Karadeniz'in cennet mekanları - Karadenizde gezilmesi gereken yerler - karadeniz gezisi

Birbirinden farklı onlarca alternatif etkinliğin gerçekleştirildiği Doğu Karadeniz'de bir günde hem denize girebilirken hem de yaylada doğanın keyfi çıkartılabiliyor.

Birbirinden farklı onlarca alternatif etkinliğin gerçekleştirildiği Doğu Karadeniz'de bir günde hem denize girebilirken hem de yaylada doğanın keyfi çıkartılabiliyor.

Doğu Karadeniz'in en önemli yerleşim yerleri arasında yer alan Trabzon, binlerce yıllık tarihi ile yerli ve yabancı turistlerin gezmeden gidemeyeceği yerler arasında yer alıyor.

Sümela Manastırı'nı kar altında görmeden, ülke turizmi ve bölgenin tanınmasına önemli katkı sağlayan, stresten ve şehir gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzak, doğanın tadına varılabilecek ender güzelliklerden olan Uzungöl'ü görmeden Trabzon'dan ayrılmak istemeyen ziyaretçiler, Selçuklu, Bizans ve Gürcü mimarilerinin ortak özelliklerini bir arada barındıran, 13. yüzyıldan günümüze değişikliğe uğramadan ulaşan Ayasofya Müzesi'ni gezip ilden ayrılabilir.

İşte Sümela Manastırı


[url]http://www.main-board.com/trabzon/140960-sumela-2008-a.html[/url]


Uzungöl Mutlaka Görmek Lazım


[url]http://www.main-board.com/trabzon/216307-uzugol-kus-bakisi-resimler.html[/url]

Atatürk Köşkü Trabzon

[url]http://www.main-board.com/trabzon/228488-ataturk-kosku-resimleri.html[/url]

Yörenin en iyi korunmuş, denizden tepelere kadar uzanan Trabzon Kalesi, şehrin 7 kilometre güney-batısında bulunan ve Trabzon halkının Atatürk'e bir hediyesi olan, 19. yüzyıl sivil mimari örneklerinden Atatürk Köşkü ilin diğer tarihi eserleri arasında yer alıyor.
Semaverinizin dumanı tüterken, çayınız da demlenirken, Trabzon'un genel görünüşünü, Karadeniz'i ve gün batımını seyretmek için Boztepe'ye çıkmak, Trabzon merkeze 55 kilometre uzaklıkta bulunan ve Türkiye'nin en uzun mağaralarından olan Çal Mağarası'nı görmek, Trabzon'u gezmek anlamına geliyor.Boztepede Çay Keyfi

[url]http://www.main-board.com/sizin-objektifinizden-cikanlar/143596-boztepeden-trabzonu-seyretmek.html[/url]

Karadeniz halkının geleneklerine bağlılığının önemli göstergelerinden olan yayla göçleri ve sonrasında ulusal ve uluslararası boyutta düzenlenen yayla şenlikleri, bahar ayı ile birlikte başlayıp kış mevsiminin yaklaşmasıyla sona erer. Yayla şenlikleri ve festivalleri, festivallerde kurulan dev horon halkaları, keyifli bir gün geçirmek isteyenler için eşsiz bir fırsattır.

Sümela Manastırı gezisi sonrası yol güzergahında bulunan lokantalarda, yöresel yemekler olan kara lahana dolması, kaygana, mısır ekmeği, tereyağında alabalığı, Hamsiköy'de Hamsiköy sütlacını, Akçaabat köftesini, Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan meşhur kuymağı yemeden bu ilden ayrılmayın.

Trabzon'dan kara yolu ile ister tarihi İpekyolu güzergahı olan eski Hamsiköy yolundan ister Zigana Dağı'ndan yemyeşil doğayı izleyerek Gümüşhane'nin Torul ilçesine ulaşabilirsiniz.
Hamsiköy[url]http://www.main-board.com/trabzon/121437-hamsikoy.html[/url]

Torul'da, Türkiye'nin en önemli sarkıt ve dikitlerinin bulunduğu Karaca Mağarası'na ulaşabilirsiniz. Karaca Mağarası'nı gezdikten sonra, mağara etrafında bulunan dinlenme alanlarında yöresel yemekleri tadıp günün yorgunluğunu atarak, bir saatlik kara yolu yolculuğunun ardından Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde yeraltı şehrini gezebilir.
RİZE
Rize'yi ziyaret etmek isteyenler, Trabzon Havalimanından yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki kente kara yoluyla yaklaşık 1 saatte ulaşabilir.
Rize'ye 3 gün ayıran bir kişi, ilk olarak il merkezindeki Ziraat Çay Bahçesi'nde Rize'de üretilen çaydan içerek yol yorgunluğunu atabilir. Ardından Rize Müzesi, ÇAYKUR Çay Müzesi ve Rize Kalesi'ni ziyaret eden turistler, il merkezindeki etnoğrafik eserlerin bulunduğu ortamda veya il merkezine 15 dakikada uzaklıktaki kenti kuşbakışı gören Dağbaşı Mahallesi'ndeki restoranlar bölgesinde yöresel yemekler yiyebilir. Burada hamsili ekmek, hamsi buğulama, yaprak sarma ve laz böreği gibi yöresel yemekler tadılabilir.

Daha sonra ise il merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 1 saat 15 dakikada gidilebilen Çamlıhemşin ilçesine bağlı doğası ve kaplıcalarıyla ünlü Ayder Yaylası, ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi.

Yeşilin her tonunun görülebildiği yaylada, doğa gezisi yapılıp şelaleler ve pek çok doğa güzelliği izlenebilir. Günün yorgunluğunu termal kaplıcalarda attıktan sonra gece Ayder Yaylası'nda geçirilebilir.
Bir sonraki gün ise yine Çamlıhemşin ilçesinde, ilçe merkezinden 25 kilometre mesafede bulunan ve 30 dakikada gidilebilen, yaklaşık 600 yıllık tarihi bulunan Zil Kale gezildikten sonra aynı güzergah takip edilip Çat Vadisi gezilebilir. Özellikle yürümeyi sevenler, Ayder'den araçla yaklaşık 1 saatte Yukarı Kavran'a vardıktan sonra 2 saatlik yürüyüşle 3 bin metre rakımdaki eşsiz güzellikteki 100'ün üzerindeki buzul göllerden bazılarını görme fırsatı yakalayabilirler.
Kaçkar Dağları
Rize'ye ayrılacak bir başka günde ise İkizdere Vadisi'nde yer alan doğal güzellikler görülebilir. İlk olarak İkizdere ilçesine 6 kilometre uzaklıkta bulunan ve geçen yıl faaliyete giren termal tesisleri 1 saatlik araç yolculuğu ile ziyaret edebilen turistler, daha sonra 40 dakika mesafede Ovit Dağı yolunda bulunan eşsiz güzellikteki ''yedigöller'' bölgesini gezebilirler. Ayrıca aynı güzergahta Anzer, Petran, Ovit gibi pek çok yayla da doğa yürüyüşlerini sevenler için görülebilecek diğer yerlerden.

[url]http://www.main-board.com/rize/146084-kackarlar.html[/url]
GİRESUN
Giresun, Doğu Karadeniz'de üzerinde insan yaşayabilen tek ada olan Giresun Adası, Giresun Kalesi ve eşsiz güzellikteki yaylaları ile birlikte turizmden hak ettiği payı almayı bekliyor.
Giresun'a gelen yerli ve yabancı turist, Ticaret Borsası Sosyal Tesislerinde (TİBOR) özellikle Giresun'un vejetaryen turistlere hitap eden bitkisel ağırlıklı zengin mutfağındaki yemekler ile Ayvasıl Restoranda yapılan Giresun pidesini tadıyor.

Belediye Meydanı'nda yörenin geçim kaynağı olan fındık ile yöre insanını anlatan ''Fındık Başımızın Tacı'' heykeli önünde hatıra fotoğrafı çeken turistler, Doğu Karadeniz'e gezi düzenleyen tur operatörlerinin vazgeçilmez güzergahı olan Giresun Kalesi'ne otobüslerle çıkarak, kaledeki çay bahçelerinde kente kuşbakışı bakarak çay içiyor ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Muhafız Alay Komutanı Topal Osman Ağa'nın anıt mezarını ziyaret ediyor.

Giresun'a gelen turistler, Kumyalı Balıkçı Barınağı'ndan teknelerle, 2. derece doğal ve arkeolojik sit alanını ilan edilen ve kıyıdan 5 mil uzaklıkta bulunan, adı mitolojide geçen Giresun Adası'nı ziyaret edebiliyor.
Giresun'a gelen turistler, yörenin en ünlü yaylası olan ve turizm merkezi ilan edilen Dereli ilçesinin Kümbet Yaylası'na 65 kilometrelik bir yolculuk yaparak içinde yüzme havuzu, sauna ve Türk hamamı bulunan 60 yatak kapasiteli otel ve 250 kişilik restoran ile 27 bungalov bulunan Koçkayası Tatil Köyü'nde konaklayabiliyor. Yine kent merkezine 56 kilometre uzaklıktaki Dereli ilçesine bağlı Bektaş Yaylası'ndaki 30 yataklı 2 yıldızlı otel de ziyaretçileri ağırlıyor. Giresun'un diğer turizm merkezi ilan edilen yaylası olan Kulakkaya Yaylası'ndaki Alçakbel Orman içi Piknik Alanı'nda günübirlik tatil yapılabiliyor.
Bunun yanı sıra kentin bazı noktalarında oluşturulan tesislerde turistler, denize girme ve eğlenme imkanı bulabiliyor.
ARTVİN
Doğu Karadeniz'in Gürcistan sınırında bulunan ve iki dağ arasında kurulmuş olan Artvin, yeşil doğası, tarihi eserleri ye görülmesi gereken iller arasında bulunuyor.
Artvin'de düzenlenen boğa güreşleri ise yerli ve yabancı turistleri büyük ilgisini çekiyor. Kafkasör Yaylası'nda her yıl gerçekleştirilen etkinlikler ve boğa güreşlerine binlerce yerli ve yabancı turist katılıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8787
favori
like
share
Miss.ultrAslan Tarih: 03.07.2009 11:48
Teşekkürler bunları not alıyorum..
Temmuz ayı'nda gezerim :3:
Terakkiperver Tarih: 01.07.2009 08:48

KULAKKAYA YAYLASI
Giresun'a yaklaşık 45 km. mesafede bulunan yayla, 1500 rakımında ve ilginç doğa güzelliklerine sahip, Giresun'un eskiden beri en çok bilinen ve gidilen yaylasıdır.
Yol üzerinde bulunan Desput Kayası ve suyu, doğal güzelliklere sahip Erimez Mevkii, Gelin Kayası ayrı birer ilgi odağıdır. Alçakbel orman içi piknik alanında günübirlik eğlence imkânı, hemen yakınındaki Yavuzkemal beldesinde de her türlü alışveriş hizmeti bulunmaktadır.

Alçakbel ormaniçi piknik alanında günübirlik eğlence imkânı hemen yakınındaki Yavuzkemal beldesinde de her türlü alışveriş hizmeti bulunmaktadır.

Kulakkaya; Kümbet ve Bektaş yaylalarına oranla, hem daha düşük rakımı ve dolayısıyla daha uzun mevsimi, hem de daha kolay ulaşım mesafesinde bulunması nedenleri ile günübirlik eğlence amacıyla daha yoğun bir kullanım talebi altında kalmaktadır. Bu nedenle, yaylada günübirlik eğlence tesislerinin ve kamp imkânlarının geliştirilmesi yararlı olacaktır.
Terakkiperver Tarih: 01.07.2009 08:45
AYMAÇ MEVKİİ

Aymaç mevkii Kümbet Yayla Merkezi'nin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır. Her sene temmuz ayının ikinci Pazar gününe rastlayan Kümbet Yayla Şenlikleri'nin kutlandığı Aymaç mevkii doğal güzellikler yönünden zengin, çevre manzarasına hakim bir tepedir.Yol boyunca ladin ormanları ve kır çiçekleri etrafı süsleyerek güzel bir peyzaj oluşturmaktadır.

SALON ÇAYIRI PİKNİK ALANI

Giresun'dan Kümbet yaylasına girişte yayla merkezine yaklaşık 1 km. mesafede Orman Bölge Müdürlüğü'nce tesis edilmiş bulunan Salon Çayırı piknik alanına ulaşılır. Salon Çayırı'nda kır gazinosu ve her biri beşer yataklı üç adet dinlenme evi bulunmaktadır.

KOÇKAYA DİNLENME TESİSLERİ

Kümbet yerleşim merkezine 5 km. uzaklıkta olup, sakız kokulu çam ormanlarının içinde kurulan tesis 17 kütük ev, 55 kişiye aynı anda hizmet verebilecek otel ve restoran ile idari binadan oluşmaktadır. Ulaşımı asfalt yoldan sağlanmakta olan dinlenme tesislerimiz 2006 yılı içerisinde hizmete girecektir.

BEKTAŞ TURİZM MERKEZİ

Giresun merkezden Evrenköy, Erimez, Yavuzkemal üzerinden gidildiğinde yaklaşık 56 km. uzaklıkta bulunan Bektaş Turizm Merkezi, çevresindeki Kulakkaya yaylası, Melikli Obası, Kurttepe Mevkii ve Alçakbel Orman içi piknik alanı ile birlikte bir bütün teşkil eder.

Bektaş yaylasına yukarıda belirtilen güzergâhlardan başka üç değişik şekilde ulaşmak mümkündür. Bunlar; Giresun-Dereli-Yavuzkemal, Giresun-Batlama Deresi-İnişdibi ve Giresun-Bulancak üzerinden giden yollardır.

Bektaş Yaylası'nda elektrik, su, telefon gibi altyapılar mevcuttur. Yaylada 80 yatak kapasiteli ve iki yıldızlı bir otel de hizmet vermektedir. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yaylada Kurttepe mevkii kışın kayak yapmaya uygundur. Yaz aylarında burada çim kayağı yapmak mümkündür.
Terakkiperver Tarih: 01.07.2009 08:39

SİS DAĞI YAYLASI
Giresun ili Görele ilçesinin sahile 40 km. mesafedeki en büyük dağı olan Aladağ’ın en yüksek tepesi Alimeydan (Sis) Dağı 2182 metre yüksekliktedir. Ağaç yetiştirme sınırı üzerinde çayırlar ve kır çiçekleri ile kaplı, çok geniş bir alana yayılmış küçük yaylalar topluluğundan meydana gelmiştir. Trabzon ve Giresun illeri sınır bölgesinde yer alan bu yörede temmuz başına kadar karlar erimez. Bu gruba dâhil Sispazarı Yaylası, Erikbeli Turizm Merkezi'nin 25 km. kadar kuzeybatısında yer alır. Sis Dağı'na Giresun-Eynesil yakınlarından sahilden içeri giren yaklaşık 40 km'lik köy yolu ile ulaşılabilir.

Ham toprak yola sahip yaylaya sezonda vasıta bulmak mümkündür. Su ve elektriğin mevcut olduğu yaylada yaz aylarında bakkal ve kasap gibi hizmetler bulmak mümkünse de konaklama imkânı yoktur.
Her yıl temmuz ayının üçüncü cumartesi günü yapılan “Sis Dağı Şenlikleri” yöredeki çok sayıda köy ve obadan gelenlerin katılmasıyla kutlanır.
Terakkiperver Tarih: 01.07.2009 08:37

KÜMBET YAYLASI
Giresun'a yaklaşık 60 km. mesafede bulunan Kümbet Yaylası, çevredeki bazı yaylalar ve Aymaç Mevkii'nden oluşmaktadır. Merkeze adını veren Kümbet Yaylası Turizm Merkezi olup, Giresun'un en popüler yaylalarındandır.
Kümbet Yaylası'na Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinden iki şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli'den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden gidildiğinde 60 kilometrelik asfalt yol ile ulaşılır. Şebinkarahisar yolundan devam edilince İkisu-Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür. Bu durumda da yaklaşık 80 km. yol kat etmek gerekir. Daha önce stabilize durumdaki yol 2004 yılı temmuz ayından itibaren asfaltlanmıştır. Kümbet Yaylası'nda elektrik, su ve telefon mevcut olup, ilkokul ve sağlık ocağı hizmet vermektedir. Yayla çevresi gür ormanlarla çevrili çiçeklerle dolu çayırlarla kaplı geniş bir alana yayılmıştır. Yaylada bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahveleri bulunmaktadır.

Günübirlik gelenler için bol miktarda kuzu eti ızgara, ocak başında kendin pişir kendin ye şeklinde takdim edilmektedir. Yaylanın önemli mesire yeri olan Aymaç Mevkii yayla merkezinin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır. Kümbet Yayla Şenlikleri'nin kutlandığı bu mevkii doğal güzellikler bakımından zengin çevre manzarasına hakim bir tepedir.

Yayla çimenlerle kaplı ve orman içine serpilmiş düzlüklerden oluşmaktadır. Giresun'da genellikle temmuz ayının ikinci yansında yayla şenlikleri tertiplenir. O gün çevredeki diğer yaylalardan ve obalarda bulunan aileler ile il ve ilçeler ile diğer illerden gelen halk şenliklerin yapılacağı yaylada büyük kalabalıklar oluştururlar. Bu şenliklerde yenir, içilir, oyunlar oynanır, yarışmalar tertiplenir, hayvansal ürünler pazarlanır. Tertiplenen bu şenliklerin en ünlüsü temmuz ayının ikinci haftasına rastlayan cumartesi ve pazar günleri kutlanan Kümbet Yayla Şenlikleri'dir.
m_o_r Tarih: 30.06.2009 21:48
emeğinize tşkler efendim
MaRaBoGLu61 Tarih: 27.06.2009 14:15
Bol Bol Resim Çek Hemşerim

Şimdiden İyi Tatiller
TS-61 Tarih: 27.06.2009 01:38
Bi aksiluk olmazsa insAllah yakinda Cennet memleketim Trabzon'dayim.
By_ultrAslan Tarih: 26.06.2009 12:58
Çok güzel yerler. Yedigöller İspir Sınırları içinde :5:
İlçemizin doğa harikalarından biridir. Şimdi burdaki Rize başlığını görünce kafam karıştı :72: