Frank Billings Kellogg - Frank Billings Kellogg Kimdir - Frank Billings Kellogg Resimleri - Frank Billings Kellogg Biyografisi - Frank Billings Kellogg Hakkında

Frank Billings Kellogg (22 Aralık 1856, Potsdam, New York-21 Aralık 1937, St. Paul, Minnesota, ABD), Amerikalı avukat, siyasetçi ve devlet adamı, ABD dışişleri bakanı (1925-1929). En önemli başarısı, ulusal politikanın bir aracı olarak savaşı yasaklamayı çok taraflı bir antlaşma niteliğindeki Kellogg-Briand Paktı'nın imzalanmasını sağlamak olmuştur.Bu başarısından dolayı 1929 Nobel Barış Ödülü'nü almıştır.

Antitröst yasasıyla ilgili davalarda ABD yönetimini temsil eden avukat olarak ün kazandı. 1917-23 arasında Senato üyeliğine seçildi. 1923-25 arasında Londra büyükelçiliği görevinde bulundu.

Calvin Coolidge'in (1927-29) başkanlığı sırasında dışişleri bakanı oldu. Genellikle Avrupa'yla ilgili sorunlarda içine kapanma siyasetinden yana olmakla birlikte, Cenevre'de deniz gücünü sınırlandırmayı amaçlayan uluslararası bir konferansın düzenlenmesine katkıda bulundu. 1927'de toplanan konferans başarısızlıkla sonuçlandı.

1928'de Fransız dışişleri bakanı Aristide Briand, ABD ile Fransa arasında savaşın bir ulusal politika aracı olarak kullanılmasını yasaklayan iki taraflı bir antlaşma imzalanması önerisinde bulundu. Kellogg yalnızca iki ülkeyi kapsayacak bir antlaşmadan kaygı duyarak öneriyi yanıtlamayı aylarca geciktirdi. Sonunda, ABD'deki savaşın yasaklanması akımı yandaşlarının eylemlerinin de etkisiyle harekete geçerek, antlaşmanın yalnızca ABD ve Fransa'yı değil, aralarında bütün önemli devletlerin yer aldığı 62 ülkeyi kapsayacak biçimde genişleterek imzalanmasını sağladı (1928).
Kellogg, 1930-35 arasında Milletlerarası Daimi Adalet Divanı'nda (sonradan Uluslararası Adalet Divanı) görev aldı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 339
favori
like
share