Aşırı Protein Alımı Zararlı Mıdır - Nelere Yol Açar?

Son güncelleme: 23.09.2022 14:52
 • Yetersiz protein alımı gibi aşırı protein alımı da elbette zararlıdır ve çeşitli problemlere, hatta hastalıklara yol açabilir. Sık sık protein ağırlıklı besinler tüketen sporcular ve zayıflamak için diyetlerinde çok fazla protein içeren besinler bulunduran kişilerde aşırı protein alımı görülebilir.

  Aşırı protein alımı ile vücutta oluşabilecek sorunlar şunlardır:

  Protein ağırlıklı besinler aşırı tüketildiği zaman vücuttaki ani protein artışıyla kalp daha fazla çalışmaya başlar. Bu da kalbin yorulmasına sebep olur. Diyette proteinle birlikte yağ da yüksek miktarda yer alıyorsa kardiyovasküler rahatsızlıklar da görülebilir.
  Aşırı protein alımı, kemiklerdeki kalsiyumun boşalmasına sebep olur ve kemiklerde zayıflama görülür. Bu da zamanla osteoporoza sebebiyet verir.
  Kemiklerden ayrılan kalsiyum, böbreklerde yoğunlaşmaya başlar ve böbrek taşı oluşumuna sebep olur.
  İhtiyaç duyulandan fazla miktarda alınan proteini atabilmek için karaciğer daha fazla çalışmaya başlar. Karaciğerin gereğinden fazla çalışması ise çeşitli karaciğer sorunlarına sebep olabilir.
  Protein metabolizmasının son ürünlerinden olan ürik asitin artışıyla gut hastalığı ortaya çıkabilir. Aşırı düzeyde protein alımı, ürik asitin artmasına sebep olacağından gut hastalığına da neden olabilir.
  Sağlıklı bir yaşam için protein içeren besinler tüketmek ve günlük alınması gereken protein miktarına ulaşmak oldukça önemlidir. Sağlığınız için her konuda bilgi almak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilir, beslenme ve yeterli protein alımı için uzman bir diyetisyenle görüşebilirsiniz.
#12.08.2022 19:05 2 0 0
 • Paylaşım için Teşekkürler Ellerine Sağlık Kardeş
#23.09.2022 14:52 0 0 0