sony

sony

Üye
09.05.2004
Acemi Er
13
Hakkında

#26.03.2005 07:47 0 0 0
 • Yiyecekler konusunda taninan kolayliklar
  Allah rızık olarak insanlara çok fazla nimet vermiştir. Renk renk meyveler, çeşit çeşit yiyecekler, sebzeler, etler, içecekler, yemişler& Her biri insanların hizmetine sunulmuştur. Ve Allah "Sana, kendilerine neyin helal kılındığını sorarlar. De ki: "Bütün temiz şeyler size helal kılındı." (Maide Suresi, 4) ayetiyle, insanlara bütün temiz yiyeceklerin helal kılındığını bildirmiştir.

  Allahın insanlara haram kıldığını bildirdiği yiyecekler ise, ölü eti, kan, domuz eti gibi, zaten insanlar için zararlı ve temiz olmayan yiyeceklerdir:

  "Öyleyse Allah'ın sizi rızıklandırdığı şeylerden helal (ve) temiz olanlarını yiyin; eğer O'na kulluk ediyorsanız Allah'ın nimetine şükredin. O, size ancak ölüyü, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olan (hayvan)ı haram kıldı. Fakat kim mecbur kalırsa, saldırmamak ve sınırı aşmamak üzere (yiyebilir). Çünkü gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (Nahl Suresi, 114-115)

  Ayette haram olan yiyecekler için geçen "murdar" (pis) ifadesinin pek çok hikmeti vardır. Çünkü domuz eti gerçekten insan vücuduna zarar verecek özelliklere sahiptir.

  Örneğin domuz eti çok yağlıdır, yenildiği takdirde bu yağ kana geçer. Kandaki bu fazla miktardaki yağ atar damarların sertleşmesine, tansiyon yükselmesine ve kalp enfarktüsüne sebep olur. Ayrıca domuz yağı içerisinde "sutoksin" denilen zehirli maddenin dışarı atılması için, lenf bezlerinin normale göre daha fazla çalışması gerekir. Bu durum özellikle çocuklarda lenf düğümlerinin iltihaplanması ve şişmesi şeklinde kendini gösterir. Bunların dışında domuz eti bol miktarda kükürt ihtiva eder. Vücuda fazla miktarda alınan kükürt; kıkırdak, kas ve sinirlere oturarak eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı gibi çeşitli hastalıklara yol açar. Bütün bunların yanında çeşitli deri hastalıkları ve trişin gibi (trişin sadece domuz yoluyla geçer ve insanlarda öldürücü bir durum meydana getirir) ciddi hastalıklara da sebep olmaktadır. (Burada domuz etinin yalnızca bilinen genel birkaç zararına dikkat çekilmiştir.)

  Görüldüğü gibi, insana zarar verecek olan yiyeceklerin haram kılınması da insanlara sunulmuş bir kolaylık ve korumadır.

  Ancak burada bir noktaya daha dikkat çekmekte yarar vardır: Elbette bir şeyin haram ya da helal olması tamamiyle Rabbimizin emriyledir. Ve insan sadece Allahın emrine göre hareket etmekten sorumludur. Allah bir yiyeceğin haram olmasının hikmetlerini dilerse insanlara gösterir dilemezse göstermez. Ama Allah insanlara bir kolaylık olması, kalplerinin tam olarak tatmin bulması için, yukarıda verdiğimiz örnekten anlaşıldığı gibi bu hikmetleri insanlara birçok vesile ile göstermektedir.

  Allah Kuranda yasaklanan yiyeceklerden bahsederken insanın başına gelebilecek her türlü durumda nasıl davranması gerektiğini de açıklamıştır. Böylece insanların beklenmedik durumlarda tereddüt yaşamaları engellenmiştir. Bu konudaki bir ayet şöyledir:

  "De ki: "Bana vahyolunanlar içinde, yiyen bir kimsenin yiyeceği (şeyler) için, ölü eti, dökülen kan, domuz eti -ki bu gerçekten murdardır- ya da Allah'tan başkası adına kesilmiş bir fısk dışında, haram kılınmış bir şey bulmuyorum. Kim kaçınılmaz bir ihtiyaçla karşı karşıya kalırsa, -saldırmamak ve haddi aşmamak şartıyla- (bu sayılanlardan ölmeyecek kadar yiyebilir). Şüphesiz senin Rabbin bağışlayandır, esirgeyendir. (Enam Suresi, 145)

  Bu ayetin ardindan Allah'in bagislayan ve esirgeyen oldugunun hatirlatilmasi da müminlere rahatlik veren ve onlari müjdeleyen bir ayettir. Çünkü insan zayif yaratilmistir. Hata yapabilir, unutabilir, dalabilir, iradesiz davranabilir. Ancak, Allah, samimi bir tevbe ile tevbe ettiginde kendisini bagislayacak ve esirgeyecektir.
#12.09.2004 14:44 0 0 0
 • Helal ve Haram olan gida maddeleri:

  Arastirmalarim neticesinde ulasabildigim bilgileri sizlerle paylasmak istedim. Islami siyasetin hakim olmadigi beldelerde süphelerden kurtulmak nerdeyse imkansiydir, buna ragmen elimizden gelen gayreti göstermekle yükümlüyüz!!!

  Ortalarda dolanan bazi sözler sorular uyarilar.
  Fabrikasyon kesimi tavuklar? Kaynar suya sokularak tüyleri yolunan tavuk etinin haramligi?
  Coca Cola nin içinde uyusturucu veya bagisiklik kazandiran ve hayvansal maddenin olmasi? (firmanin yahudilere aid olmasi ise bir baska husus) Sakizlarin içinde haram madde olmasi? Peynirin mayasi Gazi markasinin Alman bir tüccara aid olmasi mamüllerinde hayvansal katki bulunmasi? Nutella ve bazi çikilotolarda kan veya hayvansal maddelerin bulunmasi gibi vs.

  Evet bu ürünler üzerinde açik ve net güven olusmus degil buna ragmen süphe ihtiva ettigi için çok titiz olunmasi gerekir!!!
#12.09.2004 14:13 0 0 0
 • Selam Arkadaslar

  Benim Bilgisayarda bi problem var Bilgisayarimi kapattmak istedimde hep yeniden aciyo Windows Herunterfahren yapmiyo neden kaynaklanabilir?
  Yardimlarinizi Bekliyorum Tesekürler!
#11.07.2004 12:24 0 0 0