Neveser Kökdeş - Neveser Kökdeş Kimdir - Neveser Kökdeş Biyografisi

Neveser Kökdeş (d. 1904 İstanbul ya da Drama, ö. 1962 İstanbul), Türk besteci, güfteci, tamburidir.Notre Dame de Sion'da okudu. On altı yaşında Mehmet Ali Üsküdarlı ile evlendi. Evlikiklerinin ikinci yılında eşinin ölümüyle dul kaldı. 7 Temmuz 1962'de evinde kalp krizi geçirerek öldü.

Sanat hayatı

İlk müzik eğitimini babasından aldı. Besteciliğe on iki yaşında başladı. Gitar, piyano ve tambur çalabilmekteydi. Bir süre İstanbul Radyosu'nda tambur çaldı. Operet bestecisi olan ağabeyi Muhlis Sabahattin Ezgi'nin eserlerini çaldı ve yine ona ait bazı eserleri taş plaklara okudu.
Genellikle tango, vals, operet ve şarkı formlarında eserler besteledi. Ağabeyinin ölümünün ardından eserleri yayınlanmaya başladı. Geleneksel kalıp ve üsluptan farklı olan bu tarzı nedeniyle birçok eleştiri aldı. Zamanında tango şarkılarının kraliçesi olarak isimlendirildi.

Bazı kaynaklara göre 500’den, bazı kaynaklara göre de 1000’den fazla eser bestelediği tahmin ediliyor. Ancak, ölürken tüm eserlerinin yakılmasını vasiyet ettiği için bunların yaklaşık yüz tanesinin notası bugüne ulaşabildi.

Bazı eserleri

Ruhumda Neşe Hayale Daldım
Sevmek Seni Bir Suç İse
Gül Olsam Ya Sümbül Olsam
Canandan Uzak Kaldım
Bir Emele Bir Ah Çeksem
Hüsranla Gönül Hep İnler
Gül Dalında Öten Bülbülün Olsam

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 477
favori
like
share