Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile sünnet devletin ödediği tedavi yardımları kapsamına alındı. Vatandaş artık herhangi bir hastanede yaptırdığı sünnet için para ödemeyecek.

Yaz aylarına girilirken maddi durumu iyi olmayan vatandaşların çocukları için kara kara düşündüğü “sünnet merasiminin” en azından tıbbi müdahale bölümünü devlet bizzat üstlenmiş oldu.

SÜNNET DEVLETTEN

15 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek tebliğe göre, sünnet parasını devlet ödeyecek. Tebliğe göre, SSK, Bağ-Kkur ve Emekli Sandığı mensuplarının yanı sıra Yeşil Kartlıların da sünnet masrafları, devlet tarafından karşılanacak. Böylece vatandaş tüm üniversite, devlet ve özel hastanelerde yaptırdığı sünnetler için herhangi bir ücret ödemeyecek.

Devlet, bugüne kadar sünnet masraflarını sadece tıbbi endikasyonlarda üstleniyordu. İdrar yapamama, idrar deliğinin yanlış yerde olması ve doğuştan gelen bazı nedenlerle sünnet yapılması gerektiği yönünde heyet raporu bulunması durumunda, sünnet masrafları karşılanıyordu. Hastalık durumunda yapılan sünnet için mevcut fiyat 80 YTL iken tebliğ ile bu fiyatlar da aşağı çekildi. Tüm hastanelerde sünnet fiyatı 50 YTL üzerinden hesaplanacak.

Değişikliğe gerekçe olarak, sünnetin ehil ellerde yapılmaması nedeniyle yaşanan sorunlar ve sünnetin sağlıklı koşullarda doktorlar tarafından yapılmasının teşviki gösterildi. Sünnetin özel hastanelerde yaptırılması durumunda özel hastanelerin, Sosyal Güvenlik Kurumu’yla yaptığı anlaşmaya göre katkı payı alma hakkı mevcut. Sünnetin sosyal güvenlik kapsamına alınmasıyla devlete yükü yapılan hesaplamalara göre yıllık 250 milyon YTL olarak belirlendi.

ÖZEL HASTANELERDE 150 YTL

İSTANBUL’daki özel hastanelerde uçurma tekniği ile yapılan sünnet ücreti kişi başına 150 YTL olarak belirleniyor. Bağcılar’daki Özel Meltem Hastanesi sünnet olacak çocuk başına 150 YTL ücret talep ediyor. Hastane yetkilileri 100 kişilik gruplara bu teknikle uygulanacak sünnet için yüzde 10 ila 15 dolayında indirim yapabileceklerini belirtti. Anestezi tekniğiyle sünnet yapan Ümraniye’deki Özel Dünya Hastanesi ise kişi başına 300 YTL talep ediyor. Hastane 100 kişilik gruplar için yüzde 15’e kadar indirim uygulayabiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5234
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 02.06.2007 10:25
bizim zamanımızda yok tu ki
okanoo28 Tarih: 01.06.2007 08:07
dar gelirli aileler için iyi bir fırsat...

bilgiler için teşekkürler


’ gibi yazım hatalarını ayıklarsak daha faydalı bir paylaşım olur