Gevşemez Somun

Son güncelleme: 29.06.2022 10:38
 • Türkiyenin Somun konusunda lider markası Kartal Ticaret Gevşemez Somun lideri.

  Gevşemeyen Somun - Gevşemez Civata - Gevşemeyen Civatalar  Gevşemez Somun

  Sıkıştırma Ringi  Sıkıştırma ringleri sürtünme yerine gerilmeyi kullanır DIN 25201’e göre kitleme hareketi yapar.

  Kilitlemeli Somun  Kilitlemeli Somun Standarda uygun,6 köşeli anahtar ağızlı olması yaygın kullanım kolaylığı getirmiştir.

  Sıkıştırma Somunu  Sıkıştırma somunları defalarca kullanılabilir asla kilitleme kabiliyetini azaltmaz.

  Emniyet Somunu  Emniyet somunu kullanıldığı yerlerde bakım gerektirmeyen devamlı güvenlik sağlayan bir somundur.

  Dişli bağlantılar oldukça güvenilir ve etkilidir. En yaygın ve uygun maliyetli olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, titreşime maruz kaldıklarında, zayıflamaları olasılığı vardır. Bu, çeşitli cihazların çalışması sırasında rastgele çözülmüş olan somun örneğinde görülebilir. Bu nedenle, bu etkiyi azaltabilecek veya tamamen ortadan kaldırabilecek yöntemler geliştirilmiştir.  Somunu Gevşetmekten Kaçınmanın Yolları  1. Yıkayıcıyı kullanın. Bu yöntem en yaygın yöntemlerden biridir. Ev aletleri ve bazı endüstriyel ekipmanların imalatında kullanılır. Yüksek derecede güvenilirliğe sahip değildir ve isteğe bağlı olarak gevşemeye karşı koruma sağlar. İplik üzerine yumuşak bir metal rondela konur ve ardından bir somun sıkılarak sıkılır.

  2. Yıkayıcı ve Grover. Taşımacılık endüstrisinden ziyade daha güvenilir bir yöntem uygulanmaktadır. Dişli bağlantıyı hafif bir titreşim olsa bile isteğe bağlı olarak gevşemeye karşı korur. İlk önce dişlilere normal bir rondela ve sonra bir oyuk konur. Ardından somunu sıkın. Buradaki Grover gevşemeyi önleyen bir gerilim yaratarak bir tür yay görevi görür.

  3. Kilitli özel somun. Özel bir somun kullanan yöntem en etkili olarak adlandırılamaz. Bununla birlikte, dünya pratiğinde yer alır ve bazı üretim türlerinde kullanılır.

  4. İplik kilidi kullanarak. Kompozisyon, somunun yerleştirileceği yere uygulanır, daha sonra dişlinin üzerine yerleştirilir. Bu, keyfi gevşemeyi önlemenin oldukça etkili bir yoludur, ancak etkinliği sıcaklık değişimlerinden, yüksek nemden ve aktif maddelere maruz kalmadan etkilenir. Bu nedenle kapsamı sınırlıdır.

  5. İki veya daha fazla somun kullanılması. En güvenilir yöntemlerden biri. Aynı anda dişe iki somun vidalanır. Birinciyi sıkıştırdıktan sonra, ikincisini ayrı bir sıkma işlemi yapılır, ilkini orijinal konumunda tutar ve hatta biraz açmaya çalışır.

  6. Bir pim ile sabitleme. Bu, neredeyse her türlü dış etkiye ve güçlü titreşime dayanabilen en güvenilir yöntemdir. Kritik alanlarda kullanılır. Somun tamamen sıkılır. Ardından, bir matkap ve ince bir matkap kullanarak, cıvata ile delici bir delik açın. Anten bükülmeden ortaya çıkan deliğe saç tokası sokularak kaybı önler. Böyle bir somun ancak diş yönünde çok güçlü bir dönme hareketi ile gevşetilebilir.
#29.06.2022 10:06 0 0 0
 • Fiberli Somun Nedir Ne İşe Yarar?  Fiberli somun, somun türleri arasında yaygın olarak tercih edilen ürünler arasındadır. Söz konusu ürün, dayanıklı yapısı ve gevşeme yapmama özelliği ile yapı alanlarında istenen verimin alınmasını sağlayan ürünler arasındadır. Yapı sektöründe ve yapılan işlerde karşılaşılan can sıkıcı sorunlardan biri de bağlantı elemanlarının gevşeme sorunudur. Kilit somunu olarak adlandırılan fiberli somun sayesinde bağlantılarda gevşeme sorunu oluşmaz. Yani ürünün kullanım amacı, standart somunun yeterli olmadığı durumlarda kendini gösterir.

  Bahse konu ürünün kullanımı son derece pratik, uygulaması da kolaydır. İki parçalı bir yapıya sahip olan bu ürün birçok sektör alanında yaygın olarak kullanılır. İki parçanın kombine şekilde kullanılması sayesinde takoz etkisi doğarak gevşemenin de önüne geçilmiş olur. Takoz görevini, alt somunun dışbükey kısmında bulunan kayan bölüm yapar. Somunun çalışma mekanizması, çekicin takozu sıkıştırma mantığı ile aynıdır.
  Fiberli Somun Kullanım Alanları Nerelerdir?

  Fiber somun, başta sanayi alanları olmak üzere hemen her alanda kullanılabilir. Ürünün işlevsel yapısı sayesinde tüm sektörlerde kendine yer bulduğunu söyleyebiliriz.

  İki parçanın birleştirilmesi için cıvata ve somun ürünlerine ihtiyaç duyulur. Söz konusu yüzeyler metal yüzeyler olabileceği gibi ahşap yapılar da olabilir. İki yüzey delinerek somun olan parça iki yüzeyi de kapsayacak şekilde karşıya geçirilir. Karşı taraftan ise cıvata sıkılarak somun ve cıvata buluşturulur.

  Cıvatanın kullanımında gevşeme sorunu ortaya çıkabilir. Bu da malzeme yüzeyinde bir kısım sorunlara neden olabilir. Bu nedenle sanayi kollarında mümkün olduğu kadar gevşeme özelliği olmayan cıvata ve somun türlerine ihtiyaç duyulur. Fiberli somun, bu kapsamda sektör ihtiyaçlarını karşılayan ürünler arasındadır. Pratik şekilde kullanılması nedeniyle bu ürünlerin gün geçtikçe kullanım alanının da arttığını söyleyebiliriz.

  Fiberli Somun Çeşitleri Nelerdir?  Piyasada, kullanım amacına göre birçok fiberli somun çeşidinin satıldığını görebilirsiniz. Bu ürünler genel olarak ürün çapı ile satışa sunulur. Örneğin 4-6-8 mm çapa sahip olan fiberli somun çeşidini satın alabilirsiniz. Yüzey özelliklerini göz önünde bulundurarak arzu ettiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

  Diğer cıvata ve somun çeşitleri ile hemen hemen aynı fiyat aralığında satışa sunulan fiberli somun çeşitleri ile sektör faaliyetlerinde istediğiniz verimi elde edebilirsiniz.
#29.06.2022 10:34 0 0 0
 • Sıkıştırma somunu civatalı bağlantılarda vibrasyon ,darbe,şok hareketlerin neden olduğu gevşemeyi kesinlikle önler.


  Sıkıştırma Somunu her türlü cıvata bağlantılarında hiçbir sorun yaratmadan kullanılır. Tasarımı sıkıştırma prensibine göre dizayn edilmiştir. Gevşemeyi tamamen ortadan kaldırmaktadır.
  Civatalı bağlantılarda gevşemeye neden olabilecek titreşimin, darbenin ve şok hareketlerin
  olduğu yerlerde mutlaka kullanılmalıdır.
  İstenilen ve sorunlu elektrik-mekanik ekipmanların tamamında kullanılır.

  SIKIŞTIRMA SOMUNU SIKIŞTIRMAYI NASIL YAPAR

  Alttaki dışbükey somun sonuna kadar sıkılır. Sonra içbükey somun sıkıştırılır.Üstteki ve alttaki somunlar arasındaki kilitleme kuvvetlerini oluşturur.
  Alttaki dış bükey somun gevşemeye giderken işlenen kısmın eksantrikliği nedeniyle dikey kuvvet P3(vidada yukarı aşağı)aynı anda iki karşıt yatay kuvvetin oluşumuna P1 ve P2 kuvvetlerin doğmasına neden olur. Buda somunu 3 değişik kilitleme kombinasyonu sayesinde güvenli bir şekilde sabitlemiş olur ve gevşemeyi tamamen önlemiş olur.
  Sıkıştırma somunları defalarca kullanılabilir asla kilitleme kabiliyetini azaltmaz.
  Somunların sıkça çıkarılıp takılması, somunlarda veya cıvata dişlerinde bir aşınmaya yol açmaz.

  SIKIŞTIRMA SOMUNU TESTİ  Sıkıştırma somunu Amerikan NAS 3350-NAS 3354(Ulusal Uzay Standardı)ve DIN 65151 titreşim ve darbe ve testleri yapılmıştır. Test değerleri bu standartlardaki çözülmezlik değerlerinin çok üzerindedir. Bu nedenle gevşemezlik bağlantı elamanları ile değerleri asla kıyaslanamaz.


  SIKIŞTIRMA SOMUNU MALZEMESİ


  *Sıkıştırma somunu malzemesi isteğe göre karbon çeliği(6,8,8,8,10,10.9,12,12,9 kalite) ve 304-316
  paslanmazdır.

  SIKIŞTIRMA SOMUNU TİPİ


  A-STANDART TİP
  *Standart olarak DIN934 göre Metrik ve İnch dişe göredir.Bu standartın dışında özel isteklere
  görede imalatı yapılır
  *Somun Boyutu DIN934 göredir. Cıvata boyu kısa ise somun yüksekliği cıvata boyuna uygun imal
  edilir. Böylece cıvata değiştirilmez.

  B-ALT SIKIŞTIRMA SOMUNU FLANŞLI


  *Dış bükey Flanşlı Sıkıştırma somunu DIN 6923 göre imal edilmiştir.Rondela kullanmaya gerek
  yoktur. Bu normun dışında özel bir ölçü ve norm isteği varsa belirtilecektir.
  Avantajı:
  Kullanım yerinde rondela kullanımına gerek yoktur.
  Oval delikler için basma yüzeyinin büyük olması nedeniyle idealdir.
  Basma yüzeyinin büyük olması kullanım açısından çok faydalıdır.  SIKIŞTIRMA SOMUN KULLANIM ÖMRÜ


  *Kullanım ömrü sonsuzdur. Defalarca kullanılır,


  SIKIŞTIRMA SOMUNU ÇAPLARI
  *M6 dan-M125 kadar standart DIN934 göre,
  *Flanşlı istenirse M6 dan-M125 kadar DIN6923 göre
  *İstenen özel standarta göre ve çapa göre imalat.

  SIKIŞTIRMA SOMUNUNUN AVANTAJLARI


  *Anti-gevşeme etkisi nedeniyle gevşemeyi tamamen önlemesi.
  *Gevşemenin neden olduğu arızalar, işçilik,üretim kayıpları ve malzeme kayıplarını önler.
  *Standart imalat nedeniyle kullanım ve montajı kolaydır.
  *Kullanıcının somun maliyetini azaltır.

  SIKIŞTIRMA SOMUNU KULLANMA YERLERİ


  *Demiryolları,Demiryolu araçları,Demiryolları makasları ve sinyalizasyon sistemleri
  *Alt Yapı sistemleri ve Elektirik bağlantıları.
  *Gemi yapımında
  *Çelik konstrüksiyonlarda
  *Madencilik sektöründe.
  *Her türlü iş makinelerinde.
  *Demir Çelik Sektörü Fabrikalarında.
  *Şeker Fabrikalarında.
  *Çimento Fabrikalarında.
  *Cam sanayinde.
  *Seyyar ve Köprülü vinçlerde, vinç ray yollarında.
  Daha birçok fabrika ve sektör sayılabilir.
  Genelde:
  Vibrasyonun,darbenin,şok hareketlerin neden olduğu gevşeme ve emniyet açısından her türlü MAKİNA ve ELEKTİRİK ekipmanlarının cıvata bağlantılarında kullanılmalıdır.Kullanma yerleri neredeyse sınırsızdır.
  Test etmek için numune çalışması, istediğiniz gevşememezlik garantisini verebiliriz.
#29.06.2022 10:35 0 0 0
#29.06.2022 10:37 0 0 0
 • Gevşemez Somun
#29.06.2022 10:38 0 0 0