foto - MyNiceWorld
  CENNET
  çok tşk ederim emeğinize
  Özel Salata Sosu
  TEŞEKÜRLER AFİYET OLSUN
  ALLAH(C.C.) diye kükreyen aslan...(Video)
  link silinmiş teşekürler
  AGIZICI ILTIHABI (STOMATIT)
  Dişlerin yapı maddesi nedir?

  Diş mine, dentin, sement ve pulpadan (diş özü) oluşur.

  Mine: vücuttaki en sert maddedir. dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler. içinde sinir hücreleri olmadığı için duyarlı değildir. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur. Diş minesi altıgen “apatit” kristalleri şeklinde düzenlenmiştir. Minenin yapısına giren kalsiyum tuzları, organik diş maketi üzerinde yavaş yavaş çökelerek birikir ve kristalleşir. Bu birikme, ana rahminde iken başlar. Anne, gebelik süresince bazı ilaçlar alırsa veya çocuk mine teşekkülü sırasında bir hastalık geçirirse mine birikimi aksaklığa uğrayabilir. 0 zaman dişler sarı, gri veya kahverengi olur. Bazen de eksik (hipoplazik) teşekkül eder.


  Ağıziçinin tipik iltihapları ağızdaki nedenlerden kaynaklanıyorsa birincil, başka hastalıklardan kaynaklanıyorsa ikincil olarak nitelenir.
  Yunanca da stoma "ağız", itis "iltihap" demektir. Stomatit geniş anlamıyla ağız içindeki bütün iltihapları içerir. Dar anlamıyla ise gerçek ağız boşluğu mukozasıyla sınırlı olarak kullanılır. İltihap dildeyse glossit, dişeti mukozasındaysa jinjivit adını alır. Ağız mukozası doğrudan doğruya ağızdaki nedenlerle kolayca hastalanır. Ayrıca bazı genel hastalıkların da ilk belirtileri ağızda ortaya çıkar. Bu nedenle ağız içi iltihapları birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılır, îlki başka hastalıklara bağlı olmadan gelişir, ikincil olanlar başka organların hastalanmasından sonra ortaya çıkar.

  Ağıziçi iltihabının başlıca türleri arasında ağız nezlesi ile eksüdalı, ülserli, kangrenli, kanamalı ve aftlı iltihaplar sayılabilir.

  Ağız Nezlesi

  En sık görülen ve en az zararlı türdür. Ağızdaki yerleşik bakteri florasının, genel ve yerel çeşitli durumlara bağlı olarak hastalık yapabilme yeteneği kazanmasından kaynaklanır. Her yaşta görülebilir. Özellikle iyi beslenmeyen çocuklarda, diş çıkaran bebeklerde ve kızamık, kızıl, suçiçeği, kızamıkçık gibi döküntülü hastalıklar sırasında ortaya çıkar. Erişkinlerde başlıca nedenleri diş taşlan ve uygun olmayan diş protezlerinin kullanılmasıdır. Sindirim bozuklukları, yüksek ateş, örseleyici yiyecekler, çok sıcak içecekler ve sigara da ağızda bu tip iltihap yapabilir. Ağız nezlesinin sık rastlanan bir başka nedeni vitamin eksikliğidir. Artık iskorbüt ve beriberi gibi ağır vitamin yetmezliklerinden kaynaklanan hastalıklar dengeli beslenme bilinci ve olanaklarının bulunduğu ülkelerin gündeminden çıkmıştır. Ama yetersiz ve dengesiz beslenmeye ya da vücuttaki işlev bozukluklarına bağlı olarak gizli vitamin eksikliği hastalıktarı görülmektedir.

  Ağız nezlesi genellikle ağız boşluğunda kırmızılıkla ortaya çıkar. Çoğu kez dil ve dudaklarda yaygın ve tekdüze kızarıklıklar görülür. Hasta ağzında kuruma ve yanma duyar. Yutma ve çiğneme hareketleri güçleşir. Bu tip ağıziçi iltihapları, mikrop öldürücü gargaralar kullanılarak tedavi edilebilir. Ayrıca ağrı ve yanma duyumunu ortadan kaldıran hafif uyuşturucu ve mikrop öldürücü ilaçlar yararlı olabilir. İltihap vitamin eksikliğine bağlıysa tedavi eksik olan vitaminlerin karşılanmasına dayanır.

  Eksüdalı Ağıziçi İltihabı

  Mukozada üstü beyaz renkli ağır bir iltihaplanma biçiminde ortaya çıkar. Genellikle ülserli stomatitin başlangıcıdır. Başlıca nedenleri ağız nezlesininkiyle aynıdır. Bazı meslek hastalıkları ve kimyasal maddelerin yol açtığı kronik zehirlenmeler de ağızda bu tip iltihaba neden olur. Bunların başında gelen kurşun ve cıva zehirlenmeleri özellikle dişeti ve bazen dil iltihabına yol açar. Ağızdaki iltihaplanma bütün vücudu etkileyen hastalıkla birlikte tedavi edilir.

  Ülserli ağıziçi iltihabı

  Ağız nezlesinden de, eksüdalı ağıziçi iltihabından da ağırdır. Genellikle salgın biçiminde ortaya çıkar ve ağız boşluğunun temizliğine özen gösterilmemesi durumunda kolayca bulaşır, iltihap dişetlerinde başlar. Daha sonra bütün ağza yayılır. Diş köklerine, hatta dudaklara da yayılan sarımsı bir eksüdaya ve ağrılı şişkinliğe neden olur. Ülserli ağıziçi iltihabı Fusobacterium ve spiroketlerin etken olduğu Vincent anjini gibi yutak enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. İlk şişkinlik evresinin ardından çok yavaş iyileşen ülser ve yaraların belirdiği bu tip ağıziçi iltihabında mikrop öldürücü gargaralar yeterli değildir. Ayrıca antibiyotik ve sülfamitlere dayanan genel bir tedavi uygulanır; bazı olgularda kortizon da gerekebilir.

  Kangrenli Ağıziçi İltihabı

  Ülserli tipin son evresidir. Organizmanın aşırı ölçüde güçten düştüğü durumlarda görülür ve doku ölümüne yol açar.

  Kanamalı Ağıziçi İltihabı

  Kanamalarla ortaya çıkan ağız mukozası iltihabıdır. Genellikle ağızdaki belirli bir nedenden kaynaklanmaz. Pıhtılaşma bozuklukları, karaciğer ve kalp-damar hastalıkları, zehirlenmeler ve vitamin yetmezlikleri (niyasin ve C vitamini eksikliği) gibi genel hastalıkların bir belirtisidir. Akut lösemi, B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık, tifo, sıtma gibi hastalıklar sırasında da sık görülür. Tedavi genel hastalığa bağlı olarak yürütülür.

  Aftlı Ağıziçi İltihabı

  Çoğu kez virüslerden kaynaklanır. Genellikle sütçocuklannda, gebe kadınlarda ve sindirim bozukluğu çekenlerde görülür. Bazı insanlarda ceviz, badem, çilek gibi belirli besinlerin yenmesiyle aftlı oluşumların yinelendiği göz önüne alınırsa bu hastalığın alerjik bir boyutu da olduğu söylenebilir.

  Hastalık titreme ve ateş yükselmesiyle birden ortaya çıkar. Daha sonra ağız boşluğunda çok ağrılı ülserlere dönüşen sıvı dolu kabarcıklar görülür. Hastalık hızlı gidişlidir ve 1-2 haftada iyileşir. Gargara biçiminde bölgesel tedavinin yanı sıra antibiyotikler ve kortizonla genel tedavi uygulanır.

  Kronik bakteri ve mantar enfeksiyonlarına bağlı ağıziçi iltihabı

  Actinomyces ağız boşluğunda iltihaba yol açan önemli bir bakteri grubudur. Bu bakteriler ağızdaki kemik ve kas dokusuna yerleşir. Oluşturdukları fistüllerden çıkan irin çok miktarda tipik tanecikler içerir. Bu bakterilerin giriş yollan genellikle diş çürükleridir.

  Oldukça sık rastlanan pamukçuk ağızda mantarlara bağlı bir iltihaptır. Ağız boşluğu mukozasında Candida albicans türü mikroskopik bir mantarın gelişmesiyle oluşur. Dişetlerini, dili, yanak iç yüzeylerini ve bademcikleri kaplayabilen kesilmiş süte benzer. Ağızda birbirleriyle birleşmeye eğilimli beyaz alanlar ortaya çıkar. Kolayca kaldırılabilen bu oluşumların altında kırmızı bir yüzey görülür. Pamukçuk daha çok yenidoğanlarda görülür. Yerel olarak uygulanan mantar öldürücü ilaçlar ve metilen mavisiyle kolayca tedavi edilebilir. Ama bu hastalık zayıf düşmüş ve organizmanın savunma yetenekleri azalmış yaşlılarda da ortaya çıkabilir. Bu durumda enfeksiyon derindeki dokulara, yani solunum ve sindirim mukozalanna yayılabilir.

  İkincil Ağıziçi İltihapları

  Genel bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar. Kızıl, kızamık, kızamıkçık ve suçiçeği gibi döküntülü hastalıklar, iskorbüt ve hemofili gibi kanamalı hastalıklar, lösemi, agranülositoz ve B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık gibi kan hastalıkları, cıva, bizmut, kurşun, gümüş, bakır gibi kimyasal madde zehirlenmesine bağlı çeşitli meslek hastalıkları sırasında görülür.

  Özgül mikropların neden olduğu başlıca ağıziçi iltihapları şunlardır: Frengide birinci evre lezyonu, ikinci evreye özgü kabartı ya da kızarıklıklar ve üçüncü evreye özgü göm (yumuşak şişkinlikler) ve ülserler biçiminde iltihaplar (frengi stomatiti); veremde ülserler ve çatlaklarla birlikte görülen iltihaplar (verem stomatiti); cüzamda zamanla ülserleşen derin düğümcük oluşumlan (cüzam stomatiti); belsoğukluğunda hastalık etkeni olan gonokoklara bağlı iltihaplar; difteri, yılancık ve impetigo etkenlerine bağlı ağıziçi iltihapları.

  Aft nedir

  En sık rastlanan tekrarlayici agiz yaralarindan birisi aft (aftöz ulser) dir.

  Aft nedir?


  Aft dilde, yumuSak damakta, dudak ve yanaklarin iç kisimlarinda görulen kuçuk, yuzeysel ulserlerdir. cok agrilidirlar ve 5-10 gun surerler.


  Nedenleri


  Neden olabilecek etkenler arasinda stres, travma, asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.) gibi lokal tahriş edici maddelere sayilabilir.


  Aft baSkasina bulaşir mi?


  Hayir. Bölgesel yayilimi veya bir başkasina bulaşmasi söz konusu degildir.


  Tedavi


  Tedavi direkt olarak az önce bahsedilen rahatsizlik verici durumlarin ortadan kaldirilmasi ve enfeksiyondan korunma ile olur.


  Kenacort-A orabase gibi haricen kullanilan bir kortikosteroid veya pyralvex solusyon gibi ilaçlar tedavide kullanilmaktadir. Ayrica aşiri agri duyuluyorsa aft in uzerine kisa sure için (7-10 dakika) bir adet aspirin koymak (emmeyin veya yutmayin) faydali olacaktir. Sik olarak meydana gelen veya uzun sureli devam eden aft durumunda bir hekime görunmeniz gerekir.


  Barbie TM as The Princess and the Pauper

  LAF ARAMIZDA ABENDE OYNAMAYA ÇALIŞIYORUMDA 2 BÖLÜMDE KALDIM ÇİÇEKLERİ TOPALDIK VAZOYA KOYDUK ŞARKI SÖYLEME KISMINDA NE YAPCAZ GEÇEMİYORUM
  OYNAYAN VARSA LÜTFEN YARDIMCI OLSUN
  öZLü SöZLeR
  TEŞEKKÜR-LER
  OSMANLICA FİLM İSİMLERİ
  OSMANLICA FİLM İSİMLERİ

  Çılgın sekreter jale - na uslu defterdar jale
  Pretty woman - hususi avrat
  21 grams - 0.016 okka
  Godfather-şahbaba
  Uçakta panik- tayyarede hezeyan
  Terminatör - deccal
  Spiderman - haşeret-ül âdem.
  Attack of the clones-taarruzü'l âdem-i sahte
  SiM city- şehr-i kufran
  Kuzuların sessizliği - sükûnet-i cemaat_ul kuzu
  Zor ölüm - zahmet-ul vefat
  Çildirtan kadin - bint-el haram
  Pulp fiction - hikayet-ül abes
  Titanic - tekne-i devasaiye
  Pi - rakkam-i tesadufiye
  Heat - hararet
  Kill bill - meft-ül bill
  Fantastic 4 - car-ı harikulade
  Dört nikâh bir cenaze- car izdivaç yek mevta
  Sex and the city - zifaf ve şehir (avrad-ül edeb
  yoksuni)
  Charlie's angels - tövbe estağfurullah
  Whose the boss - idare-i muamma
  Rosemary s baby - veled-i iblis ül gülmeryem
  Shrek - gulyabani
  Dark City - Şehr-ül zifir
  Fight club - teşekkül ün sille tokat
  Million dollar baby - üçyüz akçelik sibyan
  Airplane - teyyare
  MSN SPACE ANKET EKLEMEK

  Msn Spaces"imize Anket Eklemek için öncelikle bir ( blog list ) oluşturmamız

  gerekli. Oluşturduğunuz bloğunuza Anket Defteri Adını verdikten sonra

  Yapmanız Gereken Aşağıda Bulunan Link Tıklamanız.

  http://www.blogcu.com/signup.php

  Bu siteden E-Malinize size tahsis edilen sayfanız gönderilecek olan anket

  defterinize Link vermeniz gerektiğinden daha önceden Anket Defteri olarak

  Adlandırdığınız Blogun permalink'inden URL' nizi alınız .

  Bize Diger açılan Sayfada URL adresi Verecek Bunu Anket defteri olarak

  yarattığımız Blogumuzdaki List bölümünden Açarak URL Kısmına bu

  sitenin verdiği URL' yi yazmanız Yeter.

  EN SÜPER ONLINE OYUN-WOLFENSTEIN
  teşekkürler verdiğin bilğiler için verebileceğin bir adres yokmu
  GFI LANguard Network Security Scanner v6.0.20050304
  çok teşekürler paylaşımın için
  AĞVA DERESİ-BENİM MANZARALARIM
  çok teşekkürler
  Kızılay Kan Merkezleri
  çok yararlı bilğiler
  SaÇlaRıMıZ İçİn EN İYİ ŞaMPuAN HaNGiSi? TreSAn (ISırgan Otu) deneyen varmı?
  allah razı olsun kardeş gerçekten bu iyi
  WIN XP de Casus kullanici silinmesi
  DOSTA SİLEMEYENLER İÇİN

  C:\WINDOWS\system32 KLASÖRÜNE GİDİYORSUNUZ
  HARF SIRASIYLA SIRALANMIŞ İSE L HARFİYLE BAŞLAYAN BULMANIZ AÇISINDAN KOLAY OLACAĞINI UMUYORUM (lusrmgr) DOSYASINI TIKLAYIN
  AÇILAN SAYFADA SAĞDA (USER) BÖLÜMÜNE GİRİN ORDA BULUNANLARIN İSTEDİĞİNİZİ SİLEBİLRİSNİZ
  dublex vosvos -ben çektim
  EMEKELRİNE SAĞLIK GÜZEL ÇEKMİŞSİN
  bunlarda ben den
  EMEKLERİNE SAĞLIK TEŞEKKÜRLER
  Ebru çalışmaları
  ALLAH RAZI OLSUNKARDEŞİM EMEKLERİNE SAĞLIK
  bu da benden 2
  EMEKLERİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
  Bediüzzaman Eserlerinde, Kendisinin "Son Müceddid" Ve "Mehdi" Olmadığını Delilleriyle Açıklamıştır..
  ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
  Selale
  TEŞEKKÜRLER ZAHMETİN İÇİN
  Sessiz
  ZAHMETİN İÇİN TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM
  ISSIZ
  ZAHMETİN İÇİN TEŞEKKÜRLER
  Rüya gibi!
  ZAHMETİN İÇİN TEŞEKKÜRLER
  çokkkkk güzel
  ZAHMETİN İÇİN TEŞEKKÜRLER
  bir soru

  TEŞEKKÜRLER SEVGİLİ KARDEŞİM
  Şaşılık ve Tedavisi
  ellerine sağlık teşekkürler
  Meniere Hastalığı
  ellerine emeğine sağlık kardeşim
  rüzgardan dallarım kırılacak
  ağaçlar için teşekkürler
  su akacagı yolu yi bulur
  su gibi aziz olasın teşe kürler