foto - MiSS-FENER
  Memet Özer
  Memet Özer Kimdir - Memet Özer Resimleri - Memet Özer Biyografisi - Memet Özer Hakkında

  Halkla ilişkiler uzmanı olan ve uzun yıllar otel yöneticiliği yapan Mehmet Özer 8.5 yıldır manken Tülin Şahin ile evli. Şu sıralar şeflerin düellosunda jüri..

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Sağlıklı beslenmeye çok önem veren Memet Özer, mutfağından tavuğu eksik etmiyor. Sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra fiyatı açısından da tavuğu mantıklı bulan Özer, kırmızı etle yapılan birçok yemeğin tarifini tavuk eti kullanarak pişirdiğini söylüyor.

  “Hayatın Tadı” adlı programla evlerimize konuk olan Memet Özer, mutfağa küçük yaşlardan itibaren ilgi duyar. Ancak bu merakın tutkuya dönüşmesi 30’lu yaşlarında gerçekleşir. Yemek yapmayı hayatının ayrılmaz bir parçası haline getiren Özer’le çalışmaları, yeni projeleri ve hayatının bir parçası haline gelen yemek yapma üzerine beğeneceğinizi umduğumuz bir söyleşi gerçekleştirdik.

  Profesyonel anlamda mutfağa yönelmeniz nasıl oldu?
  Açıkçası profesyonel bir aşçı değilim. Benimki tamamen bir tutku. Profesyonel olarak hep idareci ya da yönetici ortak oldum. Dediğim gibi yiyecek içecek işine profesyonel olarak başlamam, üniversite öğrenciliğim zamanında oldu

  Bu konuyla ilgili olarak kendinizi geliştirmek adına neler yapıyorsunuz?
  Öncelikle çok okuyorum. Birçok dünyaca ünlü şefin kitaplarını okudum ve okuyorum. Yurtdışından dvd getirtiyorum ya da getiriyorum. Mümkün olduğu kadar çok seyahat edip, önemli şeflerin lokantalarında yemek yiyip değerlendirme yapmaya çalışıyorum.

  Dünya mutfaklarını yakından takip eden biri olarak favoriniz hangisi?
  İyi yapılmış Türk yemekleri tabi ki favorim. Ancak ülkemizde iyi Türk lokantalarının sayısının çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca diğer Akdeniz mutfaklarını da çok beğeniyorum. Ama pişirme teknikleri açısından Fransız mutfağı bu işin akademik tarafı.

  CNN TÜRK’te yayınlanan “Hayatın Tadı” aldı programınızdan bahsedelim biraz da… Programınızın içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Hayatın Tadı’nda her hafta ünlü bir konuk ağırlıyoruz. Tek bir yemeği yanında garnitürleri ile birlikte pişiriyoruz. Sunuma önem veriyoruz. Buradaki amaç, çeşitli mutfaklarda tanınmış, zaman zaman bize uzak ve zor gelen yemeklerin doğru tekniklerle pişirilmesi. Her programda ayrıca doğru pişirme teknikleri ile ilgili önemli tüyolar veriyoruz.

  Sağlıklı beslenmeye önem verir misiniz? Bu konuda nelere dikkat ediyorsunuz?
  Açıkçası özel hayatımda mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmeye gayret ediyorum. Zaten eşim olan Tülin Şahin’in sağlıklı yaşam ile ilgili kitapları var. Ben de pişirdiğim yemeklerin lezzetinden ödün vermeden taze malzeme ve sağlıklı teknikler ile hazırlamaya çalışıyorum. Ayrıca düzenli spor yapıyorum.

  En fazla hangi yemekleri yapmaktan ve de yemekten keyif alıyorsunuz?
  O tür bir sınıflandırma yapmak istemiyorum. Ama en çok keyif aldığım yemekler sevdiklerime yaptıklarım diyebilirim…

  Mutfağınızda tavuk yemeklerine ne kadar yer veriyorsunuz? Favori tavuk yemeğiniz hangisi?
  Şunu söyleyebilirim ki, tavuk gerçekten çok kullandığım bir malzeme. Hem sağlıklı hem de, fiyat açısından çok mantıklı. Bu lafları sizin platformunuza cevap verdiğim için söylemiyorum. Tek bir yemek söylemiyim ama orijinali kırmızı et olan birçok yemek tarifini tavuk eti kullanarak pişiriyorum. Ayrıca derin dondurucumda kendi hazırladığım tavuk suyum her zaman bulunur.

  Önümüzdeki günlere ilişkin projeleriniz neler?
  Bir yemek kitabı ve ufak bir restaurant projem var, umarım yakın zamanda gerçekleştirebilirim.

  https://www.main-board.com/unluler/676417-memet-ozer-fotograflari.html#post4921511
  Nalan Aksoy
  Nalan Aksoy Kimdir - Nalan Aksoy Resimleri - Nalan Aksoy Biyografisi - Nalan Aksoy Hakkında

  Kendini sahibi olduğu Crema Organizasyon Şirketi’nin işlerine adayan Nalan Hanım Crema Organizasyon Şirketi’nin kısa zaman içerisinde büyümesine vesile olan iş hayatında başarılı olan bir bayandır. Kendisi İstanbul doğumlu olup yaklaşık 40 yaşlarındadır.

  Bir dönem şarkıcı Nihat Doğanla ismi anıldı fakat bu haber uzun süre gündemde kalmadı. Şimdileri kendisi ekranlara geri döndü ve başarılı bir şekilde mesleğini icra etmektedir.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Maria Fyodorovna
  Maria Fyodorovna Kimdir - Maria Fyodorovna Resimleri - Maria Fyodorovna Biyografisi - Maria Fyodorovna Hakkında

  Maria Fyodorovna, Rusya'nın imparatoriçesi (Dancası: Marie Sophie Frederikke Dagmar (d. 26 Kasım 1847 - ö. 13 Ekim 1928) Danimarka'nın 9. Christian'ının ve Hesse'nin kızı Louise'nin ikinci kızı olarak dünyaya geldi.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Rusya'nın 3. Alexander'ıyla olan evliliğinden sonra Maria Feodorovna adıyla (Kiril alfabesi: Mapия Фёдopoвна) Rusya imparatoriçesi oldu. Çocukları Rusya'nın son hükümdarlığında bulunmuş, 2. Nicholas'dan sonra 10 yıl daha yaşamıştır.

  İmparatoriçe Maria Feodorovna aynı zamanda , çok soylu ve güçlü olan "Khimshiashvili" hanedanlığınında akrabasıdır. İmparatoriçe'nin amcasının kızı Lady S.Feodorovna Prince Sherip Khimshiashvili(Prince of Adjara & Duke of Aragvi) ile evlenmiştir.Sherip khimshiashvili öldüğünde mezarı İmp.Maria Feodorovna ve Kocası İmp.Alexander tarafından yaptırılmış ve cenazesine bizzat katılmıştır.Çar ailesi bu hanedanlık ile akrabalıkları sayesinde uzun yıllar Acara, Arhavi ve Ahıskada Müslüman topluluklar ile huzur sağlamıştır.
  II. Katerina
  II. Katerina Kimdir - II. Katerina Resimleri - II. Katerina Biyografisi - II. Katerina Hakkında

  Çariçe II. Katerina veya Büyük Katerina (Rusça: Екатерина II Великая (Yekaterina II Velikaya), (d. 2 Mayıs 1729 - ö. 17 Kasım 1796), 34 yıl boyunca Rusya'yı yönetmiş ve 18. yüzyıl Rusya'sına damgasını vurmuş bir Çariçedir.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Kırım'ı Rus topraklarına katan çariçedir. (Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa'yla antlaşma yapan Çariçe I. Katerina'yla karıştırılmamalıdır.)

  Yaşamının ilk yılları

  II. Katerina 2 Mayıs 1729 tarihinde Prusya'nın Stettin kentinde (şimdi Polonya'ya ait) doğdu. Doğduğu zamanki adı Sophie Augusta Frederike idi. Babası Prusya'ya bağlı Anhalt-Zerbst bölgesinin prensiydi ve Prusya ordusunda bir generaldi. Bu soylu ailenin diğer üyeleri olan Sophie'nin kuzenleri III. Gustav ve XIII. Karl sonradan İsveç kralı olarak görev yaptılar.

  Sophie 1744 yılında Holstein-Gottorp dükü Peter'le evlendi. Sophie'nin kocası Peter, Çar Büyük Petro'nun torunuydu ve Peter'in teyzesi Çariçe I. Elizaveta Peter'i Rus tahtına veliaht olarak seçmişti. Sophie evlendikten sonra Ortodoks dinine geçti ve Katerina Aleksievna adını aldı. I. Elizaveta'nın zorlamasıyla gerçekleşen bu evlilik hiçbir zaman mutlu olmadı. Katerina'nın ve kocası Peter'in başkalarıyla çok sayıda aşklar yaşadıkları bilinmektedir. Katerina'nın kocası Peter, teyzesi I. Elizaveta'nın ölümü üzerine 5 Ocak 1762 tarihinde III. Petro adıyla Rus tahtına çıktı. Ancak III. Petro'nun çarlığı fazla uzun sürmedi. 28 Haziran 1762 tarihinde muhafız alayı çara karşı ayaklanarak III. Petro'yu tahttan indirdi ve Katerina Rusya çariçesi olarak ilan edildi.

  Zamanında Rusya'nın Genişleme Siyaseti

  II. Katerina'nın çariçeliği döneminde Rusya batısı ve güneyindeki 518.000 km²'lik bir alanı topraklarına katmayı başardı. Bu genişleme Lehistan ve Osmanlı İmparatorluğundan alınan topraklar sayesinde oldu. Novorusya, Kırım, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Kurşas (Letonya) Rusya'nın topraklarına katıldı. Lehistan'ın parçalanarak Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılmasına öncülük etti. II. Katerina 1796 yılında öldüğünde Lehistan diye bir ülke artık ortada kalmamıştı. Ancak 123 yıl sonra I. Dünya Savaşı'nın bitmesinden sonra Polonya tekrar bağımsızlığını kazabildi.

  Zamanındaki Osmanlı-Rus ilişkileri

  II. Katerina zamanında Rusya Osmanlı Devletine çok büyük kayıplar verdirdi. II. Katerina'nın çariçeliği sırasında 3 değişik Osmanlı padişahı hüküm sürdü: III. Mustafa, I. Abdülhamit ve III. Selim. Bu dönemde Rusya Osmanlı Devleti'yle iki büyük savaş yaptı. Bunlardan birincisi III. Mustafa döneminde yapılan 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı'ydı. Bu savaşta büyük kayıplara uğrayan Osmanlılar I. Abdülhamit tahta geçtiğinde Ruslarla Küçük Kaynarca Antlaşması'nı imzalayarak Kırım'ın bağımsız olmasını kabul ettiler. Ama II. Katerina ünlü generali Potemkin'le birlikte Kırım'ı Rusya'nın bir parçası olarak görmek istiyordu. Antlaşmanın imzasından 9 yıl sonra 1783 yılında Rusya Kırım'ı resmen topraklarına kattı. I. Abdülhamit'in saltanatı sırasında gerçekleşen bu durumu kabul edemeyen Osmanlılar Kırım'ı geri almak için Rusya'yla tekrar 1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşına girdiler. Ancak tekrar yenilen Osmanlılar III. Selim tahta geçtikten sonra Yaş Antlaşması'nı imzalayarak Kırım'ı Ruslara bırakmaya razı olmak zorunda kaldılar. Kırım'ın kayıbı Osmanlılar için büyük bir hezimet olmuştu. Çünkü ilk defa Müslüman bir Osmanlı toprağı Hıristiyanlara kaybediliyordu. Rusya ise Karadeniz kıyısındaki bu toprakları ele geçirerek büyük bir stratejik başarıya sahip olmuş, Karadeniz'de donanma kurma imkânını elde etmişti. Bu gelişmeler 19. yüzyıl boyunca Boğazlar sorununu gündeme getirecekti.

  Özel Yaşamı

  II. Katerina kendisini kültür ve sanat açısından bir aydın olarak görüyordu. Zamanın Fransız filozofları Voltaire, Diderot ve D'Alembert ile yazışmalar yaptı. 1764 yılında Avrupa'dan satın aldığı 250 tabloyu sergilemek üzere St. Petersburg'da Hermitage Müzesi'ni inşa ettirdi. Bu müze sonraki çarların da katkılarıyla dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri haline geldi.

  II. Katerina çariçeliği sırasında hiçbir evlilik yapmadı. Ancak çok sayıda erkekle aşklar yaşadı. Sevgililerini büyük malikaneler ve çok sayıda hizmetçilerle ödüllendirdi. Oğlu Pavel Petroviç'e çok kötü davrandı ve ona adeta hapis hayatı yaşattı. 16 Kasım 1796'de banyo yaparken beyin kanaması geçirdi ve öldü.
  Jose Saramago
  Jose Saramago Kimdir - Jose Saramago Resimleri - Jose Saramago Biyografisi - Jose Saramago Hakkında

  José Saramago (d. 16 Kasım 1922, Lizbon, ö. 18 Haziran 2010, Lanzarote), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazardır.

  Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga'da (Ribatejo) doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon’da öğrenim gördü. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı. Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

  Bir yayınevinde, yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yaptı. Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalıştı. Siyasi yorumlar yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976’dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.

  1993’te Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşti. Pilar del Rio ile evlendi. İlk romanı Günah Ülkesi (Terra do Pecado) 1947’de yayınlandı.

  Yazarın romanları ve denemelerinin yanı sıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da vardır. Saramago, 1998 Nobel Edebiyat Ödülü'ü kazandı.

  Yazarın biçemi gayet dikkate değerdir. Düz yazılarında, noktalama işareti olarak nokta ve virgülden başkasını kullanmaz. Anlatım dili de oldukça muzipçedir; bu da, okuyucuyu yazara bağlayan bir diğer etkendir.Ünlü yazar 87 yaşında hayatını kaybetmiştir.

  Eserleri

  Şiir

  Os poemas possiveis (1966)
  Provavelmente alegria (1970)
  O ano de 1993 (1975)

  Öykü

  Objecto quase (1978) / Kısırdöngü, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2001)

  Roman


  Terra do Pecado (1947)
  Manual de Pintura e Caligrafia (1977) / Ressamın El Kitabı (Can Yayınları, 1999)
  Levantado do Chão (1980) / Umut Tarlaları (Can Yayınları, 2003)
  Memorial do Convento (1982) / Baltasar ve Blimunda, (Gendaş Kültür, 2000)
  O ano da morte de Ricardo Reis (1984) / Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl (Can Yayınları, 2003)
  A jangada de pedra (1986) / Yitik Adanın Öyküsü, (Merkez Kitaplar, 2006)
  História do cerco de Lisboa (1989) / Lizbon Kuşatmasının Tarihi, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2004)
  O evangelho segundo Jesus Cristo (1991) / İsa'ya göre İncil, (Merkez Kitaplar, 2006)
  Ensaio sobre a cegueira (1995) / Körlük (roman), (Can Yayınları, 1999)
  Todos os nomes (1997) / Bütün İsimler, (Gendaş Kültür, 1999)
  O conto da Ilha Desconhecida (1997) / Bilinmeyen Adanın Öyküsü, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2001)
  A caverna (2000) / Mağara, (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2005)
  O homem duplicado (2002)
  Ensaio sobre a Lucidez (2004)
  As intermitências da morte (2005) / Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Merkez Kitaplar 2007
  As Pequenas Memórias / [Küçük Anılar], [Can Yayınları, 2008]
  A Viagem do Elefante / [Filin Yolculuğu], [Turkuvaz Yayınları, [2009]
  Kabil / [Kabil], [Kırmızı Kedi Yayınları, [2011]

  Denemeler

  Deste mundo e do outro (1971)
  A bagagem do viajante (1973)
  As opiniões que o DL teve (1974)
  Os apontamentos (1976)
  Viagem a Portugal (1981)
  Folhas políticas : 1976-1998 (1999)
  Discursos de Estocolmo (1999)

  Günlük

  Cadernos de Lanzarote Vol. 1-5 (1994-1998, 5 cilt)

  Oyun

  A noite (1979)
  Que farei com este livro? (1980)
  A segunda vida de Francisco de Assis (1987)
  In nomine Dei (1993)
  Don Giovanni ou O dissoluto absolvido (2005)
  Liam Hemsworth
  Liam Hemsworth Kimdir - Liam Hemsworth Resimleri - Liam Hemsworth Biyografisi - Liam Hemsworth Hakkında

  Liam Hemsworth (13 Ocak 1990,Melbourne,Avustralya) Avustralya'lı aktör. Chris Hemsworth'un kardeşi.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Özel Hayatı

  The Last Song (Son Şarkı) filminin setinde tanıştığı oyuncu ve müzisyen Miley Cyrus ile birliktedir.6 Haziran 2012 tarihinde nişanlandıklarını açıklamışlardır.

  Kariyeri

  Açlık Oyunları filminde canlandırdığı Gale Hawthorne karakteri ve Miley Cyrus ile baş rolü paylaştığı The Last Song filmindeki Will Blakelee karakteri ile tanınmaktadır. Aynı zamanda Açlık Oyunları'nın devam filmleri olan Ateşi Yakalamak (Kasım 2013)ve Alaycı Kuş filmlerinde de rol alacaktır. 17 Ağustos 2012'de vizyona girecek The Expendables 2 filminde de rol almıştır.

  https://www.main-board.com/unluler/667261-liam-hemsworth-resimleri.html
  Liam Hemsworth Resimleri
  Liam Hemsworth - Açlık Oyunları Gale - Liam Hemsworth Fotoğrafları - Liam Hemsworth Gale

  Liam Hemsworth Kimdir

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Jennifer Lawrence
  Jennifer Lawrence Kimdir - Jennifer Lawrence Resimleri - Jennifer Lawrence Biyografisi - Jennifer Lawrence Hakkında

  Jennifer Shrader Lawrence Amerikan televizyon ve film oyuncusu. Başrol aldığı yerler The Bill Engvall Show isimli televizyon programı , The Burning Plain ve Winter's Bone isimli bağımsız filmlerdir. Rol aldığı Winter's Bone isimli filmle Akademi Ödülleri tarihinin en genç ikinci adayıdır. 2012'de Suzanne Collins'in yazdığı Açlık Oyunları isimli kitabın filminde Katniss Everdeen rolü ile başroldeydi. Ayrıca serinin ikinci kitabı olan Ateşi Yakalamak'ın filminde de oynayacaktır.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Jennifer Lawrence 1990 yılında Louisville, Kentucky'de doğmuştur. Klise oyunlarında oynadı , 14 yaşında oyuncu olmaya karar vermiştir ve ailesiyle birlikte bir yetenek avcısına başvurmuştur. Liseden 2 yıl erken mezun olmuş ve oyunculuk kariyerine başlamıştır.

  Lawrence TBS kanalındaki The Bill Engvall Show büyük kız kardeş 'Lauren Pearson' ı oynamıştır. Lawrence daha sonra sırasıyla The Devil You Know, Cold Case, Medium, ve Monk Tv serilerinde rol almıştır. 2008'de Jason Freeland'in yönettiği Garden Party isimli filmde küçük bir rol oynadı. Aynı yıl Guillermo Arriaga'in yönettiği büyük bir yapım olan The Burning Plain'da Charlize Theron ve Kim Basinger birlikte oynadı. Bu rolüyle Venedik film festivalinde en iyi gelişmekte olan Aktrist ödülünü aldı. Daha sonra başrol oynadığı Debra Granik'in yönettiği Winter's Bone isimli film Sundance Film Festivalinde en iyi film ödülünü aldı.

  Bu filmdeki rolü ise bir çok eleştirmenden olumlu tepki almıştır. David Denby The New Yorker'daki yazısında filmi inanılmaz olarak tarif etmiştir. Jennifer Lawrence bu rolüyle 25 Ocak 2011'de Akademi Ödülleri'ne En iyi Aktrist dalında aday olmuştur. Aday olduğu an aynı zamanda Akademi ödüllerinin en genç ikinci En iyi aktrist adayı olmuştur. Lawrence 2009 yılında The Beaver filminde Mel Gibson ve Jodie Foster ile birlikte oynamıştır fakat film 2011 yılında gösterime girmiştir. 2011'de Lawrence X-Men: First Class filminde şekil değiştiren karakter Mystique rolünde oynadı.

  Lawrence bu filmde daha önceki Mystique karakterini oynayan Rebecca Romijn'in gençlik halini oynamıştır. Daha sonra ise House at the End of the Street fiminde Elisabeth Shue ile birlikte oynadı. filmin son aşaması 2010'da bitirildi. Lawrence hiç bir zaman oyunculuk dersi almamıştır sadece içgüdüleriyle oynamıştır. New York'ta oyunculuğunun ilk birkaç yılı yaşamıştır ama asıl yaşadığı yer Santa Monica, California'dır. Jennifer Lawrence Katniss Everdeen karakterini Hunger Games filminde oynadı ve film Mart 2012'de gösterime girmiştir.

  Filmografi

  2006 Company Town Caitlin Televizyon Filmi
  2006 Monk Maskot 1 Bölüm
  2007 Cold Case Abby Bradford 1 Bölüm
  2007 Donald Gray Show Frantic girl Televizyon Filmi
  2007-08 Medium Claire Chase/Genç Allison 2 Bölüm
  2007-09 Bill Engvall Show Lauren Pearson 30 bölüm
  Young Artist Award Tv Serisi En İyi Genç Aktrist
  2008 Garden Party Tiff
  2008 Poker House Agnes Los Angeles Film Festival - Outstanding Performance Award
  2008 Burning Plain} Mariana Venedil Film Festivali - Marcello Mastroianni Award
  2009 Devil You Know Genç Zoe
  2010 Winter's Bone Ree Dolly
  2011 The Beaver Norah
  2011 Like Crazy Sam
  2011 X-Men: First Class Mystique Tören Daha Düzenlenmedi--People's Choice Awards En İyi Süper Kahraman
  2012 House at the End of the Street Elissa Post-production
  2012 Hunger Games Katniss Everdeen Post-Production
  2012 The Silver Linings Playbook Tiffany Çekiliyor
  2013 X-Men:Brotherhood Mystique

  https://www.main-board.com/unluler/667258-jennifer-lawrence-resimleri.html
  Jennifer Lawrence Resimleri
  Jennifer Lawrence - The Hunger Games Katniss - Jennifer Lawrence Fotoğrafları - Jennifer Lawrence Kimdir

  Jennifer Lawrence Kimdir

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  İşaret Kitap Özeti - P.C. Cast & Kristin Cast
  İşaret Romanı - İşaret Roman Özeti - İşaret Kitabının Ana Fikri - İşaret P.C. Cast ve Kristin Cast

  KİTABIN ADI : İşaret / House of Night
  KİTABIN YAZARI : P.C. Cast ve Kristin Cast / Sevinç Tezcan Yanar
  YAYINEVİ VE ADRESİ : Pegasus Yayıncılık / İSTANBUL
  BASIM TARİHİ : 2010

  Kitap Özeti

  Zoey 'in o güne kadar tek düşündüğü geometri sınavıdır. Hasta olduğu bir gün, koridorda geveze arkadaşıyla beraber yürürken, Dolabının yanında yere oturmuş olan bir iz sürücü tarafından işaretlenir. Bu durumun hemen ardından, eski alkolik sevgilisi ve aptal futbolcu arkadaşları Zoey'in işaretlendiğini öğrenir. Eve gidip annesinden biraz olsun teselli almak umuduyla, işaretlendiğini gösterince annesi şoka girer. Üvey babası kilisede bulunur ve evlendiklerinden beri annesini çok değiştirmiştir. Hiçbir zaman ona iyi bir adam gibi görünmeyen Üvey-Zavallım[Zoey ona böyle diyor] onu günahkar olarak adlandırıp kilisenin diğer kıdemlilerini eve çağırınca, Zoey dayanamayıp Büyük Anne Slvia Kızılkuş'un lavanta çiftliğine kaçar. Lakin onu ararken, bir kaza sonucu düşüp bayıldığında, ruhu bir süreliğine bedeninden ayrılır ve Nyx'le, yani gecenin tanrıçası ile karşılaşır. Nyx'in onu alnından öpmesiyle, İz sürücünün ona verdiği içi boş hilal dövmesi dolmuştur.

  Gece evi Yüksek Rahibesi, Büyük Anne Kızılkuş'un getirdiği yeni çaylak olan Zoey'in eğitmeni olmayı kabul eder. Lakin yolda bir sürelik ayrılmalarının ardından Zoey okulun koridorunda bir kızın zorla bir çocuğu cinsel yönden alıkoyduğunu görür. Farkdettiği anda kaçsada, çocuğun kaçmadan önce ona kenetlediği gözlerine hayran kalmıştır.

  Daha sonra onu alıkoyan kızın adının Afrodit olduğunu, ayrıca Karanlık Kızlar ve Erkekler gibi kıdemli bir grubun lideri, ve aynı zamanda da geleceğin yüksek rahibesi olmak adına eğitildiğini öğrenir. Kendiside bu gruba mensup olduğu sırada, alıkoyulan olarak tandığı çocuk olan Erik Night ile yakınlaşmaya başlayan Zoey, içi dolu hilal dövmesiyle çok dikkat çeiyordur. Bu konuda tek kabaca davranıp onu sorularıyla strese sokmayan yeni oda arkadaşı Stevie Rae olur. Daha sonra Damien Maslin, Erin Bates, ve Shaunee Cole ile tanışır. Damien bir homo, Erin ve Shounee de tam bir ruh ikizidir.

  O sırada vücutları değişimi reddedip ölen çaylakların hayaletlerini görmeside cabasıdır. Daha sonra arkadaşlarıyla beraber güçlerini keşfeden Zoey, Afrodit'in kötü ruhları serbest bıraktığı bir ritüelde güçleri ile onlarla savaşıp, tekrar ruhlar alemine yollarken, onu takip etmek için gönüllü kanını veren Stevie Rae ve diğer arkadaşlarınınyadımını alır. Bu süreçte eski erkek arkadaşınıi ve yeni erkek arkadaş adayınıda ruhlar tarafından yenilmekten kurtarmıştır. Bütün bu olanları uzaktan Neferet'in izlediği ortaya çıkınca, Yüksek Rahibe Afrodit'i Karanlık Kızlar Ve Erkekler Liderliğinden alarak Zoey'e verir. Şu durumdan sonra Zoey hem Afrodit ile olan düşmanlık bağlarını kuvvetlendirmiş, hem de büyük sorumluluklar üstlenmişti. Ve ritüeldeki başarısından dolayı Nyx onu onurlandırmış, dövmelerini normal bir vampirinkinden biraz daha arttırarak omuzlarına kadar indirmiştir..

  Vampir Dünyası

  Gece Evi'nin hayali dünyası önemli bir konuda bizim dünyamızdan ayrılır: Bazı ergenlerin bedenlerinde hormonlar DNA lifinde bazı iplikleri tetikler ve bu da bir Değişim başlatır. İnsandan Vampire Değişim 4 yıl alır, bu sürede "çaylak" olarak adlandırılan gençler "Gece Evi" adlı yatılı okullardan birine geçmek zorundadır. Orada, karşılaşacakları tehlikeleri öğrenmek için Vampir Sosyolojisi 101 dersini almaları gerekir. Eğer bir çaylak yetişkin vampirlere gereken yakınlıkta olmazsa, çaylak ölür, bu yüzden çaylaklar okuldan nadiren ayrılır. Zaten bedenleri Değişime uyum sağlayamadığından 10 çaylaktan 1i ölür. Hayatta kalanlar için büyük bir ödül vardır. P.C. Cast'ın sözleriyle, "Vampirler Süpermen gibidir. Onlar süper-muhteşemler. Süper-yetenekliler. Süper-menler."

  Çoğu vampir romanının aksine vampirler ve çaylaklar güneş ışığında erimezler, ama bu onlar için eziyetli bir durumdur, bu yüzden Gece Evinde dersler gece işlenir. Çaylaklar alınlarındaki safir mavisi içi boş Hilal şekliyle işaretlenirler; Vampire dönüştüklerinde işaretlerinin içi doldurulur ve yüzlerine elmacık kemiklerine kadar yayılan dövmeler eklenir (Bu dövmeler genellikle kişilerin yönlerini temsil eder, örneğin Zoey'nin binicilik öğretmeni Lenobia'nın atları andıran dövmeleri vardır.) Zoey işaretinin içi dolu olan ve dövmeleri olan tek çaylaktır, kötülüğü yendiğinde bu dövmeleri omuzlarına, sırtına, belinin etrafına, kollarına, avuç içlerine ve göğsünün üstüne kadar yayılmıştır. Büyük çaylaklar ve yetişkin Vampirlerin az miktarda insan kanı içmeye ihtiyaçları vardır, ama Gece Evi Vampirleri kanlarını içmek için insanlara saldırmazlar; kan içilmesi hem Vampir için de insan için de zevkli bir şeydir ve güçlü bir bağa yol açar, buna iki kişi arasındaki "Damga" adı verilir.

  Zoey ve arkadaşlarının karşılaştıkları sorunların bazıları Vampir Sosyolojisi 101 dersinde yer almazlar. Bunlar gerçek hayattaki insan gençlerin karşılaştıkları sorunlardır. Zoey arkadaşlarından bazı sırlar saklar ve onlarla sorun yaşar. Kristin Cast, bu ahlaki ikilemlerin de dahil edildiğini çünkü bunların gençlerin karşı karşıya geldikleri sorunlar olduğunu söylemiştir. Gerçekte yaşanan şeyleri tartışmaktan korkmadıklarını da belirtmiştir.

  Gece Evinde din

  Gece Evi serisinde din önemli bir alana sahiptir. Gece Evinin dini, P.C. Cast'ın kelimeleriyle "Kızılderili efsaneleriyle birlikte ağır bir şekilde putperest ve Vikan merkezli"dir. Vampir toplumunda birincil Tanrıça, serinin başında Zoey'e görünen ve onun Gece Evindeki temsilcisi olacağını söyleyen Nyx'tir. Vampirler ve çaylaklar Nyx ile iletişim kurmak için ya da elementlerin gücünü kullanmak için sihir çemberi oluştururlar. Cherokee mitolojisinden bazı şeytanlar da olaylarda önemli bir rol oynarlar, Alaycı Kuzgunlar, Kalona ve Tsi Sgili gerçek Cherokee efsanelerinden alınmışlardır.

  Yer

  Seride olaylar Tulsa'da ve Midtown'ın bazı küçük ve sakin bölgelerinde geçer. Gece Evi kampüsü gerçek hayatta Cascia Hall kampüsüdür. Zoey bazen şık mağazalara gitmek için gizlice kampüsün dışına çıkar, ve Starbucks kafesinde birçok önemli karşılaşmalar gerçekleşir. Bazı kitapların dramatik sahneleri Tulsa'nın şehir altındaki, yasak sırasında içki kaçakçıların kazdığı yeraltı mezarlıklarına benzeyen tünellerin ağlarında gerçekleşir.

  Ana karakterler

  Çaylaklar

  Zoey Kızılkuş

  Zoey bir çaylağa dönüşünce Gece Evine taşınan, Kırık Oklu 16 yaşında bir kızdır. Tanrıça Nyx tarafından özel güçler bahşedilen Zoey'nin hilal şeklindeki dövmesinin içi doludur ve beş elementin hepsini kontrol edebilme yeteneğine sahiptir (Hava, Ateş, Su, Toprak, Ruh). İlk beş kitap ve daha sonraki kitapların bazı bölümleri Zoey'nin bakış açısıyla yazılmıştır, bu nedenle olayların döngüsü onun iç monologlarıyla anlaşılır. Zoey, Kristin Cast'ın onun yaşındaki haline çok benzemektedir. Bu, Zoey'nin herhangi bir durumda nasıl tepki vereceğinin kolayca anlaşılması ve bu sayede karakterine derinlik ve gerçeklik katılması için bilinçli olarak yapılmıştır. Kristin gibi, Zoey'nin de mısır gevreği sevgisi vardır. Zoey'nin fındık kabuğu rengi gözleri, zeytin rengi bir teni ve koyu saçları vardır. Zoey, eski Cherokee kadınları tarafından, sadece Kalona'yı sevmesi ve onu yeryüzünün altında tuzağa düşürmesi için yaratılan A-ya'nın reenkarnasyonudur, ve A-ya'nın hatıralarından bazılarına sahiptir. Zoey'nin karışık bir aşk hayatı vardır, hep aynı anda birden fazla erkeği dengelemeye çalışır. Zoey, Kalona'nın Heath'ın boynunu koparmasına tanık olunca ruhu paramparça olur. 7 günde ruhunu toparlaması ve bedenine dönmesi gerekir çünkü yoksa bütün cehennem kurtulacaktır. Beyaz Boğa, Siyah Boğayı öldürecek ve Neferet Kalona dahil tüm dünyaya hükmedecektir. Neferet tüm insanları ve vampirleri kölesi yaparken Karanlık hüküm sürecektir. Ancak biri Zoey'nin ruhu ve bedeni arasında durur. Heath. Zoey onsuz bir hayat düşünemez, onunla sonsuza dek Diğer Dünya'da kalmaya ve bedenini ölüme terk etmeye hazırdır. Stark onu kurtarır ve yeryüzüne geri döner ve birbirlerine aşık olurlar.

  Damien Maslin

  Damien çok zeki, cana yakın ve gururlu bir gaydir. Uzun kelimeler kullanarak gruptakilerin kafasını karıştırmayı sever. Teknolojiden çok iyi anlayan Jack Twist ile bir ilişkisi vardır. Damien'ın Hava elementiyle bir bağı vardır. Eskrimde iyi yapılı olarak anlatılır. Kahverengi saçları ve geyik gibi kahverengi gözleri vardır.

  İkizler

  Shaunee Cole ve Erin Bates, akraba olmamalarına ve hatta farklı ırklardan olmalarına rağmen, pisikolojik olarak o kadar bağlıdırlar ki herkes onlara İkizler der. İkisi de zengindir ve tasarımcı kıyafetleri giyerler. Shaunee'nin Ateş, Erin'in Su ile bir yakınlığı vardır. Shaunee, uzun, parlak ve koyu renkli dalgalı saçlarıyla, kapuçino rengi teniyle ve koyu renk gözleriyle Jamaikalı-Amerikan karışımı Connecticutlu bir melezken Erin ise mavi gözleri, krem rengi cildi ve uzun, güçlü, sarı saçlarıyla Tulsalı bir kızdır. Erin ve Shaunee kendilerinin "İkiz" olduklarını düşünürler.

  Jack Twist

  Damien'ın teknolojik ve çok duygusal olan erkek arkadaşı. Grubun ses ve görüntü teknisyenine ya da el çantasından bir seyahat mendil paketine ihtiyacı olduğunda her zaman etraftadır. Jack teknoloji hakkında sahip olduğu geniş bilgileriyle bir uzmandır. Modern Dünya için bir yeteneğe sahiptir. Ayrıca James Stark'ın dev Labrador köpeği Düşes'in de diğer sahibidir. Genç, yakışıklı ve hoş olarak tanıtılmıştır. Gay olmak konusunda kararlı ve gururludur.

  Vampirler

  Neferet

  Gece Evinin Yüksek Rahibesi ve Zoey'nin danışmanı. Tulsa Gece Evindeki mevkisi hemen hemen bir başmüdüre denktir ama onun mevkisi çok daha fazla güç taşır. Gece Evinde Yüksek Rahibe olarak görev yaptığı gibi aynı zamanda öğrencilere Vampir Sosyolojisi öğretir ve Loren Blake'in sevgilisidir. Yosun yeşili gözlü ve koyu kestane saçlı tarif edilir. İlk zamanlarda Neferet kendini Zoey'e tatlı, koruyucu ve annevari biri olarak gösterir ancak kitapların devamında gizli bir sır açığa çıkar. Neferet kötülüğü kucaklar ve Nyx'in yolundan sapar. Yeryüzüne inmiş ölümsüz bir melek olan Kalona'yı diriltir ve ölümsüzlüğe ulaşmak için onu kullanır. Eski yöntemlerle dünyayı vampirlerin hüküm sürdüğü ilkel haline çevirmek ve yeryüzünün kraliçesi olmak ister. Neferet'in sonradan Profesör Loren Blake ve Profesör Patricia Nolan'ı öldüren katil olduğu ortaya çıkar.

  Erik Night

  Bir zamanlar Afrodit'in erkek arkadaşı olan, nefes kesici, yakışıklı ve yetenekli bir aktör olan Erik, onu seven ama aynı zamanda Heath'a kan yoluyla damgalanan Zoey'e aşık olur. Zoey onu kıvırcık siyah saçları ve iri mavi gözleriyle "Süpermen" olarak tanımlar. Erik aşırı sahiplenicidir ve hemen kıskanmaya eğilimlidir. Değişimini yeni tamamlamış ve Gece Evindeki yedek Drama öğretmeni olmuştur. Seçilmişte Erik, Zoey'in Loren Blake'le ilişkiye girdiğini görünce ondan ayrılır, ama onu hala sever, Kalona'nın cazibesine karşı direnmek için bu olayı unutur ve Gece Evinden kaçtıklarında tekrar Zoey ile tekrar bir araya gelir. Ancak, Baştan Çıkarılmış'ta Zoey, James Stark ve Heath Luck ile ilişkisi olduğu için Erik'in onu sahiplenmesinin kontrolden çıktığını hissettikten sonra tekrar ayrılırlar. Erik sonra Venüs'le ilgilenmeye başlar.

  Loren Blake

  Vampirlerin şair Laureate'sidir ve öğretmendir. Loren Blake'in koyu saçları, koyu gözleri vardır ve her kadının hayalindeki mükemmel adam gibidir. Loren, Zoey'e normal öğretmen-öğrenci ilişkisini aşacak derecede ilgi gösterir. O ve Zoey ilişkiye girdiklerinde damgalanınca Zoey ile Heath arasındaki bağ kırılır. Çok geçmeden Loren'in Neferet'e aşık olduğu gibi onunla işbirliği içerisinde olduğu da anlaşılır. Aralarındaki damganın oluşturduğu bağ sayesinde Zoey'in üzgünlüğünü hissedince Loren onu aramaya çıkar ve Neferet tarafından öldürülür. "Baştan Çıkarılmış"ta Loren'i Neferet'in öldürdüğü ve nedeninin Zoey'i ve Neferet'i aynı anda istemesi olduğu ortaya çıkar.

  Darius

  Vampir bir savaşçı ve seçkin Vampir koruması Erebus'un Oğullarının bir üyesidir. Darius hikâyeye Seçilmiş'te girer ve Zoey'in koruması olur. Darius aynı zamanda Afrodit'in ilk gerçek aşkıdır,Afrodit'in en iyisi olduğuna inanır.Afrodit onun sayesinde kendine inanmaya başlar,bu yüzden Baştan Çıkarılmış'ta ona Savaşçı Yemini verir bu sayede onu sonsuza kadar koruyabilecek ve duygularını anlayabilecektir.O aynı zamanda Kalona'nın Erebus olduğuna inanmayan tek Erebus'un Oğludur.Ve genç bir vampirdir.

  Lenobia

  Lenobia, Binicilik Profesörüdür. Uzun sarı saçları ve Zoey'in barut rengi olarak tarif ettiği tuhaf gri renk gözleri olan minyon bir kadın olarak anlatılır. İşareti şaha kalkmış atlar gibi göründüğü için olağanüstü güzeldir. Zoey'e inancı tamdır, ve onun rehberi olarak görevini yapar. Zoey'in arkadaşlarıyla birlikte Benediktin Manastırına kaçmalarına yardımcı olur. Lenobia serttir ama son derece saygındır. Nyx'in Yüksek Kurulu da dahil olmak üzere sahip olduğu geniş bağlantılarıyla asil ve bilge bir Vampirdir.

  Kırmızı Vampirler

  Stevie Rae Johnson

  Oklahomalı hoş bir kız olan Stevie Rae, Zoey'nin oda arkadaşı ve en yakın arkadaşıdır. Toprak üzerinde kontrol yeteneği vardır. Yalın ve dürüst olarak tarif edilir, ama serinin devamında onun diğer yönleri görünmeye başlar. Stevie Rae'nin bedeni değişimi reddedince Neferet'in kötü kalpli kırmızı çaylaklarından birine dönüşür. Zoey onun insanlığını bulmasına yardım etmeden önce, bilinen ilk Kırmızı Vampire dönüşür. Av'da, Stevie Rae Afrodit'in kanını içerken, ikisi kazara birbirlerine damgalanırlar, ama Baştan Çıkarılmış'ta Stevie Rae bir Alaycı Kuzgun olan Rephaim'in kanını içince Afroditle arasındaki damga bozulur. Steive Rae kıvırcık saçlarıyla, kısa saçlı olan nadir çaylaklardan biridir. Biraz hödük görünen Steive Rae genellikle kovboy çizmeleri ve dar pantolonlar giyer. O aynı zamanda Kırmızı Vampirlerin Yüksek Rahibesidir. Yanmışta, o ve Rephaim birbirlerine karşı hislerini geliştirmeye başlarlar, ama kitabın sonunda Kalona'nın dönüşüyle aralarına bir engel girer. Aynı kitapta, kazayla Karanlık'ın beden bulmuş halini çağırır ve kendini tehlikeye atar. Canavarı kovmak için, Aydınlık'ın beden bulmuş halini çağırınca ona borçlanır ve Rephaim'in içindeki insanlığa bağlanır.

  Stark

  Çoğunlukla James Stark olarak bilinen Stark, dünyanın en iyi okçusudur ama bundan gurur duymaz. Stark Chicago'daki Gece Evinden transfer edildikten sonra ortaya çıkar, oradaki ilk gecesinde, Zoey onun için duygularını geliştirmeye başlarken, onun kollarında ölür. İyi yapılı kollarıyla ortalama bir boyu, kum kahverengisi saçları, sıcak kahverengi gözleri ve kendini beğenmiş bir gülümsemesi vardır. Stark bir okçudur ve Nyx'ten ona gelen armağan hedefi asla ıskalamamasıdır. Ne yazık ki bilinçaltının seçtiği hedef, vurmak istediğiyle aynı olmak zorunda değildir. Danışmanını öldürdüğü korkunç bir kazadan sonra okçuluktan vazgeçmiştir, ama Zoey onu ikna edince okçuluğa devam eder. Stark bir kırmızı çaylağa dönüştükten sonra Zoey onun doğruyu seçmesine yardım eder ve bu Değişmesine yol açar; bu Zoey onun Savaşçı Yeminini kabul ettiğinde gerçekleşir ve Stark bilinen ikinci Kırmızı Vampir olur. Neferet Stark'a, Zoey'nin kendisinin olduğunu düşündüğü kalbini vurmasını emrettiğinde Stark okuyla neredeyse kendini öldürecekken Zoey onu korumak için beş elementi gönderir ve oku durdurur. Stark ağır yaralanır ama sağ kalır. Yedinci kitap Yanmışta, Stark, Öteki Dünya'da Zoey'nin parçalanmış ruhunu kurtarabilmek için onun Koruyucusu olur. P.C. Cast, Stark'ın Koruyucuya dönüşmesinin onun için bile bir sürpriz olduğunu; aslında Stark'ın basit bir şekilde Stevie Rae'ye ilgi duyması fikrini ortaya attığını söylemiştir.

  Dallas

  Stevie Rae'nin kırmızı çaylaklarından biri, bir bakıma onun erkek arkadaşı. Stevie Rae ondan beslenmek için boynunu ısırmadan hemen önce Rephaim onları ilişkiye girerken görünce, Stevie Rae'nin Rephaim'i savunmasına o kadar öfkelenir ki Karanlık'ın onu ele geçirmesine izin verir ve onlara elektrik akımıyla (yeteneği) saldırır. Bu sırada Değişim geçirir ve dünyada bilinen üçüncü Kırmızı Vampir olur.

  İnsanlar

  Afrodit LaFonte

  Tulsa'nın son derece zengin belediye başkanının kızı Afrodit, Zoey'e "İşler benim istediğim şekilde yürür. Burada kendine bir yer edinmek istiyorsan, benim sözlerimi hiç aklından çıkarmazsın," diyen, kendini beğenmiş, bencil bir zengin kız olarak seriye girer. Ancak acı veren kehanet görüşleriyle sarsılan ve otoriter ailesinin zihinsel istismarına uğrayan Afrodit, yakında daha zengin ve daha kompleksli bir karakter olarak görünmeye başlar ve sonlarda Zoey'nin arkadaşı olur. Gür sarı saçlı ve göz kamaştırıcı olarak nitelendirilir. Aynı zamanda heykel gibi olduğu ve bir melek gibi göründüğü söylenir.

  Afrodit ayrıca İşarette Karanlık Kızlar olarak bilinen bir grubun lideri olarak tanıtılır, ama sonra kontrol ondan alınıp Zoey'e verilir. Afrodit Seçilmişin sonunda tekrar Değişim geçirir ve insana dönüşür. Vampir çaylaklığını kaybetmesine rağmen hala normal bir insandan daha fazla önem taşır, ona verilen tanrıça-vergisi yetenekleri hala onunla kalır. Afrodit seri ilerledikçe biraz daha yumuşar. Zoey'nin ritüel çemberinin bir parçası olur ve Zoey'de bir kız kardeş bulduğunu kendisine itiraf eder. Afrodit, Zoey ve arkadaşlarına "Geyik Sürüsü" der. Afrodit sevilmeyi hak etmediğine inansa bile onu olduğu gibi seven yeminli Savaşçısı Darius'a aşık olur. Savaşçı Yemini insanlar üzerinde bir etki yaratmadığı için bu yemin Afrodit'in sadece sıradan bir insan olmadığını kanıtlar. Stevie Rae'nin ölümünden sonra, onun Toprakla olan bağı Afrodit'e geçer. Ama Stevie Rae bir Kırmızı Vampir olarak yenidten doğduktan sonra bu bağ Nyx tarafından geri alınır ve Stevie Rae'ye geri verilir. Avda, ikisi arasında kazara olan bir damga oluşur, sonuç olarak Afrodit Stevie Rae'nin hayatını kurtarır. Baştan Çıkarılmışta, Stevie Rae, bir Alaycı Kuzgunla, Rephaimle damgalanır ve bu damgalarının bozulmasına neden olur. Yanmışta, Afrodit güçlerinin kapsamını, bir insanın ruhunu görmesini sağlayacak ve onu Nyx'in gerçek bir kahini yapacak şekilde genişleir.

  Heath Luck

  Okulunun futbol takımının oyunkurucusudur ve 3. sınıftan beri Zoey'ye aşıktır. Heath, Zoey'nin bir çaylağa dönüşmeden önceki erkek arkadaşıdır. Sonra Zoey yanlışlıkla onun kanını tadınca, birbirleriyle damgalı hale gelirler. Seri boyunca bir damgalı bir damgasız olurlar ve ilişkileri her zaman güzel, romantiktir. Onu başkalarıyla paylaşması gerektiği anlamına gelse bile, Zoey için her şeyi yapmaya hazırdır. Baştan Çıkarılmışta, Neferet ile arasında geçen konuşmaya kulak misafiri olduğu için Kalona tarafından öldürülür. Zoey Kalona'yı Heath'in kafasını koparırken görür, Kalona'ya saldırmak için Ruh'u çağırır ve başarısız olur. Yanmışta, Heath sonraki yaşamına giderken Zoey'nin parçalanmış ruhunu toparlamasına ve Diğer Dünya'dan ayrılmasına yardım edecek son bir fedakarlık yapar.

  Sylvia Kızılkuş

  Yerli bir Cherokee ve bilge bir kadın olan (ayrıca kitapta 'Ghigua' diye de anılır) Zoey'nin büyükannesi, Zoey'i avutur ve tavsiyelerde bulunur. O Zoey'nin hayatındaki anne figürüdür, ve ona söylediği isimlerin bazıları Zoeykuş ve U-we-tsi-a-ge-ya(bir Cherokee kelimesidir ve ' Kızım ' anlamına gelmektedir.)'dır. Eski Cherokee ruhlarıyla temas içindedir, Zoey'e yeni dünyasındaki Vampirlerle, ruhlarla ve şeytanlarla başa çıkmasına yardımcı olur. O ayrıca Zoey'i olduğu gibi kabul eder ve herkesin olmasını istediği gibi davranmasını beklemez. Avda Toprak'ı temsil eder ve Kalona'yı kovmaya yardım eder.

  John ve Linda Heffer

  Zoey'nin üveybabası John Heffer, eşi Linda'ya, Zoey'i önceden seven annesine hakim olan dar görüşlü bir kontrol manyağıdır. Zoey'nin Linda'yla gergin bir ilişkisi vardır. John, Vampirlere karşı olan bir dini grup İnanç İnsanlarının kıdemli bir üyesidir ve kendi dini dışındaki dinlerin yanlış olduğuna inanır. Linda kararlarını başkalarının vermesini tercih eden zayıf iradeli bir kadındır ve bu da annesi Sylvia Kızılkuşla ilişkisini bozar. Küçük bir şaka olarak, Zoey John'u üvey-zavallısı olarak adlandırır. İkisinden de Vahşiden beri hiç bahsedilmemiştir, ancak Uyanmış 'ta, Linda Heffer'ın ölüm haberi Zoey'e gelir.

  Alaycı Kuzgunlar

  Rephaim

  Rephaim Kalona'ın ilk ve en sevdiği oğludur. Baştan Çıkarılmışta, Profesör Anastasia'yı öldürür, ardından Zoey ve arkadaşlarının peşindeyken Darius'tan darbe alır. Stevie Rae onu yaralı bulur, ama insana benzeyen özelliklerinden dolayı öldürmek yerine onu kurtarır. Sağlığını kazanması için ona bakar, bu yüzden Rephaim ona bir hayat borçlanır. Stevie Rae yaşaması için onu tünellere götürür, kötü kırmızı çaylak Nicole aklını okur ve Stevie Rae'yi ele geçirip öldürmek için onu kullanmaya yeltenir. Planın kısmen işe yaramasına rağmen, Rephaim Stevie Rae'nin hayatını kurtararak ve kanını içmesine izin vererek ona olan hayat borcunu yerine getirir. Aralarında güçlü bir damga oluşur ve Stevie Rae'nin önceden damgalandığı Afrodit ile aralarındaki damga bozulur.

  Yanmışta, Stevie Rae ile yakınlaşır ve daha önce hiç hissetmediği bir şey hisseder-aşk. Stevie Rae yanlışlıkla Karanlık'ı çağırınca, Rephaim onun korkusunu hisseder ve kendisini toplamak için karanlık gücü çağırarak Stevie Rae'yi bulur ve onu kurtarır.

  Ölümsüzler

  Nyx

  Nyx tüm Vampirlerin taptığı Tanrıçadır. Ayrıca diğer kültürler tarafından da tapılır, çeşitli fiziksel biçimlerine ve isimlerine rağmen, Meryem Ana olabileceğine inanılır. Nyx İşarette Yerli Amerikan olarak görünür. Nyx'in, kendi seçimlerini yapabilmeleri için bağışladığı özgür iradeyle Neferet ona karşı gelirken, Zoey ve arkadaşları ne kadar kötü şeyler olursa olsun onun dileklerine uyarlar. Yanmışta Zoey Kalona'yla yüzleşirken müdahale eder, Kalona'yı Zoey'e olan borcunu ödemeye zorlar.

  Erebus

  Erebus altın kanatlarıyla Nyx'in Ölümsüz refakatçisidir. Kalona siyah kanatlarına rağmen Dünyada Erebus'un taklidini yapar ve Vampirlerin güvenini kazanır. Erebus şimdiye kadar kitaplarda çok sınırlı bir varlık olmuştur, ondan çoğunlukla sadece isim olarak bahsedilmiştir.

  Kalona

  Kalona, Neferet'in herkese Nyx'in refakatçisi Erebus olarak tanıttığı, yeryüzüne inmiş kötü bir melektir. Kalona Zoey'in rüyalarına girer ve onu ayartmaya çalışır. İnsanların tercihlerine göre görünümünü değiştirse de binlerce yıl önce doğmuştur. Kalona seriye ilk olarak, Neferet onu toprağın içinde tuzağa düştüğü yerden starkın stevie rae yi okuyla vurması ile serbest bırakılınca gerçek olduğu ortaya çıkan, bir Cherokee efsanesi olarak girer. Baştan Çıkarılmışta Nyx'in Savaşçısı olduğu ama Koruyucusu Erebus'u kıskanmaya başladığı için kovulduğu ortaya çıkar. Avda, Kalona ve Neferet bir daha asla dönmemek üzere okuldan kovulurlar. Kalona'nın Gece Evinde kullandığı hipnoz edici büyüsü vardır. Eski Cherokee kadınları tarafından onu sevmesi ve yeryüzünün altında tuzağa düşürmesi için yaratılan A-ya'ya aşıktır. Ayrıca Zoey Kızılkuş'un A-ya (çift anlamlı olarak 'ben' anlamına gelen bir Cherokee kelimesi) olduğuna inanır. Yanmışta Neferet'in karanlık güçleri tarafından ruh olarak Zoey'nin peşinden gönderilir. Ve hem bedeni hem de ruhu Nyx'in diyarından kovulur.,

  Film uyarlaması

  2008'de, Variety serinin film uyarlamasının erken planlama aşamasında olduğunu bildirdi. Film hakları Empire Pictures tarafından ayarlandı ve Fish in a Barrel filminin yazarı ve yönetmeni Kent Dailan tarafından İşaret için bir senaryo yazılmaktadır. Çıkış tarihi 2011'de belirlenecektir.
  Alaycı Kuş Kitap Özeti - Suzanne Collins
  Alaycı Kuş Romanı - Alaycı Kuş Roman Özeti - Alaycı Kuş Kitabının Ana Fikri - Alaycı Kuş Suzanne Collins

  KİTABIN ADI : Alaycı Kuş / Mockingjay
  KİTABIN YAZARI : Suzanne Collins / Sevinç Tezcan Yanar
  YAYINEVİ VE ADRESİ : Pegasus Yayıncılık / İSTANBUL
  BASIM TARİHİ : 2010

  Kitap Özeti

  Açlık oyunları arenada bitmişti ama Katniss için oyunlar halen beyninde devam ediyordu. Peeta Başkan Snow elinde tutsaktı. Katniss 13. mıntıkada kolunda psikiyatri hastası olduğunu belirten bilezik ile etrafta dolanıyor ve ona verilen görevlerden kaçarak kendine sığınaklar buluyordu. Ama annesi ve kardeşi 13. mıntıkaya ayak uydurarak hastanede çalışmaya başlamışlardı 13. mıntıka başkanı Coin Katniss ‘in 12. mıntıkaya göz atması için bir ekiple gitmesine izin verdiğinde Katniss evinden geriye kalanları ve birde kız kardeşinin kedisini geri getirmişti.

  Peeta ‘nın televizyondaki konuşması Katniss dehşete düşürmüştü. Peeta isyanın durmasını istiyordu. Ama 13. mıntıka başkanı ve diğer üyeler Katniss alaycı kuş olarak mıntıkalara gidip kendini göstermesini ve mıntıkaların isyanlarının birleşmesini istiyorlardı.Katniss buna karşılık bazı şartları vardı. Öncelikle diğer esir galipler 13. mıntıka tarafından ceza almayacaklardı, kardeşinin kedisi kalacaktı, ava çıkabilecekti ve Başkan Snow kendi öldürecekti..Tüm bunlar katniss iş birliği yaparsa geçerli olacaktı.

  İlk olarak Katniss ,Gale ve televizyon ekibi 8. mıntıkaya gittiler.8. mıntıka tam bir kaos içerisinde bulundu. İnsanlar katniss yaşadığını görünce seviniyorlardı tek üzüntüleri Katniss bebeğini düşürdüğü haberi idi. Katniss mıntıkadan ayrılmadan Capitol uçakları saldırıya geçti ve Katniss tüm engellere rağmen Gale ile birlikte ateş açarak karşılık verdi. Bu olayın televizyonda gösterilmesiyle Capitol onun yaşadığını gördü. Katniss gözlerini hastanede açtı. Yaralarının iyileşmesi zaman alacaktı .Bir süre sonra televizyon ekibiyle zaman zaman çekim yapmaya eski mıntıkasına gidiyordu.

  Peeta ekranda yeniden belirdiğinde çok kötü durumda idi ama yinede 13. mıntıkaya saldırı yapılacağını zorda olsa televizyondan bildirdi.13. mıntıkadaki herkes siren sesiyle sığınaklara çekildi.Bombalama bir kaçgün sürdü. Finnick aklını kaçırmış gibi davransada Katniss anlayan tek kişiydi. Gale sanki Coin tarafında idi. Gözlerini öfke,kin ve nefret bürümüştü ve Katniss arası artık eskisi gibi değildi.

  Peetave diğer esirler iyi bir kurtarma operasyonu sonucu 13. mıntıkaya getirilmişlerdi. Finnick Annie kurtarıldığına çok sevinmişti. Katniss Peeta ile karşılaşması tam bir olay oldu. Peeta Katniss’i boğarak öldürmeye çalıştı. Katniss görevliler zor kurtardı ve Peeta bağlandı. Capitolde Peeta beyni ile oynandığı anlaşıldı. Peeta sadece Katniss öldürmek istiyordu. Katniss onun yanına yaklaşmıyordu adeta onu dışlamıştı. Katniss tüm bu olanlara anlam veremiyordu ve oradan uzaklaşmak istiyordu. Coin onu ve ekibini başkan Snow silah ve muhafız sağlayan 2. mıntıkaya isyancıların yanına gönderdi. Orada ceviz adını verdikleri dağın içinde bulunan üssü devre dışı bırakmaları gerekiyordu. Gale ceviz içerisindekilerle birlikte yok etmeyi önerdi.Ama Katniss buna karşı çıktı. Sonunda ceviz girirşini çığla kapatıp insanlara dağdan çıkan tren yolundan kaçma fırsatının verdiler. Plan işledi ama sonu tam bir savaş oldu. Katniss yaralı muhafızı kurtarmak isterken başkası tarafından vuruldu.2. mıntıkada isyancıların olmuştu artık.katniss hastanede gözünü açtığında Johanna ile karşılaştı.Oda Snow’ un işkencesinde nasibini fazlası ile almıştı..Oda Snow öldürmek istiyordu ve Katniss iş birliğine girişti. Tüm olanlardan sonra tek mutluluk anları Finnick ve Annie evliliği oldu. Düğün televizyondan Capitole bile gösterilmişti.

  Johanna ile Katniss askeri eğitime katıldılar. Onlar için çalışmalar ağırdı ama sonunda testi sadece Katniss geçebildi ve özel bir birliğe kaydırıldı. Johanna işkenceden dolayı kendini toparlayamadığı için testi geçememişti. Katniss,Gale,ve Finnick’in içinde bulundukları grup savaşın içinde olmayacaklardı. Onlar için savaş arenası başka bir yerde yaratılmıştı..Onlar sadece televizyona savaşta gibi davranarak kendilerini tehlikeye atmayacaklardı. Bu arada 13. mıntıka başkanı Coin takviye olarak Peeta grubun bulunduğu yere gönderdi. Amacı ona baş kaldıran Katniss’i ortadan kaldırmaktı.Olanlar oldu ve Peeta tekrar Katniss saldırdı ve onu durdurmaya çalışan askeri iterek onun yanlışlıkla tuzak olan kozaya çarptırdı ve asker öldü. Bunlar yaşanırken başkan Snow onları tuzağa düşürdü ..Katniss ve diğerleri bir eve sığınarak kurtuldular ve Peeta kelepçe ile zapt ettiler. Katniss Snow öldürmek için Capitole gitmeye karar verdi ve askerlere bunu görev gibi göstererek kandırdı. Gruponun yanında savaşma kararı aldı. Timin yeri artık Snow tarafından belirlenmişti ve onları avlamak için avcılarını göndermişti bile muttalar önlerine geleni parçalıyorlardı. Ekip yer altı tünelleriye hedefe ulaşmaya çalışırken muttalar takibi yüzünden ekipten ölenler olmaya başlamıştı. Sonunda 5 kişi kalmışlardı. Sonunda sığınacak yer bulduklarında tekrar plan yaptılar ve Katniss ve Gale’ nin kılık değiştirerek halkın arasına karışıp Snow malikanesine girmesine karar verdiler.

  İşler umdukları gibi olmadı. İsyancılar şehre geldiler ve savaş başladı. İnsanlar katliam ediliyorlardı. Katniss en son hatırladığı Gale esir alınması ve kız kardeşinin patlama sonucunda yaralanan çocuklara yardım ederken ikinci patlamada ölmesi oldu. 13. mıntıkada tekrar gözlerini açtığında Başkan Snow yakalandığını öğrendi. Ama Katniss artık tükenmişti. Snow öldürmek istiyordu ve bu televizyon karşısında ayarlandığında 13. mıntıka Başkanı Coin tek okla öldürdü. Onu hemen tutukladılar ve günlerce kapalı kaldı.Oradan çıktığı gün onu 12.mıntıkaya sürgün ettiler.Annesi 4. mıntıkada yeni kurulan hastanede çalışmaya başladı. Gale ise 2. mıntıkada çok iyi bir iş bulmuştu.Katniss birkaç kişi ile birlikte eve döndü. Katniss olanları atlatamıyordu ve yaşamdan tamamen soyutlanmıştı. Peeta onun tekrar yaşama dönmesini sağladı.Katniss onun sayesinde hayata yeniden başladı ve yıllar sonra ikisinin çocukları oldu. Açlık oyunları artık tarih olmuştu.

  Kitap Hakkında

  Alaycı Kuş (Orijinal adı: Mockingjay), The Underland Chronicles serisinin yazarı Suzanne Collins tarafından yazılan bilim kurgu serisinin üçüncü ve son romanı. Serinin ilk kitabı olan Açlık Oyunları, 14 Eylül 2008'de basıldı. Birçok ülkede en çok satanlar listesine giren kitabın arka kapağında Stephenie Meyer ve Stephen King'in görüşleri yer almaktadır. Bu kitabın devamı olan ikinci kitap Ateşi Yakalamak Eylül 2009'da, üçüncü kitap olan Alaycı Kuş ise Eylül 2010'da satışa sunuldu.
  Ateşi Yakalamak Kitap Özeti - Suzanne Collins
  Ateşi Yakalamak Romanı - Ateşi Yakalamak Roman Özeti - Ateşi Yakalamak Kitabının Ana Fikri - Ateşi Yakalamak Suzanne Collins

  KİTABIN ADI : Ateşi Yakalamak / Catching The Fire
  KİTABIN YAZARI : Suzanne Collins / Sevinç Tezcan Yanar
  YAYINEVİ VE ADRESİ : Pegasus Yayıncılık / İSTANBUL
  BASIM TARİHİ : 2009

  Kitap Özeti

  74. Açlık Oyunları'nı kazandıktan sınra Katniss ve Peeta, Panem ülkesinin en yoksul bölgelesi olan 12. Mıntıka'ya geri dönmüşlerdir. Katniss ve Peeta Panem şehrindeki Zafer Turu'ne başlamaya hazırlanıyorlardı fakat oyunları kazandıklarından ve Peeta Katniss'e olan duygularını serbest bıraktıktan ve Katniss akıl hocaları Haymitch Abernathy istediği gibi abartılı bir şekilde karşılık verdiğinden beri konuşmamışlardı. Katniss, 12. Mıntıka'ya dönüşleri üzerine Gale'in kendisini öpmesinde olduğu gibi, Peeta ve Gale olan duygularını anlamakta zorlanıyordu. Katniss'in tam ayrılacağı gün Başkan Snow Katniss'in evine geldi ve ona Panem'in insanlarını, Peeta ile olan aşkalarını ikna etmek zorunda olduğunu söyledi çünkü Oyun'lardaki intihara girişimlerinin aşktan çok Capitol'e başkaldırı olduğunu düşünen insanlar arasında huzursuzluk başlattığını söyledi. Dolaylı olarak Gale ve Katniss'in ailelerini tehdit etti.

  Zafer Turu'nun ilk durağı, ölmeden önce Katniss'in arkadaşı ve müttefiki olan Rue'nun evi olan 11. Mıntıka idi. Seromoni sırasında Katniss ve Peeta 11. Mıntıka halkına ufak bir konuşma yaptılar, onlara verdikleri ekmekten dolayı teşşekür ettiler ve Peeta Rue ve Thresh'in(11. Mıntıka'nın kurbanları) ailelerine kendi kazanç payından vermeyi önerdi. Konuşma sona erdikten sonra, yaşlı bir adam eskiden Rue'nun Katniss'e güvende olduğunu belirttiği ıslığı çaldı.

  Islık bir işaret gibi davrandı ve herkes Katniss'i, onun Rue'ya veda ederken yaptığı işaretin aynısı ile selamladı. Ancak yaşlı adam vurularak öldürüldü ve Capitol turun geri kalan kısmında herhangi bir kişisel konuşmanın yapılmasını reddetti. Daha sonra Katniss ve Peeta tüm mıntıkalar ve Capitol boyunca turlarına devam ettiler. Katniss Peeta'yı aşklarının önemini vurgulamak zorunda oldukları konusunda bilgilendirir ve Peeta yanıt olarak, röpartaj sırasında Katniss'e evlenme teklif eder. Buna rağmen, Katniis, mıntıkalar boyunca isyanı bastırma ve Snow'u ikna etme çabalarının başarısız olduğunu haber alır.

  12. Mıntıka'daki kutlama yemeğinde Katniss, 8. Mıntıka'daki şiddet içeren ayaklanmayı ve bunun sonucunda Barış Gücü'nün pek çok sivili öldürdüğünü gösteren gizli TV yayınını görür. Bu olaydan sonra 12. Mıntıkada güvenlik kitlesel olarak sıkılaştırıldı ve Barış Gücü görevlileri yerlerini aldılar. Gale Barış Gücü'nin yeni lideri tarafından, avlandığı için kırbaçlanmış ve 12. Mıntıka'nın çevresini saran tellerdeki elektirik, Katniss'in kaçmasını ya da avlanmasını engellemek için devreye sokulmuştur. Buna rağmen Katniss ormana kaçmış ve 8. Mıntıka'dan gelen iki tane kaçak ile karşılaşmıştır.

  13. Mıntıka'nın aslında Capitol tarafından yok edilmediği, sakinlerinin yer altına gittikleri ile ilgili bir teorilerini Katniss ile paylaştılar. Eve döndüğünde, Cinna ve stilisti düğün çekimlerine Kantniss'i hazırlamak için hazır bekliyorlardı. Stilisti Katniss'e, kendisinin önderlik ettiği ayaklanmanın Panem boyunca yayıldığını ve Capitol'e giden malzemelerde aksama olduğunu anlattı. Başkan Snow her çeyrek yüzyılda bir düzenlenen açlık oyunlarının özel versiyonda, 75. Açlık Oyunları için oyunları kazanan haraçların sağ kalanları arasından birer haraç seçileceğini duyurmuştur. Katniss 12. Mıntıka'nın kadın haracı olarak, Haymitch ise erkek haraç olarak seçilmiş fakat Peeta Katniss'i korumak için gönüllü olmuştur.

  Capitol'e vardıklarında Peeta ve Katniss tüm mıntıkalardan gelecek olası düşmanlara göz gezdirdiler. Katniss Açlık Oyunlarını 14 yaşında kazanmış olan, 24 yaşındaki Finnick Odair ile ve Finnick'in 80 yaşındaki akıl hocası Mags ile tanışır. İkiside 4. Mıntıka'dan gelmektedirler. Aynı zamanda 3. Mıntıka'dan yaşlı Beetee and Wiress çiftiyle karşılaşır. Kendilerinin sıra dışı zeki ve elektornikle çalışmaya uyum sağladıkları söylenmektedir.

  Oyunlar, kubbe şeklinde şekillendirilmiş ve etrafı minyatür bir denizle çevrilmiş ufak bir adada geçmektedir. Cornucopia adanın ortasında yerleştirilmiştir ve adada ormanlık bölge bulunmaktadır. Oyunlar başladıklarında Peeta ve Katniss, kendilerini Finnick ve Mags ile doğal bir ittifak içerisinde bulurlar. Arenanın çevresini öğrenmek istediler fakat Peeta'nın kalbi durdu. Şansları yanlarındaydı çünkü, Finnick ona kalp masajı yapabilecek kadar eğitimliydi. Gece yarısı, yıldırım yakınlarındaki bir ağaca çarptı ve bir saat sonra oyun yapımcıları grupların olduğu bölgeye zehirli bir duman saldı. Duman kaslarda spazma sebep oldu ve Katniss Mags'i, Finncik ise Peeta'yı taşımaya çalışırken koşmalarını önledi. Katniss Mags'i taşıyamadığı için, kendisini feda etti, böylelikle diğer üçü kaçmayı başarabildi.

  Mags'in ölümünden sonra bir grup mutant maymunun saldırısına maruz kaldılar ancak, &. Mıntıka'dan gelen kadın haracın Peeta'yı kurtarmak için kendini feda etmesi sonucu kurtuldular. Katniss, Peeta ve Finncik küçümseyici ve çoğu kez zalim olan 7. Mıntıka'nın kalibi Johanna Mason güçlerine katılırlar. Grupta sakat Beetee ve şoka girmiş, sürekli olarak tik tak şeklinde sayıklayan Wiress bulunmaktadır. Wiress'in sözlerinden Katniss adanın saat şeklinde tasarlandığını ve oyun yapımcılarının felaketlerinin yıldırım sinyali ile harekete geçen zaman çizelgesine göre meydana geldiğini farketmiştir.

  Cornucopia merkezinde toplandıkları sırada kariyerler gruba saldırmış ve Wiress'i öldürmüşleridir. Mücadele oyun yapımcıları bölgeyi değiştirerek, savaşı kısa sürede sonlandırmışlardır. Beetee areanın aydınlatmasındaki elektriği, kalan kariyer haraçları üzerinde kullanabileceği bir plan hazırlar. Geceleyin grup plan için ayrılır ancak kalan haraçlardan tarafından bağımsız olarak saldırıya uğrar. Katniss kendinden geçmiştir ve takipçisi Johanna tarafından kaldırılmıştır. Daha sonra Johanna Katniss'den uzaktaki geriye kalan iki haraca liderlik etmiştir. Yaralanan Katniss, Beetee'ye rastlar, tele bağlı bir bıçak tutmaktadır ve planladıkları gibi teli korumakalkanına yönlendirmiştir. Katniis teli bir oka bağlar ve korumakalkanını kontrol panelini hedef alır ve sonucunda kısa süreli felç geçirir.

  Uyandığında, var olduğunu düşünmediği 13. Mıntıka'ya götürülmüştür. Finnick, Beetee, ve Haymitch'e katılır. Fakat Johanna ve Peeta Capitol tarafından esir alınmıştır. Katniss oyunların başından beri, birçok haracın, Haymitch'in ve gizlice Capitol'e karşı olan baş oyunkurucu Plutarch'ın arasında Katniss ve Peeta'yı arenadan kaçıracak gizli bir plan olduğunu bilmekteydi. Katniss'in görüntüsü, oyunları boyunca neredeyse tüm mıntıkaralara yayılan isyanın sembolü olmuştur. Tüm haraçlar kendi yaşamları pahasına Katniss'i hayatta tutacaklarına dair ittifakta bulunmuşlardır. Kitap, Katniss'in en yakın arkadaşı Gale'in Katniss'in ailesi ile beraber kaçmasına rağmen, 12. Mıntıka'nın bombalandığını ve tamamen yok edildiğini haber vermesi ile biter.

  Basım Hikayesi

  Kitap aslen 8 Eylül tarihinde kitapçılardaki yerini alacakken, parakendecilerin isteği üzerine ABD'de resmi tatil olan İşçi Bayramın'dan ve okulların açılmasından önceki bir tarih olan 1 Eylül 2009 tarihinde raflardaki yerini almıştır. Aynı gün sesli kitap olarak piyasaya çıkmıştır.

  Temaları

  Kitabın ana temalarından biri hayatta kalmaktır.

  Kitabın diğer ana temalarından biri bağımlılığa karşı bağımsızlığın mücadelesidir. Bir eleştirmen Açlık Oyunlarının ikinci kitabında, Katniss ve Peeta kesinlikle bağımsızlardır. Birbirlerine hayatta kalmaları için yardım etmektedirler. İşin gerçeği, ikiside diğerinin hayatta kalmasını kendilerininkinden daha fazla istemektedirler. yorumunda bulunmuştur.

  Hükümet kontrolü kitabın ve serinin başka bir ana temasıdır. İlk isyanı bastırdıktan sonra Capitol, her mıntıkayı ve insanların yaşamlarını kontrol etmek için kurallar yaratmıştır. Kitabın diğer temaları arasında ahlak, itaat, fedakarlık, kefaret, sevgi, ve hukuk bulunur.

  Mekan

  Ateşi Yakalamak bir zamanlar ABD ve Kanada'nın yer aldığı, Panem olarak adlandırılan kurgusal bir ülkede geçmektedir. The Capitol, baş şehir ve hükümetin bulunduğu Kayalak Dağları(Rocky Mountains) olarak adlandırılan bir bölgededir. Katniss'in evi olan Mıntıka 12, Appalachian bölgesinde kömürce zengin mağden yataklarının olduğu yerdedir. Toplam olarak 12 Mıntıka bulunmakla beraber, bir zamanlar Capitol'e başlattığı isyan sonrası yok edilen mıntıka ile toplam 13 mıntıka vardı. Açlık Oyunları her yıl oyunları için özel olarak inşaa edilmiş bilinmeyen bir yerde düzenlenmektedir.


  Kitap'ın Filmi

  Kitabın filmi ise 22 Kasım 2013 tarihinde vizyona girecektir.
  Açlık Oyunları Kitap Özeti - Suzanne Collins
  Açlık Oyunları Romanı - Açlık Oyunları Roman Özeti - Açlık Oyunları Kitabının Ana Fikri - Açlık Oyunları Suzanne Collins

  KİTABIN ADI : Açlık Oyunları / The Hunger Games
  KİTABIN YAZARI : Suzanne Collins / Sevinç Tezcan Yanar
  YAYINEVİ VE ADRESİ : Pegasus Yayıncılık / İSTANBUL
  BASIM TARİHİ : 2009

  Kitap Özet

  Konusu, belirlenmemiş gelecek bir zamanda geçen kitapta, bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde Panem ulusu yaşamaktadır. Zengin ve güçlü Başkent Capitol'ün etrafında bir hat boyunca sıralanan fakir ve güçten yoksun bırakılmış 12 bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve acımasızdır. Bu 12 bölgenin her biri her yıl yapılan Açlık oyunlarına katılmak zorundadır.

  Açlık Oyunları 74 yıl önce Capitol’e karşı gelen ve bunun sonucunda Capitol tarafından imha edilen 13.Bölgenin başına gelenleri anımsatmak amacıyla düzenlenmektedir. Kapitolun hazırladığı açık alanda düzenlenen ve kurallarının Kapitol oyun kurucuları tarafından yapıldığı yarışma için kura ile her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve birer kız çocuğu seçilip gönderilmektedir. Açlık oyunları TV'den canlı yayınlanan ve herkesin seyretmek zorunda olduğu, 23 çocuğun ölümü ve hayatta kalmayı başarabilen 1 çocuğun zaferiyle sonuçlanan bir ölüm oyunudur.

  Açlık oyunları, çocukların bile Capitol’ün gücü karşısında değersiz oluşları yani Kapitol’ün tek hâkim güç oluşunun acımasız bir anlatım şeklidir. Kısaca Capitol’ün Açlık Oyunlarıyla verdiği mesaj; Bize karşı gelmeyin, aksi takdirde sizi öldürmekten daha kötüsünü yaparız, ÇOCUKLARINIZI ÖLDÜRÜRÜZ’dür.

  Hikâyenin baş kahramanı on altı yaşındaki babasız Katniss Everdeen, annesi ve 12 yaşındaki kız kardeşi ile yaşamaktadır. Oyunlarda kurada çıkan kız kardeşi Primrose’ın yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır. Ancak Katniss daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kız kardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir. Gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur. Eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneğini başlatmış olacaktır.

  12.bölgeden kuradan çıkan erkek yarışmacı olan Peeta Mellark ise Katniss’in okuldan tanıdığı fırıncının oğludur. Peeta’nın Katniss’in ailesinin açlıktan ölmek üzere olduğu bir durumda ceza alacağını bile bile Katniss’e ekmek vermiş olması oyunlarda Katnis’in işini daha da zorlaştırır. Bir zamanlar hayatını kurtaran çocuğu, şimdi hayatta kalmak için öldürmek zorunda kalacaktır.


  Karakterler

  • Katniss Everdeen: Madenci olan babası bir maden kazasında öldükten sonra hayata küsen annesi ve o zamanlar daha çok ufak olan kardeşinin bütün sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan 16 yaşındaki Katniss, son olarak da kurada adı çıkan, hayatta her şeyden önemli olan küçük kardeşi Primrose’un yerini alarak Açlık Oyunlarına 12.Bölgeden katılan kız yarışmacıdır. Ailesini hayatta tutabilmek için 11 yaşından beri girilmesi yasak olan ormanda avcılık yapan ve tuttuklarını köylülerle takas yaparak ihtiyaçlarını gideren Katniss ok atma konusunda inanılmaz yeteneklidir ve bitkileri iyi tanır. Her anlamda en iyi arkadaşı olan Gale’in kurduğu tuzaklar ve Katniss’in okla vurduğu avlar şimdilik onları idare etmektedir.

  • Peeta Mallark: 16 yaşında, sarı saçlı, mavi gözlüdür. Okuldan sonra fırıncı olan ailesine yardımcı olan Peeta hayatı boyunca hiç avlanmamış ve ailesine bakmak durumunda kalmamıştır.Bayat ekmeklerle olsalar da karınları doymaktadır. Fırıncıda çalışırken sürekli ağır ekmek sepetlerini kaldırdığı için güçlü kollara, pastaları süslediği için de iyi bir kamuflaj yeteneğine sahiptir. İki tane ağabeyi vardır. Dikkat çekici bir çocuk olmamakla beraber yaşına göre çok olgun, merhametli ve dürüsttür. Açlık oyunlarına seçilince, kimse onun yerine geçmeye gönüllü olmamıştır. Katniss'e aşıktır.Aşkını ilk defa Capitol'de açıklar.

  • Gale Hawthorne: Gale, aynı Katniss gibi, siyah saçlara ve gri gözlere sahiptir. 18 yaşındadır. Avcılıkta, tuzak kurmakta, iz kaybettirmede en iyisidir. Babası Katniss'in babasıyla beraber maden kazasında ölünce, 3 erkek kardeşine ve annesine bakmak için avlanmak ve değiş tokuş yapmak zorunda kalmıştır. Zaman içinde Katniss'le iyi anlaşmaya başlar ve dost olurlar. Evlerine beraber yiyecek götürürler. Gale çok yakışıklıdır ve okuldaki tüm kızlar onun peşinden koşmaktadır. Ancak o da Katniss'e âşıktır. Katniss ise duygularından emin değildir.

  • Primrose Everdeen: Katniss'in kız kardeşidir. 12 yaşındadır. Sarı saçlara, mavi gözlere sahiptir. Çok merhametli ve duygusal olduğu için av konusunda ablasına yardımcı olamaz ama eczacı olan annesinden bitkiler konusunda çok şey öğrenmiştir ve hastaları tedavi konusunda annesine gerçek anlamda iyi bir yardımcıdır. Ablası Katniss’e düşkünlüğü ve sevgisi tartışılmaz olan Prim 12.Mıntıkadaki herkes tarafından da çok sevilmektedir. Lady isimli ablasının hediye ettiği bir keçisi ve çok çirkin olmasına rağmen Prim için hayata bağlayıcı özelliği olan Düğün Çiçeği adında bir kedisi vardır.

  • Mr. Everdeen: Madencidir ve bir maden kazasında ölmüştür. Ok yapmakta ve bitkileri tanımakta çok başarılıdır ve bunların hepsini Katniss'e öğretmiştir.

  • Mrs. Everdeen: Sarı saçlara, mavi gözlere sahiptir. Eczacıdır. Eşi öldükten sonra dünyayla ilişkilerini koparmış, yaşamak adına sadece nefes alıp verdiği bir dönem olmuştur. Kendisini ve kız kardeşini bu anlamda yaşarken terk ettiği için Katniss annesini hiçbir zaman affedemeyecektir. Kendini biraz daha toparladığı dönemlerde, bulundukları bölgede kimsenin parası doktorlara yetmediği için genelde hastaları Prim'le beraber o tedavi eder.

  • Haymitch Abernathy: 12. Bölgeden açlık oyunlarını kazanan tek kişidir ve bu yüzden 12. bölgeden açlık oyunlarına katılan herkese istese de istemese de kazandığı seneden beri koçluk yapmaktadır. Katıldığı açlık oyunları sonrasında yaşadığı travmayı seneler boyunca şarap içerek hafifletmeye çalışan ve bu yüzden genellikle sarhoş dolaşan Haymitch aslında çok zeki ve duyarlı bir kişiliktir. Her Açlık Oyunlarına katılan yarışmacılar gibi Haymitch’ de de Açlık Oyunlarının izleri hiç silinmemiştir. Oyunlara bir çocuk göndermek istemediğinden hiç evlenmemeyi seçmiş olması, hala karanlıkta uyuyamaması bunlardan sadece birkaçıdır.

  • Cinna: Katniss'in stilistidir. Açlık oyunlarının tüm kutlamalarında, açılışlarında Katniss'i hazırlar. Katniss onu çok sevmektedir ve kendisine yakın hissetmektedir.

  Kitapta, Cinna’nın karakterinin önemi yazarın yaratıcılığını gözler önüne sermesi bakımından önemlidir. Açlık Oyunlarının kurgusu bir yana, kostümlerin tasarımları gerçekten zekice ve oldukça zevklidir. Özellikle, Açlık Oyunlarının başkanının emri üzerine Katnis’in maden ocaklarından geldiğinin ön plana çıkması amacıyla kömür temasının işlendiği bir elbise ile televizyonlara çıkması istendiğinde, Cinna’nın hazırladığı -yani Suzan Collins’in tasarladığı elbise,- Katnis’in kollarını yukarı kaldırmasıyla alevden küle dönüşen elbise, kitapta temalarla kostümlerin birebir örtüştüğü en güzel örneklerden biridir…


  Kitap Hakkında

  Açlık Oyunları (Orijinal adı:The Hunger Games), Gregor ve Yeraltı Günlükleri serisinin yazarı Suzanne Collins tarafından yazılan bilim kurgu romanıdır. İlk olarak 14 Eylül 2008'de basıldı. Birçok ülkede en çok satanlar listesine girdi. Kitabın arka kapağında Stephenie Meyer ve Stephen King'in görüşleri yer almaktadır. Bu kitabın devamı olan ikinci kitap Ateşi Yakalamak Eylül 2009'da, üçüncü kitap olan Alaycı Kuş ise Eylül 2010'da satışa sunuldu.

  Film uyarlaması

  Filmin 2011 yazında çekilmeye başlanacağı belirtildi ancak ilk olarak 2013 diye duyrulan vizyon tarihi 2012'ye alındı ve film 23 Mart 2012'de vizyona girdi. Filmin yönetmeni Gary Ross; başrol oyuncuları ise Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson'dur. 142 dakikalık filmin senaristi de Miley Cyrus'un babası Billy Ray Cyrus'tur.
  Petersburg'da Osmanlı İzleri - Mustafa Armağan
  Petersburg'da Osmanlı İzleri Kitap Özet - Mustafa Armağan Kitapları - Petersburg'da Osmanlı İzleri Kitap Tanıtım - Petersburg'da Osmanlı İzleri Kitap Fiyatı - Petersburg'da Osmanlı İzleri Ön Okuma

  Kitap Özet

  "Şehirleri yazma derdinden muzdarip bir yazarımız da Mustafa Armağan'dır. O da şehirlerin tutkunudur. Çünkü şehirleri yorumlamak, insan tarihinin akışıyla cebelleşmek demektir."

  -İlber Ortaylı-

  Şehirleri konuşturan yazar Mustafa Armağan, İstanbul ve Bursa'dan sonra bu sefer de her adımında Osmanlı'nın izlerini keşfettiği St. Petersburg'un ruhuna götürüyor okurlarını. 300 yaşındaki bu görkemli başkent, genç ömrüne sığdırdığı muhteşem ve korkunç arasındaki asırlık gel-gitlerini onun satırları içinden yansıtıyor bize. Kitabın içinde bütün bir modern Rusya'nın macerası soluk alıp veriyor. Okuyucu, şehrin kurucusu "Deli Petro"dan geride küllerinden başka bir şey bırakmayan "Son Çar" II. Nikola'nın acı sonuna kadar tarihten edebiyata, baleden müziğe, sanattan mimariye, Dostoyevski'den Katerina'ya kadar pek çok konuda bir Rus tarihi okuması yapma imkânına sahip oluyor ve Osmanlı'nın tarihte hiç ilgisi olmadığını sandığımız topraklara bıraktığı izlerin peşine düşüyor.

  İlber Ortaylı'nın önsözünün de yer aldığı Petersburg'da Osmanlı İzleri-Kuğunun Son Şarkısı, Türkiye'den, İstanbul'dan çarların başkentine uzatılmış bir köprü kurma denemesi... Mustafa Armağan, bu defa şehrin içindeki "tarih"i günümüze taşıyarak St. Petersburg'un tarihini keşfe davet ediyor okuyucusunu.

  Zevkli ve öğretici bir yolculuk sizi bekliyor...


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Petersburg'da Osmanlı İzleri
  Kuğunun Son Şarkısı
  Mustafa Armağan
  Timaş Yayınları
  Tarih
  Fiyatı : 17,50 TL
  Ağustos 2012
  280 sayfa
  ISBN: 9786050804355
  Vurun Osmanlı'ya - Osman Öndeş
  Vurun Osmanlı'ya Kitap Özet - Osman Öndeş Kitapları - Vurun Osmanlı'ya Kitap Tanıtım - Vurun Osmanlı'ya Kitap Fiyatı - Vurun Osmanlı'ya Ön Okuma

  Kitap Özet

  "Hükümet-i mutlaka devrine ait tuğralar ve halkını tutsak eden hükümdarların methedilmelerini havi levhalar bulunmaktadır. Ekserisi en hasis bir çıkar amacıyla yazılmış ve kazdırılmış olan bu levha ve tuğraların bu haliyle bırakılması ve mesela Cumhuriyet fikriyle beslenen bir okulun kapısının üzerinde bir padişahın armasının ve methiyesinin bulunması kadar garip bir manzaraya, Cumhuriyetle idare olunan başka ülkelerin hemen hiçbirisinde tesadüf edilemez. Yetişecek neslin fikirlerinde istibdadın en ufak bir eserini bile bırakmamak azminde bulunduğumuza nazaran bu gibi methiyelerin hâlâ mebânî-i resmiye ve milliyede kalması kabul edilemez."

  -TBMM II. Dönem Rize Mebusu Ekrem Rize-

  Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünün hemen ardından Cumhuriyet Türkiyesi'nin ilk Büyük Millet Meclisi tutanaklarında millet olarak mazimize ve atalarımız olan Osmanlı İmparatorluğu'na karşı kin ve nefretini kusan bazı mebusların hitaplarına rastlanır. Bu olaylar arasında en utanç verici olanı; II. Dönem Milletvekilliği yapmış olan Ekrem Rize'nin hazırlayıp, muhtelif celselerde savunduğu ve yasalaşmasını sağladığı 1057 sayılı: "Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bulunan bilumum mebânî-i resmiyye ve milliyye üzerindeki tuğra ve methiyelerin kaldırılarak yerine Cumhuriyet armasıyla Cumhuriyetin tarih-i kabulünün hakkettirilmesine dair" kanun olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu'nun Türklüğü yok ettiğine inanan Ekrem Rize'nin, resmen uygulamaya girmesine neden olduğu bu yasa ile, Türkiye'de Osmanlı İmparatorluğu'ndan intikal eden tüm millî ve resmî binalardaki tuğra ve kitâbeler ağır tahribata maruz kalmış, kazınıp yok edilmiştir.

  Osman Öndeş, Vurun Osmanlı'ya kitabıyla hâlâ yürürlükte bulunan, benzeri hiçbir medeniyette görülmemiş bu kanunun tarihî sürecini, sonuçlarını ve örneklerini pek çok fotoğrafla birlikte ilk defa anlatıyor.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Vurun Osmanlı'ya
  Bir Medeniyet Nasıl Yok Edildi?
  Osman Öndeş
  Timaş Yayınları
  Tarih
  Fiyatı : 22,50 TL
  Ağustos 2012
  288 sayfa
  ISBN: 9786050804195
  Leş - Maxime Chattam
  Leş Kitap Özet - Maxime Chattam Kitapları - Leş Kitap Tanıtım - Leş Kitap Fiyatı - Leş Ön Okuma

  Kitap Özet

  Korkunç bir gölge dünyayı karanlığa sürüklemek için pusuda bekliyordu. Er ya da geç cehennem dünyaya taşınacak ve insanın içindeki cani, kötülüğünü yaymak için uyanacaktı.

  "Evet, Maxime Chattam okurlarını korkutmayı seviyor ama tam dozunda, ne eksik ne fazla. Korku ile merak arasında gidip gelen okuru tam istediği yerde, hep daha derin uçurumlarda tutuyor."

  -Le Magasine des Livres-


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Leş
  Maxime Chattam
  Doğan Kitap
  Fiyatı : 23,00 TL
  Ağustos 2012
  392 sayfa
  ISBN: 9786050908985
  Lanet İşleyiciler 3 - Kara Yürek - Holly Black
  Lanet İşleyiciler 3 Kara Yürek Kitap Özet - Holly Black Kitapları - Lanet İşleyiciler 3 Kara Yürek Kitap Tanıtım - Lanet İşleyiciler 3 Kara Yürek Kitap Fiyatı - Lanet İşleyiciler 3 Ön Okuma

  Kitap Özet

  Cassel Sharp, kiralık katil olarak kullanıldığını biliyor ama bütün bunları geride bırakmaya çalışıyor. Dolandırıcılar arasında büyümesine ve insanları aldatmanınonun için nefes almak kadar kolay olmasına rağmen iyi biri olmak istiyor. Âşık olduğu kız ünlü bir mafya üyesi ama Cassel yine de doğru olanı yapmak için savaş veriyor. Devletin düşman olduğu öğretilse de Cassel, federaller için çalışmanın akıllıca bir iş olduğunu kabullenmeye çabalıyor.

  Cassel, Lanet İşleyiciler arasında en nadir bulunan yeteneğe sahip: O bir Dönüşüm İşleyicisi. Kanun kaçağı annesinin ve sevdiği kızın suç dosyası kabarırken yeni sırlar açığa çıkıyor; doğru ile yanlış arasındaki çizgi gittikçe bulanıklaşıyor. Federaller Cassel'den imkansızı istediklerinde neyin dolandırıcılık neyin gerçek olduğuna karar vermesi gerekecek. Tehlikeli bir oyunda, aşkını kaybetmek üzereyken Cassel en büyük kumarını oynamak zorunda kalabilir ve bu kez hayatını kumarda kaybedebilir.

  New York Times çok satanlar listesinin müdavimlerinden Holly Black, Kara Yürek ile Lanet İşleyiciler üçlemesini sonlandırıyor. Bu bambaşka bir şekilde fantastik ve karanlık dünyada tüm sorular, serinin son kitabında cevap buluyor.  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Lanet İşleyiciler 3 - Kara Yürek
  Hayat Bir Kumardır
  ( Orjinal isim: Curse Workers 3 Black Heart )
  Holly Black
  Dex
  Fiyatı : 18,00 TL
  Ağustos 2012
  284 sayfa
  ISBN: 9786050909043
  Çiftlik - Emily McKay
  Çiftlik Kitap Özet - Emily McKay Kitapları - Çiftlik Kitap Tanıtım - Çiftlik Kitap Fiyatı - Çiftlik Ön Okuma

  Kitap Özet

  Lily ve ikiz kız kardeşi Mel'in bir planları vardır: Onları çevreleyen elektrik tellerinin arkasına geçip, özgürlüğe kavuşmak... Mel çevresindekilerle hemen hemen hiç konuşmamasına rağmen, diğerlerinin dikkatini çekmeyen şeyler, otistik oluşu sayesinde onun gözünden kaçmaz, elektrikli tellerin hangi kısmının geceleri devre dışı olduğu gibi... Çitleri geçmek kolay olmayacaktır fakat Lily planladığı kaçış için gerekenleri toparlarken tanıdık bir yüzle karşılaşır.

  Carter, Lily'nin karantina başlamadan önceki günlerden bir arkadaşıdır. Uzun bir müddet yakalanmamayı başardığı için çiftliğin dışındaki dünyayla ilgili birçok işe yarar bilgi edinmiştir. Ancak çiftlikteki herkes gibi Carter da dışarının insanlar için çiftlikten daha tehlikeli olabileceğini bilir.

  Acaba bu üç yoldaş dışarıda onları bekleyen Tick'lerden kaçmayı başarabilecekler mi? Birbirlerine tutunarak özgürlüklerine kavuşabilecekler mi? Yoksa tekrar vampirlerin ellerine mi düşecekler?

  Müthiş bir macera ve kaçış öyküsü sizleri bekliyor.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Çiftlik
  Kaçış Sadece Bir Başlangıçtır
  Emily McKay
  Optimum Kitap
  Fiyatı : 18,00 TL
  Ağustos 2012
  387 sayfa
  ISBN: 9786056291289
  Keten
  Keten Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Keten Hakkında - Keten Faydaları - Keten Yetiştiriciliği

  KETEN ZEYREK

  LINUM USITATISSIMUM L.

  (Linaceae-fam.)


  Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında kültür yetiştirilir.

  Yapısı: 1 m. kadar yükseklikte, tepe kısmında dallanan çıplak, silindirik gövdeli, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar; bütün kenarlı, oturak ( bitişik), dar mızrak biçiminde, almaşık, uzunca 3 damarlıdır. Çiçekler düzgün , gökmavisi, seyrek, süpürgemsi, sap uçlarında toplu bulunur. Çanak 5 bölümden ibarettir. Taç 5 yapraklı ve kaideyle kaynaşık ayrıca 5 organlıdır. Meyve çok tohumludur. Haziran- temmuz aylarında çiçek açar.

  Kullanılan Kısımlar: Keten tohumları kullanılır. Tohumlar iyice olgunlaştıktan sonra biçilir. Gerekirse meyveler güneşte veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulup dövülür. Tohumlar yumurta biçiminde, yassı, parlak, açık kahve rengi ve kokusuzdur. Rutubet payı % 13 tür. Çuvallara doldurularak paketlenir.Kuru ve havadar binarda muhafaza edilir.

  Kimyevi Terkibi:%45 kadar(başlıca gliseridlerden linol, linolen ve izolinolen aisdleri ve oleinvs. Den ibarettir) keten yağı bulunur. Keten tohumu kabuklarında helme maddeleri, albüminler, karbonhidrat, organik aisdler, fermentler, provitamin A, vs. ihtiva eder. Bitkinin bütününde, genellikle yeşil durumda iken siyanogenin glikozidi, lanimarin (fermentlerin te siriyle çözülür ve siyanohidrat ayrılır.) Bundan dolayı keten tohumu , ev hayvanlarına yem olarak verilmemelidir.

  Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Keten tohumu iltihaplanmaya karşı kullanılır. Hafif yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Öksürüğe nefes darlığına mesane ve böbreklerde iltihap ve taş , mide, bağırsak iltihapları ve ağrılarına karsıda kullanılır. Ayrıca mide ülserinde tedavi edici bir etkisi vardır.

  Keten tohumu Halk tababetinde şeker hastalığına, mide ekşimesine, ses kısıklığı, saman nezlesi idrar zorluğu, prostat iltihabı, yetersiz ve ağrılı hallerinde kanlı dışkı safra kesesi taşları, kabız, akciğer iltihabı gibi yerlerde kullanılır. Keten yağı, aynı miktarda yumurta akı ile karıştırılarak yanıklara öğütülmüş keten tohumu, çıban cerehatlı sivilce, romatizmalara ve şişkinliklere karşı lapa halinde kulanılır.

  Kullanılışı: 1 çorba kaşığı keten tohumu 400 gr. soğuk suda 1 saat bekletilir. Elde edilen sıvı günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Kestere - Solucan Otu
  Kestere Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Kestere Hakkında - Kestere Faydaları - Kestere Yetiştiriciliği

  TIBBİ KESTERE, SOLUCAN OTU

  BETONICA OFFICINALISL. (STACHYS OFFICINALIS (L.) TREV.)

  (Labiatae-fam.)


  Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafındaçalılıklar arasında ve otlu yerlerde yetişir.

  Yapısı: Kök iğ şeklinde, dört köşeli sap 20-100cm. kadar yüksek, 2 şer yapraklı, basit, doğru çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar dişli, eşkenar yumurta biçiminde, dip tarafı kalp şeklinde, kıllı veya çıplak, saptaki yapraklar oturak( bitişik) dipteki yapraklar uzun saplı, sathı daha iri ve bir rozeti oluşturur. Çiçekler kırmızımtrak ve iki cinsiyetli, çiçek demeti sapın ucunda başak gibidir. Çiçekler 5 yapraklı, kaidesinde çıplak çanak bulunur. Kısa sivrice çanak yaprakları boru şeklindeki taç yapraklarının ortasına kadar ulaşırlar. Taç iki dudaklı kaynasıktır. 4 adet erkek organ bulunur. Meyve kuru, eş kenar dört kapsülden ibarettir. Bal vericidir.

  Kullanılan Kısımlar: saplar kullanılır. Saplar çiçek açma zamanında( haziran- eylül aylarında) toplanır. gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin sapları yeşil çiçekler kırmızımtrak, fena kokulu ve acı tattadır. Rutubet payı % 12 dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir. Bitkinin kökleride kullanılır. Bunlar güz mevsiminde( eylül- kasım aylarında) topraktan çıkarılır, yıkandıktan sonra gölgede veya 45 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru köklerin rengi koyu kahve ve acı tattadır. Rutubet payı % 8 dir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

  Kimyevi Terkibi: Toprak üstü kısımlar betonisin, strahitrin, turusin, kolin, acı maddeler, tanenler, nişasta, alkaloid eserleri vs. ihtiva eder, kökler henüz kesinleşmemiş maddeler ihtiva eder.

  Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki balgam söktürücü, antispastik, iştahı açar tesirdedir.

  Halk tababetinde nefes darlığı, bronşit, boğmaca, baş dönmesi, baş ağrısı, sara, mesane ve böbrek iltihabı, sarılık, rahim iltihabı vs. gibi yerlerde kullanılır.

  Haricen (taze bitki dövülerek) lapa halinde zehirli yılan sokmalarına, romatizma, cerahatlı yaralara kapanır. Son zamanlarda kökleri umumiyetle haşlanarak kansere karşı kullanılmaktadır.

  Kullanılışı: Saplardan bir çorba kaşığı 0,5 lt. kaynar suda 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel alınır. Köklerden bir kahve kaşığı aynı miktar suda 10 dakika kaynatılır, aynı usulde içilir.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Kereviz
  Kereviz Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Kereviz Hakkında - Kereviz Faydaları - Kereviz Yetiştiriciliği

  KEREVİZ

  APIUM GRAVEOLENS L.

  ( Umbelliferae-fam.)

  Bulunduğu Yerler: Ekseriya deniz kıyılarında, kumsal topraklarda, sulu bataklık yerlerde yetişir.

  Yapısı: 1,5 m. kadar yüksek sapın içi boş, çok dallı iki yıllık otsu bir bitkidir. Kök kalın iğ şeklinde veya yumrudur. Yapraklar koyu yeşil, parlak, tüysü kesik dip yapraklar beş bölümlü, üç bölüm yaprakçıklı, gövde yaprakları üç bölümlüdür. Çiçekler yeşilimsi beyaz, çiçek demetleri bileşik sperlikte toplu haldedirler. Meyveoval uzunluğu çizgili, boz kahve rengindedir.

  Kullanılan kısımlar: Bitkinin kök (yumru) leri kullanılır. Kökler ; eylül aralık aylarında çıkaırlır, kurutulmaz, nemli kumlar içersinde muhafaza edilir. Yapraklar, isteğe göre çiçek açma zamanında toplanır.

  Kimyevi Terkibi: Kök glutamin, tirozin , manit, kolin, asparagin, nişasta, helme vs. ihtiva eder.

  Hangi Hastalıklarda Kullanılır: İdrar sökücü ve iştah açıcı tesirdedir. Kereviz kökü halk tababetinde sıtma, mesane ve böbrek iltihaplarına, nikris, kurdeşen, iştahsızlık, mesane ve böbreklerde kum ve taş, cinsi iktidarsılık vs. de kullanılması tavsiye olunur. Meyveler mide ve bağırsak ağrıları, sıtma, bronş nezlesi, vs. de kullanılır.

  Kullanılışı: Rendelenmiş kökten 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 15 dk. kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı, limon suyu ile alınır.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Kenevir - Kendir
  Kenevir Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Kenevir Hakkında - Kenevir Faydaları - Kenevir Yetiştiriciliği

  KETEN ZEYREK

  LINUM USITATISSIMUM L.

  (Linaceae-fam.)

  Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında kültür yetiştirilir.

  Yapısı: 1 m. kadar yükseklikte, tepe kısmında dallanan çıplak, silindirik gövdeli, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar; bütün kenarlı, oturak ( bitişik), dar mızrak biçiminde, almaşık, uzunca 3 damarlıdır. Çiçekler düzgün , gökmavisi, seyrek, süpürgemsi, sap uçlarında toplu bulunur. Çanak 5 bölümden ibarettir. Taç 5 yapraklı ve kaideyle kaynaşık ayrıca 5 organlıdır. Meyve çok tohumludur. Haziran- temmuz aylarında çiçek açar.

  Kullanılan Kısımlar: Keten tohumları kullanılır. Tohumlar iyice olgunlaştıktan sonra biçilir. Gerekirse meyveler güneşte veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulup dövülür. Tohumlar yumurta biçiminde, yassı, parlak, açık kahve rengi ve kokusuzdur. Rutubet payı % 13 tür. Çuvallara doldurularak paketlenir.Kuru ve havadar binarda muhafaza edilir.

  Kimyevi Terkibi:%45 kadar(başlıca gliseridlerden linol, linolen ve izolinolen aisdleri ve oleinvs. Den ibarettir) keten yağı bulunur. Keten tohumu kabuklarında helme maddeleri, albüminler, karbonhidrat, organik aisdler, fermentler, provitamin A, vs. ihtiva eder. Bitkinin bütününde, genellikle yeşil durumda iken siyanogenin glikozidi, lanimarin (fermentlerin te siriyle çözülür ve siyanohidrat ayrılır.) Bundan dolayı keten tohumu , ev hayvanlarına yem olarak verilmemelidir.

  Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Keten tohumu iltihaplanmaya karşı kullanılır. Hafif yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Öksürüğe nefes darlığına mesane ve böbreklerde iltihap ve taş , mide, bağırsak iltihapları ve ağrılarına karsıda kullanılır. Ayrıca mide ülserinde tedavi edici bir etkisi vardır.

  Keten tohumu Halk tababetinde şeker hastalığına, mide ekşimesine, ses kısıklığı, saman nezlesi idrar zorluğu, prostat iltihabı, yetersiz ve ağrılı hallerinde kanlı dışkı safra kesesi taşları, kabız, akciğer iltihabı gibi yerlerde kullanılır. Keten yağı, aynı miktarda yumurta akı ile karıştırılarak yanıklara öğütülmüş keten tohumu, çıban cerehatlı sivilce, romatizmalara ve şişkinliklere karşı lapa halinde kulanılır.

  Kullanılışı: 1 çorba kaşığı keten tohumu 400 gr. soğuk suda 1 saat bekletilir. Elde edilen sıvı günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Kekik Otu
  Kekik Otu Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Kekik Otu Hakkında - Kekik Otu Faydaları - Kekik Otu Yetiştiriciliği

  (DAĞ) GEYİKOTU, KEKİK OTU

  SATUREJA MONTANA L.

  (Labiateae-fam.)

  Bulunduğu Yerler: Dağların kuru ve taşlıklı yamaçlarında, genellikle kireçli yerlerde yetişir.

  Yapısı: Çok yıllık bir otsu bitkidir. Anasap ağaçlaşmış ve dört köşeli dik, çiçek verici dallardan ibaret olup yüksekliği 30 cm. kadardır. Saplar genellikle 2 şer karşılıklı yanları kıllıdır. Yapraklar dar mızrak şeklinde 3 cm kadar uzunlukta çıplak, kenarları nokta şeklinde şeffaf bezlerle kaplıdır. Çiçekler; beyaz veya pembe menekşe renginde, iki dudaklı, üç beş adedi aynı sapta bir arada , yaprak koltuklarında toplu halde veya başak biçiminde bulunur.

  Kullanılan Kısımlar: Toprak üstü kısımlar çiçek açmadan, çiçekde iken veya çiçek solduktan sonra toplanır. Gölgede veya 35 dereceli ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil, karakteristik koku ve yıkıcı tattadır. % 13 rutubete müsaade edilir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilri.

  Kimyevi Terkibi: Carvacrol, parasimol, terpenler, kesinleşmemiş fenoldan ibaret eterik yağ, helme ,C vitamini tanenler vs. ihtiva eder.

  Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki mide ve bağırsak hareketlerini tahrik eder. Balgam sökücü te siri vardır. Bağırsak ağrıları, ishalleri, kusmaya karşı, bazı vakalarda böbrek, karaciğer, safra ve kalp hastalıklarındada kullanılır.

  Halk tababetinde yüksek tansiyona karşı, başağrısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, şeker hastalığından mütevellit, kusma ve sinirsel bayılmalarda vs. kullanılır.

  Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel bir çay bardağı alınır. Kültür yetiştirilen geyikotu (satureja hortensis L.) çüprika’ nda aynı tesir vardır. Ayını dağ geyikotu gibi kullanılır. Baharat olarak da kullanılır.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Lanetli Ruh
  Lanetli Ruh 2012 - Lanetli Ruh Fragman - Lanetli Ruh Fragmanı İzle - Lanetli Ruh Filmi - Lanetli Ruh Oyuncular

  Lanetli Ruh 2012

  Vizyon tarihi: 10 Ağustos 2012 (1s 20dk)

  Yönetmen: Carles Torrens

  Oyuncular: Gia Mantegna, Rick Gonzalez, Fiona Glascott, Michael O'Keefe

  Tür: Gerilim, Korku

  Ülke: İspanya 2012

  Orijinal adı: Emergo

  Dağıtımcı: M3

  Sevgili eşini kaybeden Alan çocuklarını da yanına alarak yeni bir daireye taşınır. Fakat çok geçmeden
  evde başka varlıkların da olduğunu fark ederler. Çocuklarının hayatı için endişelenen Alan evde araştırma yapmaları ve bu sıra dışı olayların gerçek yüzünü çözmeleri için bir grup parapsikolojisti evine çağırır. Ekip 3 gün boyunca yaptığı çekimlerle insanın tüylerini diken diken eden görüntüler elde edecektir...

  Yönetmenliğini Carles Torrens'in üstlendiği Meksika yapımı korku filminin kadrosunda Francesc Garrido, Fiona Glascott, Rick Gonzalez gibi isimler yer alıyor. Senaryo ise Rodrigo Cortés'e ait.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  İlk Aşkım
  İlk Aşkım 2011 - İlk Aşkım Fragman - İlk Aşkım Fragmanı İzle - İlk Aşkım Filmi - İlk Aşkım Oyuncular

  İlk Aşkım 2011

  Vizyon tarihi: 10 Ağustos 2012 (1s 34dk)

  Yönetmen: Marie-Castille Mention-Schaar

  Oyuncular: Esther Comar, Martin Cannavo, Vincent Perez, Judith El Zein

  Tür: Dram, Romantik

  Ülke: Fransa 2011

  Orijinal adı: Ma Première fois

  Dağıtımcı: M3

  Lise son sınıfa geçen ve üniversiteye hazırlanan 18 yaşındaki Sarah'nın dikkatini Zachary isimli asi bir genç çeker. Zachary 20 yaşında ama hala liseyi bitirmeye çalışan, yakışıklı ama bir o kadar da kural dışı bir gençtir. Başta birbirlerinden pek hoşlanmasalar da aralarında sıradışı bir çekim oluşacak ve birbirlerine tutkuyla aşık olacaklardır. Fakat Sarah'nın üniversite hayalleri ve Zachary'nin inatçı tutumu yüzünden okulla yaşadığı sorunlar birlikteliklerini zedelerken, ayrıca çok farklı ailelerden geliyor olmaları da ilişkilerinde engele yol açar. Ama iki genç yürek hayatlarında derin izler bırakacak tutkulu bir aşka kendilerini kaptırırlar.

  Romantik Fransız filminin başrollerini genç oyuncular Esther Comar ve Martin Cannavo paylaşıyor.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Gerçeğe Çağrı
  Gerçeğe Çağrı 2012 - Gerçeğe Çağrı Fragman - Gerçeğe Çağrı Fragmanı İzle - Gerçeğe Çağrı Filmi - Gerçeğe Çağrı Oyuncular

  Gerçeğe Çağrı 2012

  Vizyon tarihi: 10 Ağustos 2012 (2s 1dk)

  Yönetmen: Len Wiseman

  Oyuncular: Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel, Bryan Cranston

  Tür: Bilimkurgu, Aksiyon, Macera

  Ülke: Kanada, ABD 2012

  Orijinal adı: Total Recall

  Dağıtımcı: Warner Bros Turkey

  Çok sevdiği güzel bir eşi olan ve hayatını sıradan bir işçi olarak kazanan Douglas Quaid, gündelik yaşamından çok sıkılmıştır. Hayatında yaşayabileceği en güzel anların, bir süper ajanın anılarında saklı olduğuna inanır. Ama başvurduğu Rekall şirketinde ortaya çıkan bir prosedür hatasından dolayı belleğine, aranan bir ajanın hafızası yüklenir ve Douglas kendisini hiç ummadığı tehlikeli bir maceranın ortasında bulur.

  Peşinde, Cohaagen liderliğini yaptığı bir grup polis vardır. Mecburen bir isyancı ile iş birliği yapar ve yer altındaki karşı direnişin liderine ulaşarak Cohaagen’ı engellemek ister. Yaşadığı gerçekle, zihnindeki hayal arasında kaybolmaya başlar ve şimdi yaşadığı dünyasının kaderi de, kendi gerçek kimliğini bulmasıyla doğru orantılıdır.

  Len Wiseman'ın yönetmenliğinde çekilen filmin oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Kate Beckinsale
  Jessica Biel, Bryan Cranston, John Cho ve Bill Nighy'i başı çekiyor.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Cosmopolis
  Cosmopolis 2012 - Cosmopolis Fragman - Cosmopolis Fragmanı İzle - Cosmopolis Filmi - Cosmopolis Oyuncular

  Cosmopolis 2012

  Vizyon tarihi: 10 Ağustos 2012 (1s 48dk)

  Yönetmen: David Cronenberg

  Oyuncular: Robert Pattinson, Juliette Binoche, Sarah Gadon, Mathieu Amalric

  Tür: Dram

  Ülke: Fransa, Kanada 2012

  Dağıtımcı: Chantier Films

  28 yaşındaki milyoner Eric Packer için sıradan gibi görünen bir gün, 24 saat içerisinde hayatının çizgisini değiştirecek cehennemvari bir hal alacaktır. Oldukça uzun görünen limuziniyle Manhattan'da bir iş için "şehre" inen Packer trafikte sıkışınca, limuzinine giren insanlar bir şekilde hayatına etki edecektir...

  Çarpıcı filmlerin yönetmeni David Cronenberg'in Don DeLillo'nun romanından uyarladığı filmin başrolünde, Robert Pattinson varken kadroda Jay Baruchel, Paul Giamatti, Samantha Morton, Juliette Binoche ve Mathieu Amalric isimleri de yer alıyor...

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Gökyüzünde Bir Ayna
  Gökyüzünde Bir Ayna 2011 - Gökyüzünde Bir Ayna Fragman - Gökyüzünde Bir Ayna Fragmanı İzle - Gökyüzünde Bir Ayna Filmi - Gökyüzünde Bir Ayna Oyuncular

  Gökyüzünde Bir Ayna 2011

  Vizyon tarihi: 3 Ağustos 2012 (1s 44dk)

  Yönetmen: Icíar Bollaín

  Oyuncular: Verónica Echegui, Sumyata Battarai, Norbu Tsering Gurung

  Tür: Biyografik

  Ülke: İspanya 2011

  Orijinal adı: Katmandú, un espejo en el cielo

  Dağıtımcı: M3

  2010 Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film dalında İspanya'nın adayı olan Yağmuru Bile filminin yönetmeni Iciar Bollain, bu filmiyle Ken Loach'un senaristi Paul Laverty ile işbirliğine gidip Nepal'e uzanıyor. Yaşanmış olaylardan esinlenmiş bir film ortaya çıkartan yönetmen, Katalan öğretmen Laia'yı anlatıyor.

  Katmandu'da aşırı yoksulluk ve içler acısı bir eğitim sistemi ile karşılaşan Laia, varoşlardaki çocukları eğitmek için oturma iznine ve oturma izni için de anlaşmalı bir evlilik ayarlamaya girişiyor. Nepal toplumunun derinlerine giden bir öğretmenin yolculuğunu anlatan Gökyüzünde Bir Ayna, Katmandu'nun mistik ancak sefil yüzünü gözler önüne seriyor.

  Film ülkemizde 30. İstanbul Film Festivali Dünya Festivallerinden bölümünde seyirciyle buluşmuştu.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Eva
  Eva 2011 - Eva Fragman - Eva Fragmanı İzle - Eva Filmi - Eva Oyuncular

  Eva 2011

  Vizyon tarihi: 3 Ağustos 2012 (1s 34dk)

  Yönetmen: Kike Maillo

  Oyuncular: Claudia Vega, Daniel Brühl, Marta Etura, Alberto Ammann

  Tür: Dram, Fantastik, Bilimkurgu

  Ülke: Fransa, İspanya 2011

  Dağıtımcı: Tiglon

  Yakın bir gelecekte, 2041'de geçen hikayede, Alex Garel tanınmış bir robot programcısıdır. Mezun olduğu üniversitede yeniden yeni bir proje üzerinde çalışmak için doğup, büyüdüğü kente döner. Arkadaşı Julia'nın teklif ettiği proje bir seri robot çocuk üretme üzerinedir.

  Bu arada Alex yıllardır görmediği erkek kardeşi David, onun karısı ama kendi eski sevgilisi Lana ve kızları Eva ile biraraya gelir. Alex çocuk robot tasarımı için ilhamı 10 yaşındaki yeğeni Eva'da bulur ve beraber geçirdikleri süre boyunca küçük kızın bütün davranışlarını izler, kayıt altına alır.

  Fakat bu sürede küçük kızın verdiği tepkiler Alex'te proje için şüphelere yol açar, diğer yandan Lana'ya karşı eski duyguları da canlanmaya başlar. Acaba Eva annesi ve kendisi hakkında çok önemli bir sırrı mı saklıyordur?
  Yönetmenliğini Kike Maíllo'nun üstlendiği filmin başrollerinde Daniel Brühl (Alex), Marta Etura (Lana), Alberto Ammann (David) ve küçük Eva olarak Claudia Vega'yı seyrediyoruz.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Esaret
  Esaret 2011 - Esaret Fragman - Esaret Fragmanı İzle - Esaret Filmi - Esaret Oyuncular

  Esaret 2011

  Vizyon tarihi: 3 Ağustos 2012 (1s 31dk)

  Yönetmen: Frédéric Videau

  Oyuncular: Agathe Bonitzer, Reda Kateb, Hélène Fillières, Noémie Lvovsky

  Tür: Dram

  Ülke: Fransa 2011


  Gaelle, 8 yıl hapis hayatı yaşadıktan sonra bir gün kendisini kaçıran Vincent tarafından serbest bırakılır. Gaelle, gün geçtikçe özgürlüğünü geri almaya devam ederken, bu kez de ailesiyle ve aslında yeni keşfetmekte olduğu hayat ile yüzleşecektir. Yaşadığı her yeni gün ona hayatla ilgili farklı bir bakış açısı ve görüş getirmektedir. Filmde kurban ve kaçıran arasında, hem şefkat, hem nefret, hem de farklı farklı duyguların yer alacağı bir ilişki gözler önüne serilmekte, aslında inkar edilemez bir sevginin ortaya çıkışı anlatılmaktadır.

  62. Berlin Festivali’ne katılmış olan Esaret - A Moi Seule (Coming Home), ülkemizde de gösterime giriyor.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız