[COLOR=coral]Örneğin korkuları olan bir çocuk, canavar resimleri çizerek kendisini korkulacak bir karakterle özdeşleştirir. Böylece kendi korkularıyla baş etmeye çalışır. İstisnalar bir yana, kız çocukları için güzel oyuncak bebekler, erkek çocuklar için ise güçlü kahramanlar onların olmak istedikleri figürleri temsil eder. Kalem, silgi, defter kabı, suluk, çanta, ayakkabı, etek vs. her şeyin aynı marka (genellikle Barby, Bratz gibi) olması isteniyor. Çocuklar neden tek tip ve herkeste olanı ister? Ergenlik döneminin aksine çocukluk, anonim olmanın, aynılığın değer


verildiği bir dönemdir. Çocukluk döneminde benzer şeylere sahip olmak çocuğun kendi arkadaş çevresi tarafından kabul edilmesini kolaylaştırır. Sınırları belirgin, muğlaklığın olmadığı bir alanda çocuk kendini güvende hisseder.

Bu eğilim kız çocuklarında daha fazla. İzin vermek ve buna göz yummak daha ileriki yıllarda sorunlara yol açabilir mi?

Kız çocuklarda daha fazla diye bir ayrım yapmak çok doğru değil. Erkek çocuklarda da marka merakı sıklıkla görülüyor. Bu bir süreç ve izin vermek gerekiyor. Ergenliğin başlaması ile birlikte bu durum zaten bir parça değişecektir. Çünkü ergen benim diğerlerinden farkım ne?, Beni ben yapan nedir? soruları ile meşgulken, çocuklukta değer verdiği aynılıktan kurtulma eğiliminde olacak ve kendini bulmaya çalışacaktır.

Çocukların her istediğini almak doğru mu? Ne zaman dur demek gerekiyor?

Elbette çocukların her istediğini almak doğru değil. Bir çocuğun kendi kendine kural koymasını bekleyemezsiniz. Çocuk, kuralları anne-babasından öğrenir. Eğer anne-baba çocuğa sınır koymakta, hayır demekte güçlük çekiyorsa, çocuk da kendine sınır koymayı öğrenemez ve böylece istediği her şeye istediği zaman sahip olabileceği hissine kapılır. Böyle bir ortamda yetişmiş çocuklar, istedikleri bir şey alınmadığı vakit bunu kabullenmekte zorluk çekerler ve tuttururlar. Çocuğunuza aldığınız şeyi niye aldığınızı biliyor musunuz? Gerekli olduğu için mi, çocuğunuzu ödüllendirmek için mi, yoksa sadece onun tutturmaları ya da ağlamaları ile uğraşmak istemediğiniz için mi? Eğer aldığınız şeyin gerekliliğine inanmıyor ama sadece çocuğunuzu susturmak için alıyorsanız, çocuğunuza ve kendinize dur demenin zamanı gelmiş olabilir.

Kız çocuklarında makyaj yapma, oje sürme, frapan giyinme eğilimi çok yaygın. Ne kadarına izin verilmeli?

Kız çocuk kendi cinsel kimlik gelişimi çerçevesinde annesini ya da etrafındaki diğer kadınları taklit etmeye meraklıdır. Tüm bunlar normaldir. Fakat yaşına uygun olmayan giyim tarzı ile dışarı çıkması ve kendini topluma bu şekilde tanıtıyor olmasının altında yatan farklı sebepler olabilir: Hemen yetişkinliğe geçmek isteği, kendi yaşının getirdiği durumlarla baş etmekte zorlanmak gibi. Bu gibi durumlarda anne-babanın çocuklarının durumunu farkında olması ve zorlandığı konuda ona yardımcı olması önemlidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 422
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.06.2006 23:43
haklısın cadıkız şımdı çoçuklarda marka merakı var.hep markalı giyiyorlar