Fındığın Faydaları Nelerdir

Son güncelleme: 18.09.2022 21:56
 • Fındığın besin değeri
  Fındık, protein, lif, fitokimyasal ve doymamış yağ asitleri içermektedir. Aynı zamanda kalsiyum, selenyum, magnezyum gibi mikro besinler barındırır. 100 gr fındığın besin değeri şu şekilde sıralanabilir:

  Kalori: 628
  Yağ: 61 gr
  Karbonhidrat: 17gr
  Diyet lifi: 9,7 gr
  Şeker: 4,3 gr
  Protein: 50 gr
  Demir: 4,7 mg
  Kalsiyum: 114 mg
  Potasyum: 680 mg
  Magnezyum: 163 mg
  Fosfor: 290 mg
  Selenyum: 2,4 mg
  Çinko: 2,45 mg
  C vitamini: 6,3 mg
  E Vitamini: 15,03 mg
  K vitamini: 14,2 mcg
  Fındığın faydaları nelerdir?
  Günlük belli miktarda tüketilen fındık, bağırsakları çalıştırır ve metabolizmayı hızlandırır bu da kilo vermede etkili olmaktadır. Ayrıca fındık, astım riskini azaltmada etkilidir. Fındık, yemeklerde kavrulmuş, çiğ, aperatif ya da yağ olarak tüketilebilir. Fındık yağı yemek pişirmede ve kozmetikte sıklıkla kullanılmaktadır. Fındığın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  Kanser riskini azaltır
  Antioksidan bileşikleri içeren fındık, vitamin ve mineralleri sayesinde kanser riskini azaltmada etkilidir. E vitamin açısından zengin olan fındık, kansere neden olabilecek hücre hasarına karşı da koruma görevi görür.

  Sindirime yardımcı olur

  Fındıkta bulunan diyet lifi, bağırsakta bulunan yararlı bakterileri artırarak, gastrointestinal sağlığı iyileştirmede önemli rol oynar. Aynı zamanda irritabl bağırsak sendromlarının azalmasında ve kabızlık tedavisinde etkili olmaktadır. Fındığın içeriğinde bulunan lif ve polifenoller sindirimi artıran probiyotikler olarak da çalışmaktadır. Bu sebeple fındık kilo vermede de etkilidir.

  Kalp sağlığını destekler
  Düzenli olarak tüketilen fındık kalp sağlığı hastalık riskini azaltmada faydalı olmaktadır. Ayrıca vücutta bulunan kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi olasılığının azalmasını sağlar. Fındık ayrıca kalp sağlığına iyi gelen yüksek miktarda oleik asit içermektedir.

  Kemiklerin güçlenmesini sağlar
  Kemik sağlığını güçlendirmede etkili olan C ve E gibi vitaminleri fındığın içeriğinde de yer almaktadır. Magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyum da bulunduran fındık, osteoporoz riskini azaltmada etkili olarak, kemik sağlını güçlendirir.

  Fındığın cilde faydaları nelerdir?
  Fındık, içerisindeki doymamış yağdan dolayı kozmetik sektöründen yaygın olarak kullanılır. Çünkü fındığın içerisindeki yağın tedavi edici özellikleri bulunur. Fındıktaki fenolik bileşikler, cildin yaşlanması yavaşlatarak, cildi güneş hasarlarından korur ve akne gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir. Böylelikle fındık yağı cilt sağlığının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda fındık, cilde ışıltı katan antioksidan ve E vitamini içerir.

  Fındığın saça faydaları nelerdir?
  E vitamini, saçı besleyerek saç uzaması ve oluşumunu sağlar. Zengin bir E vitamini kaynağı olan fındık, saçlara karşı oldukça etkilidir. Fındıktaki protein, çinko, selenyum kafa derisi sağlığını iyileştirerek saç dökülmesini önler.

  Fındığın yan etkileri
  Fındık, sağlıklı kuruyemişler arasında yer alır fakat nadir de olsa zararlı olabilir. Bazı kişilerde solunum problemi yaratan anafilaksi gibi alerjik durumları ortaya çıkarabilir. Bu durumda en yakın uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.
#18.09.2022 21:48 1 0 0
#18.09.2022 21:56 0 0 0