Araştırmalara göre, yağlı yemeklerin vücuda verdiği zararları azaltmakta cevizin zeytin yağından daha faydalı olduğu ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırmaya göre, yemeklerden sonra ceviz yemek yağlı yiyeceklerin atardamara verdiği zararı engelliyor.

Bilim adamları, cevizde atardamar sertliğini azaltan ve atardamarı esnekleştiren zengin bir terkibin olduğunu belirttiler.

Barcelona Hospital Clinico'dan bir araştırma ekibi günde 28 gr ceviz yenmesini tavsiye ediyor.

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan başka bir araştırmada ise cevizin zeytinyağından daha sağlıklı ve faydalarının daha çok olduğu belirtiliyor.

Kaliforniya Ceviz Komisyonu tarafından finanse edilen araştırmada 24 denek üzerinde çalışma yapıldı. Araştırmacılar, deneklerin yarısını kolesterol seviyesi normal düzeyde olan diğer yarısını da kolesterol seviyesi yüksek olanlardan seçti.

Her bir deneğe bir hafta arayla günde iki öğün yağ miktarı yüksek olan salam ve peynir verildi. Araştırmacılar, bir öğün için beş çay kaşığı zeytinyağı ve diğer öğün için sekiz ceviz içi ekledi.

Test sonuçları, yüksek düzeyde doymuş yağ içeren öğünlerden sonra hem zeytinyağının hem de cevizin vücutta ani zararlı yangı başlamasının ve damardaki oksitlenmenin azaltılmasında etkili olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte zeytinyağından farklı olarak cevizin kolesterole olan yararından başka atardamarların elastikiyetini ve esnekliğini korumada da yardımcı olduğu görülmüştür. Elastik olan atardamarlar kan akışının artması gerektiği durumlarda genişleyebilme özelliğine sahip.

Araştırmayı yöneten Dr Emilio Ros, yüksek düzeyde yağlı yemekler yemenin, atardamarların iç katmanının nitrik oksit üretmesini bozduğunu söyledi. Nitrik oksit damarların esnekliğini korumasını sağlayan kimyasal bir bileşimdir. Zamanla bu durumun atardamarların sertleşmesine sebep olduğu ve kalp hastalıkları ve çarpıntı riskini artırdığı düşünülmektedir.

Cevizin kimyasal bileşimi

Ceviz, nitrik oksit üretmek için vücut tarafından kullanılan bir aminoasit çeşidi olan arginin içermektedir. Ayrıca bitkisel temelli omega-3 yağ asidi olan antioksidan ve alfa linolenik asit ( doymamış temel bir yağ asidi) ihtiva etmektedir.

Dr Ros yeni bir araştırma yapmaya başlıyor: Araştırmanın konusu ise cevizdeki alfa linolenik asidin anormal kalp atışı olan insanlar üzerinde etkisinin olup olmadığı.

Dr Ros'cevizle birlikte yedikten sonra istediğim her şeyi yiyebilirim'diyen insanları da uyarıyor'onun yerine cevizi doymuş yağları sınırlayan bir sağlık diyeti olarak düşünmeliler.

Maryland Üniversitesi'nden Profesör Robert Vogel'de, vücudun doymuş yağların olumsuz etkilerinden korunmasında cevizin, zeytin yağından daha fazla yararı olduğunu söylüyor.
Bu sonuç ilginç bir tartışmayı ortaya çıkardı. Çünkü Akdeniz yemeklerini yiyen insanlar zeytinyağının yararlı olduğuna inanıyor. Ancak bu araştırma ve diğer veriler bunun doğru olmadığını gösteriyor; diyen Profesör Vogel ; Bu demek değildir ki zeytinyağı faydalı değil, fakat Akdeniz yemeklerinde çok bulunan doymuş yağların zararlı etkilerinden ceviz kadar koruyucu olmamasıdır; açıklamasını yaptı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5846
favori
like
share
kingkong Tarih: 17.10.2006 08:46
Bu ünemli bilgiler için teşekkür edriz arkadaşım ellerine sağlık
MARDINLI1986 Tarih: 16.10.2006 23:24
Konular birlestirildi...
ozlems_o Tarih: 16.10.2006 22:44
cevizin ayrıca zekayı geliştirme konusunda çok faydası varmış. lisede biyoloji ögretmenimiz beyne en çok benzeyen besin beyni güçlendirir demişti yani ceviz :85:

teşekkürler
BoardBeLasi Tarih: 16.10.2006 21:23
ceviz herseye iyidir kalp icinde cok iyidir.. sabah kalkinca bi bardak su doldurun icinede soyulmus ceviz koyun 1 saat bekletin.. ve icin.. cok sagliklidir :85:
refik Tarih: 16.10.2006 11:21
faydalı bilgilerin için teşekkürler eline sağlık superısı
casper Tarih: 16.10.2006 09:38
bundan sonra yemeklerden sonra bir kaç parça ceviz yiyeceğiz demekki,
teşekkürler su-perisi
enrique Tarih: 16.10.2006 08:48
Paylaşım için teşekkürler su perisi

bundan sonra daha çok ceviz yicem. :5: