Sağlıklı saçların sırrı, elbette ki bakımlı olmaktan geçiyor. Çünkü çevre faktörleri, güneş ışınları, sürekli fön veya uygun olmayan şampuan kullanımı, saçları yıpratarak sağlıksızlaşmalarına ve canlılıklarını kaybetmelerine yol açıyor.

Saç dökülmesi, 'Kansızlık, demir ve çinko eksikliği, hormonal düzensizlikler (böbrek bezi üstünden salgılanan hormonlar, testesteron, tiroid hormonları), ilaçlar, uzun süreli geçirilen hastalıklar, stres ve psikoloji' gibi çok değişik faktörlere bağlı olabiliyor.

DÖKÜLEN SAÇLAR

Saç dökülmesi sorunu olanlarda, ilk aşamada bu durumun sebeplerinin araştırıldığını belirten uzmanlar "Kan tahlili, hormon düzeyleri, kullanılan ilaçlar, stres faktörünün olup olmadığına bakılır. Elde edilen sonuçlara göre, ilaçla tedavi şekli ve saç mezoterapisi önerilir. İlaçla tedavide ağızdan verilen ilaçlar sayesinde kıl kökleri vücut tarafından beslenir. Saç mezoterapisinde ise, kıl köklerini besleyen vitaminler ve kan dolaşımını arttırıcı ilaçlar direk kıl köklerine, çok ince uçlu kılcal iğneler vasıtasıyla enjekte edilir. 8 - 10 haftalık tedavi süresince haftada 1 seans uygulanan ilaçlarla saç dökülmesi tamamen engellenir ve yeni saçların çıkması ile birlikte saçlarda dolgunluk, hacim artışı, parlaklık, saç kalitesinde yumuşama görülür. Saç mezoterapisi ile yeni ve canlı saçlara kavuşulur" diyor.

ELEKTRİKLİ SAÇLAR

Uzmanlar, sıcaklık değişimlerinin saç yapısını zorladığını ve bunun neticesinde saçların elektrikle yüklendiğini ifade ederek, bunun belirtisini de, 'saç tellerinin uçuşması ve çıtır çıtır sesler çıkarması' olarak bildiriyor. Uzmanlar, özellikle saçların, fön makinesi ile kurutulduğunda elektriklenme sorunu ile karşı karşıya kalınabildiğini de vurguluyor.

Uzmanlar, saçları elektriklenenlere tavsiyeleri ise şöyle: "Bir miktar şekillendirme kremini avuç içinize iyice yaydıktan sonra saçlarınıza sürün. Gerekirse, bitki özleri içeren saç nemlendirme losyonları da kullanabilirsiniz. Bu tip ürünler, bakım yapmanın yanı sıra saçlarınızdaki elektriği de alır."

Uzun vadeli bakım kapsamında, düzenli olarak 'yapılandırma kürleri' kullanılmasını öneren uzmanlar bu şekilde saçların nem dengesinin düzenleneceğini ve hasarların giderileceğini kaydediyor.Uzmanlar, saçlardaki elektriklenmeye karşı, doğal maddelerden yapılmış fırçalar, kemik, ahşap veya metalden yapılmış taraklar kullanılması gerektiğini de belirtiyor.

YAĞLI SAÇLAR

Hormon düzensizlikleri, irsi faktörler ve stres gibi durumların da yağ bezlerinin fazla çalışmasına yol açarak, saçların çabuk yağlanmasında etkili olduğunu ifade eden uzmanlar şu önerilerde bulunuyor:

"Saçlarınızı ılık suyla ve yağlı saçlara uygun bir şampuan kullanarak yıkayın. Yıkama sırasında saçlı deriye hafif masaj uygulayın ve saçlarınızı ılık suyla iyice durulayın. Saçlarınızı fönün ılık ayarıyla kurutun."

MAT SAÇLAR

Çok sık fön kullanmak, rüzgar ve ısı değişimleri, perma veya boyanın, saç derisinde pürüzlere yol açtığını vurgulayan uzmanlar, "Sonuçta saçlar ışık yansıtmaz, bakımsız ve mat bir hale gelir" diyor.

Uzmanların mat saçlara sahip kişilere önerileri ise şöyle:

"Limon suyunu veya elma sirkesini soğuk suyla konsantre hale getirin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımla durulayın. Bu tip karışımlar saç yüzeyini düzgünleştirir. Saçlarınızı şampuanlama işleminden sonra çok iyi şekilde durulamaya dikkat edin. Bakım yağları içeren şekillendirme ürünleri kullanırsanız, saçlarınızın daha parlak görünüm kazandığına şahit olabilirsiniz."

HACİMSİZ SAÇLAR

Hacim sorununun, genellikle çok ince ve düz saçlarda görüldüğünü ifade eden uzmanlar bu tip saçlara verilen şeklin çabuk bozulduğunu ve hacimlerinin kaybolduğunu bildiriyor.

Bakım olarak, saçları yıkadıktan sonra sıvı keratin içeren ürünlerle güçlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar "Şekillendirme ürünlerini, sadece saç uçlarında kullanmanızda yarar var. Şekillendirme ürününü sürdükten sonra, saçlarınıza ayrıldığı çizginin tersi yönde fön çekin. Sakı'nın, saçları elektrikleçlarınız kısa ise saç tellerinizi parmaklarınızla havalandırın ve spreyle sabitleyin" ifadesini kullanıyor.

Uzmanlar, hacimsiz saçların uzun vadeli bakımını ise şöyle anlatıyor:

"Saçlar, özel arındırıcı şampuanlarla yıkanılmalı ve iyice durulanmalıdır. Düzenli olarak, saçları onaran şekillendirme ürünleri kullanın, böylelikle saçlarınızın güçlenmesini sağlarsınız. Saç telleriniz ince ise, 6 haftada bir uçlarından kestirmenizi öneririz. Hacim ve dalga veren ürünler kullanmanız da saçlarınızı daha gür gösterecektir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 601
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 01:31
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 06:14
Bende kalmış bir kaç kadayıf teli gibi saç.
ne yapacam saç güzelliğini bundan sonra
keto_41 Tarih: 12.10.2005 04:15
TeSSeKüRLeR eLLeRiNe SaGLiK aRKaDaSiM
Ates Bocegi Tarih: 11.10.2005 23:00
Paylasimlarin icin Tesekkür ederim...
PALADAYI Tarih: 11.10.2005 00:54
ALLAH razı olsun kardeşim ellerine sağlık
akilles Tarih: 10.10.2005 23:39
Ellerine sağlık kardeşim