İşleri nedeniyle mutlu ya da dost canlısı davranmak zorunda kalan çalışanlar daha fazla depresyona giriyor.

Almanya'daki Frankfurt Üniversitesi'nden psikologlar, 4 bin çalışan üzerine bir araştırma yaptı ve müşteri hizmetleriyle uğraşanların daha fazla depresyona girdiklerini belirledi.

Ekibin başkanı profesör Dieter Zapf, müşteri hizmetleri olarak tanımlanan garson, satış müdürleri ve tüm çağrı merkezi çalışanlarının işleri nedeniyle depresyona girdiklerini söyledi.

Profesör Zapf, "gerçek duygularınızı maskelemek zorunda kaldığınızda, sağlığınız bundan kesinlikle olumsuz yönde etkilenir" diyerek durumun etkilerini tanımadı.

Sahte çağrı merkezi

Zapf ve ekibi, üniversitedeki öğrencilerini denek olarak kullanmak amacıyla, okula sahte bir çağrı merkezi kurdu ve öğrencilerden bu çağrı merkezinde çalışmalarını istedi.

Öğrencilerin yarısına kaba müşterilere karşı kendilerini savunma izni verilirken, diğer yarısına her ne şart altında olursa olsun mutlaka nazik ve samimi olmaları söylendi.

Kendilerini savunan öğrencilerin kalp ritimlerinde hafif bir yükselme görülürken, sakin kalmak zorunda olanların kalp ritimleri fark edilir derecede yükseldi ve telefon kapandıktan uzun süre sonra da normale dönmedi.

Hostesler özellikle tehlikede

Profesör Zapf, "hepimiz duygularımızı kontrol ediyoruz. Fakat bu durum uzun sürdüğünde sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Uzun mesafe uçuşlarda çalışan kabin görevlileri bundan özellikle etkileniyor...

"Müşterinin her zaman haklı olması ve müşteri hizmetleri sektöründe çalışanların her zaman saygılı davranması ruhsal sağlıklarını ciddi biçimde tehlikeye sokuyor" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 539
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.04.2006 20:09
gerçekten çok zor . kendi özel sıkıntılarınızı içinize atarak müşteriyi ikna etmek ne kadar streli olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur sanırım
stugal Tarih: 05.04.2006 13:35
Teşekkürler
ozturk Tarih: 04.04.2006 10:25
teşkür..
ECE_06 Tarih: 03.04.2006 21:41
Maalesef çalışan insanlar bu sorunu hep yaşıyor istesede istemesede özel sorunlarını geri planda bırakıp polyannacılık oynamak zorunda ne yapcaksınız yaşam bu ekmek parası için yapmak zorundasınız :85:
casper Tarih: 03.04.2006 21:11
maalesef doğru haklı olduğunu bildiğin halde müdüründen fırça yememek için müşteriye sahte sahte sırıtmak insanı korkunç strese giriyor,ama naparsın ekmek parası