Sanal Sunucu Nedir

Son güncelleme: 03.09.2022 13:42
 • Sanal sunucu, fiziksel bir sunucunun sanallaştırma yazılımları ile birden fazla sunucuya bölünerek kaynakların en verimli şekilde kullanmasını sağlayan yapıdır. Sanal sunucu teknolojisini kısaca anlatacak olursak, bir sunucu üzerinden birbirinden bağımsız olarak birden fazla işletim sisteminin bulunması şeklinde tanımlayabiliriz.

  Sanal sunucular, aynı zamanda İngilizce açılımı olan “Virtual Private Server” olarak da bilinir. Sanal sunucuların tamamı “dedicated” adı verilen adanmış bir fiziksel sunucu içerisinde yer alır ve sistem içerisinde yer alan her sanal sunucu (VPS) birbirinden bağımsız olarak çalışır. Her sanal sunucunun kendisi için ayrılan IP adresi, RAM’i, sabit diski, işletim sistemi ve aynı zamanda bunlara bağlı konfigürasyon dosyaları bulunur.

  Sanal Sunucu Nedir

  Fiziksel sunucu nedir?


  Fiziksel bir sunucu anakart, işlemci, bellek ve IO denetleyicilerine sahip bir donanımdır. Donanımı bir sanallaştırma platformu yerine doğrudan bir işletim sistemi tarafından kullanılır. Bir işletim sisteminin tek bir örneğini çalıştırmak için fiziksel sunucuya başvurulur. Fiziksel sunucular Windows, Linux veya başka bir işletim sistemini ve onun üzerinde çoğu zaman tek bir uygulamayı çalıştırmak için kullanılır.

  Sanal sunucu iel fiziksel sunucu arasındaki farklar


  Sanallaştırma sayesinde kurumsal veri merkezlerinin vazgeçilmezine dönüşen sanal sunucu, fiziksel sunucuları gölgede bıraktı. Ancak sanal sunucu fiziksel muadilini gereksiz kılmıyor. Her ikisinin de yararları ve ideal kullanım senaryoları bulunuyor.

  Sanal sunucu ile fiziksel sunucu arasındaki farkı daha iyi anlamak için öncelikle her birini kendi içerisinde incelemek gerekiyor. Sanal sunucular çalışmak için fiziksel sunuculara ihtiyaç duyarlar ancak bunlar bir web mimarisi, veritabanı veya dosya sunucusu çalıştıran fiziksel sunuculardan farklıdır.


  Sanal sunucu
  Fiziksel sunucu ve sanal sunucu Nedir
  Sanal Sunucu Kiralama
  Sunucu Nedir
  Fiziksel sunucu Nedir
  VDS sunucu
#08.02.2022 19:43 1 0 0
 • sağol patron
#03.09.2022 13:42 0 0 0