Miyom Nedir

Son güncelleme: 06.08.2022 18:52
 • Miyom, doğurganlık çağında rahimde ortaya çıkan anormal dokudur. Yaygın olarak görülen kadın hastalıkları arasında yer alan miyomlar, rahmin kas tabakasından kaynaklanır. Selim ya da farklı bir deyişle iyi huylu tümörler olarak da tanımlanabilen miyomlar, çok ender vakalarda kansere dönüşebilir.
  Miyom Nedir?
  Miyomlar sıklıkla 30 ila 40 yaşları arasındaki kadınlarda görülür. Tıp dilinde fibroid veya leiomyoma olarak da anılan bu oluşumları önlemek mümkün değildir. Tam olarak neden oluştuğu anlaşılamayan dokuların büyük oranda hormonal değişimlerden kaynaklandığı düşünülür. Farklı bir deyişle östrojen hormonunun, miyom büyümesini hızlandırdığı düşünülür.

  Çoğunlukla kişide belirtiye yol açmayan miyomlar bazı vakalarda âdet düzeninde değişim, karın ağrısı, şişkinlik hissi ve cinsel ilişkinin ardından kanama gibi belirtilere neden olabilir. Genellikle 1 ila 15 cm arasındaki boyutlarda oluşan miyomlar, pembe renkli ve yuvarlak şekillidir. Rahim içi ve rahim ağzında oluşabilen miyomlar, çoğunlukla bulundukları konuma göre sınıflandırılırlar.
  Miyom Kanserleşir Mi?
  Uterusta oluşan iyi huylu ur ya da tümörler şeklinde tanımlanan miyomlar, kansere dönüşme riski çok düşük olan dokulardır. Her 4 kadından birinde var olan miyomlar, rahim içindeki düz kas dokusundan çıkar. Ergenlik döneminde miyom olan kadın sayısı son derece düşüktür.

  Sıklıkla 30 ila 40 yaşları arasında oluşan miyomlar, menopoz dönemi ile birlikte küçülme eğilimindedir. Ancak menopoz sonrası dönemde büyümeye devam eden miyomların, kötü huylu tümöre dönüşmediğinden emin olmak için düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

  Miyomlar farklı boyutlarda olabilir. Bazı miyomlar gözle görülmeyecek kadar küçük olabilirken bazıları rahmi genişletecek kadar büyük olabilir. Ender vakalarda ise miyomlar aşırı büyüyerek kişinin göğüs kafesine kadar dayanabilir. Pek çok kadının hayatının herhangi bir döneminde oluşabilen miyomlar çoğunlukla fark edilmez. Belirtiye yol açmadığı durumlarda kişi, ömür boyu miyomla birlikte yaşayabilir. Büyüme eğiliminde olan, aşırı büyüyen ya da belirtilere yol açan miyomlar ise kısırlığa dahi yol açabilir.

  Prof. Dr. Ahmet Cem İyibozkurt
#06.08.2022 18:52 0 0 0