ve boğaz salgılarında, döküntülerin içindeki sıvıda ve dışkısında (gaita) bulunabilir. Enfekte kişilerle yakın kişisel temas, öksürme veya hapşırma ile hava yolu ile dışkı ile temas, yüzeyi kirlenmiş nesnelerle temas sonucu bulaşabilir. Yüzme havuzlarında veya su parklarında su yutmak ile etken virüsü almak nadirde olsa mümkündür. Enfekte kişilerin dışkısı ile kirlenmiş sularda olasılık daha yüksektir ve iyi bir klorlama dahi yetersiz olabilir. Genellikle el, ayak ve ağız hastalığı olan bir kişinin hastalığın ilk haftasında bulaştırıcılığı çok yüksektir. Belirtiler ortadan kalktıktan sonra bile bazen günlerce ya da haftalarca bulaştırıcı olabilirler. Özellikle virüsle enfekte olmuş yetişkinler herhangi bir belirti göstermeseler de bulaştırıcı olabilirler. Bulaşıcılığı çok yüksek olduğundan hasta kişilerin belirtiler tamamen ortadan kalkana dek izole edilmeleri faydalıdır.

  El, ayak, ağız hastalığı 10 yaş altı çocuklarda sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü şeklinde kendini belli eder. Çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyar. Sonraki günlerde döküntüler suçiçeğine benzer içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür ve bir hafta içinde kaybolur.

  Enterovirüs ailesinden coxsacki virüsünün yol açtığı bu hastalık yaz ve sonbahar aylarında salgın yoluyla kolayca bulaşabilir. Hastalık virüs hastalığı olduğu için antibiyotik tedavisi etkili değildir ve hastalık bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu sürede hasta çocuğun başkalarıyla yakın temasta olmaması önemlidir.

  El-ayak-ağız hastalığına korunmanın en etkili yöntemi hijyendir.
  Bulaşma Yolları
  El, ayak, ağız hastalığı ülkemizde yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor. Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor.

  Yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Havuzda idrar ve gaita kaçırma nedeniyle mikrop yayılabiliyor ve klorlamaya rağmen dirençli kalabiliyor. Bu da hem çocuk hem erişkinler için risk faktörü olabiliyor.
  Belirtiler
  El -Ayak -Ağız Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Virüs bulaştıktan sonra ilk üç gün yüksek ateş görülür ve ebeveynler sıklıkla bu sırada doktora başvurur. Diğer belirtiler şunlardır:

  Döküntüler: İlk 3 günün sonunda el, ayak ve ağız çevresinde suçiçeği benzeri, içi su dolu kabarcıklar dikkati çeker. Suçiçeğinden farklı olarak gövdede değil el-ayak ve ağız çevresinde oluşur.
  El ve ayak içleri, parmak aralarının yanı sıra ayak tabanlarını da donatan içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar hem ağrı, sızı hem kaşıntıya neden olur.
  Boğazda aft denilen yaralar olur ve çocukta yutma problemi ve buna bağlı iştahsızlık görülebilir.
  Bademcikte kızarıklık,
  Kulak ve boğaz ağrısı,
  Halsizlik görülebilir.
  El Ayak Ağız Hastalığı

  Tedavi Yöntemleri
  El -Ayak -Ağız Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  El-ayak-ağız hastalığı ülkemizde yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor. Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor.

  Yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Havuzda idrar ve gaita kaçırma nedeniyle mikrop yayılabiliyor ve klorlamaya rağmen dirençli kalabiliyor. Bu da hem çocuk hem erişkinler için risk faktörü olabiliyor.

  Hastalığı geçirecek bir tedavi ya da aşı bulunmuyor. Kaşıntı giderici losyonlar ve boğaz ağrısı için spreyler verilebiliyor. Ayrıca doktor tarafından ateş düşürücü ve boğaz ağrısı için ağrı kesiciler önerilebiliyor. Hasta çocuğun yumuşak gıdalarla (çorba, yoğurt ve ağız içi yaraları kötüleştirmeyecek gıdalar) beslenmesi, bol sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. Hafif sabun ve ılık suyla duş alınabiliyor.

  Hastalık bir hafta-10 gün içinde kendiliğinden geçerken, el ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakıyor ve zamanla kayboluyor.
  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Hastalıktan korunmada en önemlisi hijyendir: Ellerin sık sık yıkanması, kirli ellerin ağıza ve yüze sürülmemesi çok büyük önem taşır. Gerekli hijyen ve temizlik kurallarına uyulması durumunda el-ayak-ağız hastalığı riski azalır.
  Oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğu için hasta olan kişiden yakın temastan kaçınılmalıdır.
  Çocuğunuz hasta olduysa lezyonlar koruyuncaya kadar çocuk okula gönderilmemelidir.
  Ev içinde kardeşler varsa, damlacık yoluyla, yani öksürük ve hapşırma yoluyla bulaştığı için çocuğa ağzını mendille kapatarak hapşırması-öksürmesi öğretilmelidir.
  İdrar ve gaita yoluyla da az oranda olsa da bulaşabileceği için evde başka tuvalet varsa tuvaletler ayrılabilir.


  El-ayak ve ağız hastalığı birkaç çeşit virüsten biri ile gerçekleşen bulaşıcı bir hastalıktır. 10 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde görülürse de nadiren daha büyük çocuklarda ve gençlerde de görülebilir. Son yıllarda erişkinlerde hastalık sıklığı giderek artmaktadır. Hastalık her yıl özellikle Mayıs-Temmuz, erişkinde ise Nisan, Haziran ve Aralık aylarında birkaç pik yapmaktadır. El, ayak ve ağız hastalığı çoğunlukla kendi kendini sınırlayan, ağır hastalık tablosuna neden olmayan bir viral hastalıktır.

  Hangi virüsler etkendir?

  Enterovirüs ailesi içinde sayılan Coxsackievirus, Echovirus ve Enterovirusler etken olabilir.

  Bulaşma nasıl olur?

  Hastalık damlacık yoluyla, yani öksürük-hapşırık, sarılma-öpme gibi temaslarla, vücut sıvılarıyla ya da hasta birinin dışkısı ile temas sonucunda bulaşabilir. Kolay bulaşan bir virüs olduğundan üzerinde virüs bulunan bir elektrik düğmesi veya bir alete dokunma sonrası ellerin yıkanmadan göze, yüzegötürülmesiyle, ortak kullanılan havuzlardaki suyun içilmesiyle de bulaş gerçekleşebilmektedir. Hasta olan bir kişi, bulguların ortaya çıkmasından sonraki bir hafta içinde en fazla bulaştırıcılığa sahiptir. Doğumdan kısa bir süre önce gebe bir kadın hastalığa yakalanırsa, virüsü bebeğe geçirebilir.

  El, ayak ve ağız hastalığı evcil veya vahşi hayvanlara bulaşmaz.

  Hangi yakınma ve bulgular ortaya çıkar, nasıl tanırız?

  Hastalık sıklıkla 3-7 günlük kuluçka süresi bitiminde; ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik ile birlikte ağız içerisinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında döküntüler ile belirti verir. Ateş genellikle 24-48 saat sürer. Ateşten 1-2 gün sonra, ağız içinde herpangina denilen oldukça ağrılı yaralar gelişebilir. Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında da bir veya iki gün boyunca döküntüler kırmızı, yuvarlak lezyonlar veya veziküller şeklinde ortaya çıkabilir.

  Hastalığın tanısı tüm dünyada hastanın yaşı, klinik bulguları, döküntülerin özellikleri ve döküntülerin bölgesel dağılımı ile klinik olarak konulmaktadır. Bazı şüpheli ve atipik durumlarda örneğin nadir görülen aseptik menenjit gibi komplikasyonlarından şüphe edildiğinde hekim hastanın boğazından veya dışkılarından örnekler alarak, virüs için test yaptırabilir.

  Hastalık nasıl seyreder ve iyileşir?

  Küçük çocuklar ağızlarındaki ağrılı yaralar nedeni ile su içmekte zorlanabilir ve vücutta sıvı kaybı oluşabilir. Hastalar en geç 7 ile 10 gün içerisinde gelişen tüm bulguların kaybolması ile tamamen iyileşir. Nadiren“aseptik menenjit” kliniğine neden olabilmektedir.

  Hastalığın önlenmesi;

  Damlacık yolu ve dışkı ile temas ile enfekte kişilerden duyarlı kişilere geçen bir hastalık olduğundan korunma da bu yollarla olacaktır. El-ayak-ağız hastalığına karşı en etkili yöntem hijyen kurallarına dikkat edilmesidir.

  Hasta olan kişinin bulgu ve yakınmaları var iken okula ve diğer sosyal ortamlara girmemesi, dinlenmesi uygundur. Su ve sabunla sık sık el yıkamaları, ortak alet, havlu, çatal, kaşık kullanmaktan ve yakın temastan kaçınmaları önemlidir.

  El Ayak Ağız Hastalığı

  Hastalığın tedavisi için öneriler nelerdir?

  Hastalığın bir aşısı yoktur. Tedavide kanıtlanmış bir ilacı da bulunmamaktadır. Hasta kendi bağışıklık sistemi ile virüsleri yok edecektir. Yine de hastalarda, yakınmaları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücüler, boğaz ağrısına yönelik gargara ve spreyler kullanılabilir. Çocuklara aspirin verilmemelidir. Sıvı ve beslenme desteği de önemlidir. Bir kişinin ağız yaraları varsa, yutkunmak acı verebilir. Kişi yeterince su, çorba vb. içemiyorsa, damar yoluyla sıvı vermek gerekebilir.

  Ateş, baş ağrısı, ense sertliği veya sırt ağrısı görülen kişilerde viral veya aseptik menenjit düşünülür. Bu durum enfekte kişinin birkaç gün hastanede kalmasını gerektirebilir.

  El, ayak ve ağız hastalığından sonra birkaç hafta içinde, çoğunlukla çocuklarda ortaya çıkan el ve ayak tırnaklarının geçici kaybı bildirilmiştir.

  İmmunkompetan Bir Yetişkinde El-Ayak-Ağız Hastalığı
  El-ayak-ağız hastalığı, çoğunlukla Koksakivirus A16 veEnterovirus 71'in neden olduğu, oldukça bulaşıcı birçocukluk çağı hastalığıdır. Eller, ayaklar ve oral kavitedegörülen eritamatöz papüller döküntüler ile ateşin olduğuhafif klinik semptomlarla seyreden ve kendini sınırlayanbir hastalıktır. Bu hastalık sağlıklı erişkinlerde nadirgörülür. Otuzdokuz yaşında erkek hasta ateş, boğazağrısı, halsizlik ve her iki avuç içi ile ayak tabanında çoksayıda veziküler döküntü şikayeti ile başvurdu. Aynışikayetleri olan 5 yaşındaki oğluna bir hafta önce el-ayakağız hastalığı tanısı konulmuştur. Hasta, hikayesi,karakteristik deri lezyonları ve polimeraz zincirreaksiyonu (PZR) analizi sonucu el-ayak-ağız hastalığıtanısı aldı ve semptomatik olarak tedavi edildi.Lezyonlar 10 gün içinde kendiliğinden söndü ve 15 aylıktakibinde komplikasyon gözlenmedi. Bu bildiride,immunkompetan bir yetişkinde Koksakivirus A16'nınneden olduğu bir el-ayak-ağız hastalığı vakasınıtanımladık. El-ayak-ağız hastalığı sağlıklı yetişkinlerdeaz görülmesine rağmen ateş, halsizlik ve makulopapülerdöküntüler ile başvuranlarda bu hastalık akıldatutulmalıdır.

  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?
  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?
  27 Eylül 2017

  Daha çok 2- 10 yaş bebeklerde ve çocuklarda görüldüğü belirtilen el ayak ağız hastalığı nadirde olsa yetişkinlerde de görülebiliyor.
  El Ayak Ağız Hastalığında Banyo Yaptırılır mı?

  El ayak ağız hastalığı 2-10 yaş arasındaki bebek ve çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Coxsackie adı verilen virüsün yol açtığı belirtilen hastalık suçiçeğine benzer belirtiler sergilemesi nedeniyle anneler tarafından sıkça karıştırılmaktadır. El ayak ağız hastalığının en belirgin belirtileri; ağız içerisinde, el ve ayakta ve popo bölgesinde oluşan içleri su dolu kabarcıkların oluşmasıdır. Hastalığın sıklıkla söz konusu bölgelerde görülmesi nedeniyle EL - AYAK - AĞIZ HASTALIĞI ismi verilmiştir. Aniden ateş, boğaz ağrısı, ağız içerisinde döküntü ve yutkunma zorluğu ile başlayan hastalık ayak tabanına kadar yayılan ve nadir görülen bir hastalık olarak tanımlanır. Bulaşıcı olan hastalığın virüs yoluyla bulaşması nedeniyle tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Hastalık geçirilse bile tekrarlayabileceği belirtilir. Peki, el ayak ağız hastalığından korunmak için ne yapılmalı? El ayak hastalığında yapılması gerekenler ile El ayak ağız hastalığında banyo yapılır mı? Sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?
  El Ayak Ağız Hastalığı İle İlgili Merak Edilen Sorular

  Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz el ayak hastalığı ile ilgili anne adaylarının en çok merak ettikleri soruların cevapları uzmanlar tarafından şu şekilde cevaplanmaktadır.

  El ayak ağız hastalığına Coxsackie ismi verilen virüs neden olmaktadır.
  Daha çok elde, ayakta ve ağız bölgesinde görülmesinden dolayı EL AYAK HASTALIĞI ismi verilmiştir.
  Ani ateş, yutkunma zorluğu, boğaz ağrısı ve ağız içerisinde görülen döküntülerle kendisini göstermeye başlar. İçleri su dolu kabarcıklar şeklinde görülen döküntüler; diş etleri, dil, dudak bölgesinde görülebilirken, el ayasında ayak tabanında, popo ve genital bölgede de ortaya çıkabilmektedir. Ayak tabanında görülmesi durumunda bebeklerin / çocukların bir süre yere basamayacakları bu nedenle de annelerin bu durumda sabırlı olmaları gerektiği belirtilir.

  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?
  El Ayak Tırnaklarında Dökülme Görülebilir

  Söz konusu döküntüler tırnaklarda da görülebildiği ve tırnakların genellikle düşmeyeceği belirtilirken, bazı bebek ve çocukların el ve ayak tırnaklarında dökülme olabileceği de belirtilir.
  Bir ila üç gün süren çok yüksek ateş, burun akıntısı, halsizlik, öksürük, ishal ve kusma sonrasında hastalık belirtileri 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşerek iz bırakmadan kaybolacağı ifade edilirken, döküntülerin mikrop kapması durumunda iz bırakabileceği belirtilir.
  Vücutta görülen döküntülerin 2 gün öncesinde ve 1 hafta sonuna kadar bulaşıcı olduğu belirtilir.
  En sık çocuklarda gözlenirken kreş ve okul ortamında yayılması kolaylaşır.
  Hastalık en fazla yaz aylarında görülür.

  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?
  Antibiyotik Kullanılmaz - Tedavisi Doktor Kontrolünde Yapılmalı

  Tedavisi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.
  Hastalık sırasında doktor tarafından verilen ateş düşürücü şurup ve ağrı kesici ilaçlar, ılık su uygulaması yapılabilir.
  Döküntülerin kaşıntısı için doktor tarafından kaşıntı şurubu - kaşıntı merhemi - kaşıntı losyonu gibi ilaçlar verilebilir. Hastalığın virüs yoluyla bulaşması nedeniyle ANTİBİYOTİK KULLANILMAZ. Ancak döküntülerin yara haline dönüşmesi ve mikrop kapması durumunda doktor tarafından antibiyotikli merhem ve kremler verilebilmektedir.
  Annelerin unutmamaları gereken önemli konu hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçların mutlaka doktor tarafından verilecek olduğudur. Bu nedenle doktor dışında hiç kimseden antibiyotik ve benzeri ilaçların alınmaması gerektiğidir.
  Hastalığın tekrarlanma ihtimali olduğunu belirten uzmanlar çok nadir de olsa hastalığı geçiren çocuğun yeniden geçirebileceğini ifade ederler. Bebeklerden / çocuklardan büyüklere bulaşabilir. Gebeler bulaşmasının riskli olabileceğini ifade eden uzmanlar, gebelerin el-ayak-ağız hastalığı olan çocukla temas etmesi durumunda bunu mutlaka doktoruna söylemesini önerirler.

  Bol Bol Sıvı Tüketmesini Sağlayın

  Hastalığın bebeğin ve çocuğun direncini düşürebileceğinde doktor tarafından bu dönemde çinko vitamini verebilir. Çinko ve demir vitaminin özellikle tırnak yaralarında faydalı olduğu belirtilir.
  Çok nadir de olsa beyne ve akciğere yayılabileceği belirtilirken bu riski önlemenin tek yolunun bebeğin ve çocuğun direncini güçlendirmek enerji veren sıvılarla beslemek ve bol bol sıvı vermek olduğu belirtilir. İlk altı ay içerisinde olan bebeklerin sadece anne sütü ile bolca emzirilmesi önerilir.
  Hastalığın yaratacağı iştahsızlığa karşı çocuğun bol bol sıvı tüketmesi, markalı temiz dondurmaların yedirilmesi, (elde yapılan temizliği güvenilir olmayanlar hariç) Döküntülerin görülmeye başlamasından itibaren çocuğun 1 hafta okula gönderilmemesi tavsiye edilir.
  Hastalık su çiçeği hastalığına benzemesi nedeniyle teşhisinin doktor tarafından konmasından sonra konuyla ilgili aile hekiminin ve öğretmenin bilgilendirilmesi tavsiye edilir.

  El Ayak Ağız Hastalığı

  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?
  El Ayak Ağız Hastalığı Banyo

  El Ayak Ağız hastalığında banyo yapılması ile ilgili uzmanlar döküntülerin oluşmaya başladığı ilk 3 -4 gün içerisinde çocuğun özellikle lifli bezlerle yaralarına temas edilerek yıkanması önerilmez. Çocuğa El ayak ağız hastalığında banyo yaptırma ile ilgili uzmanların tavsiyelerine göre, hastalık süresince bebeğe ve çocuğa 1 hafta normal banyo yaptırmak yerine temiz bir şekilde yaralara dokunmadan su dökerek temizliğinin yapılmasıdır. Hastalığı yaz hastalığı olmasından dolayı çocuğun bu dönemde çok terleyeceğinden bu çözüm yolunun onun rahatlatacağı belirtilir.
#18.12.2021 20:35 3 0 0