Türkiye’deki en güzel manzaralar

Son güncelleme: 18.08.2022 17:27
 • en güzel,en iyi,manzara fotoğrafları,manzaralar,resim,resimler,Turkey,Türkiye,Türkiye manzaraları  Türkiye, kültürü, tarihi, turistik alanları ve mutfağıyla yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Her bir köşesinde farklı güzelliklere sahip olan ülkemizden nefes kesici Türkiye manzaraları ve manzara fotoğrafları sizleri beklemektedir.

  Ölüdeniz, Fethiye – Muğla


  Türkiye’deki en güzel manzaralar


  Ölüdeniz, 2006 senesinde %82 oy alarak dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Likyalılar döneminde güneş ve ışık olarak adlandırılan deniz, ortaçağda ise uzak diyar olarak isimlendirilmiştir. Kıyılara kadar uzanan yemyeşil çam ormanları ve sakin deniziyle bir dünya harikasıdır. Bir çok su sporunu burada yapabilirsiniz.
#18.08.2022 17:10 7 0 0
 • Uzungöl, Çaykara – Trabzon


  Türkiye’deki en güzel manzaralar


  Uzungöl Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir. Haldizen deresi vadisinde oluşun Uzungöl, heyelan sonucunda dere yatağının baraj şeklinde kapanması ile meydana gelmiştir. Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, Kafkas dağ horozu gibi çeşitli yabani hayvan türleri bulunmaktadır. En güzel manzara fotoğraflarını burada çekebilirsiniz.
#18.08.2022 17:12 0 0 0
 • Balıklıgöl, Şanlıurfa


  Türkiye’deki en güzel manzaralar  Şanlıurfa’nın kent merkezinde bulunan Balıklı Göl, hikayesi ve görünümü ile oldukça etkili bir yerdir. Sürekli olarak ziyaret edilen Balıklı Göl, Halil-ur Rahman ve Aynzeliha göllerinden oluşmaktadır. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinmektedir. Ateşe atıldıktan sonra ateşin göle odunların da balık dönüşmesinden meydana geldiğine inanılmaktadır.
#18.08.2022 17:15 0 0 0
 • Nemrut Dağı, Adıyaman


  Türkiye’deki en güzel manzaralar  Adıyaman’ın Kahta ilçesinin kuzeyinde yer alan Nemrut Dağı, Toros sıradağlarının bir parçasıdır. Nemrut Dağı zirvesinde yer alan tarihi kalıntılarıyla bilinmektedir. Kalıntıların dünya çapında ilgi görmesi 11 Aralık 1987 tarihinde de UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi”ne girmesini sağlamıştır. Milattan Önce 62 yılında Nemrut Dağı’nın tepesine yer alan Yunan ve Pers tanrı heykelleri Kommagene Kralı Theos tarafından yaptırılmıştır ve ibadethane olarak kullanılmıştır.
#18.08.2022 17:16 0 0 0
 • Efes Antik Kenti, İzmir


  Türkiye’deki en güzel manzaralar


  Kuruluşu MÖ. 6000 yıllarına uzanan Efes Antik Kenti, farklı dönemlerde Roma, Yunan ve Türklere ait bir antik kent olmuştur. İçerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf gibi yapıtları bulunduran bu olağanüstü eser İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Efes, Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak zamanlarını yaşamıştır. Roma imparatoru Augustus zamanında Asya Eyaleti’nin başkenti olarak nüfusu 200.000 kişiye ulaşmıştır. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.
#18.08.2022 17:17 0 0 0
 • Odunpazarı, Eskişehir

  Türkiye’deki en güzel manzaralar


  Eskişehir‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde yer alan Odunpazarı Evleri şehrin dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alıyor. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilmektedir. Bu eski yerleşim yerinde yer alan yapılarda Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır. Geleneksel Osmanlı mimarisini taşıyan bu evler iki çoğunlukla iki katlıdır.
#18.08.2022 17:19 0 0 0
 • Selimiye Camii, Edirne


  Türkiye’deki en güzel manzaralar


  Selimiye Camii, Osmanlı padişahı olan II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camiidir.Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği ve “ustalık eserim” dediği anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin baş yapıtlarından biridir.Yapının mülkiyeti Sultan Selim Vakfındadır. Edirne-Merkez Yeni Mahallede yer almaktadır. Camiinin, gece ışıklandırmasıyla manzarası inanılmazdır.
#18.08.2022 17:20 0 0 0
 • Pamukkale, Denizli


  Türkiye’deki en güzel manzaralar  Pamukkale Travertenleri, Ege Bölgemizin Büyük Menderes Havzası’nda bulunan tarihi ve turistik bir alandır. İlk oluşumu İlk Çağ Dönemleri’ne dayanmaktadır ve o zamanki adı Hierapolis’tir. Özellikle romatizmaya iyi geldiği belirtilen bu sulara girerek şifa bulmak isteyen insanlar yoğun ilgi göstermektedir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer almaktadır.
#18.08.2022 17:21 0 0 0
 • İshak Paşa Sarayı ve Ağrı Dağı, Ağrı


  Türkiye’deki en güzel manzaralar


  İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı’nın yakınında, eski Doğubeyazıt yanında sarp kayalar üzerine kurulmuştur. Sarayın yapımını 1685’de Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa başlatmış ve 1784’te bitirilmiştir. Sarayın inşaası 99 yıl sürmüştür. Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan İshakpaşa Sarayı; Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapıdır.
#18.08.2022 17:23 0 0 0
 • Manyas Kuş Cenneti, Balıkesir


  Türkiye’deki en güzel manzaralar

  Balıkesir ilinin Bandırma ilçesinde yer alan Manyas Kuş Gölü, ülkemizdeki sayılı milli parklar arasındadır. Kuş çeşitliliği ve milli park kapsamındaki değeri ile 1975 yılında Avrupa konseyi tarafından, A sınıfı Avrupa Diplomasına layık görülmüştür. Uzunluğu 20 km ve genişliği 14 kilometre olan tatlı su gölüdür. Bu ılık gölde 266 kuş türü doğal yaşamını sürdürmektedir.
#18.08.2022 17:25 0 0 0
 • İstanbul Boğazı


  Türkiye’deki en güzel manzaralar


  Seyretmeye, uzun uzun bakıp dalıp gitmeye doyulamayan güzellik.. Dünyanın başka yerlerinde de boğazlar var veya karşı karşıya birbirine bakan şehirler var ancak hiç birisi İstanbul Boğazı gibi olamaz. Bunun en büyük nedenlerinden biri; boğazı boğaz yapanı, İstanbul’un tepeleridir bizce. Çünkü tepe olmasa, deniz seviyesinden baksanız karşıya, karşıda da tepe yoksa, hiçbir şeye benzemez o boğaz.
#18.08.2022 17:26 0 0 0
 • Bonus: Beyşehir Gölü, Beyşehir – Konya


  Türkiye’deki en güzel manzaralar

  Beyşehir, doğal güzellikleri ile Anadolu’da adeta bir saklı cennet. Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü ve yüksek kesimlerindeki temiz hava sayesinde İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinin uğrak tatil mekanı olan ilçenin popülaritesi günden güne artıyor. Tatlı su gölü olmasına karşın içerisinde 33 ada bulunduran Beyşehir Gölü, ilçenin sloganına da direkt katkı sağlamış. bkz. ‘Konya’nın Denizi Akdeniz’in Yaylası’
#18.08.2022 17:27 0 0 0