Erzurumlu Yazarlarımız

Son güncelleme: 30.08.2007 15:05

 • Aziz Karaca
  1960 yılında Oltu'nun Özdere köyünde dünyaya geldim.İlk okulu ve Hafızlığımı köyümde tamamladıktan sonra 1973 yılında tahsilimi devam ettirmek için İstanbul'a gittim.bir süre Fatih Hırka-i Şerif kuran kursunda talim ve Arapça okuduktan sonra Gazi Osman Paşa imam Hatip Lisesine girdim.1981 yılında İmam Hatip Lisesinden 1985 yılın dada Marmara Üniversite İlahiyat Fakültesinden mezun oldum.1983 yılında yayın hayatına başlayan aylık İcmal dergisinde yazı yazmaya başladım.daha sonra aynı derginin ve haftalık yayınlanan Mesaj dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptım.1987 yılında Burdur'da vatani görevimi yaptım ve askerden sonra basındaki faaliyetlere devam ettim aynı yıllarda Din Kültürü öğretmenliğini de sürdürdüm.1994 yılında yayın hayatına başlayan Mesaj TV de 1 yıl minik misafirlerim adlı çocuk Programını yaptıktan sonra aynı televizyonda ozanlarımız Programını yapmaya başladım.Hem bu Program hem de öğretmenliğim 2000 yılına kadar sürdü.Prof.Dr.Haydar Baş'ın organizasyonunda kurulan B.T.P. sinin Erzurum il başkanı olarak 30 yıllık gurbet hayatımdan sonra memleketim olan Erzurum'a döndüm.3 KASIM seçimlerinde Erzurum milletvekil adayı 28 MART yerel seçimlerinde Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkan adayı oldum.2005 tarihi itibariyle B.T.P i başkanlığını sürdürmekteyim.yeni Mesaj Gazetesinde günlük yazınımlarını devam etmekteyim.yüreğime su yürür adı ile yayınlanmış,birde kitabım vardır.evli ve 9 çocuk babasıyım.

  Hasan Çelebi


  Hasan Çelebi Erzurum Oltu İnci Köyünde 1937 yılında dünyaya geldi. 1945 yılında havız lığa başladı. 1950 yılında havız lığı bitirdi. 1954 yılında İstanbul a geldi.Kuran-ı Kerim ilimlerini tahsil ve icmai için 1956 yılında Üsküdar iskele Camii muazinlik görevine başladı. Daha sonra imamlığa atandı. bu vazife 1986 yılına kadar devam etti. 1986 yılında emekli oldu ve hat sanatına başladı.İlk dersi Mustafa Halim Öz Yazıcıdan aldı. Hamit beyin yaşlılığı sebebiyle gelen talebelere ders vermek için bana gönderildi. Şimdiye kadar yirmisi yurt içinde yirmisi yurt dışında olmak üzere kırk talebeye icazet verdi. Halen ders vermeye devam etmektedir. Dört çocuk yedi torun sahibidir.

  Hikmet Ülker
  Aslen Oltu Alatarla Köyünden 1971 Yılında Uzundere Çamlıyamaç Köyünde Dünyaya Gelmiş. İlk ve Orta Öğrenimini Çamlıyamaç ta tamamlamış. Kabataş Erkek Lisesinde Lise Öğrenimini tamamladıktan sonra 1989 yılında mezun olmuş.Akabinde aynı bölümde Yeniçağ Arabilim Dalında 1997 yılında yüksek lisansı tamamlamış. Tarihle ilgili birçok eserin hazırlanıp yayınlanması,sevpozyum konferans ve sergilerin açılış koordinasyonunda bulunan Ülker halen Tarih ve Tabiat Vakfında Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Bunların yanı sıra Osmanlı Arşivlerinde bir kaç özel projenin ,proje danışmanlığını ,çeşitli özel eğitim kurumlarında Tarih Öğretmenliği yapmıştır. Ayrıca çalışmaları arasında Sultan Emir Defteri isimli kaleme aldığı kitapta yer almaktadır. Üsküdarda ikamet eden Hikmet bey Evli ve 2 çocuk babasıdır.

  H.H.MUZAFFER COŞKUN
  1944 yılında Erzurum'un Oltu İlçesi Tutmaç Köyünde bir imam çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.İlkokulu köyünde bitirmiş,sonra küçük yaşta İstanbul'a gelip Gönenli Mehmet Efendi'nin kurslarına katılarak hafız olmuştur.Talim ve Kıraat dersleri almıştır.1966 yılında askerlik dönüşü İstanbul,Sarıyer-Rumelikavağı'nda ilk vazifesini başlamış,sonra azimle ortaokulu,liseyi ve İmam Hatip okulu fark derslerini dışardan okuyarak bitirmiştir.

  Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı'nca 1982-1985 yılları arasında yurtdışı görevine Hollanda'ya Din Görevlisi olarak tayin edilmiştir.Başkanlıkça dört defa hacca Din görevlisi olarak gönderilmiştir.Ayrıca amirlerinden olumlu sicil aldığından dolayı,Diyanet İşleri Başkanlığınca takdir belgesine layık görülmüştür.Halen İmam-Hatip olarak görev yaptığı Hoca Hayri Camii'nin yeniden inşasına önayak olmuş ve caminin altında Ertuğrul Kur'an Kursu'nun açılmasını sağlamış,buradan 120 tane hafız yetiştirmiştir.Evli ve dört çocuk babasıdır.

  Hocamız,hep bir şeylerle meşguldür.Devamlı okur,yazar,araştırır kendisini yeniler.Sohbetlere, konferanslara katılır.Her cuma vaazının sonunda bütün cemaate bir mesaj mahiyetinde,hikmetli bir sözle sohbetini noktalamaktadır.

  Nurullah Özkılıç
  Eğitimci- Şair ve Yazar

  1952 yılında Erzurum'un Pasinler ( Hasankale ) ilçesinde dünyaya geldi. !973 Erzurum Kâzım Karabekir eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli okullarda matematik öğretmeni olarak çalıştı.Daha sonra, Ağrı- Patnos İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Batman ve Çankırı İl Millî eğitim Müdürlüğü yaptı. İçişleri Bakanlığı onayı ile Batman ValiYardımcılığı görevinde bulundu. 1995 -1999 yılları arasında Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su Ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün ilk kurucu Genel müdürü oldu, 5 yıl bu görevi başarı ile yürüttü.Matematik öğretmeni olarak hayata atılan Nurullah ÖZKILIÇ özel olarak ARAPÇA tahsili yaptı.Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapan Özkılıç'ın Gönül Tezgâhı( Şiir ), Sevda Seli (Şiir), Gönül Tamircisi(Roman), İşte İslâm, Tebliğ Heyecanı, Bir Sevdanın Gözyaşları, Gönül Sohbetleri, Ramazan Sohbetleri olmak üzere Şafak Yayınları tarafından basılmış 9 adet eseri bulunmaktadır.Doğu TV' de her hafta Cuma Günleri saat 16 00 Gönül Sohbetleri yapmaktadır.Malatya Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu jüri başkanlığını Prof.Dr.Orhan TÜRKDOĞAN'ın yaptığı "21. Asra Girerken Dinin Mesajı" konulu makale yarışmasında Türkiye birincisi oldu.Çeşitli platformlarda sohbet ve konferanslarla gönüllere ulaşmanın aşk ve heyecanı ile dolup taşan Nurullah ÖZKILIÇ yüksek hitabet kabiliyeti ve bir dava adamı özelliği ile tanınan bir Erzurumludur.
#30.08.2007 15:05 0 0 0