Daha çok süt ve süt ürünlerinde bulunan Konjuge Linoleik Asitin (KLA), kanseri önlediği, yağ depolarında ve kan şekeri düzeyinde azalma sağladığı ve bağışıklığı artırdığı saptandı.

24 obez kadın üzerinde yapılan çalışmada, Konjuge Linoleik Asit (KLA) verilen 12 kadının vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde azalma sağlandı.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Neriman İnanç, KLAnın mandıra ve sığır işkembelerinde bulunan bir bakteri tarafından sentezlendiğini söyledi.

KLAnın kanseri önlediği, yağ depolarında ve kan şekeri düzeyinde azalma sağladığı ve bağışıklığı artırdığının hayvan çalışmaları ile ortaya konduğunu kaydeden İnanç, üniversitenin diyetetik bölümünde de yaşları 22-48 arasında değişen 24 obez kadın üzerinde çalışma yapıldığını anlattı. Obez kadınlardan 12sinin diyetlerine günde 1.8 gram KLAnın 8 hafta süre ile ilave edildiğini ve diyet uygulanan diğer obez kadınlarla karşılaştırıldığını belirten İnanç, şu bilgileri verdi:

"KLA verdiğimiz 12 kadının vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde azalma sağlanmıştır, ancak vücut yağ ve kas oranları değişmemiştir. Ayrıca serum trigliserid, kolesterol vekötü kolesterol olarak bilinen LDL ve VLDL düzeyleri düşmüş, iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyinde etkili olmamıştır. Bel ve kalça çevresi oranının yüksek olması, Abdominal Obezitenin göstergesi olduğundan koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskinin fazla olduğunun işaretidir. Çalışma sonucunda, KLAnın kalp hastalıkları için risk faktörü olarak bilinen bel kalça çevresi ölçümlerinde azalma sağlamasının bu hastalıklardan korunmada kullanımının yarar sağlayabileceği düşünülmüştür."

Gelinen noktada, KLAnın ağırlık kaybettirici ajan olarak obezlerde ve yüksek risk grubu olan diyabetik hastalarda kullanıldığını dile getiren İnanç, Toksik etkisi ile ilgili çalışmalarda, organlarda histopatolojik hasara ve hematolojik anormalliklere neden olmamış, ancak bazı durumlarda yüzde 1 verilmesi sonucunda karaciğerde büyüme görülmüştür diye konuştu.

İnanç, halk arasında kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yapılan çalışmalardan sonra ortaya çıkan faydalarının gözardı edilmemesi gerektiğine işaret etti.

İnek sütü türevlerindeki KLA içeriğinin, mera ve otlaklarda beslenen ineklerde daha fazla olacağını vurgulayan İnanç, şöyle devam etti:

"Peynirlerin gramında 3.59-7.97 miligram KLA bulunmaktadır. Günlük tüketimin erkekler için 212 miligram/gün, kadınlar için ise 151miligram/gün olduğu belirtilmektedir. Gereksinmenin yüzde 60ı süt ürünlerinden, yüzde 37si et ürünlerinden sağlanmaktadır. Ticari olarak da preparat şeklinde satılmaktadır."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 497
favori
like
share
selene Tarih: 11.05.2006 09:38
bende severim süt içmeyi özellikle bayanların içmesi gerekiyor
teşekkürler superisi
doktoruydu Tarih: 11.05.2006 09:12
teşekkürler.......
refik Tarih: 11.05.2006 07:47
bilgilerin için çok teşekkürler. süt sağlık için yararlıdır.
okanoo28 Tarih: 07.05.2006 01:48
bende çocukluğumdan beri sütü çok severim.. belkide onun sayesinde uzun boylu olduk :78: bilgiler için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 06.05.2006 19:55
sütün çok faydalı bir ürün olduğundan şüphe yok
:85:
bilgiler için sağol SU PERİSi
casper Tarih: 06.05.2006 17:10
Ben sütü çok severim