Bebeklerde tamamlayıcı besinlere erken başlanmasının hastalık riskini artırdığı belirtildi.


Prof. Dr. Metin Kılınç, tamamlayıcı beslenmenin bebeklere 6 ila 18-24 ay arasında yalnızca anne sütüne ev yemeklerinin eklendiği bir dönem olduğunu vurguladı. Tamamlayıcı besinlere erken başlanmasının da, geç başlanmasının da, bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından çeşitli olumsuzluklar doğurabileceğini dile getiren Kılınç şöyle konuştu:

NE ERKEN NE GEÇ OLMALI

''Tamamlayıcı besinlere erken başlanması durumunda anne sütü alımı azaldığı ve sıvı gıdaların kalorisi düşük olduğu için bebeğin kilo alımı yavaşlayabilir. Bu dönemde antikor geçişi azaldığı için hastalanma riski artar. İlk 6 ayda bağırsak geçirgenliği fazla olduğu için besin alerjileri daha sık görülür. Bebek sık ishal olur. Bu besinlere geç başlanması durumunda ise sadece anne sütü bebeğin gereksinimini karşılamaz hale gelir.

Bu durum bebeğin kilo alımı ve büyümesini yavaşlatır ya da durdurur. Besin eksikliklerine bağlı olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Bebeğin çiğnemeyi öğrenmesi zorlanabilir. Yani bebeklerde tamamlayıcı besinlere erken başlanması hastalanma riskini arttırır, geç başlanması ise bebeğin gelişimini yavaşlatır.''

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 356
favori
like
share
Şayeste Tarih: 23.03.2009 20:55
Anne sütü mucizesinden mahrum bırakmamalı bebeklerimizi..
Teşekkürler canım..
MiSS-FENER Tarih: 22.03.2009 21:57
İlk 6 Ay Anne Sütünün Önemi Çok Büyük..
Bilgiler İçin Teşekkürler Canım..
ultimatom Tarih: 21.03.2009 22:15
Haklısın işte şimdi benim yeğenler hasta oluyor hep Tşk ...