Kurban eti nasıl pişirilir?

Son güncelleme: 30.06.2023 11:10
 • Bayram sabahı kurbanımızı kestik. İhtiyaç sahibine, komşuya, akrabaya dağıtıp, geriye kalanını afiyetle yemek için eve getirdik. Pişirmek için kolları sıvadık. Dikkat! İlk püf noktası geliyor. Yeni kesilmiş kurbanın eti, hemen pişirilmez, tüketilmez.
  Kurban eti nasıl pişirilir?
  Kurbanların kesim sırasında etleri sertleşir, bol sinirli bir hale gelir. Bekledikçe sertliği kaybolur ve yumuşamaya başlar. Yumuşama süresi kurban türüne ve bulunduğu ortamın ısısına göre değişir. Bu nedenle belli bir süresi bulunmasa da iyisi mi siz elinizden geldiğince çok, hatta mümkünse bir gün kadar bekletin. Bekletin ki sertliğini üzerinden atsın. Dinlendirdiğiniz ortamın havadar, güneş almayan bir ortam olmasına da özen gösterin.

  Sertliğini üzerinden attıktan sonra kasapta ya da evde kıyma haline getirip, günlük yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kıymasını yaparken içine mutlaka iç yağından karıştırın. Bu şekilde nefis köfteler, tavalar yapabilirsiniz. Ciğerini, pirzolasını mutlaka ayırın. Lezzetli ciğer şişler, mangalda pirzolalar pişirin. Söz konusu bayram olduğu için biz kavurmalık eti anlatalım biraz.
#30.06.2023 10:49 0 0 0
 • Et sevdalıları en az 1 hafta yaşadı. Çünkü dolapta ortalama bir zamana nazaran 10 kat daha fazla et var.

  1 hafta boyunca üç öğün kavurma yapamayacağınıza göre menüyü genişletmek gerek. Ama önce kurban eti ve kavurma hakkındaki sorularınıza cevap olacak püf noktalarımızı paylaşalım sizlerle. Kıvamıyla lokumu kıskandıracak kavurmalar yapalım. Kurban etimizi güzel güzel pişirelim, bütün kış afiyetle tüketebileceğimiz kışlık kavurmalara hazırlayalım diyoruz.

  Velhasıl, sofralarımıza da bayramı en lezzetlisinden getirelim. Biz başladık siz de soğumadan yetişin.
#30.06.2023 10:52 0 0 0
 • Kurban eti nasıl pişirilir?

  Etinizi kavurmalık ya da kuşbaşı boyutlarında doğrayın. Et kendinden yağlı ama siz yine de çok minik bir miktar tereyağı ya da zeytinyağı ekleyin tencerenize. Ardından etlerinizi ilave edin. İlk aşamada birkaç dakika yüksek ateşte başlayın, daha sonra kısık ateşte pişirmeye devam edin. Eti pişirirken ağır ağır pişirmek önemli ve en sağlıklı yöntemdir. O yüzden ilk aşama haricinde ocağınızın altını hep kısık ateşte bırakın. Uzun uzun pişirin ki içi ve dışı aynı oranda pişsin.

  Sarımsak ve soğansız olmaz. Ardından içerisine soğan ve sarımsağı ilave edin. Etler ve diğer malzemeler iyice piştiğinde afiyetle yiyeceğiniz kavurmalar hazır. Ama bazen etlerimiz sertleşebiliyor, ya da dilediğimiz yumuşaklıkta olmuyor. Lokum gibi kıvama sahip kavurmaları garanti eden birkaç püf noktamız daha var.
#30.06.2023 10:57 0 0 0
 • Lokum bunu kıskandı: Kavurma nasıl yumuşak olur?


  Kurban eti nasıl pişirilir?

  Hemen anlatalım. Kavurmalarınızın yumuşacık, ağızda dağılan bir kıvamda olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz ilk nokta etinizin ilk sertliğini atmış olması. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sertliğinden kurtulsun yeter ki. Yumuşak olmaması için hiçbir nedeni kalmıyor.

  Sertliğini atmış etleri lokum gibi pişirmek için yoğurt suyu, süt ya da sodanın içine bekletin. Güzelce marine edin. Bu maddelerin içinde bulunan asitler, etin yumuşamasını sağlayacaktır. Marinasyon süresi de etin yumuşaklığını etkileyen en önemli faktörlerden. Sodanın içinde maksimum 2 saat, yoğurt suyu ve sütün içinde 5-6 saat beklemesi yeterli olacaktır. Daha uzun süre bekletilirse protein değerinde ve tadında kayıplar yaşayabilir.
#30.06.2023 11:00 0 0 0
 • Kurban eti nasıl pişirilir?


  Kavurma etlerimiz güzelce yumuşadı. Sıra geldi pişirmeye. Etler, yüksek ateşte uzun süre pişirilirse suyunu kaybeder ve sertleşmeye başlar. Bu nedenle ağır ateşte pişirmeye özen gösterin Son püf noktası; pişerken içine tuz ve baharat atmayın. Son aşamada içine bu malzemeleri ilave edin ki etiniz sertleşmesin. İçine mutlaka defne yaprağı ya da kekik gibi baharatlar atın. Bu malzemeler etin kokusunu alıp, lezzet ve yumuşaklık verecektir. Kavurmalar iyice piştikten sonra da kapağı kapalı bir biçimde güzelce dinlendirin.

  Dinlendirdikten sonra gelsin lezzetli mi lezzetli, yumuşak kavurmalar...
#30.06.2023 11:01 0 0 0
 • Kışlık kavurma nasıl yapılır?

  Kurban eti nasıl pişirilir?

  Sadece bayramla sınırlı kalmasın kavurma keyfimiz. Kışın da yazın da güzel güzel tüketelim bu lezzeti. Bu yüzden evlerimizde kışlık kavurmalar pişer. Daha sonraları da afiyetle yenir. Kışlık kavurmayı normal kavurmadan ayıran en önemli nokta, kışlık kavurmanın iç yağı ya da kuyruk yağı ile pişmesidir. Bu yağlar etin daha lezzetli olmasını, daha uzun süre dayanmasını sağlar. Bu kavurmanın içerisine ekstra yağ konmaz, baharatları normal kavurmaya nazaran daha az, tuz miktarı ise daha fazla olur. Suyunu çektikten sonra da güzelce kavrulur.

  Gelelim nasıl yapıldığına. Burada da dinlendirilmiş kurban etine ihtiyacınız var. Dinlenmiş etleri varsa sinirlerinden ayırarak işe başlayın. Daha sonra yağları ve eti minik minik doğrayın. Soğanın kabuklarını soyun ve bir bütün olarak bırakın. Tencerenizi ocağa alın ve kısık ateşte ısıtmaya başlayın. Ardından eti ilave edin. Birkaç dakika sonra soğanı tencereye atın ve kapağı kapalı bir biçimde pişmeye bırakın. Ara sıra açıp karıştırın. Varsa üzerinde oluşan kefi alın.

  Ayrı bir tencerenin içinde yağları pişirin. Renklerinin iyice dönmesini ve hafif hafif erimelerini bekleyin. Sert parçaları ayırın. Et, suyunu iyice çektiğinde soğanı çıkarın. Bir süzgeç yardımıyla diğer tencerede pişen yağları etin içerisine ilave edin. Eti ve yağları karıştıra karıştıra orta ateşte güzelce kavurun ve tuzunu iki katı oranında ilave edin. Ocaktan alın.

  Saklama kaplarınızın içine etlerinizi eşit miktarda bölüştürün. Oda sıcaklığında bekletin. Bekledikçe yağlar devreye girecek ve etlerle bütünleşerek donacaktır.

  Kışlık kavurmalar da hazır, ellerinize sağlık.
#30.06.2023 11:03 0 0 0
 • Kavurma nasıl saklanır?

  Kurban etinden yapacağınız nefis tariflere geçmeye son bir aşama kaldı. Kışlık kavurmayı hazırladınız. Peki ya bozulmadan uzun süre nasıl saklayacaksınız?

  Kavurmalarınızı çok fazla olmayan miktarlarda kaplara yerleştirin. Bu kapların temiz olmalarına özen gösterin. Kapların ağzını sıkıca kapatın ve buzlukta ya da derin dondurucuda muhafaza edin. Bu şekilde hazırladığınız kavurmalar yaklaşık 6 ay dayanacaktır. Çok fazla miktarlarda hazırlayıp, dolaba kaldırmanız küflenmelere sebep olabilir. Ayrıca tüketirken çözülmesi zaman alabilir.

  Dilerseniz hazırladığınız kavurmayı bir fırın tepsisine yayın. Donduğunda küçük küçük parçalara bölüp, buzdolabı poşetine yerleştirin ve buzluğa kaldırın. Bu şekilde tüketmek istediğiniz miktar kadarını dolaptan çıkarmış olursunuz.
#30.06.2023 11:04 0 0 0
 • Bayram Kavurması Tarifi İçin Malzemeler

  Kurban eti nasıl pişirilir?

  Kurban bayramının olmazsa olmazı geniş aile sofralarında paylaşılan kavurmadır. En lezzetli kavurmayı yiyebilmek için kıvırcık kuzunun kol ve but kısımlarından çıkarılan etler, küçük küpler halinde doğranır. Lezzetini arttırmak için taze kesilen kurban etini dinlendirdikten sonra kullanmak kesin çözümdür.

  Sac kavurmanın, çorban kavurmanın lezzetini bilenlerin evde kolaylıkla yapabileceği bu kuzu kavurma tarifinde etin nasıl en lezzetli şekilde kavrulacağını adım adım anlatıyor, kurban etinden hazırlanan en lezzetli bayram kavurması ile sofralarınıza paylaşmanın en güzel halini getirmek istiyoruz.

  Kuzu etinin kendi yağında kavurma hazırlamak ve sadece bir parça tereyağı eklemek adettendir. Esas kavurma lezzeti bu şekilde yakalanır ve damaklarda yer edinir. Yüksek ateşte kavrulup suyunu çeken etlere baharatlar son aşamada eklenir, et tadını alır.

  Bayram kavurmasına arzuya göre son dokunuş (bazı yörelerde) doğranmış sivri biber, domates ve hatta soğan ile yapılır. Sağlıkla ve aile arasında afiyetle yenilecek her kavurma bir diğer bayramı iple çektiren en güzel sebeptir.


  Bayram Kavurması Tarifi İçin Malzemeler

  1kilogramkuzu but eti
  2yemek kaşığıtereyağı
  1çay kaşığıtuz
  1tatlı kaşığıkekik

  Arzuya göre:

  1adetbüyük boy domates
  2adetyeşil sivri biber
  1tatlı kaşığıkırmızı pul biber
  1/2çay kaşığıkarabiber

  Bayram Kavurması Tarifinin Püf Noktası

  Kuzunun kendi yağı kavurma işlemi için yeterli olacaktır. Lezzetini arttırmak için ayrıca küçük parçalar halinde doğradığınız kuzunun kendi yağını kullanabilirsiniz.

  Bayram Kavurması Tarifi Nasıl Yapılır?

  But etinin yağlı tarafından çıkarttığınız kuzu etini küp şeklinde doğrayın. Kavurma işleminde kuzu etinin kendi yağını ayrıca kullanacaksanız onları da küçük parçalar halinde kesin.
  Mümkünse döküm bir tencerede kuzunun iç yağını eritin eğer ekstra yağ kullanmayacaksanız kızgın durumda olan tencereye doğradığınız kuzu etlerini aktarın.
  Yüksek ateşte, çok fazla karıştırmadan etleri mühürleyin. Bu şekilde yumuşak kalan ve suyunu içine hapseden etleri, kapağını kapattığınız tencerede, kısık ateşte yaklaşık 35 dakika kadar pişirin.
  Kullandığınız etin ırkına ve dinlenme süresine göre pişirme süresi değişiklik gösterecektir. Pişme derecesini kontrol edin, etler arzu ettiğiniz kadar yumuşamadıysa azar azar sıcak su ekleyip, pişirmeye devam edin.
  Suyunu çeken ve yumuşayan etlere tereyağını ekledikten sonra 2-3 dakika daha kavurun. Bu aşamada tuz ve kekik ekleyin. Baharatlarla tadını alan bayram kavurması servise hazır.
  Kavurmayı daha farklı şekilde sunmak isterseniz kabuğunu soyup, küçük küpler halinde doğradığınız domates ve ince ince kestiğiniz sivri biberleri bu aşamada ekleyin. Kırmızı pul biber ve karabiber katın. Biberler renk alana kadar yüksek ateşte soteledikten sonra sıcak olarak servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.
#30.06.2023 11:10 0 0 0