foto - eskitoprak
  Türkiye\'ye ne getirebiliriz ?
  Her yıl izin döneminde binlerce gurbetçi gümrüklerde yanında götürdüğü eşyalar nedeni ile sorun yaşamaya devam ediyor. Sıla yolunda gurbetçilerin yanlarında Türkiye’ye sokabilecekleri ürünler hakkında önemli kısıtlamalar mevcut. Fakat yurtdışında yaşayan gurbetçilerin büyük bölümü bu kısıtlamalardan ve yasal sorumluluklardan habersiz.

  Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün yayınladığı yönetmelik gurbetçilerin sıla yolunda yanlarında sorunsuz şekilde Türkiye’ye götürebilecekleri eşyalar hakkında önemli detaylar veriyor.

  Yönetmelikte bir çok ürün için yasal sınırlar getirilirken, yasal sınırlarıdan fazla ya da ticari amaç taşıdığından şüphe edilen ürünler için cezai işlem söz konusu. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü konu hakkında resmi ineternet sitesi üzerinden gurbetçilerden gelen soruları yanıtladığı detaylı bir açıklama yayınladı.

  Soru ve cevaplar ile yolcuların yanında götürebilecekleri eşyalar hakkında açıklamalar şöyle:

  Yolcu beraberi eşyayı kimler, nasıl getirebilir?

  Gümrük Kapılarımızdan diğer ülkelere giden ve geri gelen yolcular, seyahat ettikleri ülkede en az üç gün (3) geçirmeleri halinde yolcu beraberi kişisel ve hediyelik eşya getirebilirler.

  Yolcular seyahat ettikleri ülkede en az üç gün (3) geçirmeden geldikleri ülkeye geri dönerlerse, bu kişiler yolcu beraberi kişisel ve hediyelik eşya muafiyeti hakkından yararlandırılamazlar.

  Yolcu beraberi eşya nedir?

  Yolcunun beraberinde getirdiği, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyadır.(eşya listesi için tıklayınız)

  Yolcu beraberi ‘’kişisel eşya’’ muafiyeti nedir?

  2009/15481 sayılı Kararın “Kişisel eşya” başlıklı 58 inci maddesi ile Karar eki Ek-9 liste kapsamı eşyaya muafiyet tanınmıştır. Sayfanın sonunda yer verilen Ek-9 sayılı listenin (A) bölümünde belirtilen eşya sadece yolcu beraberinde, (B) bölümünde belirtilen eşya ise, yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra getirilebilir.

  101 ekran LCD televizyonumu yanımda getirebilir miyim?

  Hayır, 101 ekran 1 adet LCD televizyonun muafiyet kapsamında yurda sokulması mümkün değildir. Söz konusu eşya, yolcu beraberi kişisel eşya listesinde yer almakta olup yalnızca 55 ekrana kadar (55 dahil) 1 adetinin muaf olarak getirilebilmesi mümkündür.

  Yolcu beraberi ‘’hediyelik eşya’’ muafiyeti nedir?

  Hediyelik eşya muafiyeti, yolcunun beraberinde getirdiği ve her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

  Bu tutarın üzerinde olan ve 1500 Avro’ya kadar ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyaların, vergisi ödenerek, ülkemize girişine izin verilir. Eşyanın Avrupa Birliği ülkelerinden getirilmesi halinde %18, diğer ülkelerden getirilmesi halinde ise %20 oranında vergi alınır.

  Değeri 20 Avro olan 20 adet ütüyü yanımda getirebilir miyim?

  Hayır, getiremezsiniz. Her ne kadar bahse konu eşyanın toplam değeri hediyelik eşya muafiyet limiti olan 430 Avro’dan az olmasına rağmen, ticari boyutu olması nedeniyle ülkemize muafiyet kapsamında getirilmesi mümkün değildir.

  Ek-9 sayılı listesinin (B) bölümünde yer alan eşya ve yolcu beraberinde getirilen ve kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen eşyanın getirilmesi için yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonrası olarak tespit edilen sürelerin aşılması halinde süre uzatımı mümkün müdür?

  Eşyanın geldiği gümrük idaresinin bağlı bulunduğu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünce söz konusu süre aşımına neden olan durumun mücbir sebep ve beklenmeyen halden kaynaklandığının tespit edilmesi halinde bir defayla sınırlı olmak üzere en fazla 3 aya kadar süre uzatımı yapılması mümkündür.

  Tanesi 2000 Avro olan 2 adet Notebook’u yanımda getirebilir miyim?

  Hayır, söz konusu eşya, yolcu beraberi kişisel eşya listesinde yer almakta olup yalnızca kişi başı 1 adetine muafiyet uygulanmaktadır. Bu nedenle adedi 2000 Avro olan ve toplam kıymeti 4.000 Avro olan Notebook ticari gaye güttüğünden, muaf olarak ülkemize getirilebilmesi mümkün değildir.

  Yolcu beraberi eşya muafiyeti nasıl uygulanır?

  Transit yolcular hariç olmak üzere, yolcu beraberinde getirilip serbest dolaşıma sokulan gayri ticari nitelikteki, kişisel ve ailevi kullanıma mahsus veya hediye edilmek üzere getirilen eşyaya muafiyet tanınır. Şöyle ki; mezkur Karar eki Ek-9’daki liste kapsamı eşya için muafiyet karşılarında yazılı miktar ile sınırlı olarak uygulanacaktır. Hem 430 AVRO’luk yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyet hakkı, hem de kişisel eşya muafiyet hakkı her bir yolcu başına Ek-9’daki listede yer alan eşya için karşılarında yazılı miktarlarla sınırlıdır. Diğer bir ifadeyle, listede yer alan eşya için eşyanın kıymetine bakılmaksızın listede belirtilen miktar kadar getirilebilecektir. Liste kapsamı dışında kalan eşya için ise, getirilen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için eşyanın toplam kıymetinin 430 Avro’yu aşmaması gerekmektedir.

  Yolcu beraberinde getirilen Ek-9 sayılı liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşya için muafiyet nasıl uygulanır?

  Yurda giriş yapan yolcuların Karar eki Ek-9 liste kapsamı “A) Tüketim Maddeleri” bölümünde yer alan eşyaya, yolcu beraberinde olmak kaydıyla, muafiyet tanınacaktır.

  Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünler için muafiyet hakkı karşısında yazılı miktarı aşmamak kaydıyla her bir ürün için ayrı ayrı kullanılabilir. Ayrıca, tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından, 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamayacaktır.  Muafiyet kapsamındaki eşyaların tür ve miktarları listesi:

  YOLCU BERABERİ KİŞİSEL EŞYA LİSTESİ
  A) TÜKETİM MADDELERİ
  a) TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ
  1- Sigaralar 400 adet
  2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet
  3- Puro 50 adet
  4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.
  5- Pipo tütünü 250 gr.
  b) ALKOLLÜ ÜRÜNLER
  1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
  2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.
  c) KOZMETİK ÜRÜNLER
  600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi
  ç) GIDA ÜRÜNLERİ
  1- Çay 1 kg.
  2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.
  3- Kahve 1 kg.
  4- Çikolata 1 kg.
  5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.
  B) DİĞER EŞYA
  a) GİYİM VE YOLCULUK EŞYASI
  1- Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşya
  2- Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyası
  b) ELEKTRONİK /DİJİTAL EŞYA
  1-LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 ekrana [55 ekran dahil] kadar)
  2- Birer adet video kamera (10 adet boş kaseti ile birlikte) ve fotoğraf makinesi (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)
  3- Bir adet GPS yön bulma cihazı
  4- Bir adet dizüstü bilgisayar ya da PC, aksam ve parçaları (flash bellek, harici hard disk dahil)
  5- Bir adet radyo veya radyo-teyp
  6- Her türlü ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlardan bir adet ile bu cihazlara ait toplam 10 adedi geçmemek üzere üzerine kayıt yapılabilen plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD
  7- Bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti
  8- Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensupları hariç iki takvim yılında 1 adet)
  c) MÜZİK ALETLERİ
  Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet
  ç) SPOR VE OYUN ALETLERİ
  1- Bir adet kamp çadırı
  2- Bir adet dalgıç takımı
  3- Bir adet motorsuz şişirme bot
  4- Bir adet yelken tertibatlı sörf
  5- Bir çift yüzme paleti
  6- Golf malzemesi (golf aracı hariç)
  7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç)
  d) SAĞLIK CİHAZLARI
  1- Hasta yolcuya ait yatak
  2- Maluller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuk
  3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar
  4- Kişinin kullanımına mahsus tıbbi cihazlar
  5- Gaz maskesi, koruyucu elbise
  e) MUTFAK EŞYASI
  Yolculuk esnasında kullanılacak mutfak aletleri ile birer adet olmak üzere küçük ev aletleri
  f) DİĞERLERİ
  1- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri veya posta veya kargo yoluyla gönderecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu
  2- Çocuk yolcuya mahsus bir adet çocuk arabası
  3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar
  4- Bir adet ütü
  5- Bir adet bisiklet
  6- Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)
  7- Araçla birlikte yolculuk halinde, aracın kendisine ve sürücüsünün kullanımına mahsus diğer alet ve cihazlar ( Akü şarj cihazı, akü ile çalışan otomobil süpürgesi, akü ile çalışan buzluk vb.)
  8- Kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın
  9- Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla)

  Yukarıda yer verilen ürünler posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla getirilebilir mi?

  Hayır, söz konusu ürünlerin posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla yurda girişi mümkün bulunmamakta olup, sadece yolcu beraberinde getirilmesi gerekmektedir.

  Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde serbest dolaşıma sokulacak eşyaya ilişkin şartlar nelerdir?

  18 yaş ve üzeri her bir yolcu için kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen eşyanın geldiği ülkeye göre değişen oranda tek ve maktu vergi uygulanır. Söz konusu vergi oranları eşyanın; – AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18 – Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 olarak uygulanmakta ve eşyanın; – Yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra gelmesi, – Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi, – Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması, şartlarını taşıması gerekmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere, yolcu beraberi hediyelik eşyaya ilişkin muafiyet 150 ve 430 Avro değerindeki eşya için geçerlidir. Yolcu beraberinde getirilen eşyanın bu değerleri aşması halinde, 1500 Avroyu geçmemesi kaydıyla eşyanın vergilendirilmesinde muafiyet miktarına [150 (15 yaş altındaki yolcular için) veya 430 Avro] tekabül eden vergi düşüldükten sonra kalan kısım için yukarıda belirtilen tek ve maktu vergi uygulanır.

  Yolcu beraberinde getirilen eşyanın kıymeti nasıl belirlenir?

  Yolcu beraberinde getirilen eşyanın kıymeti, ibraz edilen faturaya, satış fişine veya eşya bedelinin ödendiğine ilişkin belgeye göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti gümrük idaresince belirlenir.

  Yolcu beraberinde getirilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro’yu aşması halinde ne işlem yapılır?

  Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.

  Yolcu beraberinde getirilen Karar eki Ek-9 liste kapsamı evcil hayvanlar hangileridir?

  Söz konusu listenin “f) Diğerleri” başlıklı bölümünün 9 uncu maddesinde geçen evcil hayvanlar ibaresi “kedi, köpek ve kuş” ile sınırlı tutulmaktadır. Veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla işlem yapılmaktadır.

  Yolcu beraberinde Türk Parası veya döviz getirilmesi/götürülmesi mümkün müdür?

  Yolcuların Türk Parasını ve dövizi beraberlerinde Türkiye’ye getirmeleri serbesttir. Yolcular, 5000.-ABD Doları veya eşitine kadar efektifi ve en çok 5.000 ABD Doları karşılığı Türk parasını beraberlerinde yurt dışına çıkarabilirler. Dışarıda yerleşik kişiler ile Türkiye’de yerleşik sayılmakla birlikte yurt dışında çalışan Türk uyruklu kişiler, yurda girişlerinde beyan etmiş olmak, Türkiye’de yerleşik kişiler ise bankalar ve özel finans kurumlarından döviz satın aldıklarını tevsik etmek kaydıyla 5.000.- ABD Doları veya eşitini aşan miktarlardaki efektifi beraberlerinde yurt dışına serbestçe çıkarabilirler.

  Yolcu beraberinde kıymetli maden, taş ve eşya getirilmesi mümkün müdür?

  Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15.000.-ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye’den satın alınmış olduğunu tevsik etme şartına bağlıdır.

  Yolcu beraberinde silahlara nasıl işlem yapılır?

  Yolcu beraberinde getirilen silahların ülkemize giriş izni olmaması durumunda, bu silahlara gümrüğe tabi diğer eşya gibi işlem tesis edilecektir.

  Yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde gıda ürünleri getirilebilir mi?

  Yolcu beraberi hediyelik eşya kapsamında, tüketim amacıyla getirilen bitkisel ürünlerden taze ve kuru meyve ve sebzelerin üç kilogramına, diğer bitkisel ürünlerin ise bir kilogramına kadar muafiyet tanınır. Bunun dışında kalan her nevi bitkisel ürünün getirilmesi halinde ticari miktar ve mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır.

  Yolcu beraberinde cep telefonu getirmek mümkün müdür?

  Evet getirilebilir. Halihazırda, cep telefonunun (Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil) muafen serbest dolaşıma sokulabilmesi için, ancak yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde olması gerekmektedir. Karar eki Ek-9 listede belirtildiği gibi, yabancı misyon mensupları hariç, her bir yolcunun iki takvim yılında bir adet ile sınırlı olmak üzere, telefonun kıymetine bakılmaksızın cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olarak yurda getirmeleri mümkün bulunmaktadır. Yolcuların cep telefonlarını Türkiye’de kullanabilmeleri için 131,5 TL tutarındaki harcı Vergi Dairelerine yatırmaları gerekmektedir.

  Yolcu beraberinde hediyelik eşya statüsünde cep telefonu getirilebilir mi?

  Hayır, hediyelik eşya statüsünde muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla cep telefonu getirilmiş olsa dahi hiçbir surette sahibine teslim edilmemektedir.

  Yolcunun kullandığı ilaçlarını beraberinde getirmesi mümkün müdür?

  Ülkemize gelen yolcuların beraberlerinde ya da gelişlerinden bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içerisinde Kararın ekinde yer alan Ek-9’daki liste kapsamı şahsi tedavide kullanılmak üzere getirilen ilaçların, yolcuların seyahatleri süresince kullanmaları gerektiğine ilişkin gümrük idaresine belge (sağlık kuruluşundan alınan rapor, doktor raporu veya reçete vb.) ibraz edilmesi koşuluna bağlı olarak, ülkemizde kalınacak süre göz önünde bulundurularak, makul miktardaki ilacın girişine izin verilecektir.

  Yolcu beraberinde getirilen elektronik cihazlar için bir ödeme yapmak gerekir mi?

  Evet, ticari ithalat maksadı dışında yurt dışından getirilecek olan elektronik cihazlardan bir defaya mahsus olmak üzere karşılarında gösterilen ücretler “Bandrol ücreti” adı altında TRT adına gümrük idarelerince tahsil edilmektedir. Söz konusu bandrol ücreti, cihazın türüne göre 1 Avro ile 21 Avro arasında değişmektedir.

  This is Kadıköy (Fenerbahçe 1 - 0 Galatasaray)
  mest etti bizi
  Oğlumu annemi ablamı kaynımı kuzenimi ve yeğenimi kaybettim
  ALLAH gani gani rahmet eylesin mekanlari cenet olsun peygamberlere komsu olsunlar
  Dünya Kupası 2022 Katar
  kim ole kim kala ?
  Ben Müftü Eşiyim Diyen O Kadın Kim Çıktı
  allah milletimize akil fikir versin
  bazen turklugumden utaniyorum

  Maça Doğru: FC Schalke 04 – Galatasaray
  basarilar gs
  Nisanlandım
  sagol tesekkurler arkadasim
  Kurban Bayramınız Mübarek Olsun
  kurban bayramimiz hayirlara vesile olur insallah
  bayramimiz mubarek olsun
  atesilter hocamız vefat etmiştir
  ALLAH gani gani rahmet eylesin mekani cennet olsun
  siverek'e bahar geldi yaz geldi
  siverek'e bahar geldi yaz geldi siverek'e bahar geldi yaz geldi siverek'e bahar geldi yaz geldi
  siverek siverek'e bahar geldi yaz geldi yeni turku musa kaldi soz muzikleri siverek turkusu siverek'e bahar geldi yaz geldi turkusu dinle siverek'e bahar geldi yaz geldi yootube siverek'e bahar geldi siverek'e yaz geldi


  [video=youtube;afxmf9XlS_M]http://www.youtube.com/watch?v=afxmf9XlS_M[/video]
  Tepsi Kebabı Tarifi Urfa Şivesi ile  Orjinal Urfa ile Şivesi Anlatılıyor

  Tepsi Kebabı Tarifi Urfa Şivesi ile Tepsi Kebabı Tarifi Tepsi Kebabı urfa Tepsi Kebabı Tarifi urfa usulu Tepsi Kebabı Tarifi Urfa Tepsi Kebabı Tarifi Tepsi Kebabı hakkinda bilgi

  4 adet kemer patlıcan
  5 adet salkım domates
  4 adet sivri biber yarı acı
  Margarin (sana)
  alemunyum tepsi
  500 gr kuzu kıyma
  tuz,karabiber,biber ve domates salcası(domates salcası kıvamında)


  Patlıcanları resimde görüldüğü gibi kesin ve suya ıslayın
  Domatesleri 4' de dilimleyin Biberleri kesin
  Az yağlı kuzu kıymaya ,tuz ,karabiber,ve salçayı ekleyip kıymayı hazır hale getirip karıştırın
  Borcamı miktar az sıvı yağ ile sıvayın margarinden ince kasar kıvamında kesip
  4 parca aleminyum tepsinin altına koyun
  Hazırladığınız patlıcan ve kıymaları aleminyum tepsiye dizmeye başlayın bir patlıcan,bir kıyma şeklinde dizin
  aleminyum tepsinin ortasına daha önceden hazırladığınız domatesleri koyun üzerine biberleri yerleştirin
  sonra 6 parşa ince kaşar kıvamında margarini belirli aralıklarda yerleştirin bir miktar su ekleyip fırına verin.

  [video=youtube;4C1rawUnzhg]http://www.youtube.com/watch?v=4C1rawUnzhg[/video]
  Aziz Yıldırım Tahliye Edildi
  gecmis olsun dileklerimle
  Kutsal Mendil Urfa’da mı?
  Kutsal Mendil Urfa’da mı? Kutsal Mendil nerde ? Kutsal Mendil Kutsal Mendil Urfa Kutsal Mendil hakkinda
  Kutsal Mendil bilgi

  Şanlıurfa Ulu Cami’inde bulunan kuyunun gizemini Aziz Hoca anlattı?

  Hz. İsa’nın yüz yansımasını taşıyan mendil Urfa’da mı,

  İtalya’da mı yoksa Vatikan da mı?

  Adrian Gilbert’in Üç Bilge Kral, Aytunç Altındal’ın Yoksul Tanrı kitabına konu olan ‘Kutsal Yüz’ ya da ‘Kutsal Mendil’ hikayesi Şanlıurfa’nın tanınmış din adamı Abdülaziz Kutluay’ın son kitabı “İslam Tarihi’nde Şanlıurfa’ya” da konu oldu. Göbeklitepe’den başlayarak Cumhuriyet Dönemine kadar Urfa’nın tarihini işleyen kitapta ‘Kutsal Yüz veya Kutsal Mendil’ olayı tüm detaylarıyla anlatıldı.

  Hikaye Edessa (Urfa) Kralı V.Abgar' ın vebaya yakalanması ile başlar. Tıbbın merkezi Harran' da, bu illete çare bulacak bir ilaç yoktur. O' da son çare olarak Galile' de mucizeler yapan ve hastaları iyileştiren birini duyar;

  Hz. İsa...
  Hemen saray katibi ve aynı zamanda usta bir ressam olan Hannan isminde birini, yanına koruma olarak birkaç kişi daha vererek, Hz. İsa' yı bulmasını ve kendisini iyileştirmesi için Urfa' ya getirmesini, eğer gelmez ise bir resmini yapması ile görevlendirir.

  Kral resme bakarak iyileşeceği umudunu taşımaktadır. Zira Hz. İsa' nın uzaktan iyileştirme gücünü duymuştur. Hannan, Hz. İsa' yı çevresi çok kalabalık bir ortamda bulur ve teklifi söyler. Ama Hz. İsa, Urfa' ya gelmeyi kabul etmez. Bu durumda ikinci emre uyarak resmini yapmaya başlar ama bir türlü benzetemez. Zira Hz. İsa' nın yüzünde gözkamaştırıcı bir nur vardır ve çevresi o kadar kalabalıktır ki, tam olarak yüzünü seçemez. Ressam Hannan' nın uzaktan yüzünü çizmeye çalıştığını gören Hz. İsa, Hannan' ı yanına çağırır ve yüzünü yıkamak için su ister. Yüzünü yıkadıktan sonra boynundaki dua örtüsü ile yüzünü siler ve mucizevi olarak, yüzünün sureti örtüye çıkar.

  "Rabbi-öğretmen" Saray katibi ve ressam Hannan, örtüyü alır ve Kral Abgar'a götürür. Hikayenin gelişimine göre; Kral örtüdeki Hz. İsa suretini gördükten sonra iyileşmiş ve herkesin iyileşmesi için bir yapının (saray olduğu da rivayet edilir) girişinde yaptırdığı özel bir bölmeye koydurmuştur. Hannan ise, Kral tarafından ödüllendirilmiş ve büyük ihtimalle bu suretin kopyası çoğaltarak diğer hasta soylulara yollanmıştır.
  Şehre yapılan saldırılardan kutsal örtüyü korunmak için, sur kapısı yanındaki duvara saklanmış ve unutulmuş iken, 525 yılında bir sel sırasında ortaya tekrar çıkmış.

  Bu keşif, tam bir mucize olarak görüldü. Daha sonra resim, Müslümanların eline geçti ve Bizans ile yapılan bir savaşta, esir mübadelesinin ön koşulu olarak İstanbul' a götürüldü. 1204 yılında Haçlı askerinin Ayasofya yağması sonrası, kutsal örtü Vatikan' a taşındı. Hala burada sergilenmektedir.

  Vatikan' daki örtünün gerçekliği tartışmalıdır. Zira, resmin baş kısmında haç ve hale olduğu görülür. Halbuki Hz. İsa hayatta iken yapılmış ya da mucizevi olarak ortaya çıkmış resimde, sonraki tarihte gerçekleşek ölüm anındaki haçın işi nedir?
  Örtünün bir başka kopyası; Göreme Karanlıklar kilisesinde kubbe üzerine çizilmiş olup, burada açıkça bir "haham dua örtüsü" üzerine 7 güneş ve ay sembolü ile çevresinde süsen çiçekleri ve başın etrafında yine haç ve hale vardır.

  (12. yy.) Burada haçın ve bir takım güneş, ay ve yıldız gibi simgelerin karışık olması; ilk resmin Hristiyanlaştırılmış kopyası olduğunu düşündürür. Zira Urfa' nın güneş ve ay ile yıldızlara tapınılan din merkezi olduğunu biliyoruz. Kutsal örtü, üzerindeki resim, uzun yıllar Urfa’da Cosmas Manastırı’nda muhafaza edilmiştir. 1145 yılında Urfa Süryani kilisesinin reisi Basil Bar Şumana, dost olduğu İmadeddin Zengi’ye şunları anlatmıştır: “Şanlıurfa’yı ziyarete gelenlerden birisi mendili Cosmas Manastırı’ndan çalar ve cebine koyar. Manastırda geceleyen ziyaretçinin cebindeki mendil karanlıkta ışık saçmaya başlar. Yanmaktan korkan adam, mendili yakındaki Eyüp Peygamber kuyusuna atar. Kuyudan güneş misali bir ışık çıkar. Böylece mendil kuyudan çıkartılarak manastırdaki yerine konur”. Bu olayda geçen kuyunun, Ulu Cami içersindeki kuyu olduğu da söylenmektedir.

  Bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere, Hannan diye bilinen usta ressamın yaptığı gerçek bir Hz. İsa resmi vardır ve bu resim bizzat kendisine ait dua örtüsü üzerine çizilmiştir. Böylece örtünün iyileştirme gücü daha artmaktadır. Sonra bu örtünün çok sayıda kopyası Hannan tarafından yapılıp, çevredeki soylu fakat hasta kişilere gönderilmiştir. Bizans' a götürülenin ve bugün Vatikan' da olanın kopya olduğu, çevresindeki haç ve haleden anlaşılır. Halbuki, Urfa' da bulunan, ilk Hristiyanlık dönemine ait çok sayıda Hz. İsa resminde, hale ve haç görülmez. Görülmez çünkü; Harran ve Antakya' daki ilk Hristiyanlar, Hz. İsa' nın; Tanrı olmasından çok, bir insan olduğuna inanır ve Ariusçu çizgidedirler. Bu nedenledir ki, Abgar' ın ikinci oğlu VI. Ma'nu bar Abgar, pagan olmakla suçlanmıştır. İlk kutsal örtüde, sade bir Hz. İsa resmi vardır. Ve orjinal kutsal örtü; günümüzde Urfa' da yaşayan, çok az sayıda ilk Hristiyan kökenli bilge insan tarafından korunmaktadır. O mendilin yeri yine de tam olarak bilinmemektedir. alternatif

  ‘DOĞUM LEKESİNİ SİLEN SU’

  Ulu Cami’inin 25 yıllık müezzini M. Bahyeddin Çuhadaroğlu ise kuyunun birkaç gizemine tanık olduğunu söyledi. Bir defasında 8-10 kadının Ulu Cami’ine geldiğini kendisinin de o sırada kuyudan su çektiğini söyleyen Çuhadaroğlu, ‘Kadınlar o sudan içebilir miyiz?’ diye sordu. Ben de tabi dedim. Kadınlardan biri o suyla yüzünü yıkadı ve peçetesi hafiften karardı. Ertesi gün kadının kayınbabası geldi ve gelininin yüzünde bulunan doğum lekesinin o suyla gittiğini söylediğini’ aktardı.

  HİKAYESİNİ DUYAN GÖRMEYE GELİYOR

  Şu an elektrikli dinamo ile su çekilen kuyunun üstü özenli bir şekilde yerleştirilen mermer ve tahta plaklarla korunuyor. Kuyuyu her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistin görmek için geldiği öğrenildi.
  Nar Çiçegi İyiki Doğdun...
  iyiki dogdun arkadasim
  Bir-Dost Ablam Doğum Günün Kutlu Olsun
  nice senelere arkadasim
  MiSS-FENER Doğum Günün Kutlu Olsun
  dogum gunun kutlu ve mutlu olsun arkadasim
  Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe
  turkiye kupasini en son goren : d
  lafi bitmis oldu en sonunda hemde hakki ile kazanilmis kupa
  Kuyt F.Bahçe'de
  insallah is yapar
  Hasan Ali Resmen Fenerbahçe'de
  hayirli ugurlu olsun insallah basarili olur
  Urfa Yeminleri
  Urfa Şivesi Urfa Yeminleri Urfa Yeminleri hakkinda bilgi Urfa Yeminleri neler ? Urfa Yeminlerin okunusu
  Urfa Şivesi hakkinda Urfa Şivesini taniyalim Urfa Şivesi bilgi Urfa Şivesi tanitim Urfa Yeminleri tanitim Urfa Yeminleri hakkinda

  Uşağların herini görmim ki

  Nazlımın Başına

  Sevdığımın ataşına yanım ki

  Kör olım ki

  Yüzüm kara ola ki

  Kardaşi yolda bize yetişmeye ki

  Ziyarat çarpa ki

  Bu suyu içmağ nasip olmasın

  Yalansa Allah canımı ala

  Hanım haraba ola

  Gün üzü görmiyim ki

  Ekmek boynuma nuska ola ki

  Çarpılım ki

  Elim erbe etim tutmasın

  Kapı kapı dilenim ki

  Evime şiyan düşe ki

  Rebbilbet hakkı için

  Allahıma dinime

  Kur’enime kitabıma

  İmanıma pehemberime

  Pehember şefe et etmesin ki

  Resulallahıma

  Nammısıma

  Nikehime

  Anam arvadım olsun

  İşim ras getmiye

  Çolıh çocuğumun behtini görmiyim ki

  Methelil çarpa ki

  Bırdan eve yetişmiyim ki

  iki gozum kor olaki

  yidigim ekmek bogazimda kala

  yalansa birdan disari cikmiyam

  vallahi billahi tillahi

  Main-Board 8 Yaşında
  nice senelere hep beraber insallah
  Sen Kimsin
  Sen Kimsin? konusu Sen Kimsin? sinema filmi Sen Kimsin? kimsin oyuncular
  Sen Kimsin? ne zaman cikiyor Sen Kimsin? hakkina bilgi Sen Kimsin? komedi  SEN KİMSİN?
  “TEKİN” İSTANBUL SOKAKLARINDA!


  Tolga Çevik ilk sinema filmi “Sen Kimsin?” ile seyirciyle buluşmak için gün sayıyor!
  24 Şubat 2012’de sinemaseverler ile buluşacak olan “Sen Kimsin?” prodüksiyonu, çekim teknikleri ve hikayesi ile sezonun iddialı filmlerinden biri.
  Hikayesini Tolga Çevik’in yazdığı filmin yönetmenliğini Ozan Açıktan üstlendi.

  Filmin çekimleri Yenikapı, Kuruçeşme, Fatih, Seyrantepe, Karaköy, İstinye, Eminönü, Kasımpaşa, Kartal gibi çeşitli semtlerde geceli gündüzlü 6 haftadır sürüyor.

  Tolga Çevik’in ‘Tekin’ karakterine İstanbul sokaklarında Zeynep Özder (Pelin) eşlik ederken, filmin diğer kahramanlarını da Köksal Engür ( İsmail), Toprak Sergen(Adnan) ve Pelin Körmükçü(Suzan) canlandırıyor.

  BKM filmin yapımcılığını üstlendiği “Sen Kimsin?” 24 Şubat’ta Türkiye ve Avrupa’da seyirciyle buluşacak.

  Filmin Konusu:
  Tekin ( Tolga Çevik) ve emekli trafik polisi yardımcısı İsmail abi (Köksal Engür), kaybolan bir kızı bulmak için, hayatları pahasına her türlü tehlikeyi göze alır.

  Sıradan bir kayıp kız vakasının peşinde başlayan hikaye, hesaplaşmaların, oyun içinde oyunların geliştiği bir maceraya dönüşür.

  Kim masum kim suçlu birbirine karışır. Hafiyelerimizin tek bir hatası vardır, o da kendi yöntemlerini kullanmak!


  [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8hnNVtIN6g0&feature[/youtube]
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Neden İptal Edildi?
  https://www.main-board.com/siyaset-meydani/597677-29-ekim-cumhuriyet-bayrami-neden-iptal-edildi.html#post4754082

  Van Depreminde Tüyler Ürperten Olay
  ALLAH'in hikmeti iste
  Sosyal medya Aziz Yıldırım'ı konuşuyor
  Gani Müjde: 14 maç şikeyse bunu yapan futbolcular nerede? Maçlar yöneticiler arasında mı oynanıyor?
  turkiye iste aziz yildirim sanki hepsini yapmis oda yapmis sa eger
  Trt Sunucusundan Nisan 1 Şakası
  guzeldi saka dedigin boyle olur :D
  Yargı da Milli İradedir

  AK Parti hakkında 2008'de kapatma davası açıldığında, Balbay'ın milli irade hakkında ne yazdığını merak ettim. Acaba, % 47 oy alan bir partinin kapatılmak istenmesine milli irade adına direnmiş miydi? Beraber okuyalım, kararı siz verin. "Yargı da Milli İradedir!"


  Nazlı Ilıcak'ın köşe yazısından ilgili bölüm:

  Türkiye, seçimlerden yeni çıkmış bir ülke görünümünde değil. Hayati tartışmalarla yüz yüzeyiz. Hatip Dicle meselesi nasıl çözülecek? Mahkeme, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın tutukluluğuna devam kararı verdiğine göre, ana muhalefet partisi ne gibi önerilerle iktidarın karşısına çıkacak? TBMM, Anayasa'ya odaklanmak yerine, önce, milletvekilleriyle yargı arasındaki ihtilâfı çözmeye çalışacak.

  Keşke, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden "tutuksuz yargılanma" sonucu çıksaydı. Ama karar, 2'ye 1 "tutukluluğun devamı" istikametinde oldu. Daha önceki tahliye taleplerini, aynı mahkeme, zaten 2'ye 1, -Başkan Köksal Şengün'ün muhalefetiyle- reddediyordu. Değişen hiçbir şey yok.

  Ben en fazla, "Yargı, milli iradeye karşı geliyor" sözüne takılıyorum. Oysa Ergenekon sanıklarını aday gösterme konusunda milli iradeden ziyade, CHP'nin iradesi ısrarlı davrandı. Ergenekon ve Balyoz sanıklarından (Çetin Doğan, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek) "bağımsız" aday olanların toplam oyu, 100 bini (binde 2'yi) bile bulamadı.
  ***

  "Milli iradeyi temsil eden Mustafa Balbay hapisten çıkmalıdır" deniliyor ya, AK Parti hakkında 2008'de kapatma davası açıldığında, Balbay'ın milli irade hakkında ne yazdığını merak ettim. Acaba, % 47 oy alan bir partinin kapatılmak istenmesine milli irade adına direnmiş miydi? Beraber okuyalım, kararı siz verin. Yazının başlığı: "Yargı da Milli İradedir!"

  "AKP'ye yönelik kapatma davasının ardından ilk günkü iktidar kaynaklı tepkiler gösteriyor ki, önümüzdeki dönem en çok şu sözcük kullanılacak: Milli irade! Başbakan Erdoğan, açılan davanın milli iradeye yönelik bir adım olduğunu söyledi. Madem ki bundan böyle gündem siyasetle hukuk arasında gidip gelecek; yolun başında yürürlükteki anayasanın temel kurallarını anımsatalım. 6. madde şöyle diyor: 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

  Türk milleti egemenliğini, anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organlar eliyle kullanır.' 7. madde: 'Yasama yetkisi Türk milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisi'nindir.' 9. madde: 'Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.' Vurgulamak istediğimiz şu: Meclis kadar, yargı da yetkisini Türk milleti adına kullanıyor! Bu anlamda yargı da milli iradenin bir parçasıdır. Hiçbir kesim tek başına milli iradeyi ben temsil ediyorum, diyemez!"

  (16 Mart 2008-Cumhuriyet)
  Balbay'ın bir başka yazısı, "Yasama, Yargı, Yürütme" başlıklı.
  "Hâkim ve savcılar 'Türk milleti' adına karar veriyor... İktidara göre, yargı kendilerine hiç dokunmayacak, kime dava açılması gerektiğine de kendileri karar verecek! AKP'nin kapatılması davasında yapılan tartışmanın özü budur. Kimse, AKP'nin ne yaptığına, ülkeyi nereye götürdüğüne bakmıyor. Varsa yoksa, böyle bir dava açılır mı? Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın yetkisi yok da diyemiyorlar. Yasalar açık... Tek bildikleri şu: Yüzde 47 oy alan parti hakkında dava açılmaz! Hayır... Eğer ortada bir suç iddiası varsa, yargı gereğini yapar." (17 Mart 2008-Cumhuriyet)


  Şimdi isterseniz, Balbay'ın bazı kelimelerini değiştirip yazıyı yeniden kaleme alalım: "Kimse Ergenekon'un ne yaptığına, ülkeyi nereye götürmek istediğine bakmıyor. Hâkimlerin yetkisi yok da diyemiyorlar. Yasalar açık. Tek bildikleri şu: Milletvekili seçilen biri nasıl tutuklu kalır! Hayır... Eğer ortada ciddi bir suç şüphesi varsa, yargı gereğini yapar."
  ***

  Yanlış anlaşılmasın, konu, yargının takdirinde olmakla birlikte, özellikle meslektaşlarımızın tutuksuz yargılanmalarının gereğine inanıyorum. Çünkü onlar, olsa olsa, darbe teşebbüsüne geçenlerin psikolojik harekâtta kullandıkları bir vasıtadan ibaret. Ama "Milletvekili seçildikleri için tutuksuz yargılansın" demek ayrıcalıktır. CHP, Balbay yerine Tuncay Özkan'ı tercih etseydi, ya da MHP Engin Alan yerine, Çetin Doğan'ı aday gösterseydi, bu defa onlar mı serbest kalacaktı? Bu ne keyfilik! Veli Küçük veyahut İbrahim Şahin, bir partinin listesinden milletvekili seçilseydi, bugün "tutuklulukları sona ersin" diyenler çıkacak mıydı? Tutuksuz yargılamayı, milli irade bağlamında değil, "uzun tutukluluk süreleri, infaza dönüştüğü" için savunuyorum. Mahkemelerin, darbenin asli faili gibi görmediği kişilerin tümünü tahliye etmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

  Sabah
  Kurtlar Vadisi Pusu
  2003 yılının Ocak ayında Show TV’de yayınlanmaya başlanan Kurtlar Vadisi, 9. yılına girerken yeni kanalına geçti…

  Show TV, Kanal D ve Star’ın ardından ATV’nin de en çok seyredilen dizisi olan Kurtlar Vadisi’nin bu kanal değişikliğinin sektörümüzün ihtiyacı olan rekabetçi yapısını destekleyeceğini umuyoruz…

  Yeni sezonda kendi gününde kendi saatinde TNT’de ekrana gelecek olan fenomen dizinin güçlü bir biçimde seyircisine ulaşacağına ve yeni kanalının kısa zamanda en çok izlenen kanallar arasında yerini alacağına inancımız tam.

  Geçtiğimiz sezon boyunca dizimize emeği geçen ATV yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür eder yeni sezonda başarılar dileriz…
  oduller
  tahmin oyunu 1.cilik ikincilik ve ucunculuk odulu vardi bu sene kalktimi acaba
  bilgi verirseniz sevinirim

  tesekkurler
  2012 Model Porsche 911 Özellikleri Resimleri
  kismet