Tuluyhan Uğurlu (15 Kasım 1965 İstanbul), Türk besteci ve piyano virtuozu.Yeteneği 4 yaşında annesinin ondaki müziğe merakı ve yeteneği farkederek Cemal Reşit Rey'e götürmesiyke C.R. Rey tarafından keşfedildi ve aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümü kabul edildi. 7 yaşında devlet tarafından açılan Harika Çocuklar Sınavını kazanarak yurt dışında yüksek müziği eğitimi yapmaya hak kazandı. Lise ve konservatuvarın ardından eğitimini Viyana Müzik Akademisi’nde tamamladı. Akademide master yaparken, sanat yaşamının en ciddi kararını vererek, klasiklere veda etti ve sadece kendi eserlerini seslendirmeye başladı. Canlı konser kayıtlarından oluşan Go With God ve Kutsal Kitaplardan Ayetler isimli ilk iki albümünde hayranı olduğu Bach’dan esinlenerek inanç konularına eğildi.

1996’da Türkiye’de İstanbul Kanatlarımın Altında film müziği ile ünlendi. Cumhuriyetin 75. yıl kutlamaları için Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri, büyük depremin ardından Şehrin Gözyaşları isimli eserlerini besteledi ve bunları albüm haline getirdi. Çeşitli belgesel müzikleri de yazan sanatçı son piyano eserlerini Beyazıt’ta Zaman isimli albümde topladı. Aynı dönemde ilk senfonisi olan Senfoni Türk‘ü de tamamladı. Bu eserinde senfoni orkestrası, mehter takımı, Türk Müziği enstrümanları ve piyanoyu bir arada kullanarak, Türk Klasik müziğinde bir ilke imza attı.Tuluyhan Uğurlu, 2003 yılından itibaren Klasik Müzik dünyasında yapılmamış bir ilke imzasını atarak, konserlerini konser salonlarının dışına taşıyarak, tarihi mekânlarda gerçekleştirmeye başladı. Görüntülerle de mekânın tarihinin anlatıldığı bu proje çerçevesinde Nemrut Dağı (2150 Metrede verilen özel konser), Sirkeci Garı, Hattuşa, Truva, Tuşba antik kentleri, Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları, Çimenlik Kalesi, Sultanahmet Meydanı, kapalıçarşı gibi tarihi yerlerde konserler verdi. 26 Ağustos 2005 sabahı saat 05.30’da piyanosunu 1753 metrede Kocatepe’ye çıkararak, Atatürk ve şehitler için çaldı. 2005 yılında hazırlanan İstanbul tanıtım filminin müziklerini yaptı.

Son albümü Dünya Başkenti İstanbul'la Avrupa Kültür Başkenti 2010 İstanbul için müzikal alanda ilk bireysel projeyi başlattı.


Albümleri:

- Go with God (1987 HADES)
- Kutsal Kitaplardan Ayetler 1 (1993 HADES)
- İstanbul Kanatlarımın Altında (1996 BMG)
- Kutsal Kitaplardan Ayetler 2 (1997 BMG)
- Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri (1998 ODEON)
- Şehrin Gözyaşları (1999 ODEON)
- Benim Babam Bir Ozandı (2000 AKSOY YAYINCILIK)
- Beyazıt’ta Zaman (2002 DMC)
- Senfoni Türk (2002 DMC)
- Dünya Başkenti İstanbul (2006 DMC)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 568
favori
like
share