Çocuk ayakkabısı nasıl olmalıdır?
İyi ayakkabı, çocuğun ayak gelişimini hızlandırmıyor. Ancak uygun olmayan bir ayakkabının ayak gelişimini kötü etkileyebiliyor.İşte Uzmanından çok önemli uyarı

Sema Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç Dr. Remzi Arif Özerdemoğlu çocuk ayakkabılarının nasıl olması gerektiğini anlattı.

Yeni bir ayakkabı almaya gidecekseniz, öğleden sonra veya akşam saatlerinde almaya gidiniz. O saatlerde ayaklar biraz daha şiş olur.

Ayaklar arasında uzunluk farkı olabileceği için, her iki ayak ayrı ayrı ölçülerek ayakkabı numarası belirlenmelidir. Ayakkabının uygun olduğunu anlamak için her ikisi giydirilmeli ve dükkan içerisinde biraz yürüyerek denenmelidir.

Ayakkabı ilk giyildiğinde rahat olmalıdır. “Hele biraz giysin, nasıl olsa açılır” görüşü yanlıştır.

Ayakkabı ayağın şekline uygun olmalıdır. Uç kısmında bir parmak genişliği kadar boşluk kalmalıdır ve ayağın gelişimine engel olmayacak kadar geniş olmalıdır.

Ayakkabının arka kısmı iyi oturmalı ve yürüme esnasında topuğun kayarak dışarıya çıkmasına engel olmalıdır.

Ayakkabının tabanı ayağı yaralanmalardan koruyacak nitelikte olmalıdır. Ayrıca ayak tabanını yumuşak bir yastık gibi desteklemelidir.

Ayakkabının üst materyali, deri gibi, esnek ve nefes alabilen özellikte olmalıdır.

Bebeklere ve emekleyen çocuklara ayakkabı giydirmenin bir faydası yoktur. Ayakları sıcak tutmak için çorap veya yumuşak patikler giydirmek yeterlidir. Yeni yürüyen çocuklara ağır ve hantal/esnemeyen ayakkabılar giydirmeyin. Çünkü bu tip ayakkabılar çocuğun daha çok düşmesine neden olur.

Uygun özelliklere sahip olan bir ayakkabıda hiçbir zaman nasır, bası yaraları ve eğrilikler oluşmaz.

Türkiye piyasasında “ortopedik ayakkabı” olarak satılan, ayakkabıların çoğu oldukça sert ve hantaldır. Bu nedenle çok rahat sayılmazlar ve ancak gerekli durumlarda (düztabanlık, ayak eğrilikleri v.b.) kullanılmalıdır. Ayağında belirgin sorunu olmayan bir çocuğa yukarıdaki özelliklere sahip herhangi bir ayakkabı giydirebilirsiniz.


ayakkabi alirken dikkat olunmali, ayakkabi kalitesi, ayakkabi numarasi belirlenmelidir, ayakkabinin ust materyali, basi yaralari ve egrilikler olusmaz, bir ayakkabida, cocugun ayak gelisimini hizlandirmiyor, cocuk ayakkabisi nasil olmalidir?, deri gibi, esnek nefes alabilen, hele biraz giysin, her iki ayak ayri ayri olculerek, hicbir zaman nasir, iyi ayakkabi, nasil olsa acilir, ozellikte olmalidir, uygun ozelliklere sahip olan

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 581
favori
like
share
LEVIS-501 Tarih: 28.05.2008 13:10
Konunun bu bölüme daha uygun oldugunu düsünüyorum...
SU-PERISI Tarih: 28.05.2008 11:49
Çoçukta yapısal bir bozukluğa meydan vermemek için, uygun bir çocuk ayakkabısı kullanmak çok önemlidir.