Windows platformundaki en hızlı internet tarayıcı: Opera ?

  Windows platformundaki en hızlı internet tarayıcı: Opera ? Yazar: INFOMAN
  HTML, CSS, JavaScript ve web site tasarlama konusunda uzmanlaşmış bir web sitesi olan İngiliz How to Create, Apple MacOS X, Linux ve Windows platformlarındaki en hızlı internet tarayıcılarını (browser) bulmak için ayrınıtılı bir test yapmış.

  Aşağıda yer alan 7 farklı kategorideki performanslara dayanan test hemen hemen akla gelen her konuda geri besleme sunuyor:

  Soğuk Başlama (İşletim sitemi açıldıktan sonraki ilk çalıştırma)
  Başlama (2. ve sonraki çalıştımalar)
  CSS oluşturma
  Tablo oluşturma
  Script hızı
  Birden fazla imaj yükleme
  Geçmiş
  Testin amacı performans verilerini elde etmek olduğu için sayfaların ne kadar düzgün gösterildiğinin önemli olmadığını hatırlatmak isterim.
  Windows platformu (XP SP2) için 256 MB RAM'e sahip Pentium III bilgisayarda yapılan testin sonuçları bize Opera'nın iddia ettiği gibi gerçekten de en hızlı tarayıcı olduğunu kanıtlıyor. (Aşağıdaki tablo
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Açıkcası kişisel denemelerimde de Opera bazı sayfaları doğru gösterememe gibi büyük bir eksiye sahip olmasına rağmen Internet Explorer ve Firefox gibi rakiplerinden daha hızlı olduğunu doğruluyor bu da donanım bağımsız olarak testin doğruluğunu işaret ediyor. Internet Explorer'ın yaşlanmasına ve artan hızla düşen kullanım oranlarına rağmen hız bakımından tabii ki Windows'a entegre olmasının da verdiği avantajla bazı rakiplerinin önlerinde olabilmiş. Son ayların popüler tarayıcısı Firefox ise arkasını dayadığı Mozilla motorunun geçmişten günümüze gelen en önemli dezavantajı hız konusunda zayıflığını sürdürmesiyle buna paralel sonuçlar almış.

  Windows'u bir kenara bırakıp diğer platformlara baktığımızda ise yine Opera karşılaşıyoruz ama bu sefer rakiplerinin biraz daha iddialı olduğu da gözlere çarpıyor:

  MacOS X (10.3.7 Panther / G4 400MHz)


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Linux (SuSE Linux 9.1 KDE arayüz -Epiphany için Gnome / PIII 800)

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  MacOS X'te Safari'ye de güç veren aslı Linux platformundaki Konqueror ise Script'teki zayıflığına rağmen diğer kategorilerde Opera'nın en büyük rakibi gözüküyor. Bir sonraki Mac işletim sistemi sürümü ile gelecek olan Safari 2.0 ise bu zayıflığı giderdiğini ortaya koyuyor; buradan hemen şu sonuca ulaşıyoruz: Apple ile ortak çalışan Konqueror kodçuları yakın gelecekte bunu Linux platformuna da taşıyacaklardır. Mozilla ailesine baktığımızda ise Mac'deki Camino hariç hep vasat performans bir performans ortaya konulmuş.
  Sonuçta sayfa uyumluluğu, eklenti vb. ölçütler göz ardı edilip sırf hıza bakıldığında gerçektende Opera'nın akıllarda soru işaretlerine yol açan "Biz en hızlıyız" iddialarının temeli olduğunu görebiliyoruz
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  helal kardeş güzel bir araştırma sunmuşsun
  Çok güzel bi inceleme ben firefox kullanıyorum ve mutluyum tavsiye ederim
  Tesekkurler Paylasımın Icın..
  bilgiler için saol dostum ellerine saglik