Kur korumalı mevduat yeni değişiklikler

Son güncelleme: 18.09.2022 12:51
 • Kur korumalı mevduat sisteminde değişiklik yapıldı.

  Kur korumalı mevduat sisteminde değişiklik  Gerçek kişilerin kur korumalı mevduat sistemine dahil olabilecek bankalardaki döviz hesapları için tarih sınırı kalktı.

  Uygulama başlarken 21 Aralık itibariyle mevcut olan dolar, euro ve sterlin hesaplarının sisteme dahil olmasına imkan sağlanmıştı. Yeni düzenlemede gerçek kişilerin kur korumalı mevduat sistemine dahil olabilecek döviz hesaplarına tarih sınırı konmadı.

  Yurt içi yerleşik tüzel kişi/şirketlerin kur korumalı mevduat sistemine dahil olabilecek hesapları için ise 31 Aralık 2021 tarihi belirlendi.

  ALTIN HESABINDAN DÖNÜŞÜMDE DE GEÇERLİ  Aynı kararlar altın hesabından TL'ye dönüşüm için de geçerli olacak.

  Gerçek kişilerin bankalardaki altın hesabı için 28 Aralık olan tarih sınırı kaldırıldı. Şirketlerin 31 Aralık tarihi itibariyle bankalarda olan altın hesabı TL'ye dönerse desteklenecek.

  21 Aralık 2021'den sonra bankalarda açılan dolar, euro, sterlin ve altın hesapları da kur korumalı mevduat sistemine dahil olabilecek.

  Düzenlemeye eklenen yeni hükümle kur korumalı mevduat için Merkez Bankası'nın belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde komisyon ve masraf ödenebilmesine imkan sağlandı.

  VADE SONUNDA YENİLEME İMKANI  Kur korumalı mevduat sistemine dahil olanlara bir defaya mahsus destek ödenmesi hükmü de değişti. Sisteme dahil olan TL mevduat ve katılım hesaplarına vade sonunda yenileme imkanı getirildi.

  YABANCILAR DA YUVAM HESABINDAN YARARLANABİLECEK  Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşları için uygulanan ve devlet destekli yuvam hesabıyla ilgili hükümler de değişti.

  Yuvam hesabına artık bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu kişi ve şirketler de dahil olabilecek.

  Yuvam hesabı kapsamında açılan TL hesaplara da vade sonunda yenileme imkanı getirildi.
#30.03.2022 06:40 1 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler
#18.09.2022 12:51 0 0 0