[font=Georgia][color=#2f4f4f]Kubuntu Nedir?

[left]Kubuntu Nedir?

Kubuntu Linux temelli ve ücretsiz olarak internetten indirilebilen bir işletim sistemidir. Ücretli veya ücretsiz olarak geliştiricileri tarafından destek verilmektedir. En büyük özelliği bir kişi değil, aksine geliştiriciler topluluğu tarafından yönetilen bir işletim sistemi olan Kbuntu'da basis olarak büyük abisi olan Ubuntu alınmıştır. İçinde kullanılan paketler ise KDE DEsktop ağırlıklı olduğu için, başına K harfi eklenmiştir.

Kubuntu düzenli aralıklar ile çıkartılır. Her altı ayda bir defa yeni sürüme güncellenir. Her çıkan sürüm ise 18 aylık bir güvenlik güncellemesi garantisi altında çıkar. Kubuntu 6.06 LTS Dapper Drake için 3 yıllık bir destek verileceği, sunucu sürümüne ise 5 yıllık bir destek verileceği garantisi verilmiştir.

LiveCD Kurulum Programları

Ubiquity adındaki program sayesinde LiveCD olarak indirdiğiniz sistemi Harddiskinize kolayca kurabilirsiniz.

Adept Installer

Adept Installer uygulaması, bir çeşit program kurma programı olarak tanımlanabilir. Bir program kurulurken gerekli olan diğer bağımlılıklar ve kütüphaneler otomatik olarak birlikte kurulur. Fakat Adept Manager gibi güçlü bir yapısı olduğunu söylemek biraz yanlış olur, fakat yeni Linux kullanıcıları için oldukca faydalı ve anlaşılır bir menü yapısı olduğu olduğu için tercih sebebi olabilir.gen.

Adept Notifier

Adept Notifier kullanıcıları sistem güncelleme paketlerine karşı uyaran bir programcıktır. KDE menüsünde genelde sağ alt köşede kırmızı bir üçgen şeklinde olan ikondur. Bu ikonda sayesinde güncellenecek olan paketlerden haberdar olabilir ve icabında bir tıklama ile sisteminizi güncelleyerek en güncel halde tutabilirsiniz.

Donanım Tanıma

Kubuntu 6.06 LTS Dapper Drake sürümünde donanım tanıma oldukca iyi çalışmaktadır. Takılan her cihaz sistem tarafından otomatik olarak algılanabilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. (Kişisel olarak) Özellikle USB cihazlarında oldukca ilerde olduklarını söyleyebilirim.

Geliştirilebilirlik Özelliği

Kubuntu birçok yönden geliştirilebilir. Adept Manager adındaki bir program sayesinde, icretsiz olarak sunulan birçok programa erişmek veya sistemi en günce halde tutmak, sizin elinizde olan birşeydir. Universe ve Multiverse paket kaynaklarında, masaüstünde kullanabileceğiniz birçok yararlı programı bulabilirsiniz.



Basit ve Kolay Ayarlanabilirlik

Kubuntu sistem ayarları size en kolay şekilde Kubuntu'nuzu nasıl ayarlayabileceğinizde yardımcı olur. Sistem ayarları üzerinden hem kullanıcıya ait hemde sistem ötesi ayarlar kolayca yapılabilir. Ayrıca kullanıcı ayarlarını yaparken, kolay bir şekilde sistem ötesi ayarlarınada çevirim yapabilirsiniz.


Alıntı'ymışım :20: [/left]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1786
favori
like
share
ByRoHaN Tarih: 07.07.2008 17:18
paylaşım için saol
okan1789 Tarih: 22.06.2008 13:54
elleinize sağlık