İ.B.B. ŞEHİR TİYATROLARI'NIN DÜZENLEDİĞİ "25. GENÇ GÜNLER FESTİVALİ" BAŞLIYOR...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genç Günler Birimi'nin düzenlediği 25. Genç Günler Festivali 9-19 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleşecek. Bu yıl “Biraz Umut” başlığıyla yola çıkan Genç Günler Festivali yitirişimizin 30. yılında tiyatromuzun büyük ustası Muhsin Ertuğrul'a adandı.

İçerik olarak çok kapsamlı, canlı bir programla seyircisiyle buluşacak olan festivalde; yurtdışından ve yurtiçinden birçok dans ve tiyatro gösterisi, atölye çalışmaları, söyleşiler yer alacak. 25. Genç Günler kapsamında, İstanbul'un tarihi yerlerine geziler düzenlenecek. Festivalde ayrıca 7 Haziran 2008 tarihinde yitirdiğimiz tiyatro sanatçısı Ayça Telırmak'ın anısına Liselerarası Tiyatro Buluşması gerçekleştirilecek.

İstanbul'un en "kapsamlı", en "canlı" ve en "genç" festivali 25. Genç Günler, "Biraz Umut" sloganıyla yola çıkıyor…

Sayılarla "25. Genç Günler" :

· Bu yolculuğa yurtdışından “1” konuk tiyatro, şehirlerarası “4” konuk tiyatro, şehir içinden “22” gurup katılacak ve “26” oyun sahnelenecek...
· Yolculuğa “8” modern dans gurubu katılacak.
· Bu yolculukta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genç Birimi olarak “11” yeni oyun, "24.Genç Günler"den “3” özel gösterim, Liselerarası Tiyatro Buluşması, “9” atölye, “3” sergiyle birlikte “3” gezi gerçekleştirilecek...
· Üstelik bu yolculuk ücretsiz...
· Yol boyunca “9” durak var.

KADIKÖY HALDUN TANER SAHNESİ

"25. Genç Günler" in duraklarından biri Kadıköy Haldun Taner Sahnesi tiyatroya, oyuna doyacak... Ve aynı zamanda bu sahnede iki önemli gece düzenlenecek...

09 Mayıs Cumartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Kazanmak uğruna, birbirlerini yok etmeyi göze alan bekleme salonundaki üç kişi… “BEKLEME SALONU”...

10 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da "BEKLEME SALONU" yeniden gösterim...

11 Mayıs Pazartesi
Saat 19.00 - Ekim Sanat Oyuncuları'ndan John Steinbeck'in çarpıcı romanından bir uyarlama "FARELER VE İNSANLAR"...

12 Mayıs Salı
Saat 19.00 - Türk Kadınlar Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları işbirliğiyle her yıl düzenlenen anlamlı gece "BEDİA MUVAHHİT GECESİ"...

13 Mayıs Çarşamba
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Aşk ile nefret arasındaki ince çizginin ülkeler arasındaki çatışmalar ekseninde kalın sınır çizgilerine dönüştüğü Jeopolitik kara komedi... “KİRLİ HİKÂYE”...

14 Mayıs Perşembe
Saat 15.00 ve saat 19.00'da "KİRLİ HİKÂYE" yeniden gösterim...

15 Mayıs Cuma
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Modern insanı, ruhunu ve heyecanını kaybetmiş Batılı yeni insan tipini İngiliz hiciv ve mizah geleneğinin keskin dilini kullanarak yerden yere vuran... “ÖFKE”...

16 Mayıs Cumartesi
Saat 15.00 ve 19.00'da "ÖFKE" yeniden gösterim...

17 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Atilla İlhan Kültür Merkezi'nden ülkemizin toplumsal değişimini zaman zaman kahkahalarla güldüren ama temelde düşündüren bir biçimde gözler önüne seren "GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM"...

18 Mayıs Pazartesi
Saat 19.00 'da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Bölümü'nden 50'li yılların atmosferinde canlandırılan karakterleri ile saçlara, modaya, müziğe ve otomobillere adanmış bir yaşam tarzının sembolü olarak kabul edilen çılgın müzikal "GREASE"...

19 Mayıs Salı
Saat 19.00 - Türk Tiyatrosunun yitirdiğimiz önemli ustasına bir saygı duruşu "VASIF ÖNGÖRENİ ANMA GECESİ - OYUNLARDAN BİR OYUN"...
Tiyatroseverlerle buluşacak... Ayrıca "25. Umut Eskizleri Fotoğraf Sergisi" de festival boyunca sahnemizin fuayesinde görülebilir... Ve Perde!

ÜSKÜDAR MUSAHİPZADE CELÂL SAHNESİ

Dansın yeni adresi "25. Genç Günler" in duraklarından biri Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi...

09 Mayıs Cumartesi

Saat 15.00 ve saat 19.00'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nden atlara karşı saplantılı bir çocuk ve onu iyileştirmeye çalışan doktorunun hikâyesi "KÜHEYLAN"...

10 Mayıs Pazar
Saat 19.00 - Dans dolu bir akşam... Mimar Sinan Üniversitesi Bale Anasanat Dalı'ndan "BİN UMUT" ve Küçük Mücahit Projeleri'nden "DEHŞET GECESİ"...

11 Mayıs Pazartesi
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Tiyatroperest'den iki insanın arasındaki iletişimin ve iletişimsizliğinin ne gibi sonuçlar doğurabildiğini gösteren "BİR HAYVANAT BAHÇESİ MASALI"

12 Mayıs Salı
Saat 12.00- Bennu Yıldırımlar, Levent Üzümcü, Mahperi Mertoğlu, Önder Çakar ve Kudret Sabancı'nın katılımıyla "Tiyatro+Televizyon+Sinema= Oyunculuk" konusunda bir söyleşi...

13 Mayıs Çarşamba
Saat 19.00 - yine Dans dolu bir akşam... Yıldız Teknik Üniversitesi'nden "KUMDAN KALELER" ve Disiplinler Arası Sanat Gösterisi "SESSİZ DURUŞ"...

14 Mayıs Perşembe
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Biraz umuda cevap bir dans üçlemesi "UZAKTIM - ADAK - BİZ MUTLU BİR AİLEYİZ"

15 Mayıs Cuma
Saat 19.00 - Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Oyunculuk Bölümü Dans Gösterisi- ZİNCİRE VURULMUŞ PROMETHEUS: "ATEŞİN GÖLGESİNDE"

16 Mayıs Cumartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Yüzlerce yıllık bir dansın ve müziğin tarihinin dönemsel farklılıkların da altının çizildiği koreografilerle, şov niteliği ön planda bir dans gösterisiyle sunulduğu "SOS"...

17 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da " SOS" yeniden gösterim...

18 Mayıs Pazartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Aşkın büyüklüğünü kelimeleri bir kenara bırakarak bedenle, müzikle, dansla anlatan destan... MEM Û ZİN...

19 Mayıs Salı
Saat 15.00 ve saat 19.00'da "MEM Û ZİN" yeniden gösterimleriyle sizlerle buluşacak...

Ayrıca "Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekor Kostüm ve Maket Sergisi" festival boyunca sahnemizin fuayesinde görülebilir... Ve Perde!

ÜSKÜDAR KEREM YILMAZER SAHNESİ

24. Genç Günler'den özel gösterimler ve genç tiyatroyla dopdolu bir program "25. Genç Günler"in duraklarından biri Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde...

09 Mayıs Cumartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: 24. Genç Günler'den özel gösterimlerin ilki "YEDİ TEPELİ AŞK"...

10 Mayıs Pazar
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: 24. Genç Günler'den özel gösterimlerin ikincisi "İNEK"...

11 Mayıs Pazartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: 24. Genç Günler'den özel gösterimlerin üçüncü ve sonuncusu "LEONCE İLE LENA"...

12 Mayıs Salı
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Anne baskısı ile büyümüş bir adam, hayatın yükünü sırtlanmış ama taşıyamayan bir kadın, sanal ortamda kesişen yollar... “NUMAN NOKTA NET”...

13 Mayıs Çarşamba
Saat 15.00 ve saat 19.00'da "NUMAN NOKTA NET" yeniden gösterim...

14 Mayıs Perşembe
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden Abdülhamit döneminde iktidar oyunlarına değinen oyun "İSTİBDAT KUMPANYASI"...

15 Mayıs Cuma
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden bu kez de bir sistem eleştirisi "YURTDAŞ C"...

16 Mayıs Cumartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Erkek - kadın, efendi - köle, baskın kültür - öteki kültür karşıtlıkları arasındaki çelişkileri irdeleyen absürd ve keskin bir toplumsal eleştiri... “HİZMETÇİLER”...

17 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da "HİZMETÇİLER" yeniden gösterim...

18 Mayıs Pazartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Farkındalığı gereği dünya ile arasına kafes örmek zorunda kalmak... Kafes kadar özgür, cinayet kadar aşk!.. “KAFES”...

19 Mayıs Salı
Saat 12.00 "SAHNE TASARIMI NEDİR?" Konulu bir söyleşi... Saat 15.00 ve saat 19.00'da "KAFES" yeniden gösterimleri...

Ve "Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekor Kostüm ve Maket Sergisi" festival boyunca sahnemizin fuayesinde görülebilir... Ve Perde!

ÜMRANİYE SAHNESİ

"25. Genç Günler"in bir diğer durağı olan Ümraniye Sahnesi ise 10 Mayıs Pazar gününden 19 Mayıs Salı gününe kadar yakın zamanda yitirdiğimiz tiyatro oyuncumuz "Ayça Telırmak" anısına yapılacak olan "Liselerarası Tiyatro Buluşması"na ev sahipliği yapacak...

FATİH REŞAT NURİ SAHNESİ

"25. Genç Günler" in duraklarından biri Fatih Reşat Nuri Sahnesi şehir içinden konukları ve yurtdışından gelen Başkortostan Cumhuriyeti ile birlikte hayli renkli bir programla tiyatroseverleri karşılıyor...

09 Mayıs Cumartesi
Saat 19.00 - Genç Tiyatro: Savaşın ölüm bombaları arasında yaşam mücadelesi veren üç genç insan… Kaybedenlerin Sözü... “SÖZ VERİYORUM”...

10 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da "SÖZ VERİYORUM" yeniden gösterim...

11 Mayıs Pazartesi
Saat 15.00 ve 19.00'da Kadıköy Sanat'tan günümüz toplumuna eleştirel bir gözle bakan bir komedi "AÇIK SEÇİK GİZLİ KAPAKLI"...

12 Mayıs Salı
Müjdat Gezen Tiyatrosu Savaş Dinçel Sahnesi'nden 3 oyun... Saat 15.00'de "JEKOR YİNE ÖLMELİ", saat 17.00'de "ÜÇLEME", saat 19.00'da "FENER UP KOMEDİ"...

13 Mayıs Çarşamba
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Haliç Üniversitesi'nden Antik Yunan döneminden günümüze kadar ismini taşıyan bir trajedi "ANTİGONE"...

14 Mayıs Perşembe
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Asya Oyuncuları'ndan monoton hayatı düşündüren; ya her gün aynı gün olsaydı, mesela her gün Pazar olsaydı. Nasıl olurdu? diye soran oyun "TEKRAR"...

15 Mayıs Cuma
Saat 19.00'da Uluslararası konuk Başkortostan Cumhuriyeti'nden güzel müziği ve şarkıları ile Başkortostan'da çok sevilen güldürü "DİLAFRUZ'UN DÖRT SEVDALISI"...

16 Mayıs Cumartesi
Saat 15.00 ve 19.00'da Fuaye Oyuncuları'ndan hayata kayıplarla ve şanssız başlamış, belki de kaderi baştan yokuş aşağı çizilmiş kadınlara göndermelerin anlatıldığı oyun "ÜÇÜNCÜ SAYFA HABERLERİ"...

17 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Tiyatro Açıkça'dan Midirfillik'in ne olduğunu merak ediyor ve müzikli bir komedi izlemek istiyorsanız "MİDİRFİLLİK"...

18 Mayıs Pazartesi
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Gösteri Sanatları Merkezi'nden 1960'lı yıllarda dönemin kanayan yarası olan ağalık düzenini eleştiren oyunları "PUSUDA"...

19 Mayıs Salı
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Kadir Has Üniversitesi'nden bütün ezilenlerin kimsenin onlara ihtiyaç duymadıkları zamanlar ne yaptıklarına dair bir kara komedi "HİZMETÇİLER"...

Ayrıca "25. Umut Eskizleri Fotoğraf Sergisi" de festival boyunca sahnemizin fuayesinde görülebilir... Ve Perde!

KÂĞITHANE SADABAD SAHNESİ

Birbirinden çarpıcı uyarlamalar, müzikal ve komedinin buluşma noktası "25. Genç Günler" in duraklarından Kâğıthane Sadabad Sahnesi'nde gerçekleşecek...

09 Mayıs Cumartesi
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Bulancak Sanat Tiyatrosu'ndan Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan Orhan Kemal'in başyapıtlarından biri olan "72. KOĞUŞ"...

10 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Sabancı Üniversitesi Oda Tiyatrosu'ndan İkinci Dünya Savaşı sonrası insanlığın içine düştüğü boşluk ve umutsuzluğu anlatan oyun "İKİ İŞKENCECİ"...

11 Mayıs Pazartesi
Saat 15.00 ve saat 19.00'da İ.T.Ü. Taşkışla Sahnesi'nden Dario Fo'nun "Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü" adlı oyunundan bir uyarlama "DİKKAT! ANARŞİST DÜŞEBİLİR"...

12 Mayıs Salı
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Oyuncu Tayfası'ndan Dünya'nın herhangi bir coğrafyasında geçen alegorilerle süslü eleştirel bir komedi "BİR TAVSİYE MEKTUBU"...

13 Mayıs Çarşamba
Saat 19.00'da Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu'ndan George Orwell'ın aynı adlı romanından bir uyarlama "1984"...

14 Mayıs Perşembe
Saat 15.00 ve saat 19.00'da MimiKomedi'den Eski Atina Kentinde geçen karmaşalar ve kargaşalarla dolu güldürü "MİLETOS GÜZELİ"...

15 Mayıs Cuma
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Trakya Üniversitesi Tiyakomedram'dan Çarpıcı bir oyun ”NALURETEY"...

16 Mayıs Cumartesi
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi Kısa Dalga Tiyatro Grubu'ndan hala umut var mesajını aşılayabilmek ve birey insan olarak yapabileceklerimizi paylaşmak üzerinden kurulu oyunları "HENÜZ ZAMAN VARKEN"...

17 Mayıs Pazar
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Gibi Yapanlar Tiyatrosu'ndan kara mizah öğeleriyle yüklü savaş karşıtı bir oyun "SINIR"...

18 Mayıs Pazartesi
Saat 15.00 ve saat 19.00'da Marmara Üniversitesi Drama Kumpanya'dan yaşamlarını sürdürürken, kendilerini adadıkları yolda yürürken kendi hayatlarından çaldıklarının farkında olmayanların hikâyesi "BİRAZ GELİR MİSİNİZ?"

19 Mayıs Salı
Saat 19.00 'da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Bölümü'nden 50'li yılların atmosferinde canlandırılan karakterleri ile saçlara, modaya, müziğe ve otomobillere adanmış bir yaşam tarzının sembolü olarak kabul edilen çılgın müzikal "GREASE"...

Ve Perde!

HARBİYE STÜDYO

"25. Genç Günler" in alternatif yepyeni durağı...

10 Mayıs Pazar
Saat 17.00'de gencinden yaşlısına farklı yaşlarda beş dul kadın hakkında komik ve grotesk, ama aynı zamanda trajik sahnelerle dolu bir revü; tüm neşe ve üzüntüsüyle dulluk durumu... Okuma Tiyatrosu "DULLAR"...

19 Mayıs Salı
Saat 19.00 - ENGELSİZ UMUT ATÖLYE GÖSTERİSİ... Performansın teması da bu yılki genç günlerin temasıyla aynı: “UMUT”…

Ve Perde!

DOLMABAHÇE STÜDYO

"25. Genç Günler" in alternatif yepyeni duraklarından bir tanesi de İ.B.B.Ş.T Müdürlük Stüdyo... Ve bu stüdyo 09 Mayıs Cumartesi,10 Mayıs Pazar ve 11 Mayıs Pazartesi günü saat 19.00'da "DISS/LIVE ART" adlı oldukça çarpıcı ve yenilikçi bir performansa mekân olacak... Ve perde!

TALİMHANE TİYATROSU

Müjdat Gezen Tiyatrosu Savaş Dinçel Sahnesi 15 Mayıs Cuma akşamı saat 19.00 'da "ÜÇ KURUŞLUK OPERA" adlı oyunla seyircilerini "25. Genç Günler" in bir diğer özel durağı Talimhane Tiyatrosu'nda karşılayacak... Ve perde!

ATÖLYELER:

İ.B.B.Ş.T. Letafet Apartmanı, Dramaturji Bürosu'nda (09-19 Mayıs 10.00 - 13.00) FUNDA ÖZŞENER YAZIM ATÖLYESİ
İ.B.B.Ş.T. Açıkhava Atölyeler 'de (15 Mayıs Cuma, 16 Mayıs Cumartesi, 17 Mayıs Pazar saat: 15.00 - 18.00) DUYGU SAĞIROĞLU DEKOR ATÖLYESİ
Stüdyo Harbiye (09 Mayıs Cumartesi,10 Mayıs Pazar,11 Mayıs Pazartesi saat: 11.00 - 14.00) ŞAHİKA TEKAND OYUNCULUK ATÖLYESİ
(09 Mayıs Cumartesi,11 Mayıs Pazartesi saat: 15.00-17.30) KATHARINA WEITHALER (Grotowski tekniğine dayanan fiziksel tiyatro)
(12 Mayıs Salı,13 Mayıs Çarşamba,14 Mayıs Perşembe saat: 10.00-16.00) ERIC DE SARRIA KUKLA ATÖLYESİ
(12 Mayıs Salı,13 Mayıs Çarşamba,14 Mayıs Perşembe,15 Mayıs Cuma saat: 17.00-20.00) KEMAL YİĞİTCAN IŞIK ATÖLYESİ
(15 Mayıs 2009/Cuma saat 12.00 - BELGESEL GÖSTERİMİ saat 15.00 - CENGİZ ÖZEK'LE KARAGÖZ SÖYLEŞİ)
(16 Mayıs Cumartesi,17 Mayıs Pazar,18 Mayıs Pazartesi saat:15.00-19.00) ENGELSİZ UMUT YONCA - GÖKHAN EĞİLMEZBAŞ ATÖLYESİ
Talimhane Tiyatrosu (10 Mayıs Pazar, 11 Mayıs Pazartesi saat:10.30-13.30) CENGİZ ÖZEK KARAGÖZ ATÖLYESİ
(16 Mayıs Cumartesi, 17 Mayıs Pazar, 18 Mayıs Pazartesi, 19 Mayıs Salı saat:14.00
17.30) MEHMET ERGEN YAZARLIK VE YÖNETMENLİK ATÖLYESİ
25. Genç Günler “Biraz Umut!..”
Genç Günler Birim Sorumlusu
Arif Akkaya
__________________________________________________

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği - 0 212 2460628 - 0212 2191078 / Faks: 0212 2259276
[email]basin.yayin@ibb.gov.tr[/email]

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 297
favori
like
share