İslam > Mirac Kandili hakkinda sorular

  Selam arkadaslar

  Mirac Kandili Bordumuz üylerine Ve tüm islam alemine hayirli ugurlu ve hayirlara vesile olsun.

  Mirac kandilinin anlamini yaklasik hepimiz biliyor. Lakin kafama takilan bazi sorular var. Aydinlatirsaniz sevinirim. Bilenler bilmeyenlere anlatsin.

  Bugünki tarih Hicri Takvim 26 Recep 1425

  Peki kac yil önce mirac kandili Zuhretti. Yukardaki tarih degil herhalde.

  Ayrica Hicri ve Rumi Takvimin baslagici neye bagli.

  Kutladigimiz Mübarek gecelerin ve bayramlarin ( buyil ), Kacincisini idrak ediyoruz.

  Berat- Mirac-Mevlid -Regaip kandili Kadir gecesi ve baska hangileri....... Yanilmiyorsam bunlarin hepsi bir yilda olmadi. Tarih verrebilirmisiniz.

  Bu kadar soru yeter herhalde.

  Saygi ve sevgiyle kalin
  Nice kandillere
  ellerine sağlık allah razıolsun
  ellerine sağlık arkadasım
  Hz. Peygamber (s.a.s)'in Mekke'den Medine'ye hicretini tarih başlangıcı olarak alan takvim. Hicrî Kamerî takvime İslâm takvimi de denir. Ayın yörüngesi üzerinde dönüşüne göre düzenlendiği için kamerî (ay) veya hicrî adı verilmiştir. Ay yani kamerî takvimi ilk olarak Bâbillilerin kullandığı bilinmektedir.

  Milâdî ve Rûmî tarihler gibi on iki ay esasına dayanan hicrî yıl muharrem ayı ile başlar ve zilhicce ile sona erer. Hicrî (kamerî) aylar şunlardır: Muharrem, safer, rebiülevvel, rebiülâhir, cemâzielevvel, cemâzielâhir, recep, şaban, ramazan, şevvâl, zilkade,

  Hicrî yahut kamerî yılı, milâdî yıla çevirmek için şöyle bir formül kullanılmaktadır: Hicrî yıl sayısını 33'e bölüp çıkan sayıya 622 eklenir ve milâdî yıl bulunur. Milâdi yıl = (hicrî yıl x 32/33) + 622 formülü ile bulunur. Mesela: 1000 yılının % 3'ü 30 eder, geriye 970 kalır. Bu sayıya 622 eklenince karşılığı olarak milâdî 1592 yılı bulunur. Milâdî yılın hicrî yıl karşılığını bulmak için de şu formül kullanılır: Hicri yıl = (milâdî yıl-622) x 33/32, meselâ; (1453-622) x 33/32 = 857

  Hicrî ve rûmî takvim uzun müddet müslümanlarca kullanılmış 26 Aralık 1925 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır.
  bilgilerin için sağol
  Allah razı olsun