Yerli Ferrari - ERTEX - Otomabil Haberleri - Yerli Ferrari ERTEXOtomobil dekorasyon şirketi ERTEX'in Türk tasarımcılarla çalışarak
sipariş üzerine ürettiği ve 60 bin TL'ye alıcı bulan
yerli Ferrari 'ETOX' için bugüne kadar yurtdışından 9 sipariş verildi.

Türkiye'deki bir fuarda bakmak ve binmek istediği Ferrari'ye dokunmasına dahi izin verilmemesine içerleyerek ilk yerli spor otomobil 'ETOX'u yapan araba dekorasyon şirketi ERTEX'in sahibi Ercan Malkoç, 2. 'ETOX'u da yollara çıkardı. Türk tasarımcılarla çalışarak sipariş üzerine ürettiği motor ve elektrik aksamı yurt dışından alınan, diğer parçaları Türk mühendisler tarafından tasarlanan 'ETOX', tasarımıyla Ferrari ve Lamborghini'ye rakip olmayı hedefliyor.

ERTEX Halkla İlişkiler Müdürü Eda Turan, iki kapılı, dört kişilik spor aracın, Türk ailesinin ihtiyaçları düşünülerek tasarlandığını belirterek, "Geniş bir bagaja sahip olan aracımızda, 125 beygir gücünde ve 1500 cc hacminde dizel bir motor var. Tercihe göre motor hacimleri de yükseltilebilecek" dedi. ETOX'u seri üretmek için gerekli izne sahip olduklarını ve yılda 500 adete kadar araç üretebileceklerini ifade eden Turan, şunları kaydetti:
"Daha çok kişiye özel araçlar üreteceğiz. Talebe göre, üretim yapmaya hazırız. Şu anda Türkiye'den beklediğimiz ilgiyi göremiyoruz ama yurtdışından özellikle Almanya'dan ve Hollanda'dan siparişler alıyoruz. Şu anda 9 tane siparişimiz var. Önce bunları hayata geçirmek istiyoruz."

ETOX'un fiyatının 60 bin TL olduğunu vurgulayan Turan, "Bu araçta bizim hedefimiz, çok ekonomik fiyatlara Ferrari ve Lamborghini konseptinde bir araç üretmek" dedi. Yedek parça ve diğer teknik hizmet noktasında alıcıya her türlü güvence verildiğini belirten Turan, "Aracın herhangi bir teknik yardıma ihtiyacı olması durumda 24 saatte ulaşma sözünü veriyoruz. Ayrıca altyapı ve fabrika çalışmalarımızı da hızlandırdık" diye konuştu.

Turan, ETOX'un 1 tasarımcı, 2 mühendis, 1 uçak mühendisi ve ERTEX Genel Müdürü Ercan Malkoç'un da içinde yer aldığı, 24 kişilik teknik bir kadroyla tamamlandığını söyledi. Şu anda 15-20 günde bir araç üretme kapasitesine sahip olduklara işaret eden Turan, "ETOX projesi, hevesle başlayan ama ideale kavuşan bir projedir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Mynethaber

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share