[COLOR=coral]

Bizi Güneş Sisteminin dahil olduğu Samanyolu Galaksimizin kenarında, hızla hareket den bir yıldız akımı saptandı. Samanyolumuzun kenarında çok sayıda yıldız bir tür galaktik otobanda hareket ediyor. En az 30.000 ışık yılı uzunluğunda olan yıldız akımı, tahminlere göre bir zamanlar galaksimizle birlikte hareket ediyordu.

Amerikalı ve İtalyan astronomlardan oluşan bir araştırma ekibinin geçen haftalarda, Calgarydeki bir astronomi kongresinde açıkladıkları gibi galaktik otobandaki yıldızlar yaklaşık olarak saatte 830.000kmlik bir hızla yol alıyorlar.
Araştırmacılar yıldız akımının çıplak gözle görülmediğini söylüyorlar. Yıldızların çok eski bir yıldız kümesine ait oldukları ve bundan en az bir milyar yıl önce Samanyolumuzun gelgit kuvvetleriyle dağıtıldıkları sanılıyor. Bu açıdan bakıldığında hızlı yıldızlar genç evrenin artıkları olabilir.

Eğer bu tahmin doğruysa belki de bunun gibi yüzlerce hatta binlerce yıldız akımı vardır diyor araştırmacılar. İnce yıldız akımının düzenli oluşu, yıldız kümesinin çok yavaş dağıldığını kanıtlamakta.

Ayrıca belirgin bir dalgalanmanın bulunmayışı da gözlemlenen 30.000 ışık yılında çok büyük yoğunlukta görünmez karanlık maddenin bulunmadığını da açıklıyor diyor Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden Carl Grillmair.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 493
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:19
çok ilginç
aliozay Tarih: 14.07.2006 10:38
bu otoban direk E5 karayoluna cıkıyor
Majeste Tarih: 12.07.2006 00:40
Vatana miLLete hayırlı uğurlu olsun ..