Bilgisayar > Sky Star 2 ile Internet Bağlantısı

  Arkadaşlar ss2 ile Internet Bağlantısı:

  -SkyStar2 ile internete nasıl bağlanabiliriz, hız ve maliyeti nedir? SkyStar2 internet protokolünü desteklemektedir, bu uydudan data bilgi alımı (download) yapabiliriz anlamına gelir. Uydudan internet sisteminin mevcut iki şekli vardır, tek yönlü ve çift yönlü, günümüzde yaygın olarak kullanılan sistem tek yönlüdür, bunun anlamı uploadlar (isteklerimiz ve gönderilerimizin analog modem sistemi ile gitmesi), download işlemlerinin ise uydudan gelmesi sistemidir. Uydudan internetten yararlanabilmemiz için uydu internet hizmeti sağlayan bir firmada hesap açtırmamız gerekmektedir, Türkiyede Superonline bu hizmeti vermektedir, ve SkyStar2 kartlara da destek vermektedir, ancak Süperonlinenin dışında değişik seçenek ve fiyatlarla farklı uydulardan bu hizmeti veren birçok yabancı kuruluş mevcuttur. Arama motorlarına yazılacak Satellite ISP terimi sizin bu kuruluşlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu kuruluşlardan çoğu kısa süreli deneme sürümleri vermektedir. Bir örnek vermek gerekirse hızlı bir serverdan almak şartı ile 300 Mb lik bir dosya bu sistemle bir saatin altında download edilebilir. Yerli ve yabancı firmalar şimdilik 300Mb -500Mb ve 1Gb, aylık sınırlı seçenekler sunmaktadırlar ve fiyatlar oldukça yüksektir. Son aylarda Sirius uydusundan uygun fiyatlara sınırsız internet hizmeti veren kuruluşlar vardır. Amerika Birleşik Devletlerinde ise çift yönlü sınırsız uydudan internetin fiyatı 50 USDye kadar düşmüştür. Gelecek bir iki yıllık dönemde sadece uydu internet servisi verecek uyduların uzaya gönderilmesi ile birlikte tek yönlü ve çift yönlü internetin Avrupa ve Türkiyedeki fiyatlarının makül seviyelere ineceğini sanmaktayım. Komunikasyon uydularının atılmasından sonra öngörülen download hızı 4 Mb/s Upload hızı ise 2 Mb/s olacağı eutelsat tarafından söylenmektedir.

  Gerekli Ekipman (Çanak Anten ve LNB):

  -SkyStar2 DVB-S kartı ile ilgili olarak uydu yayınlarını izleyebilmek için bu kartın dışında Çanak Anten tabir edilen Uydu Anteni, LNB ve son olarak dijital sinyali Dijital TV kartına aktaracak koaksiyal kablo gereklidir. Dijital yayınları izleyebilmek için SkyStar2nin haricinde başka bir TV kartına ihtiyaç yoktur.

  -Anten Çapı, kalitesi, LNB özellikleri ve Kablo kalitesi izlenecek yayın adedini doğrudan etkilemektedir. 90 cm lik kaliteli bir antenle İstanbulda sadece Hotbird uydusundan 600 civarında yayın alınabilirken. (TV, Radio ve Data) 1,50 cm lik, bir anten ile bu sayı 1300 lere kadar çıkabilmektedir. 90lık ucuz bir antenin maliyeti 10-15 USD iken 1,65 lik yüksek kalitede üretilmiş Çelsa Antenin fiyatı 60 USD civarındadır. ÖAS (özdemirler), Triax, Mega ve Çelsa piyasada bulabileceğiniz en kaliteli yerli anten markalarıdır. Bir diğer önemli nokta LNBdir, satın alınacak LNB mutlaka üniversal olmalıdır, çünkü üniversal LNBler full banddır ve 10700-12750 arasındaki bütün frekansları süzebilirler, ayrıca LNBnin gürültü seviyesi db (desibel) 0,6 olmalı yada 0,7 den daha yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Markasız LNBler 8 -10 USD civarında değişirken, kalite sırasına göre SWM, Cambridge, Philips, MTI, Eurostar, Sharp gibi LNBler nispeten daha pahalıdır. Bu LNBler fiyat olarak 20-60 USD civarıdır ve markasız veya ucuz LNBlere göre %10 ile %30 arasında daha fazla kazanç sağlarlar. Dikkat edilecek nokta ise alacağınız LNBnin anteninize uygun tipte olmasıdır. Ofset antenlerde (LNB orta bölgede değildir ve LNBnin ağzı yukarıya bakar (Digitürkün kullandığı anten tipi) bu tip antenlerde LNB-F kullanılmalıdır, bu LNBlerin özelliği LNB ağzı yukarıya baktığı için su girmemesi için plastik bir kapağının olmasıdır, Feethorne yani dalga toplayıcı kısımda bu plastiğin içinde kalmaktadır. Parabol antenlerde ise LNB tam odaktadır ve LNBnin ağzı yere bakmaktadır, 1.20nin üzerinde ve hareketli sistemlerde daha çok parabol antenler kullanılır, bu tip antenlerde Flanşlı LNB kullanılır ve uygun Feethorne ayrıca satın alınıp LNBnin ağzına monte edilmelidir. Bir diğer önemli nokta ise kullanılacak kablo, RG6 veya RG7, 75 Ohmluk kablo kullanılmalıdır. 350-500bin/ metre fiyat aralığındadır. İyi sonuç almak isteyenler, Anten, LNB ve Kablo gibi malzemelerde, fiyat nedeniyle, kaliteden vazgeçilmemelidir.

  DiSeqC Anahtarlar:

  -SkyStar2 ile birden fazla anteni nasıl kumanda edebiliriz? Bunun için önce DiSeqC nedir sorusuna yanıt verelim, DiSeqC adıyla anılan bir (anahtar) switch sayesinde birden fazla anteni SkyStar2ye bağlamak mümkün, bu anahtarın dört girişi ve bir çıkışı vardır. Yani dört adede kadar olan antenlerden gelen kablolar bu switchten geçtikten sonra tek bir kablo ile SkyStar2ye bağlanır, SkyStar2 ise bu anahtar sistemini desteklediği için kullanıcı istediği uydudaki istediği kanalı tek bir mouse hareketi ile açabilir. Bu anahtarın fiyatı 6-8 USD civarındadır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken şey yerli ve yapancı diseqC switcherin çoğunda kötü işçilik ve malzeme sebebi ile kısa devre sorunudur, bu kısa devre sorunu normal digital receiver cihazları için problem yaratmamaktadır çünkü bu cihazların koruma sistemleri ve sigortaları vardır, DVB-S ler ise daha hassas ve düşük voltajla çalışan kartlardır ve yerin kısıtlı olması nedeni ile bu tip korumaları yoktur ve sözünü ettiğim DiseqC switchler DVB-S kartların tunerlerini bozmaktadır. Bu kısa devreli switchler özellikle geniş hacimleri ile dikkati çekmektedir, kalitesi yüksek olan ve kısa devresiz switchlerin boyutları genellikle 5 cm uzunluğunda 2-2,5 cm genişliğinde ve en fazla 1,2-1,3 cm yüksekliğindedir. Piyasamızda alman malı kaliteli DiseqC switchler bulunmaktadır.

  Hareketli (Motorize) Anten Sistemleri:

  -Tek bir uydudan alınan yayınlar bazıları için yeterli olmayabilir bu gibi durumlarda DiseqC anahtarının dışında bir çözüm daha vardır Motor kullanımı, bu sistemde 15 adedin üzerinde uydunun yayınlarını izlemek mümkündür. Bunun için gereken aldığınız antenin hareketli mount unun mekanizmasının) olmasıdır. Eğer hareketli bir anten almayı düşünüyorsanız mutlaka antene sabit mount yerine hareket mountu satın almalısınız, bunun yanında bir motor ve motor kontrol ünitesi yeterlidir. Küçük antenlerde motorlu sistemler fazla verimli değildir, SkyStar2 ve DVB-S kartarının çoğunda DiseqC motor kontrol ünitesi olmadığından SkyStar2nin girişine kesinlikle DiseqC motor bağlanmamalıdır bu işlem hem SkyStar2 yi bozabilir ve bunun yanında bilgisayarınıza da zarar verebilir. Motor kontrol üniteleri anten çapına göre değişmektir.

  Diğer Önemli Noktalar:

  -SkyStar2 PC DVB-S kartında özellikle yasal veya yasal olmayan yöntemlerle şifreli kanalların izlenebilmesini sağlamak amacı ile kullanılan CI (Common Interface) bölümü yoktur. Bu işlerde kullanılan modüller Euro, Magic, FreeCam ve JokerCAM gibi ürünler piyasamızda 90-175 USD arasında değişen fiyatlarla satılmaktır ayrıca 6-8 USD arasında değişen FUN, Galaxy kartlar ve bu kartları programlamak için gerekli programlayıcı cihazlara 30-100 USD ihtiyaç vardır. Bu yöntemle yayınların izlenmesi ancak çok yüksek rakamlara mümkün olabilmektedir. Üstelik modül yöntemi ile çözüm yapan sistemler şifreli yayın yapan kuruluşların şifreleme tekniklerinde yapacakları küçük bir değişiklikle işlemez hale getirilebilmektedir bunun örneklerine zaman içinde çok sık rastlanmıştır. Özellikle son iki yılda gelişen yazılım teknolojileri ile sayısı çok az olmakla birlikte bazı DVB-S kartlarla şifreli yayınların izlenmesi mümkün hale getirmiştir. Bu yazılımların ortak adı Softcamdir. SkyStar2de Softcam yazılımlar ile uyumlu piyasamızda satılan tek karttır. Bu sistemin Kartlı ve Camli sistemlere göre üstünlüğü, şifreleme tekniklerindeki değişikliklerden etkilenmemesidir.
  Bugün Softcam yazılımlarla Irdeto1 / Betacryprt1, Viaccess1, Seca / Mediguard1, TPS Crypt, Nagra (bütün nagralar farklı versiyonlara sahiptir) Conax (nagra gibi farklı versiyonlar içerir) ve son iki hafta içinde sisteme dahil olan SkyCrypt sistemler ile şifrelenmiş yayınlar tamamen software ile izlenebilmektedir. Softcam ile izlenilen yayınlarda görüntü ve seste kesinlikle bozulma karışma ve atlama gibi problemler olmaz yayın MPEG2 yani DVD Kalitesinde izlenir.

  Şifreli Kanalların İzlenmesi İçin Gerekli Programlar ve Adresler:

  ProgDVB 4.17, Yankse 1.06.2, MDFaust 1.8, MDLogger
  Snitch V2 Beta 3 ve SoftCam.key programlarını aşağıdaki adreslerden download ediniz.

  http://www.progdvb.com
  http://www.happysat.stoned.at/index2.html
  http://www.happysat.coolfreepage.com/index2.html
  http://www.skystar2.wz.cz
  http://www.multidec.wz.cz
  http://www.multidec.host.sk


  Saygılar Kolay Gelsin

  NOT :Buradaki yazı Hiçbir şekilde Ticari amac teşkiletmez vede Teşkilettiği İdda edilemez
  Tamamen Bilgi ve Eğitim Amaçlı olarak Tarafımdan Eklenmiştir Bilginize
  teşekkürler
  by ugur skystarı cok guzel tarıf etmıssın elıne saglık bende 1 yıldır gıbı bu kartın kullanıcısıyım
  bilgi için teşekkürler...
  Ellerine saglık dostum saol
  eline saglık
  teşekkürler kardeş eline sağlık
  eyw...saol dostum
  saol Yİne saol
  tsekkurler
  saol dostum deneyelim bakalım ne olacak aslında var uydumuz ama kanallar sorun cıkarıyor bi cekiyor bi cekmiyor
  KARDEŞ SANA TEŞEKKÜR EDERİM BEN BU KARTI KULLANIYORUM VE COK MEMNUNUM BİDE ADSL ALTERNATİF ARAMASI İÇİNDEYDİM ZATEN EN KISA ZAMANDA UYDU ÜZERİNDEN NETE GEÇİŞ YAPMAK İÇİN ÇALLIŞCAM AMA SUPERONLİNE BU İŞİ SAĞLAM BİR ŞEKİLDE YAPARMI YADA DİĞER ÜLKELERDEKİ SERVERLERDEN NET ALABİLİRMİYİM ACABA BİR AÇIKLAMA YAPABİLİRMİSİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler
  selam arkadaşlar
  teşekkürler.
  teşekkürler
  SAOL TEŞEKKÜRLER
  TEŞEKKÜRLER
  eline sağlık
  teşekküeler bilgiler için... Bir konuda da yardım almak istiyorum bu Satellite ISP sirius uydusu için bildiğiniz deneme sürümü olan bir adres var mı bulamadım kablodan illallah ettim ama denemeden karar vermek istemiyorum bir link vererek yardıcı olursanız sevinirim :) şimdiden teşekkür ederim:)
  Tşkler emege saygi
  mükemmel sağolasın
  teşekkürler
  teşekkürler
  hocam internet protokoli nasıl oluyor o konuda bilsi olan vamı
  tşklerrr
  teşekürler
  Emegine Saglık Güzel Paylaşım ...
  cok saol
  bi nakam nasılmıs