Gelin Beraber Düsünelim!

Son güncelleme: 18.01.2008 23:10

 • Gelin beraber düşünelim!

  Hadis-i Şerif bize şöyle bir hatırlatmada bulunmaktadır: Kısa bir müddet düşünerek tefekkür etmek, uzun bir zaman nafile namaz kılmaktan hayırlıdır.


  Öyle ise gelin hep birlikte kısa bir müddet düşünelim. Yani uzunca bir zaman nafile namazdan hayırlı bir iş yapalım. Ama nasıl?

  Her biri adeta kitaplık çapta orijinal kısa sözleri okuyarak. Nasıl okuyarak? Düşünerek. ...

  Çünkü her söz bir kitap kadar mana yüklüdür. Bunu ise ancak sözler üzerinde düşünerek okuyabilirsek anlayabiliriz. Gönülden tasdik edip inceleyebilirsek fark edebiliriz..

  Buyurun, kitaplık çapta sözleri düşünerek okumaya, gönülden tasdik ederek incelemeye... Yani nafile namazdan da üstün bir iş yapmaya.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1- Bir kimse kendi davranaşılarında ki ayıbını görmeye başlarsa, başkasının ayıbıyla meşgul olmaktan uzak durur.

  2- Bir kimse de kendi ayıbından gaflet ederek, görmezden gelirse, başkasının ayıbıyla meşgul olmaktan zevk alır, konuşma konusu yapmaktan lezzet duyar.

  3- Bir kimse Allah'ın kendisine lutfundan ihsan buyurduğu hadsiz rızıkları düşünürse, başkasına ihsan ettiği rızk hasedini çekmez. Şayet kendisine ihsan ettiği rızkı küçümserse, başkasına ihsan ettiği rızkı büyütür, haset etmekten kendini bir türlü kurtaramaz..

  4- Bir kimse kendi kusur ve hatasını unutmadan hatırında tutarsa, başkasının hatasını büyük görmez. Ama gaflete dalarak kendi hatasını unutursa, başkasının hatasını büyük görür, ardından konuşmaya başlar.

  5- Bir kimse her daim kendini çok akıllı bilir ve kendine çok güvenerek, kimse ile istişare etmezse, Allah ona en akılsızların yapmayacağı ha taları yaptırarak haddini bildirir.

  6- Bir kimse kendini çok akıllı bilmez, her konuda çevresindeki ehil insanlarla istişare ederse, Allah ona çoğu akıllıların bile düşünemeyeceği iyilikleri ilham ederek, başarıya giden bütün kapıları bir biri ardına açar.

  7- Bir kimse herhangi bir nedenden dolayı haset ederek başkası için bir kuyu kazarsa, çok vakit geçmeden, eninde sonunda kendisi de hırsından kazdığı o kuyuya düşer.

  8- Bir kimse başkasını bir kusuruyla ayıplarsa, kendisi ölmeden aynı kusurla ayıplanır!.

  9- Bir kimse haya (utanma) perdesini atarsa onu başka hiçbir perde gizleyemez.

  1O- Bir kimse başkasının perdesini açarak onların ayıplarını ilan ederse, bir gün kendisinin de perdesi açılır, ayıpları ilan edilir.

  11- Bir kimse ahlaken düşüklerle arkadaşlık ederse, kendisi de ahlaken düşüklerden sayılır. Onun çevresinde iyi olarak bilinmesi, kötülerden sayılmasını önleyemez.

  12- Bir kimse sürekli alimlerle, salihlerle bir arada bulunur, onların meclislerinden zevk alıp oturursa, kendisi cahil de olsa alim gibi ilgi ve alaka görerek, her yanda itibar kazanır.

  13- Bir kimse geçmişini düşünürse sabırlı olur, geleceğini düşünürse tedbirli davranır.

  14- Bir kimse çevresinde bulunan insanlara karşı büyüklük taslarsa, Allah onu küçültür, küçük görünürse Allah onu aziz eder, büyütür.

  15- Bir kimse dini hafife alırsa kendisi de hafife alınır. Dine hürmet gösterirse kendisine de hürmet gösterilir, itibar kazanır.

  16-Bir kimse başkasının malını kendisi için mubah görürse, bir gün birileri de çıkarak onun malını kendisi için mubah görür.

  17-Bir kimse dininin insanlara sunduğu kolaylığı beğenmeyip de aşırıya kaçarsa, bir gün kendisi de kendi eliyle çıkardığı zorluklara dayanamayarak, aşağılara düşer.

  18-İfrat ile tefrit oldukça keskin iki uçtur. İtidalle davranıp orta yolu tercih etmek varken, uçlarda yer almak, gövdeden uzak kalmak demektir. En doğrusu, uçlarda değil de ortada olmak, gövdeyi temsil etmektir.

  19- İbadet ve iyilikleri bir anda haddinden çok yaparak kısa bir zaman sonra bırakmaktansa, o ibadetleri az yapıp ömür boyu devam ettirmek çok daha hayırlıdır.

  2O- Adalet ile zulüm karşılıklı iki yol gibidirler. Birine yönelen ötekine arkasını dönmüş olur. Siz adalet yoluna girin ki, zulüm sizden kendiliğinden uzaklaşsın.

  Şimdi meşhur sözü bir daha tekrar edebiliriz:

  Büyüklerin sözleri- sözlerin büyükleridir!


  AHMED ŞAHİN


#27.09.2004 21:37 0 0 0
 • Bu yazi benim cok hosuma gittigi icin sizlerle paylasmak istedim..
#27.09.2004 21:38 0 0 0
 • elerine sağlık...her fırsatta düşünmemiz gereken şeyler...''O'' nun bizleri nasıl sevdiğini ve ikramlarının ne kadar fazla olduğunu bir farkedebilsek, yaşamlarımızda aslında kendi bulduğumuzu sandığımız. dünyalıkların anlamlarla dolu olduğunu göreceğiz.

  noimage
#28.09.2004 11:48 0 0 0
 • yazi güzel düsünme özgürlüü olmayan bir ülkede ne kadar düsünürsen düsün ne fayda....!!!!son bir sey: "ölen her yasli insan büyük bir kütüphanenin yok olmasidir"
#30.09.2004 14:51 0 0 0
 • teşekkürler fatosh !!

#06.10.2004 14:11 0 0 0
 • allah razı olsun
#29.12.2007 16:19 0 0 0
 • Bir kimse haya (utanma) perdesini atarsa onu başka hiçbir perde gizleyemez.

  - Bir kimse herhangi bir nedenden dolayı haset ederek başkası için bir kuyu kazarsa, çok vakit geçmeden, eninde sonunda kendisi de hırsından kazdığı o kuyuya düşer

  Bir kimse başkasının perdesini açarak onların ayıplarını ilan ederse, bir gün kendisinin de perdesi açılır, ayıpları ilan edilir.
  Ellerine ve emeğine sağlık. faydalı bilgiler için teşekkürler.
#29.12.2007 16:28 0 0 0
 • emeğine sağlık arkadaşım güzel bi yazı anlayana ama?????????
#29.12.2007 16:43 0 0 0
 • Emeğine sağlık
#30.12.2007 16:44 0 0 0
 • 8- Bir kimse başkasını bir kusuruyla ayıplarsa, kendisi ölmeden aynı kusurla ayıplanır!.


  emeğinize sağlık kardeşim ALLAH razı olsun
#30.12.2007 19:01 0 0 0
 • Emeğine sağlık
#18.01.2008 23:10 0 0 0